Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

протекъл водно-маслен радиатор

kristiqno снимка kristiqno 30 октомври 2013 - 14:59

Здравейте колеги,
протече ми водно-масления радиатор. преди около 8 месеца забелязах че има нещо черно в казанчето за антифриза.
Понеже бях сипват вече добавки заради 1 теч от радиатора на парното, в казанчето се беше натрупала кафяво-жълта утайка. Един ден отворих капачката на антифриза и забелязах че утайката е вече черна. Извадих от нея и беше като кал по-скоро, а не като масло. Също така забелязах че се мие много лесно под чешмата само със сапун(не остава черно по порите на ръцете). и си помислих че е същата добавка но с времето е потъмняла.
Поразпитах тук-там и вече научих за този маслен радиатор,че бил слабото място на всички опели. източих системата и пак се появиха черното отгоре. Затова заключих че е този радиатор.
ъпроса ми е колко мога според вас да карам така преди някой немаслоустойчив маркуч да е протекъл.

а относно радиаторчето за сега ще го махна и ще слова тръбичка на негово място. просто нямам възможност da dam 330 лева а ме е страх да се разяждат маркучите.

Мерси предварително!!!
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 30 октомври 2013 - 15:55

Не е хубаво без топлообменика ,маслото достига сериозни температури .Ако толкова няма от къде да намериш имам 100% изправен.
Мнението беше редактирано от Жоро: 30 октомври 2013 - 15:59
Причина за редактиране:: Цитат не е необходим!!!
Отговори

nurim снимка nurim 30 октомври 2013 - 18:44

за кой мотор е това ?а кое за y17 dt аз карам без маслен радиатор вече година и отгоре но полета го възтановявам вече ина че не бързай да даваш 300 лева за маслен радиатор виж малко тук http://www.opelclub....3 ,дано притеб да е малкото зло. успех
Отговори

kristiqno снимка kristiqno 30 октомври 2013 - 22:16

Да колега, астрата е 1.7 DTI Isuzu 2000г. Притеснява ме това, че вече карам половин година с масло в маркучите, а те не са маслоустойчиви и ще протече някой.
А за радиаторчето, точно като теб ще направя, с байпас . Само неможах да разбера от твоята тема- kато си махнал масления радиатор, температурата на маслото се е повишила и е изпекла гумичките на бренерите, така ли?
Четох пак тук по нашия форум за последиците от премахването му, за турбото че можело да прегрее. Аз си карам спокойно, превключвам скоростите на 1900-2000 оборота, принципно турбото даже и не го използвам, извънградско пътувам.

- и все пак не съм убеден, че това в моето казанче е масло. Един майстор ми каза първо че е масло, след премивката каза че не е. И аз не знам вече :D
Отговори

vdwind снимка vdwind 31 октомври 2013 - 10:18

Колега, масления топлообменник е доста здрав и със сигурност проблемът ти не е оттам. Не е ясно много защо след като се изолира, проблемът с маслото изчезва за известно време, но след няколко месеца се появява пак. Същия проблем беше при мен, масления топлообменник ти е най-малкия проблем в случая. Разяждат се някакви медни дифтунги , които за да се сменят се демонтира главата, сменя се гарнитура и още някои работи покрай нея. В общи линии ремонтът на колата излиза към 800 лева, но може и да мине 1000 лв. зависи къде го правят. Дифтунгите се купуват от Опел, някои други неща също е добре оттам да ги вземеш. Гарнитурата струва около 80 лева(неоригинална разбира се). Проверката на главата се прави в специализирана фирма и те вземат около 120 лева, а ако се наложи да се шлайфа сложи още 150 отгоре. Не че искам да те отчайвам, ама си влязъл в големия филм вече, въпрос на време.
Мнението беше редактирано от vdwind: 31 октомври 2013 - 10:19
Отговори

kalin09 снимка kalin09 31 октомври 2013 - 10:55

Не че нещо,но шлаифане над 50 лв още не съм виждал,а съм носил какви ли не глави. А и топлообменници спукани съм виждал. Това поставя под въпрос всичкото ти инфо.
Отговори

nurim снимка nurim 31 октомври 2013 - 13:07

до колега та пуснал темата не се бой и мойте маркучи имат масло по тях до сега никой не ми е направил проблем ,иначе колета vdwind до някъде е прав за масления радиатор. Иначе не се скапват никакви медни дифтунги (дифтунги има на дюзите ) а 0 пръстени на бренерите с времето поросто си заминават явно е нещо нормално примен първо си заминаха тия на радиатора на парното и после къде имаше гумичка по офладителната система. Има начин да не се осложнява толкова ремонта но всеки избира сам , пак ти казвам тествай масления радиатор надуйго(не за нещо но ще знаеш от къде иде проблема) на 6 7 бара за 4 5 минути ако никъде няма пробив готви се за бренери .При мен беше по следния начин изолация на малсения радитор и спря да подава масло за изветстно време но винаги си имаше по малко в разширтелното казанче докато не дойде лятото и стана ужас 2 пръста масло вътре ,беше само един бренер или по точно гумичките му пропуснали(на 4 цилиндър )
колега kristiqno не нищо не се е увеличавало просто аз съм изолирал нещо което е напълно изрядно , а за проблема просто им е дошло времето на тия гумички за една година смених доста по охладителната система гумички абе с две думи не си зимайте кола от ИТАЛИЯ =D.Горе долу така се развиха нещата при мен пожелавам ти при теб да не е сериозно
Отговори

georgi4at снимка georgi4at 31 октомври 2013 - 14:14

Тъй като и аз съм със същият мотор 2000г и аз имах масло в казанчето когато я взех. Промих системата и 2- 3м. нямах проблеми. Това лято я понастъпих до морето и вкара около 300гр масло(еднократно), отново в охладителната система. Промих я и за всеки случай изолирах масленият охладител, и за сега не виждам масло в казанчето за антифриза.
Изглежда обаче на тези двигатели проблема е в т.н бренери(техните О пръстени). Аз съм решил ако ми се появи масло пак, да планирам отваряне на мотора(и без това имам загуба на антифриз и не се знае от къде е, няма течове, сменени о пръстени на парното, маркучи и т.н )
Виж като промиеш хубаво системата, дали ще ти вкарва пак по малко масло.
.
Отговори

vdwind снимка vdwind 31 октомври 2013 - 17:41

Аз също губех антифриз мистериозно преди да направя ремонт на тия дифтунги, вече и 1 грам не се губи. Проверката на масления топлообменник не е трудна, надуват го под налягане и се разбира дали е пробит, в сервиза на опел ми казаха, че досега в 95% от случаите топлообменника се оказва здрав, така беше и при мен.
Отговори

nurim снимка nurim 31 октомври 2013 - 18:49

 vdwind, на 31 октомври 2013 - 17:41, каза:

Аз също губех антифриз мистериозно преди да направя ремонт на тия дифтунги, вече и 1 грам не се губи. Проверката на масления топлообменник не е трудна, надуват го под налягане и се разбира дали е пробит, в сервиза на опел ми казаха, че досега в 95% от случаите топлообменника се оказва здрав, така беше и при мен.

колега бренера е набит в цилндровата глава на него има два о пръстена като уплътнения http://prikachi.com/...jpg&sendlinks=1 служи да охлажда самата дюза , дюзата http://prikachi.com/...jpg&sendlinks=1 лежи в бренера и същетевремено притиска към цилиндровата глава бренера и на самата дюза има дефтунга ,която дфтунка http://prikachi.com/...jpg&sendlinks=1 е на дюзата и служи да не влиза масло в цилиндрите и да при определни условия може и да губиш антифриз заради дифтунгата,нека нещо съм в грешка някой да ме поправи
Мнението беше редактирано от nurim: 31 октомври 2013 - 19:04
Отговори

georgi4at снимка georgi4at 31 октомври 2013 - 19:03

Добре де а аз да ви "отпера" един въпрос:
Ако нищо не барам и само си доливам антифриз и колата ми върви на пушка, двигателя ми работи отлично(да чукна на дърво)- да барам ли нещо въобще... к'во може да се случи в "лошият вариант", ако съм за горните процедури и "отваряне на мотора", но се заинатя и нищо не разбутвам??

p.s идеята ми е конкретният причинител (от по горе), дали може да доведе до по лошо за двигателя-> ако вкарването на масло е от време на време, има загуба на антифриз ( следи се нивото му).
Мнението беше редактирано от georgi4at: 31 октомври 2013 - 20:20
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 01 ноември 2013 - 08:45

На тези моторчета,също проблемна зона е и водната риза на турбината.Случва се по следният начин,при по дълъг преход маслото достига доста по високи температури(тука е и мястото на работа на топлообменика) и започва да преминава във водата от там.
Отговори

georgi4at снимка georgi4at 01 ноември 2013 - 09:03

Хм, това не го знаех. А слабо място за загуба на антифриз, освен О пръстените на парното, маркучи, радиатори...по горе колегата nurim се е опитал да обясни за загуба през някакви втулки и бренерите, но не разбрах добре принципа на загубата и дали е възможно от там да ми се изпарява охл. течност?
Отговори

reload снимка reload 01 ноември 2013 - 22:57

Някой знае ли защо и как след като налягането в охладителната с-ма е над 1 bar( когато е загрял двигателя) а маслото , което е в главата след смазване на разпред. валовете е без налягане и стича в картера се смесва с антифриза ? Логино е това да става през водомасления охладител, но що всички казват през о-рингите поне трябва да има и смислено обяснение. През турбината няма начин да се случи нещо - няма водна риза.
Мнението беше редактирано от reload: 01 ноември 2013 - 23:01
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 02 ноември 2013 - 08:41

Ако мотора е е Y17DT ,а и май говорим за него има водна риза на турбината.Поне в Астра Г има .
Отговори

reload снимка reload 02 ноември 2013 - 10:14

 Пресиян Василев, на 02 ноември 2013 - 08:41, каза:

Ако мотора е е Y17DT ,а и май говорим за него има водна риза на турбината.Поне в Астра Г има .

Турбината на у17dt e Mitsubishi като тази ТУК , а устройството и какво представлява може да видиш от ТУК Турбината от клипа е Garrett, но е 1/1 като моята. Няма как да съм се объркал, скоро сменях сервизния кит и правих баланс защото омазняваше леко въздушната част. Вода нито влиза нито излиза. Сигурно си се объркал с нещо друго. Случва се!
Мнението беше редактирано от reload: 02 ноември 2013 - 10:49
Отговори

georgi4at снимка georgi4at 02 ноември 2013 - 20:02

 reload, на 01 ноември 2013 - 22:57, каза:

Някой знае ли защо и как след като налягането в охладителната с-ма е над 1 bar( когато е загрял двигателя) а маслото , което е в главата след смазване на разпред. валовете е без налягане и стича в картера се смесва с антифриза ? Логино е това да става през водомасления охладител, но що всички казват през о-рингите поне трябва да има и смислено обяснение. През турбината няма начин да се случи нещо - няма водна риза.

Да, и аз искам да си изясня принципа на смесване през тези бренери и евентуално(не задължително) загубата на антифриз.
Отговори

reload снимка reload 03 ноември 2013 - 20:14

Смесването на маслото с антифриза става в маслената магистрала за двата разпред. вала, която минава около охлаждащите втулки на дюзите. Пространството е ограничено между двата о-ринга. Ако изтърве горния маслото просто, ще се качи в главата, но дефакто само един о-ринг /долният/ ограничава маслото, което е под налягане от водната риза на главата и именно от там става пропуска. Малко по темата да кажем, че наистина много хора са сваляли, тествали и изолирали охладителя за масло и не видях някой да е решил проблема докато не е сминил гумичките. Явно въпрос на време е кога след осмата година, ще се "изпече" някой о-ринг и ще напълни казанчето с масло! И още нещо тези втулки не са бренери, а просто охлаждащи втулки, така ги пиши в TIS-а
Публикувано изображение
снимка nurim
Мнението беше редактирано от reload: 05 ноември 2013 - 06:57
Отговори

georgi4at снимка georgi4at 04 ноември 2013 - 17:53

Би ли показал на снимката, къде точно седят тези втулки..и би ли коментирал евентуална загуба на антифриз в тази връзка?
Мнението беше редактирано от georgi4at: 04 ноември 2013 - 17:56
Отговори

nurim снимка nurim 04 ноември 2013 - 21:49

тази втулка се намира във цилиндровата глава виждат се едни шпилки стърчашти и до тях има дупки там лежат бренерите ,масло отделни или охлаждащи втулки http://prikachi.com/...jpg&sendlinks=1 как то искате така ги наречете ,а иначе за загубата на антифриз аз имах проблем от ето тук http://prikachi.com/...jpg&sendlinks=1 , иам о пръстен и там и на мен след парното и там текна и заради бренер може да губиш антифриз от това http://prikachi.com/...jpg&sendlinks=1 но тук мисля че ще ти се пресече 100 / с масло поне така беше при един приятел не съм сигурен .колега пресиан василев ти хвърли тази бомба за водна риза на туббоото и нищо не сподели повече дай малко повече яснота
Мнението беше редактирано от nurim: 04 ноември 2013 - 21:53
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg