Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Бавно загрява

milen_8610 снимка milen_8610 23 февруари 2011 - 21:06

Здравейте колеги става въпрос за вектра б 2.0 16v x20xev, имам следмия проблем колата ми загрява доста бавно според мен, и като тръгна на дълаг път колата е загряла на 85градуса примерно и като започна да спускам по нанадолно колата истива все едно сега е запалена.Дали това е термостат? и някой може ли да ми каже каде се намира термостата при мен.
Отговори

plamen_angelov снимка plamen_angelov 23 февруари 2011 - 21:16

Според мене е 100 процента термостат...Успехи! :icon_wink2: :devil-smiley-019:
Отговори

becinko снимка becinko 23 февруари 2011 - 21:28

Колега ,такива теми се пускат ,след смяната на термостата ,сега могат да се развият точно 200 теории ,обачи всички започват с "Ако си сменил термостата...".Няма смисъл при толкова ясен причинител на този проблем (поне на прима-виста ,всеки казва термостат) ,та няма смисъл да се пуска тема.


:icon_wink2: :devil-smiley-019:
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 23 февруари 2011 - 22:41

Не вкарвайте хората в излишни разходи!Айде намерете една кола различна от Жигула,която не изстива при спускане.Ако на дълго държи нормална температура,не пипай нищо.Нормално е да падат градусите при спускане.
Отговори

HellRell снимка HellRell 23 февруари 2011 - 22:51

колега и при мен беше същото

миналата зима измръзнах - загрява много бавно, и дори като загрее парното не топли добре

сега смених термостата и тая зима е рай
Отговори

bili4652 снимка bili4652 23 февруари 2011 - 23:12

 DanZKi, на 23 Feb 2011, 22:41, каза:

Не вкарвайте хората в излишни разходи!Айде намерете една кола различна от Жигула,която не изстива при спускане.Ако на дълго държи нормална температура,не пипай нищо.Нормално е да падат градусите при спускане.

И аз подкрепям колегата за това, че не всяка кола държи температура при спускане на долу по баира.




Колеги и при мене когато се спускам на долу по баира на скорост ми пада температурата на охладителната система, НО само когато се спускам на долу, но не повече от 80 градуса. Това не означава че е термостат, предполагам че при всеки е така но не са забелязали. Иначе си държи температура от 85* до 90*. иИ парното ми е супер след като смених радиаторчето.
Мнението беше редактирано от bili4652: 23 февруари 2011 - 23:16
Отговори

bobi8712 снимка bobi8712 23 февруари 2011 - 23:16

Колега не всички знаят че е термостат,нали за това е този форум да си помагаме нека пита човека няма лошо.
А по въпроса за Вектрата със сигурност е термостат,няма кола която като спускаш да изстива все едно сега палиш,е освен със заминал термостат!А за точното място не съм сигурен единия маркуч от радиатора отива в термостата но кой ще те излъжа.

Да колега но той споменава че изстива все едно сега я пали така че има проблем със сигурност с термостата.И само да спомена че и Жигулките охлаждат при спускане,не знам колегата че твърди че не е така.
Мнението беше редактирано от bobi8712: 23 февруари 2011 - 23:19
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 24 февруари 2011 - 11:17

Термостат на 100% аз съм така когато подаваш газ качва,а като пуснеш пада и не е само по надолнище.Лъжете ,че когато се качваш на баир все едно нищо му няма но не е така просто си стои отворен.Поздрави...
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 24 февруари 2011 - 13:11

:mhihi: Като намесихте и жигулите, ми стана интересно - излиза, че охладителната система на Москвичите е по-добре оразмерена, щото докато го карах активно москвето, не съм виждал да пада температурата, веднъж загрее ли, после температурата не пада, независимо от наклони, дали слизаш на празен ход и т.н. А при москвичите перката се върти постоянно, но термостата е 3 пътен, дали това има значение :dummy:
Иначе и на моята астра при спускане по наклон спада мааалко температурата, ама малко преди 90, та за сега мисля, че е нормално.
П.П. тука искам да уточня, че при сравнението на охл. системи нямах предвид жигули спрямо москвичи, а по принцип по-старите руски автомобили спрямо малко по-нови западни творения на автомобилостроенето :)
Мнението беше редактирано от баш майстора: 24 февруари 2011 - 14:28
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 24 февруари 2011 - 14:20

Не съм се впускал в кой знае какви подробности, но според мене така на пръв поглед охладителната система на жигулата е железна ! Верно, че събира с 2-3 литра повече антифриз, но парното много силно и системата доколкото знам не работи под налягане. Досега не съм чувал на жигула да й сменят гарнитурата на главата заради прегряване......
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 24 февруари 2011 - 20:31

Колега съвсем нормално е при спускане на скорост особено зимата (работи парното) да пада температурата на мотора с 10 до 15 градуса. При теб разликата е драстична, което говори , че си за смяна на термостата. Моята кола се държи така извънградско зимата държи 85 градуса при продължителни спускания на сорост пада до 72 някъде но колкото и да е студено на вън след 2 км. пробег вътре в купето става баня. Така , че не се чуди а си вземи качествен термостат и ще видиш , че ще забравиш за този проблем. Успех !
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 24 февруари 2011 - 22:01

Тя и моята вектра по стрелка загрява бавно, но парното други песни пее! Датчика за температурата на таблото е много относителен като стойности и има големи отклонения, връзката с кабелчето му е на кабелна обувка... Нормално е да падне температурата на водата при големи спускания, до степента на отварянето на термостата, в противен случай няма те добре функционираща охладителна система. Жигулитата не им пада температурата при спускане, но като стане малко по-топло хвърлят водата като гейзери.
Проверката на термостата е елементарна-палиш колата, караш 2-3 километра, спираш и пипаш маркуча който излиза от главата-трябва да е студен. За справка можеш да пипнеш маркучите на парното-той трябва да е по студен.
Моят правилно функциониращ термостат отваря на шестия километър в града без да има задръствания или около десетата минута, при моментните температури :dummy:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 24 февруари 2011 - 22:01
Отговори

emokz снимка emokz 24 февруари 2011 - 23:08

Здравей, колега.

Нормално е, когато се спускаш по наклон на предавка, температурата на охладителната система да пада.Тогава двигателят изгаря малко гориво и се отделя малко топлина така че антифризът изстива, а насрещния въздушен поток охлажда мотора.Ако отива в синята зона, парното отопление започва да духа хладно, то тогава термостатът не е наред.Зависи и колко е студено навън дали е -10 градуса или +10 градуса.

Сутрин е студено, запали двигателя и с ръка пипай корпуса на мотора и радиатора на охладителната система.След 5 минути работа моторът ще е леко топъл /около 30-40 градуса/, стрелката ще е в синята зона, парното ще духа леко затоплен въздух, а радиаторът - студен.Ако радиаторът се стопля едновременно с мотора, то термостатът е останал в отворено положение.Ако изчакаш още време, ще установиш момента, когато термостатът отвори тоест радиаторът ще се стопли и тогава стрелката на температурата ще падне надолу и после пак ще започне да се вдига.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 25 февруари 2011 - 08:38

Доколкото виждам с колегите единодушно подкрепяме твърдението, че при по-продължително спускане температурата може да падне с 5 до 10 градуса и не повече. Това идва от факта, че термостата все пак има някаква "инертност" и не е клапан, който по-точно може да се управлява. Оттам идват тези 5-10 градуса.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 25 февруари 2011 - 09:17

По скоро е толеранс на клапана с термопластина, както и че той се затваря и отваря бавно, а не изведнъж. През този къс период температурата има толеранс в границите на +- 10 градуса. Но има вероятност и при много студено време двигателя да не достигне работна температура, особенно при къси разстояния и дълги спускания.
Считам, че всички го разбираме това!!!!!!!! :dummy:
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 25 февруари 2011 - 09:20
Отговори

ГостSharky_* 25 февруари 2011 - 23:52

А, колеги имам един въпрос?
При полужение, че съм минал г/д 7-8км. градско и то на места умишлено съм я понапъвал повече, а стрелката на температурата се вдигнала съвсем малко говоря за полувин-един см. това нормално ли е ?
Колата е Opel Astra G 2.0 DTL 2000 година
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 26 февруари 2011 - 00:06

 Sharky, на 25 Feb 2011, 23:52, каза:



-Мисля, че е нормално.. то тия наш'те загряват малко мудно.. :dummy:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 26 февруари 2011 - 00:18

 Sharky, на 25 Feb 2011, 23:52, каза:



Колега, не е нормално. Освен всичко останало карането на двигателя системно в различната от нормалната работна температура скъсява живота му, завишава средния разход на гориво, гориво-въздушната смес е богата, изгарянето не е оптимално за колите с ламбда сонда без подгряване, трупат се нагари и т.н....
Мнението беше редактирано от javor_bg: 26 февруари 2011 - 00:20
Отговори

ГостSharky_* 01 март 2011 - 23:19

Ходих при един познат монтьор и след обстойно оглеждане се оказа, че таблото ми правило проблеми (whew). Мерси все пак за информацията (bow)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg