Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Разхода на нашите Опели ...

tisho.74 снимка tisho.74 17 февруари 2018 - 21:07

Пътувах два дни с Пижо от профила по страната и резултата е следния:
400 км. магистрала със 140 до 160, на места до 200 за кратко;
550 км. извънградско със 110 до 130, в населените места по ограниченията;
Или всичко 950 км. за които Пижо изгори 52 литра дизел. Или среден разход 5.47 литра на сто. Естествено пълно- пълно, както винаги.
Отговори

tihomir_rs снимка tihomir_rs 17 февруари 2018 - 21:23

5,5 извън ( до 140 ) ...хм
ай няма нужда.

Ти я изкара по икономична и от дизела.
Живи и здрави.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 февруари 2018 - 21:56

Чети преди да пишеш. Знам какво е чукчата, но все пак.
Отговори

Peter_1980 снимка Peter_1980 17 февруари 2018 - 22:06

Е нали за дизел става въпрос. Май много хора първо пишат, а после четат и мислят.
Отговори

talatinov снимка talatinov 17 февруари 2018 - 23:08

Май вие не четете и не мислите! Колегата говори за коментара на warnage,който е преди вашите!
Отговори

warnage снимка warnage 18 февруари 2018 - 01:41

До tihomir_rs
Каталожния разход е най отдолу на линка и да 5,5 го дават извънградско на 16ХЕР 1.6 105 коня бензин. Не казвам , че реално е толкова . И когато ви дават извънградско разхода е ДО 140 км/ч , а градско 60 . Ключовото е ДО ( означава , че 140 е била максимално вдиганата при теста на извънградско ) понеже хората като ги дават тия разходи се съобразяват с ограниченията и това са разходите без климатик .
https://www.auto-dat...-16v-105hp-2349
Още 1 линк
http://opel.testdriv...6i16V105Hp.html
3 ти линк
http://carsopedia.co...smo-2004-17748/
4 ти линк
https://www.autodata...i-16v-105-hp-at
Мисля ,че няма нужда от повече линкове . Аз нищо не се опитвам да изкарам . Това ви е разхода даден от производителя когато автомобила е бил нов. Ако си бяхте направили труда да прочетете внимателно коментара ми , щяхте да забележите , че моя разход с 2 л повече от каталожно средния .
Мнението беше редактирано от warnage: 18 февруари 2018 - 02:06
Отговори

Peter_1980 снимка Peter_1980 19 февруари 2018 - 12:40

 warnage, на 18 февруари 2018 - 01:41, каза:

До tihomir_rs
Каталожния разход е най отдолу на линка и да 5,5 го дават извънградско на 16ХЕР 1.6 105 коня бензин. Не казвам , че реално е толкова . И когато ви дават извънградско разхода е ДО 140 км/ч , а градско 60 . Ключовото е ДО ( означава , че 140 е била максимално вдиганата при теста на извънградско ) понеже хората като ги дават тия разходи се съобразяват с ограниченията и това са разходите без климатик .
https://www.auto-dat...-16v-105hp-2349
Още 1 линк
http://opel.testdriv...6i16V105Hp.html
3 ти линк
http://carsopedia.co...smo-2004-17748/
4 ти линк
https://www.autodata...i-16v-105-hp-at
Мисля ,че няма нужда от повече линкове . Аз нищо не се опитвам да изкарам . Това ви е разхода даден от производителя когато автомобила е бил нов. Ако си бяхте направили труда да прочетете внимателно коментара ми , щяхте да забележите , че моя разход с 2 л повече от каталожно средния .


Написано така може да се разбере, че и със 140 ще харчи толкова. Ама то, че пре по-голямата част от времето се е карало 100-120 и само на някои места за малко 140 е друго. Както един колега по-горе беше написал за средна скорост или поне от точка А до точка Б за времето, което е изминато даденото разстояние.
Отговори

CyberTod снимка CyberTod 28 март 2018 - 07:38

Имам инсигния-та от 2-3 седмици, но ето какво имам до момента :
Извънградско - 6,3л
Смесено - 7~7,5л
само градско не съм засичал
От подписа ми - 2.0 дизел, 160кс
Надявах се на малко по-добри резултати, но не съм пробвал дълги разстояния на хубав прав път.
Ползвам темпомат-а и по-кратките ми наблюдения ми смъква разхода с около 0,1-0,2л
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 28 март 2018 - 09:43

За пръв път чувам, че темпоматът сваля разхода! Точно обратното е- вдига го. Пък и как го изчисли тия 100 грама, с които ти е по- малък разхода с темпомат???
Отговори

CyberTod снимка CyberTod 28 март 2018 - 09:48

Това е показание по борд компютър.
Но не виждам логика да вдига разхода освен ако не включвам запаметената скорост когато моментната ми е доста различна - опитва се да я достигне максималко бързо.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 11 април 2018 - 10:16

Забелязвам, че винаги когато се изкачвам в планината и след това слизам (главно когато ходя на село през Петрохан) разхода винаги ми е по-висок. Изглежда изкачването до най-високата точка не може да бъде компенсирано от слизането. Някой друг има ли такива наблюдения ?
Отговори

Коцето снимка Коцето 11 април 2018 - 10:32

Е то зависи от това как ги правиш, качването и спускането. Но си прав че второто трудно може да компенсира първото.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 11 април 2018 - 10:43

Ами изкачването го правя с намаляване на скоростта по завоите. Поддържам скорост 30-50 км/ч.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 16 април 2018 - 08:58

Ето нещо интересно, което все се каня да направя, а все забравям като дойде времето. Като взех астрата преди 3 години(z19dt), имах проблеми с нея и харчеше много. Откакто ги разреших, все си мисля че трябва да сметна колко наистина харчи градско, но все бързам като зареждам.

Днес сипах на шела до горе. Предия път бях слагал на Марешки, като там аз заредих и като изключи пистолета не съм си играл, а тук момчето сипа малко, но не знам колко, след като изключи. Да кажем че е пренебрежимо малко. Средно пълно пълно излезе 9,4/100 изцяло градско каране в трафик. 19 км/ч средна скорост.

Та пиша това в друга връзка. По борд комп колата показваше 10,9 среден разход, като винаги ми показва такива стойности. Примерно с 13 км/ч средна ми дава около 11,5 по борд. Предвид начина по който карам разхода според мен е добър и даже смятах че борда показва коректно, защото наистина натискам доста. Днес бях доста приятно изненадан и чак се учудих от такава голяма разлика от 1,5 литра в показанията. При вас колеги, има ли такива големи отклонения?
Отговори

Stanislav.I снимка Stanislav.I 16 април 2018 - 09:24

За мен е важно колко реално харча за гориво, а не колко ми показва бордкомпютъра. Знам как да шофирам икономично и последното нещо, което гледам е моментният разход, например. И когато отида на колонката и допълня догоре, разделя допълнините литри на изминатите километри (малкият брояч), то получавам реалния разход. Какво харчи в момента е изключително абстрактна стойност. Повече вярвам на показанията за средна скорост, защото те се смятат наистина много прецизно.

Относно планинското каране. Не съм съгласен, че спускането не може да компенсира изкачването. Ако карате надолу на включена предавка без газ, на практика вие имате разход нула! Дори да подавате газ, което е неизбежно, разходът е несъизмеримо по-малък от този, който сте имали на същото място при изкачване.

В крайна сметка разходът е производна на техническото състояние на автомобила, стилът на каране, умения на водача, атмосферните условия, състояние на гуми, пътна настилка. Със сигурност нещо пропускам.

И до ден днешен не мога да си обясня как Опел дава среден разход за моя двигател от 7.7, а аз го правя 6.7. Не е нулиран от последното ми пътуване до Русия през 2016. А точно в случая 1 литър е много голяма разлика.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 април 2018 - 10:59

 Stanislav.I, на 16 април 2018 - 09:24, каза:

За мен е важно колко реално харча за гориво, а не колко ми показва бордкомпютъра. Знам как да шофирам икономично и последното нещо, което гледам е моментният разход, например. И когато отида на колонката и допълня догоре, разделя допълнините литри на изминатите километри (малкият брояч), то получавам реалния разход. Какво харчи в момента е изключително абстрактна стойност. Повече вярвам на показанията за средна скорост, защото те се смятат наистина много прецизно.

Относно планинското каране. Не съм съгласен, че спускането не може да компенсира изкачването. Ако карате надолу на включена предавка без газ, на практика вие имате разход нула! Дори да подавате газ, което е неизбежно, разходът е несъизмеримо по-малък от този, който сте имали на същото място при изкачване.

В крайна сметка разходът е производна на техническото състояние на автомобила, стилът на каране, умения на водача, атмосферните условия, състояние на гуми, пътна настилка. Със сигурност нещо пропускам.

И до ден днешен не мога да си обясня как Опел дава среден разход за моя двигател от 7.7, а аз го правя 6.7. Не е нулиран от последното ми пътуване до Русия през 2016. А точно в случая 1 литър е много голяма разлика.


Ами ей така колега,
И за моята Опел дава 7.6 за града - а на моя борд пише 6.4 в момента(говорим за постоянен среден, не за моментен, като не е ресетван откакто съм я взел април миналата година), като карам само градско. Да-зависи и от градското, не спирам през 5 метра и карам повече вечер, но и на мен ми се присмиваха някой хора и ми казваха че това било "фантазия". Явно и ти си "фантазия" че си под дадения тестови разход. Сигурно ако карам в нормални градски условия и през деня, ще иде малко нагоре несъмнено. Но да не забравяме че са тествани в голям трафик в Германия, защото там трафикът не е като тукашния, без значение градски или извън.
ОК, да е грешен, грешен, колко да е грешен? Няма как да е нагоре, като на колегата , на когото му показвало с 1.5 нагоре, това е изключено. Така че в най-добрия случай при мен е вярно, в най-лошия колко да не е вярно ? Ако си сигурен че средния се изчислява по-прецизно - то явно не лъже тоя борд с кой знае колко, поне за средния разход. И пак казвам, за продължителния среден говорим, не за тоя дето се "мандахерца" постоянно, тъй наречения моментен.
Не го казвам, за да дразня някого, просто видях че и ти виждаш нещо, което и аз. Не че не мога да я накарам да харчи и 8.6 и 9.6 даже, но не говорим да си правиш експерименти, а за абсолютно нормално каране. Ясно е за всички че ако се правиш на настъпач, и 1-ва и 2-ра им запълваш оборотомера всеки път на всяко тръгване, то всяка кола ще надмине и разхода, даден от тестовете й.

Между другото, като за 2.5 мотор, вадиш не лош разход колега.. Редова 5-ца, един цилиндър повече има все пак.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 16 април 2018 - 11:20
Отговори

Stanislav.I снимка Stanislav.I 16 април 2018 - 11:47

Всичко, което исках да кажа, е че най-прецизното засичане е "пълно-пълно". Стрелки, бутилки, компютри носят изключително ориентировъчен махлено-шофьорски характер. А кой в какво да вярва избира всеки лично. На мнение съм, че абсолютно всеки заводски разход е напълно постижим показател. Просто над определена мощност рядко някой се стреми да постига заложеното от производителя. А то и за 90 и за 390 к.с. се мери при едни и същи скоростни режими и маниери на шофиране.

При 80 мили в час 5.4 бензинов двигател с 305 к.с. ми гореше 8.4 литра бензин на дълго :-) Верно, само със задно предаване, но факт! Малко ми липсва онази американска боксониера на 4 гуми. Както вече написах, въпрос на техническо състояние, гуми, маниери на шофиране и умение да шофираш икономично.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 16 април 2018 - 15:17

 Stanislav.I, на 16 април 2018 - 09:24, каза:

Относно планинското каране. Не съм съгласен, че спускането не може да компенсира изкачването. Ако карате надолу на включена предавка без газ, на практика вие имате разход нула! Дори да подавате газ, което е неизбежно, разходът е несъизмеримо по-малък от този, който сте имали на същото място при изкачване.



Да, при спускане на скорост разхода трябва да е нула. Ако обаче разхода при изкачването е повече от два пъти по-голям от нормалния разход дори и при нула разход на спускане математически няма как да се компенсира високия разход при изкачването.
Отговори

nikiboy снимка nikiboy 16 април 2018 - 19:43

 Ne6to Smisleno, на 16 април 2018 - 08:58, каза:

Ето нещо интересно, което все се каня да направя, а все забравям като дойде времето. Като взех астрата преди 3 години(z19dt), имах проблеми с нея и харчеше много. Откакто ги разреших, все си мисля че трябва да сметна колко наистина харчи градско, но все бързам като зареждам.

Днес сипах на шела до горе. Предия път бях слагал на Марешки, като там аз заредих и като изключи пистолета не съм си играл, а тук момчето сипа малко, но не знам колко, след като изключи. Да кажем че е пренебрежимо малко. Средно пълно пълно излезе 9,4/100 изцяло градско каране в трафик. 19 км/ч средна скорост.

Та пиша това в друга връзка. По борд комп колата показваше 10,9 среден разход, като винаги ми показва такива стойности. Примерно с 13 км/ч средна ми дава около 11,5 по борд. Предвид начина по който карам разхода според мен е добър и даже смятах че борда показва коректно, защото наистина натискам доста. Днес бях доста приятно изненадан и чак се учудих от такава голяма разлика от 1,5 литра в показанията. При вас колеги, има ли такива големи отклонения?


Ами зависи колко се пени бензина...ако първия път си пълнил от почти празен резервоар като изключи пистолета, после ако си играеш и чакаш да стигне буквално да виждаш бензина, може минимум още 5 литра да сложиш. На 50 литров резервоар това са си 10%, или при 9,5 разход още 10% - 10,5 разход. Ако пълниш догоре за засичане, до виждане на бензина в тръбата.
Отговори

pinom снимка pinom 18 април 2018 - 12:14

Ето един Разход и от мен които бе направен както гледам повечето колеги са писали "пълно-Пълно" на една и съща бензиностанция- зимата във минусовите температури от -10 +2 Засичах я 2 пъти единия път беше 12,3л
другия 11,5.Колата е Зафира Б 1,9CDTI----120 коня.Това е само град -ско и то в Русе. На мен ми се вижда много ,нз колегите които имат същия двигател нека споделят.Очаквайте лятното измерване!:)
Извън града не сам я засичал ама по Борд уж дава 6,2-6,7(ама не вярвам докато не засека).
Мнението беше редактирано от pinom: 18 април 2018 - 12:15
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg