Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Зафира Б, Здравина

mvz снимка mvz 20 януари 2014 - 21:15

Здравейте, Колеги!
В момента имам Зафира А с 1.8/116к.с.(отличен автомобил без каквито и да било проблеми), но смятам да я сменям със Зафира Б след 2006г. Доста почетох и стигнах до убеждението, че се монтира Z22YH двигател със шест степенна кутия(механична).
Моля да споделите впечатления за въпросния двигател, както и за трансмисията?! Това, че работи с директно връскване какви главоболия може да Ми донесе(нямам намерение за газ)? Другото което Ме притеснява е това, че по спецификация Z22YH мотора, го дават да работи само с А98 бензин, това дали е грешка в описанието? Последното би Ме разколебало ;) .
Благодаря Ви предварително!
А евентуално за 1.8/140к.с.?

Поздрави,
Марио Захариев
Мнението беше редактирано от mvz: 17 февруари 2014 - 21:09
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 20 януари 2014 - 22:27

Z22YH e идентичен с Z22SE но е с директно впръскване. Можеш нормално да си караш с 95 октана :)
Отговори

mvz снимка mvz 20 януари 2014 - 22:38

Ами тук пише друго и да не забравяме, че тези инжекциони пръскат в/у буталата, а не върху клапаните. Все пак, ще се радвам, ако е така ;) . А ако някой собственник на такъв мотор сподели и за динамиката и разхода(с А95), ще съм благодарен?
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 20 януари 2014 - 22:44

http://www.opel-info...006-08-00_1.pdf

На страница 284- 95 или 98

Поздрави!
Отговори

mvz снимка mvz 20 януари 2014 - 22:52

Колега, благодаря Ти, много полезен линк!
Поздрави и на Теб!
Отговори

mvz снимка mvz 22 януари 2014 - 17:40

А относно другите ми питанки, дали има някой колега със този мотор, да даде яснота по въпроса?
Отново благодаря за вниманието!
Отговори

mvz снимка mvz 28 януари 2014 - 18:53

Здравейте, Отново!
Ето и развитието:
http://nfs.mobile.bg...ls&slink=5i7zxv - при огледа, свети лампата на ESP, седалката не работи(напред и назад не се мести), когато пуснеш парното духа слабо и толкова се тресе, че имам чувството че перката ще излети. Накрая но не на последно място, когато извадиш пръчката за маслото или се отвие капачката за маслото, двигателя започва да глъхне, сменя оборотите и се опитва да гасне! Това Ме навежда на мисълта, че има загуба на компресия(ако някой знае конкретна причина за тази аномалия, ще се радвам да сподели);
http://nfs.mobile.bg...ls&slink=5i7zxv - Външния вид е доста лош. Не оригинални, страшно издрани джанти, с износени и напукани гуми. Зинала броня и страшни луфтове на всякъде. Мотора е доста шумен(дори и при затворена врата се чува доста). Работата на мотора не е равномерна. Иначе от към цена и екстри е чудесна;
http://nfs.mobile.bg...ls&slink=5i7zxv - тази доста Ми хареса, на място двигателя е доста тих и равномерен, бързо загря, а когато я запалихме даже вратите бяха замръзнали(едвам я отворихме). Возията е доста стегната и приятна. Неприятното е, че всички забележки са маскирани(разбирайте почти цялостно пребоядисване), двигателя е перфектно измит(няма как да се установят течове и т.н.). Интересното е, че колата на място е тиха, а на 3000об, вече все едно зил бръмчи. Освен това за 2.2 мотор буквално не върви, на 2-ра предавка с 3000 оборота давам газ, а тя едвам, едвам набира и бучи. Може би проблем с ЕГР, но знае ли човек? Като цяло, цената Ми е височка, в противен случай може би бих я взел!

Общо взето, днес си продадох моята кола, а за сега нямам удачен вариант ;) !

Поздрави!
Отговори

детеборе снимка детеборе 28 януари 2014 - 19:08

Не бързай, търси, гледай, струвай, но гледай хубаво, за да не съжаляваш после.
Отговори

mvz снимка mvz 02 февруари 2014 - 12:44

Здравейте, отново!
След няколко огледа, започвам все повече да се ориентирам към 1.8/140к.с. Моля Ви за мнения и за този мотор. На старата ми кола при 100км/ч. бях на 3000об./мин., при тази скоростна кутия как стоят нещата? Зафирата която гледах с 1.8 мотор, като извадя пръчката или капачката за маслото, двигателя променяше значително работата си. Чудя са дали това не е някаква защита на картерните казове?!
Моля Ви за всякакъв вид помощ и съвети!

Поздрави!
Отговори

mvz снимка mvz 17 февруари 2014 - 21:07

Здравеите, Колеги!
Все още търся и все още имам нужда от помощ.
Ако някой Колега с 1.8/140к.с. може да даде инфо за мотор, предавки и разход на гориво, ще съм благодарен?!
Случайно да има Колега от габрово? От доста време гледам тази http://nfs.mobile.bg...ls&slink=5pii3v
, но не ми се бият 450км. на празно.
Приемам всякакви мнения и предложения.

Поздрави!
Отговори

nikal снимка nikal 17 февруари 2014 - 21:57

Какво да ти кажа, :confused:аз вече съм забравил как върви нечипосан мотор,защото отдавна го ръчнах.Мотора е здрав и е пъргав,но като всеки бензинов след 3000 оборота.Скоростите са къси според мен.За разход на газ извънградско аз го смятам 9/100 и никога не угасвам,което значи,че е под 9 при каране до 120 км.ч.Колата я взех чисто нова и сега съм на 83000 км. и по мотора нищо не съм пипал,освен смяна на бобина.На газ я карам от около 60000 км. без никакви проблеми от нея.
Мнението беше редактирано от nikal: 17 февруари 2014 - 22:25
Отговори

mvz снимка mvz 21 февруари 2014 - 18:11

Колега, найстина много Ми помгаш в избора. Ако можеш да споделиш за оборотите и скороста на 5-та предавка ще съм Ти много благодарен(примерно при скорост от 100км/ч, 120, 140).

Поздрави!
Отговори

nikal снимка nikal 24 февруари 2014 - 19:50

 mvz, на 21 февруари 2014 - 18:11, каза:

Колега, найстина много Ми помгаш в избора. Ако можеш да споделиш за оборотите и скороста на 5-та предавка ще съм Ти много благодарен(примерно при скорост от 100км/ч, 120, 140).

Поздрави!

Чак сега влезнах в форума и видях,че си писал.Евентуално утре ще ти ги напиша.
Отговори

nikal снимка nikal 28 февруари 2014 - 23:33

По-добре късно,отколкото никога!
при мен оборотите са така:
при 80км.ч.-2200
при 90км.ч.-2500
при 100км.ч.-2800
при 110км.ч.-3000
при 120км.ч.-3400
при 130км.ч.-3800
при 140км.ч.-4000
Отговори

sathv снимка sathv 01 март 2014 - 00:12

 nikal, на 28 февруари 2014 - 23:33, каза:

По-добре късно,отколкото никога!
при мен оборотите са така:
при 80км.ч.-2200
при 90км.ч.-2500
при 100км.ч.-2800
при 110км.ч.-3000
при 120км.ч.-3400
при 130км.ч.-3800
при 140км.ч.-4000

Цитираните стойности на оборотите предполагам на 5-та предавка Не са вярни. Графиката на функцията от вида f(x)=y е линейна. /където x е скоростта, а y-оборотите/
Що се отнася до габровската зафира мога да отида да я погледна, макар че на тази автокъща вяра нямам. Предполагам е блъскана.
Мнението беше редактирано от sathv: 01 март 2014 - 00:45
Отговори

mvz снимка mvz 01 март 2014 - 20:33

Е, темата е към края си ;) .
Вчера със съпругата Ми закупихме, кола.
Ето обявата http://nfs.mobile.bg...ls&slink=5tozg7 . Като цяло колата е добра. Сега е на пране, понеже предишния собственник беше дама с 3 момченца(нямам как да опиша какво беше вътре).
Като екстри е доста странна. Има климатроник, но пък е със СД30(без МП3), няма управлени от волана, има халогени(мисля че не работят), няма подлакътник, с две ел. стъкла, огледала с подгряване и ел. прибиране, графичен дисплей, миене на фаровете, плафоните са от най-постните, жабката е с охлаждане! С две думи никаква логика в оборудването, мисля се води Енджой +.
Като цяло, ще ми либсва подлакътника и управлението от волана. Чудя се дали има начин да се добавят допълнително?
На 81000км. е и е купувана от Сф. Ауто. Взехме я от първи собственник и се надяваме да изминем десетки хиляди, безпроблемно ;)
Относно оборотите мисля, че колегата ги е споделил коректно. Минах 10-15км. само с нея, но и Аз стигам до такива(или подобни) стойности! Благодаря, Ти Колега(не е лошо да ударим по бира някой път ;) )!

Благодаря на всички!
Отговори

nikal снимка nikal 03 март 2014 - 16:26

Честито колега,да си те вози безавариино.

Колкото до мнението на колегата sathv - "Цитираните стойности на оборотите предполагам на 5-та предавка Не са вярни" ,оставям БЕЗ КОМЕНТАР.
Отговори

TodorSlavkovSlaveev снимка TodorSlavkovSlaveev 03 март 2014 - 18:31

при 80км.ч.-2200
при 90км.ч.-2500
при 100км.ч.-2800
при 110км.ч.-3000
при 120км.ч.-3400
при 130км.ч.-3800
при 140км.ч.-4000

Напълно подкрепям колегата. При мен са същите. Колата обаче е 1.6 100 коня z16xe.
Към автора на темата: Честито колега. Изглежда чудесно. Да сте живи и здрави да я ползвате и да ви служи вярно.
Отговори

sathv снимка sathv 03 март 2014 - 22:08

 TodorSlavkovSlaveev, на 03 март 2014 - 18:31, каза:

при 80км.ч.-2200
при 90км.ч.-2500
при 100км.ч.-2800
при 110км.ч.-3000
при 120км.ч.-3400
при 130км.ч.-3800
при 140км.ч.-4000

Напълно подкрепям колегата. При мен са същите. Колата обаче е 1.6 100 коня z16xe.


Нямах намерение да навлизам в подробностите на математиката и в частност на теоретичната механика /дисциплина която съм преподавал на студентите преди много години/ но след като вече втори участник във форума твърди невъзможни неща ще обясня темата по подробно на прост език. Надявам се любознателните да прочетат поста и да няма в последствие глупости, защото благодарение на google последните стават достояние на много хора от което страда нивото но форума ни.
И така:
Връзката между скоростта на автомобила и оборотите на двигателя се изразяват с формулата:
V=(n*60*п*Dк)/(1000*Iд*Iпр)
Където:
V-скорост на автомобила;
n-обороти на двигателя;
п-Лудолфово число /приблизително 3.14/;
Dk-диаметър на колелото;
Iд-предавателно число на диференциала;
Iпр-предавателно число на съответната предавка.

Формулата може да се опрости при п=3.14 до вида:

V=0.754*n*Dк/Iд*Iпр

оборотите съответно са:

n=V*Iд*Iпр/0,754*Dк

С последните две формули след като знаем диаметъра да задвижващите колела и предавателните числа на диференциала и съответната предавка, можем да пресметнем скоростта на автомобила при произволно избрани обороти, както и оборотите на двигателя при произволно избрана скорост. Вижда се, че за резултатите няма никакво значение какъв е двигателя на автомобила, дали изкачваме или спускане по наклон, бензин или дизел, както и колко е ръждясъл опела.
Тъй като в процеса на теста от колегата нито се променя диаметъра на колелата, нито се променят предавателните числа на диверенциала и кутията /втомобила се движи на 5-та предавка/ израза:
Iд*Iпр/0,754*Dk можем да го приравним към константа Т.Е

Iд*Iпр/0,754*Dk=C където С е константа която предварително може да се изчисли.

От там за формулите за скоростта и оборотите получаваме:

V=n/C и n=V.C

Какъв е извода?

Ако преимем за вярно написаното от колегата, че при повишаване на скоростта от 100 до 110 km/h (повишаване на скоростта с 10 km/h) оборотите се променят с 200 tr/min, никога, ама никога при повишаване на скоростта от 110 до 120 km/h ( повишаване на скоростта отново с 10 km/h), оборотите да се променят с 400 tr/min. Грешка 100%.
Графиките на функциите на скоростта и оборотите са линейни както писах в предния си пост но какво е линейна графика и какво е функция няма да обяснявам. Учено е в средното училище. Явно когато е преподавано някой хора не са били в час ами са сменяли маслото на опелите си. Хайде лека вечер. Надявам се с поста си да съм помогнал на интересуващите се аджеба каква е връзката между скорости обороти. С интерес ще отговоря и по други въпроси от инженерните науки защото както забелязвам повечето хора хал хабер си нямат от материята ама в приказките са много силни. Не визирам последвите участници а говоря по-принцип.
Отговори

qwer6 снимка qwer6 03 март 2014 - 22:27

На теория си прав. На практика - не съвсем. С увеличаване на скоростта деформацията на гумите при контакт с пътя се увеличава. Така, при едно завъртане на колелото при 120км/ч автомобилът изминава по-малко разстояние отколкото при скорост 80км/ч. Колко точно е разликата зависи от конкретния автомобил и размера на гумите. На много автомобили показанията на скоростомера и оборотомера не са в линейна зависимост, за да няма в даден момент 10 и повече км разлика между показваната и релната скорост.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg