Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Завъртям ключа но нищо не става

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 януари 2017 - 22:39

Няма нужда от излишна агресия :) нали човека ти дава гаранция. Просто трябва да му направиш рекламация и ще си оправи работата. Ако проблема е в инсталацията ще измери и ще ти каже, но ти не му го давай като път за бягство без да те пита. Иначе винаги може да идеш някъде дето наистина това правят и за 100 до 200 лв ще ти решът проблема. Първо иди си направи рекламация, ако не се получи ще ти препоръчаме хора дето сме ходили при тях и ще стане работата. От опит знам че тоя алтернатор е една идея по-капризен от другите и някой път не си казва всичко на стенда дето го тестват. При мен смениха диоден блок и реле, а след 2 месеца ми смениха и статор. Преди това никой не искаше да го ремонтира, защото на стенд работеше перфектно а само при жега не компенсираше и сваляше зареждането. От друга страна това в момента не играе роля.
Отговори

Djodji снимка Djodji 17 януари 2017 - 23:11

Да колега, аз в никакъв случай няма дс тръгна да се карам...колкото и да съм набутан...няма сега да се карам а и може да се окажат добри хора в крайна сметка :)
Утре ще се чуя с майстора и ще му разкажа за ситуацията и ще се разберем да е погледне наново, пак както казваш ти че този алтернатор е малко капризен, освен това не е ясно от каква кола е свалян (и той каза че не знае, предположил от фиат)пак крайна сметка ако не успее да го “оправи”, да го размеби с друг ротор, но тук искам да питам....знаете ли колко струва нов ротор? Гледах някакви цени на алтернатори за 200 лв нови но това предполагам не е целия комплект
Отговори

Djodji снимка Djodji 18 януари 2017 - 09:39

сутринта мерих напрежението на акумулатора, показваше 12.1, явно има изтичане някъде, защото преди 2-3 дни като бях махнал едната клема, си беше 12.5-12.6
Може ли от това да се дължат тези стойности при пуснати консуматори или не?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 януари 2017 - 10:30

 Djodji, на 18 януари 2017 - 09:39, каза:

сутринта мерих напрежението на акумулатора, показваше 12.1, явно има изтичане някъде, защото преди 2-3 дни като бях махнал едната клема, си беше 12.5-12.6
Може ли от това да се дължат тези стойности при пуснати консуматори или не?


Системното недозареждане води до това, а и ниските температури не помагат. Ти беше питал дали има риск да я караш така. Единствения риск е да скапеш акумулатора. Ако имаш зарядно и особено ако имаш гараж го зареждай от време на време и може да изкараш така докато намериш решение. Не знам защо реши, че проблема идва от ротора. При мен всичко се оправи след втори ремонт, при който смениха само статора. Самите части по отделно са между 40 и 100 лв всяка общо взето, ако може да се генерализира. Абе който го прави трябва да може да разбере от къде идва проблема. Има си начини всичко да се премери.

Аз съм правил на 3 различни места 3 алтернатора, като само с тоя на астрата съм имал проблем след това. Него го сваляха 3 пъти на 2 различни места докато го направят да работи. За това казвам че е малко по-капризен. Иначе там дето го ремонтираха поеха гаранцията и втория ремонт ми беше гаранционен. Скоро си мислех, че на вектрата пак е за правене алтернатора и се интересувах къде сега е най-добре да се носят за ремонт и ми препоръчаха 2/3 места, но ако трябва да съм честен най-доволен до момента съм от едно магазинче на Симеон дето ми направиха на едно клио дето имам алтернатора преди 5/6 години. Тоя алтернатор работи перфектно и зарежда уникално добре дори години след тоя ремонт.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 18 януари 2017 - 10:35
Отговори

Djodji снимка Djodji 18 януари 2017 - 11:12

Колата е държа в гараж, където температурата е около +7 до +9 градуса, но зимата е карам на малки разстояния...за около 12 км общо на ден, като имам 4 запалваня на ден (карам децата на градина.
Разбирам че няма как да се зареди акумулатора за това време, но понеже при свалена клема ми държеше нормални снойности а сега е паднал, затова си мисля че има изтичане на ток и тъй като не знам от какво може да е, затова питам дали не е свързано с този ремонт, естествено няма как да е на 100 %, може да е кабел или нещо друго, но е добре да знам как да разговарям с майстора и като имам някакви “познания” потрудно би ме метнал :)
ПП.при загряла кола, с всички пуснати консиматори показва около 13.00 а при незагряла (2-3 мин. Работа на двигателя)ми показа стряскащите 12.1
Отговори

Коцето снимка Коцето 18 януари 2017 - 12:42

Майстора те е пуснал по пързалката, ротора е последното нещо което ще се развали в един синхронен генератор освен ако няма механично износване на пръстен, дали изобщо е сменил и регулатора? пък и какъв е сложил ако го е направил. Тези 13 и 12 волта дето ги споменаваш са нищо и много далече от необходимото. А при такова каране и пробег на ден трябва да дозареждаш акумулатора поне веднъж на два месеца и то при първоначално пълно зареждане.
Мнението беше редактирано от Коцето: 18 януари 2017 - 12:44
Отговори

Djodji снимка Djodji 18 януари 2017 - 14:36

Каза че е сменил с друг втора употреба за 40 лв, то и нов струва толкова но както и да е...поне да няма проблеми сега.
Ще е карам днес да е преглежда наново
Отговори

боян-м снимка боян-м 18 януари 2017 - 17:39

Здравейте колеги! Да се включа малко и аз. Понеже Djodji в началото споменаваше, че напрежението се вдигало до 17 V, а сега вече този проблем го няма, просто няма как поне да не са му ремонтирали регулатора. В самият регулатор освен диодите има и един транзистор, който в нормално положение /ниски обороти и съответно по ниско напрежение/ е отпушен. Когато напрежението се увеличи над допустимото, транзисторът се запушва и спира да пропуска ток /така регулира/. Не съм особено запознат с този двигател, а и не само с него :biggrin: , но доколкото знам алтернатора е около 100- 105 А /заводско/ което му е малко ниско. Може би поради тази причина сега държи и такова ниско напрежение, а не, че е неизправен. Другото е да не му достигат обороти, хлабав ремък или приплъзваща демпферна шайба. За хлабави връзки вече се спомена многократно. Какво друго може да се случи на едно динамо, освен вътрешни механични поразии?
@Djodji . Ако все пак си решил да купуваш нов /рециклиран/ алтернатор, гледай да е поне 120 А.
Поздрави и успех на всички!
Отговори

Djodji снимка Djodji 18 януари 2017 - 19:36

Ходих на майстора, започна да измерва , като ме караше да включвам едно по едно консуматорите, мереше на акумулатора и на двигателя, каза че не можел да достъпи алтернатора и трябва да ходя друг пут за него че сега нямал време “несвриозно”
Каза, че ако на алтернатора показва добри стойности, значи е ок...нзн, сигурно е така
Между другото пробва докато колата работеше, прехвърли едната клема на друг акумулатор и нямаше никаква промяна.
ПП. Тестовете показваха 13.5 на фарове с радио и паднаха до 12.5-12.6 при всичко пуснато
Имаше разлика от 0.1-0.2 между измерването на акумулатора и тези на двигателя (на двигателя беше повече)при пуснати консуматори
Отговори

gerov снимка gerov 18 януари 2017 - 21:22

Колко пъти колегите са ти писали,че трябва да премериш от самия алтернатор какво е напрежението, а ти все мериш акумулатора! Дали майстора си е свършил работата незнам,но както описваш случващото се май си е изкарал добри пари от теб.
За да не се пише всичко наново ето ти и тема за силовата инсталация,все пак е хубаво да се запознаеш с това дори и алтернатора да не е наред!

http://www.opelclub....showtopic=67724
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 18 януари 2017 - 22:18

Какво да мери на генератора бе колеги!? Ако на генератора е към 14V а на акумулатора 12,5V и като знаете, че кабела на плюса е определено къс.... Ако е от лоша връзка този пад, досега да се е показало зайчето. От явно по явно е от генератора, респективно от майстора недни...дето нямал време.
Колега, вземай двама трима комшии и отиди при майстора СИ да ти оправи колата. 14-14,4V без консумация, не по-малко от 13,8V на къси светлини и вентилатор на парното на 4-та степен/ това по моему /. Тези комшии само да стоят на една страна и да го гледат как намира време за гаранцията си или как ти връща парите, ама всичките / без да му връщаш каквито и да е части/.

Направо ти завиждам на търпението.
Дано се оправиш.
Отговори

боян-м снимка боян-м 18 януари 2017 - 22:21

 gerov, на 18 януари 2017 - 21:22, каза:

Колко пъти колегите са ти писали,че трябва да премериш от самия алтернатор какво е напрежението, а ти все мериш акумулатора! Дали майстора си е свършил работата незнам,но както описваш случващото се май си е изкарал добри пари от теб.
За да не се пише всичко наново ето ти и тема за силовата инсталация,все пак е хубаво да се запознаеш с това дори и алтернатора да не е наред!

http://www.opelclub....showtopic=67724



Всъщност правилно постъпва като мери на акумулатора. Както си показал и ти колега на схемата акумулатора и алтернатора са свързани паралелно, така, че по удобно е да се мери на акумулатора. А разкачването му и мерене само на алтернатор е недопустимо и опасно начинание.
Аз може би дължа извинение, чи преди писах, без да съм изчел цялата тема и забелязах, че съм пропуснал нещо съществено. И то е, че акумулаторът на Djodji си е тръгнал /без мерене няма доказателство, но е много вероятно/. За разлика от мен, други колеги го бяха споменали, но кой да чете...
Та когато това се случи вътрешното съпротивление се увеличава, самият акумулатор става един сериозен консуматор и алтернатора не може да насмогне чак толкова. За това колега пробвай какво ще е положението с другия акумулатор, който казваш, че ти е под ръка.
Отговори

gerov снимка gerov 18 януари 2017 - 22:35

 Стаевски, на 13 януари 2017 - 09:10, каза:

Симптомите от първия пост клонят към хлабава маса.

Колега бе,нали ти го насочи към проблем с кабелите сега ще го караш да трепе "човека"!
Мнението беше редактирано от gerov: 18 януари 2017 - 22:40
Отговори

Djodji снимка Djodji 18 януари 2017 - 23:40

Колега gerov, наистина няма как да стигна до алтернатора и да го измера :( първо че е почти недостъпен и второ нямам толкова дълък кабел, иначе за темата съм я чел и и благодаря на колегата, която е описал! Истината е че не знам почти нищо за тази кола, от скоро съм собственик и затова се запитвам за мнения и съвети.
Що се отнася до акуммулатора, да, може и да дава признаци че си отива...но днес майстора като сложи негов акумулатор (сложи само едната клема, '-' на запален двигател) не се промениха стойностите на напрежението, даже с 0.1 не мръднаха.
Иначе всяко търпение си има граници и колкото да съм търпелив..ще съм до едно време, но усетя че ме разиграва ще му благдаря по друг начин, но надявам се да не се стига до скандали, а ако в скоро време не вземе да погледне колата, ще му кажа само едно: след като ти нямаш време, има други майстори който има време и ремонта ще е за твоя сметка. (имам касов бон и някаква гаранция на ръка)
ПП. Искам да питам, колко е добре да покаже когато ще мери на алтернатора? Да не стане така че на алтернатора да каже 13.8 примерно и той да ме отсвири да си търся проблема другъде
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 19 януари 2017 - 00:41

 gerov, на 18 януари 2017 - 22:35, каза:

Колега бе,нали ти го насочи към проблем с кабелите сега ще го караш да трепе "човека"!

Да, стоя зад думите си а именно "Симптомите от първия пост клонят към..." След това както виждаш имаше развитие на темата и "симптомите". Високото напрежение- 17V коренно промени ситуацията...майсторлъка също и т.н.
Чел съм правилата на форума и не подстрекавам никого към "трепане" :dummy: :naughtynono:

Цитат

Та когато това се случи вътрешното съпротивление се увеличава, самият акумулатор става един сериозен консуматор и алтернатора не може да насмогне чак толкова. За това колега пробвай какво ще е положението с другия акумулатор, който казваш, че ти е под ръка.

Колега боян-м: С цялото ми уважение, ама никак не ти се връзват нещата. Няма как скапан акумулатор, с който въпреки това колата пали, да товари генератора.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 19 януари 2017 - 00:52

 Djodji, на 18 януари 2017 - 23:40, каза:


ПП. Искам да питам, колко е добре да покаже когато ще мери на алтернатора? Да не стане така че на алтернатора да каже 13.8 примерно и той да ме отсвири да си търся проблема другъде

Днес си купих акумулатор. В гаранционната книжка пише: Напрежението на клемите на акумулатора при 12 V инсталация на автомобила трябва да бъде 13,6-14,5V. Разбирай 13,6V с включени всякакви консуматори. 14,5V без консуматори.Имай в предвид, че при ниски температури генератора вдига малко напрежението за зареждане. При генератора напрежението трябва да е не по-малко от това при акумулатора. Без консуматори - почти равно.
Лека нощ!
Отговори

Djodji снимка Djodji 19 януари 2017 - 08:43

ако до петък не всеме да е провери майстора, ще пробвам с другия акумулатор понеже той е на другата кола и в това време трябва дс го правя през нощите навън. Та тогава смятам да е покарам около седмица за да съм сигурен.
Сега докато карам за работа ми държи 3.7-3.8 с фарове, радио и парно на 2-3 степен тук таме пускам чистачки и подгряване на задното стъкло, при само тези включени неща пада до 13.5
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 януари 2017 - 10:28

В кой квартал на София живееш и работиш. Аз живея на МОЛ София и работя на Бул България до Джъмбо. Ако някъде ти е изпът мини да я погледна. Само трябва да ме предупредиш да си взема нещо за мерене. Така колата едва ли ще ти прави големи проблеми, особено ако акумулатора ти е читав може да я караш с години така. Ако не е ще почне да не пали в студа и след 2/3 дни непалене.
Отговори

Djodji снимка Djodji 19 януари 2017 - 10:56

 Ne6to Smisleno, на 19 януари 2017 - 10:28, каза:

В кой квартал на София живееш и работиш. Аз живея на МОЛ София и работя на Бул България до Джъмбо. Ако някъде ти е изпът мини да я погледна. Само трябва да ме предупредиш да си взема нещо за мерене. Така колата едва ли ще ти прави големи проблеми, особено ако акумулатора ти е читав може да я караш с години така. Ако не е ще почне да не пали в студа и след 2/3 дни непалене.


Колега, ако можеш на бул. България ще е добре, само да те питам до колко часа си там и към края на работния ден (17-17.30)дали ще ти е удобно.
Аз съм до ВМА.
ПП. Да видим днес вечерта какво ще ми каже майстора и ако нещо да се разберем допълнително ;)
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 януари 2017 - 11:14

Добре
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg