Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra B

Обратен ход на чистачките на Вектра б

ГостD.Ivanov_* 19 юли 2011 - 15:02

Здравейте колеги :)

Имам Вектра б 1998 2 литра екотек. Наред с всички останали проблеми които има, има един особено дразнещ: когато изключа чостачките, те не спират където трябва, а остават там където са били. Имам рено клио и при него има 2 бушоне. Единя е за обратния ход и като го махна става същото. Във вектрата не намирам такъв. Всички бушони са здрави и си мисля дали не е възможно да се намира на друго място(например при двигателя). Ако не е това сигурно е някое реле, но до колкото помня има 2.(сигурно за предна и задна). Ако някой е наясно на кое реле ми трябва и къде се намира този бушон (ако има такъв) нека да сподели и с мен :helpsmilie: Ако имате и нови идеи на какво може да се дължи тая работа също бих ги чул с удоволствие.

Ако има такава тема се извинявам, но мисля, че прегледах всичко вече.
Отговори

CH_M снимка CH_M 19 юли 2011 - 16:20

Не съм отварял моторчето за чистачките на Вектра Б но предполагам ще е като на по-старите модели и най вероятно проблема ти е в едни контакти на капака на редуктора , а те контактуват с едни пластини \писти\ които са на голямото зъбно колело .От тях се позиционира механизма в първоначално положение като направят един работен ход чистачките .Ако за зацапани , износени тия контакти - точно така се получава , спират си където искат и не изкарват движението до края .Лечението е разглобяване , почистване от смазката по пистите , ако е необходимо натягане на контактните пластини по посока към зъбното колело за по добро притискане .После събиране на механизма и тестване .
Отговори

ГостD.Ivanov_* 19 юли 2011 - 22:57

Благодаря колега. Някъде четох подобно мнение и явно това ще трябва да направя, но се надявах да е нещо по-просто (скрито бушонче например) Дали е сложна продцедурата и като събирам чистачките как трябва да разбера правилно ли съм ги сложил?

А как се стига до въпросния капак на редуктора? махам чистачките и кората пред стъклото?
Отговори

CH_M снимка CH_M 21 юли 2011 - 07:48

Точно така , свалят се рамената , пластмасата под тях и ти се открива моторчето .След разглобяването и ревизирането - сглобяваш и правиш една проба както е свалено моторчето без рамената , ако всичко е наред , при подаване на първо положение от лоста , ще направят един работен ход и ще спрат .Пробваш още няколко пъти и на другите положения и ако всичко е наред - сглобяваш на мястото му.
Отговори

ГостD.Ivanov_* 21 юли 2011 - 17:17

Днес имах време да се позанимавам, макар че почна да вали и се наложи да се откажа по-рано отколкото ми се искаше. Свалих чистачките и кората, което се оказа доста лесно (развивам горните болтове на чистачките, вдигам ги нагоре за да се освободят, махам рамената и развивам долните пластмасови болтове под рамената, които държът кората. После кората се вади от уплътненията и готово). Това се оказа противно а очакванията ми лесната част. после видях и моторчето с въпросното програматорче. Проблема е че капачката му е занитена с 3 нита. Какво трябва да направя сега? да махна нитовете с дрелка? После как да го сглобя? До всеки нит има втора дупка. Това да не е резба за болтчета? и ако е така защо подяволите немците не са сложили болтчета? Има ли друг начин да сваля капачката? Може би ако махна целия механизъм от долната част да има как да се отвори?
Отговори

CH_M снимка CH_M 21 юли 2011 - 19:23

Ако имаш възможност - снимай моторчето от двете страни и пусни снимките в темата си и ще измислим нещо .
Отговори

ГостD.Ivanov_* 21 юли 2011 - 21:27

Публикувано изображение

Да видим така става ли :) това е цялото

това е само капачката с нитовете

Публикувано изображение
Отговори

CH_M снимка CH_M 22 юли 2011 - 06:12

Хм , работата с тия нитове става сериозна .... преди да разнитваш пробвай нещо - с права отверка надигни леко в единия край , тоя който е свободен от нит и напръскай обилно с WD40 вътре .Дано е само до почистване на контактите . Пробвай как ще работи , но ако не се оправи - ще трябва да се разнитва и после да се търси начин за закрепване .
Отговори

ГостD.Ivanov_* 22 юли 2011 - 06:18

Пробвано :surrender: това беше от първите неща дето ми дойде на ум, но е стегнато доста здраво. мисля си дали да не направя едно много грозно "българче". Да махна нитовете и после да натегна на тяхно място менда тел :) би трябвало да стегне доста здраво. Бих го и поднитил на ново, но нитовете са наистина много малки. Не съм виждал да се продават такива.
Отговори

CH_M снимка CH_M 22 юли 2011 - 06:54

Щом е пробвано не остава нищо друго освен да разнитваш ,после все нещо ще се измисли за закрепване.Снимай и вътре зъбното колело с пистите и капачката с контактните пластини - ще е от полза и за други колеги ....
Отговори

ГостD.Ivanov_* 30 юли 2011 - 13:23

Колеги преди 2/3 дни реших проблема с чистачките. Оказа се доста лесно макар и съм цъкнал няколко снимки да ви сложа за ЦРУ:

Ето така изглецда програматора на чистачките:
Публикувано изображение

има 4 нита които държър капачката. Махнах главите на нитовете с дрелка. (4тия е под буксата и първо трябва да я откачите). След това с помощта на тънка отверка го повдигнах по малко от всички страни и се откачи капачката :) ето как изглежда разглобено:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

при мен проблема беше че една от 3те пластинки беше огъната към капачката и не се допираше до долната част. изкривих я малко за да може да контактува, премахнах мака част от греста която беше замърсена и размазах останалата част, която беше чиста. Предполагам е важно да е смазано.

Публикувано изображение

наложих капачката върху останалата част от нитовете за да я държът на място и я закрепих по следния не особено хубав начин

Публикувано изображение

тази част ако ви се занимава може да я направите и по-красиво от мен, но и така работи безотказно :) резултатът е впечатляващ и направо не съм свикнал да ми работят чистачките. Мерси за помощта и ако някой има нужда от по-бодробни указания да пише на лично, ще му помогна.
Отговори

becinko снимка becinko 30 юли 2011 - 14:36

Аз искам да попитам за моята астра Ф 92 година, дали като работят чистачките и върна контакта трябва ли да се връщат сами в начална позиция, защото сега остават там където съм върнал ключа.

Поздрави !
Отговори

CH_M снимка CH_M 31 юли 2011 - 13:54

D.Ivanov,поздравления че си отстранил проблема !А това с телта .....ме разби !Можеше да доразпробиеш нитовете , метчик със съответната резба - нарязваш , болтчета , и си готов. Тая тел с времето ще се отпусне , още повече ако е медна .Така че може и да "очакваш включване" след време пак за същия проблем.
becinko,така е , врътнеш ли конт. ключ - спират където си върнал ключа.
Отговори

galata снимка galata 01 август 2011 - 05:37

 becinko, на 30 юли 2011 - 14:36, каза:

Аз искам да попитам за моята астра Ф 92 година, дали като работят чистачките и върна контакта трябва ли да се връщат сами в начална позиция, защото сега остават там където съм върнал ключа.

Поздрави !

при мен е същото
Отговори

boichev снимка boichev 01 август 2011 - 07:52

becinko - и при мен е така. Така че не се притеснявай. :newsm05_41: Колеги имам 1 въпрос. Моите чистачки си работят перфектно. НО, когато ги изключа не отиват в най долното положение, а застават 1-2 см. по нагоре, и стои доста грозно и дразнещо. Това го правят само понякога, а не винаги. :unsure: Каква е причината да остават така? :unsure:
Отговори

CH_M снимка CH_M 01 август 2011 - 09:37

Същия проблем като на колегата пуснал темата , само че си в "начален стадий".Пластините в редуктора ,зацапана е в края , или се е поохлабил някой от контактите и понякога контактува добре , понякога - не .
Отговори

vaisroi снимка vaisroi 06 август 2011 - 17:46

на мястото на нитовете може да се сложат рапитки
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg