Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Да сложа ли гуми 205/55/16 на Astra J ?

npanayotov снимка npanayotov 27 март 2022 - 16:12

Здравейте. Какво ще ме посъветвате, да сложа ли гуми 205/55/16 вместо 205/60/16 на Astra J, при положение че са по-масови и съответно по-евтини?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 27 март 2022 - 16:40

Ще смъкнеш колата с 1 сантиметър надолу, леко ще се влоши возията. За нашите пътища си е осезаемо.
Ще ти избяга километража нагоре.
Не знам точно колко са по-скъпи, но при положение, че ще ги купуваш веднъж за 3 години да кажем, мисля, че не си струва. В случай, че става дума за 100-ина лева разлика... ти си преценявай.

Дават го непрепоръчително с такава разлика от 20мм в диаметър.
Отговори

benzy снимка benzy 27 март 2022 - 16:41

Аз лично не бих...
ще ти даде разлика в километража, това как да е, дребно ще е. Но за нашите пътища ниския профил не е препоръчителен, а реално ще си с по-нисък профил от колегите със 17ки.
И без да съм ровил за цени - колко точно по-евтино е. Спестяваш... 100 лева на комплект гуми може би? Които ще караш 2-3-4 години? Т.е. по 20-30 лева на година, а за сметка на това малко или много съкращаваш живота на доста по-скъпото окачване.
Не е невъзможно да го направиш, но както казах, аз не бих...

Хах, П.С. Димов ме е преварил, но мислим горе долу еднакво :)
Мнението беше редактирано от benzy: 27 март 2022 - 16:42
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 27 март 2022 - 16:54

Например при марка Фулда, разликата е по 27 лева гума. Едната е 113 лева, другата 140
Значи нещо по-нагоре няма да надхвърли разлика от 130-140 лева.
За мен лично, абсолютно ненужно спестяване.
Разбирам разликата да беше 350-400 лева и нагоре - да се замисли човек тогава.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 27 март 2022 - 16:57
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 27 март 2022 - 17:06

А можеш да минеш на 215/60/16 :) Според мен си спазвай етикетчето на вратата и не слизай на по-ниска гума, Астра J и без това си е доста ниска.
Отговори

npanayotov снимка npanayotov 28 март 2022 - 11:21

Изпратих един email до Opel и от там ми отговориха че може:
https://photos.app.g...ayNPDq82BNHZaV7

Няма ли някой, който го е направил, за да каже реални впечатления?
Мнението беше редактирано от npanayotov: 28 март 2022 - 11:32
Отговори

benzy снимка benzy 28 март 2022 - 13:01

Колега, още горе ти бях написал, че за можене, може.
Ако толкова си си навил на пръста да го правиш, дерзай, но е просто нелогично - в БГ масово се бяга от ниския профил заради прекрасните ни пътища. Имаше и един министър, който питаше "ми ти що си със скъпи джанти"...
Аз лично, към момента, не бих мръднал от моите "60тки" надолу.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 28 март 2022 - 17:17

Разликата в пътния просвет/ височината на профила е 10мм и в диаметъра на гумите - 20мм в полза на 60.
Това едва ли ще спаси гумата/джантата.
Разликата в показанията на скоростомера - под 2km/h.
Отговори

benzy снимка benzy 29 март 2022 - 01:52

Колега, 1 см надолу на J-ката не е никак малко. 1 см и предицата ще започне да задира над бордюри, защото има една "престилка" под бронята, която е доста ниско. Същият този сантиметър в борда си е 10% от общата височина, при сравнение на оригинална 17ка на 55 и и 16ката на 60 разликата е само 3%. Вероятно си прав, че няма да пострада джантата, но риска е по-висок, натоварването върху окачването е по-високо, комфорта на возене ще е по-лош... даже визията ще се влоши. Разликата в километража по калкулатор е 3 км при скорост 90 км/ч, т.е. си "изял" толеранса, който кат дават "в гумите" В общи линии само негативи - не разбрах, на цената на какво ще ги ги събира колегата? Какви супер изгодни гуми е намерил, че да има толкова сериозно финансово измерение желанието му.

Търси мнение дава му се. Стария астрьок като го взех беше с гуми на 60, аз сложих "оригинален" размер на 55 и тогава разбрах защо предния собственик е минал нагоре, не беше драстичен проблем, но докато не го продадох съжалявах...

Ако наистина е на кяр 55цата или финансово затруднен колегата и дори най-малката ценова разлика е от значение - може да я сложи, спор няма. Моето мнение е, че си струва да се инвестира още малко в 60 и даже както Росен каза по-горе на 215 вместо 205...
Това е моето мнение и нямам какво повече да добавям...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg