Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra B

Разглобяване и сглобяване на средната конзола

kemaloff снимка kemaloff 22 февруари 2005 - 13:40

Колеги бихте ли ми казали как се сваля таблото на Вектра Б защото дисплея на часовника нещо не работи добре и искам да го погледна по-отблизо.
Благодаря предварително
Отговори

VectraB снимка VectraB 25 февруари 2005 - 13:40

Аз миналата седмица го свалях, заради изгоряла крушка. Ако искаш ще се опитам да ти го обясня, не е много трудно, но има някои тънкости. Но за съжаление нямам снимки.
Отговори

kemaloff снимка kemaloff 25 февруари 2005 - 15:48

VectraB, на Feb 25 2005, 01:40 PM, каза:

Аз миналата седмица го свалях, заради изгоряла крушка. Ако искаш ще се опитам да ти го обясня, не е много трудно, но има някои тънкости. Но за съжаление нямам снимки.

ОК обясни ми накратко за цялата процедура и за тънкостите когато намериш време. Всъщност искам да сваля само дисплея а не цялото табло.
Отговори

XENON снимка XENON 27 февруари 2005 - 22:38

по добре не пипаи дисплея,проблема е от графитните писти,които не подлежат на ремонт,аз днес го разглобих и го дотроших тотално :(
Отговори

VectraB снимка VectraB 28 февруари 2005 - 12:15

:thu:

XENON, на Feb 27 2005, 08:38 PM, каза:

по добре не пипаи дисплея,проблема е от графитните писти,които не подлежат на ремонт,аз днес го разглобих и го дотроших тотално :(

За съжаление колегата е прав. Но за да свалиш дисплея трябва да свалиш цялото табло. :thu: А аз сео питах да опиша свалянето на таблото, но като прочетох малкото което съм написал ме хвана срам, самият аз не си го разбрах. За това виж тази страница: http://www.blauertac...l/vec/index.htm. Тя е за поставяне на сини светодиоди и е на немски, но пък има снимки който могат да ти помогнат.
В допълнение накратко ще опиша само някои неща. За да свалиш таблото трябва да свалиш ключа за фаровете и 3-те решетки за въздух.(лявата над ключа за фарове и 2-те в центъра под дисплея).
1. Решетките са на щипки, които лесно се чупят, затова подпъхни тънки пластмасови пластини от двете им страни, за да ги освободиш, после ги издърпай внимателно.
2. Сваля се ключа за фаровете - поставя се в средно положение на габарити, издърпва се за да светне лампата в купето. Под "врътката" се вижда малка дупка в която се вкарва тънка отверка или твърда тел, натиска се внимателно нагоре и се издърпва врътката. Оста е пластмасова и на нея има щифт който задържа "врътката". Сега се сваля целият ключ, който е на куплунг. В отвора под "врътката" има достъп до 2 пружиниращи пластини(отляво и отдясно), които с две отвеки трябва да събереш, преди да издърпаш ключа.
:thu: Пак стана доста неясно, но се надявам поне малко да съм ти помогнал !
Отговори

kemaloff снимка kemaloff 28 февруари 2005 - 12:36

VectraB, на Feb 28 2005, 12:15 PM, каза:

:thu:

XENON, на Feb 27 2005, 08:38 PM, каза:

по добре не пипаи дисплея,проблема е от графитните писти,които не подлежат на ремонт,аз днес го разглобих и го дотроших тотално :(

За съжаление колегата е прав. Но за да свалиш дисплея трябва да свалиш цялото табло. :thu: А аз сео питах да опиша свалянето на таблото, но като прочетох малкото което съм написал ме хвана срам, самият аз не си го разбрах. За това виж тази страница: http://www.blauertac...l/vec/index.htm. Тя е за поставяне на сини светодиоди и е на немски, но пък има снимки който могат да ти помогнат.
В допълнение накратко ще опиша само някои неща. За да свалиш таблото трябва да свалиш ключа за фаровете и 3-те решетки за въздух.(лявата над ключа за фарове и 2-те в центъра под дисплея).
1. Решетките са на щипки, които лесно се чупят, затова подпъхни тънки пластмасови пластини от двете им страни, за да ги освободиш, после ги издърпай внимателно.
2. Сваля се ключа за фаровете - поставя се в средно положение на габарити, издърпва се за да светне лампата в купето. Под "врътката" се вижда малка дупка в която се вкарва тънка отверка или твърда тел, натиска се внимателно нагоре и се издърпва врътката. Оста е пластмасова и на нея има щифт който задържа "врътката". Сега се сваля целият ключ, който е на куплунг. В отвора под "врътката" има достъп до 2 пружиниращи пластини(отляво и отдясно), които с две отвеки трябва да събереш, преди да издърпаш ключа.
:thu: Пак стана доста неясно, но се надявам поне малко да съм ти помогнал !

Благодаря ти много. Когато сваля дисплея и поне направя опит да го ремонтирам ще пиша за резултата. За съжаление ще чакам да се постопли защото нямам гараж и всичко правя на улицата. Пък и долкокото разбрах от всичко написано работата няма да е чак толкова лесна.
Айде леко и безаварийно каране.
Отговори

Любчо снимка Любчо 28 февруари 2005 - 19:14

няма да тръгне от ся ти казвам по добре си търси друг
Отговори

kemaloff снимка kemaloff 01 март 2005 - 08:27

GSi16v, на Feb 28 2005, 07:14 PM, каза:

няма да тръгне от ся ти казвам по добре си търси друг

Добре де аз съм от Стара Загора тука втора употреба едва ли ще намеря, а бях чул че нов струва около 800лв. Така или иначе трябва да го сваля за да го сменя и въпроса ми беше как да го сваля. А пък след това поне ще го пробвам за учебна цел. :)
Честита Баба Марта
Отговори

Любчо снимка Любчо 02 март 2005 - 15:20

знам къде има табло+борд= 300 лева
Отговори

VectraB снимка VectraB 10 юни 2005 - 10:25

Надявам се тази тема да е полезна!
Мнението беше редактирано от VectraB: 27 октомври 2009 - 20:33
Отговори

VectraB снимка VectraB 10 юни 2005 - 11:46

:unsure: Ще се опитам да опиша как се сваля блока с пепелника и държачите за чаши. Вече съм забравил някой подробности, но дано бъда полезен.
Пепелника, запалката и чашко държача са в един блок. За да се смени крушката на запалката трябва да се свали този блок. Това е схема на всички части прилажащи към него :
Публикувано изображение
За да се свали от централната конзола:
Публикувано изображение
1. Сваля се капака около "врътките" за управление на вентилацията/парно (или климатроника). Той е само на щипки. 3-те врътки не се пипат, те остават на осите си. Сега вече имате достъп до скобата (1 от втората схема).
2. Свалят се капачетата 2. Всяко от тях е на щипки 2 или 3, не помня вече. Трудно се откачат. Под всяко от тях има винт. който се развива.
3. Скобата 1 се издърпва около 1,5см нагоре и целият блок се исдърпва напред. Откачат се 3-те жици за запалката и осветлението и.
4. Вече крушката на запалката се сменя елементарно. Тя е е с мощност 1.2W.

Засега от мен толкова. :thu: Успех и внимавайте да не счупите или надерете нещо.
Мнението беше редактирано от VectraB: 06 ноември 2009 - 20:02
Отговори

VectraB снимка VectraB 13 юни 2005 - 10:08

;) Много ме мързи да пиша, ама нали съм обещал...
За да се свали таблото трябва да се демонтират :
1. Двете кори на колоната на волана - общо 5 винта, 3 отдолу и два под малки капачки под самият волан.
2. 3-те решетки за въздух.(лявата над ключа за фарове и 2-те в центъра до дисплея). Решетките са на щипки (2) , които лесно се чупят, затова се подпъхват 2 тънки пластмасови пластини (1 )от двете им страни, за да се освободиш, после се издърпват без проблем.
Публикувано изображение

3. Сваля се ключа за фаровете - поставя се в средно положение на габарити, издърпва се за да светне лампата в купето. Под "врътката" се вижда малка дупка в която се вкарва тънка отверка или твърда тел, натиска се внимателно нагоре и се издърпва врътката. Оста е пластмасова и на нея има щифт който задържа "врътката". Сега се сваля целият ключ, който е на куплунг. В отвора под "врътката" има достъп до 2 пружиниращи пластини(отляво и отдясно), които с две отвеки трябва да се съберат, преди да се издърпа ключа.
Публикувано изображение

4. Свалят се двете кори отляво и отдясно на таблото. Всяка е с по 3 винта(стрелките на фигурата)
Публикувано изображение

5. Остават само 2 винта отгоре на таблото. Трябва да се откачи и кабела от Борд Компютъра. Куплунга му е малко особен, не става с дърпане. Има едно палче, което се освобождава нагоре.
Публикувано изображение

Ами това е в общи линии. Дано съм се изразил добре. :unsure:
Отговори

VectraB снимка VectraB 29 юни 2005 - 13:48

Вече го споменах, но ще се опитам да го опиша по-подробно.
Сваляне на панела на вентилацията(парното) и смяна на крушките.
Панелът е само на щипки(зъбчета), и се сваля малко трудно, само чрез дърпане и отщипване. Зъбчетата за общо 6, 3 отгоре и 3 отдолу с височина около 1мм. Не е нужно и свалянето на "врътките" (1) . Крушките(2) за осветление са 3бр. без пласмасови фасунги (не помня колко watt) .
Публикувано изображение
Ами това е засега. :cen:
Мнението беше редактирано от VectraB: 06 ноември 2009 - 20:05
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 10 юли 2005 - 13:15

за крушките:
- тези в централната конзола, при врътките за вентилацията и тази в пепелника са
без фасонка, по 1.2W

- в таблото има 3 крушки за осветление с фасонки (стандартните, дето се връткат с отвертка отзад) . 2x2W голям цокъл(19 и 17) за основно осветление + 1x2W малък(18) на одометъра. Контролната лампа(9) на алтернатора също е с голям цокъл. Всички останали индикаторни са по 1.2W.
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от VectraB: 12 юли 2005 - 12:09
Отговори

Владо снимка Владо 10 юли 2005 - 13:35

браво ! снимките и схемите са супер ! От другата седмица и аз ще съм горд собственик на Вектра В Комби , 2,0 ДТИ , но се надявам да не започна с разглобването веднага ))))
Отговори

valentin снимка valentin 31 октомври 2005 - 19:13

Не ми стана ясно как да сваля бутона за аварийните светлини - не свети?
Отговори

valentin снимка valentin 01 ноември 2005 - 07:08

Видях как се маха бутона от книжката - дърпа се отгоре със закривена тел или от двете страни с отверки. А като го дръпнах леко - светна.
Отговори

VectraB снимка VectraB 19 декември 2005 - 11:46

Мисля че крушките са 4бр, поне така е дадено в TIS-а, но не e описано колко вата. В EPC-то пише че са 1,2W.
А за джойстика, и аз съм се чудил, но няма. А ако имаше вероятно щеше да е светодиод и нямаше да е изгорял. :flag:
Отговори

EDS снимка EDS 18 март 2006 - 22:37

Темата е страхотна -благодарности на автора -днеска собственоръчно черпейки опит от написаното тук си смених изгорелите по таблото ми лампи-тези за парното и тези за включването на светлините както и за регулиране на фаровете . :icon_eek2:
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 10 май 2006 - 10:07

Здравейте! Как се свалят тия неща...? Побърках се... Личи си, че не са едно цяло с осите, но не мога да намеря начин да ги махна. Страх ме е да не изкъртя нещо... От другата страна на всяка врътка (срещу това, което показва докъде е завъртяна) има малко отворче, подобно на врътката от ключа за фаровете. Там се бута навътре с 1 отверка и се издърпва врътката. Опитах същата тактика и тук, но без особен резултат... :icon_sad: Да не би да са на някаква резба...? Със сигурност има нещо, което трябва да се освободи за да излезе, ама къде е... :opel_forever: Ако някой е свалял неговите или знае как става, моля да сподели съвет. Гледам, че врътките в Астрите са подони на моите, та може и да се свалят по подобен начин... Благодаря :)
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg