Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Включи ли ви се подгрева на свещите?

dimivanew снимка dimivanew 08 октомври 2010 - 15:52

здравейте, по показания на колата днес бе 6 градуса и не ми светна лапата за подгрева. на колоко трябва да включи? Запалих лесно, но една идея по бавно според мен!!
Мнението беше редактирано от dimivanew: 08 октомври 2010 - 15:54
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 08 октомври 2010 - 16:06

Не съм сигурен, че има точна температура, при която се включват свещите. Миналата зима имах случаи да не светне лампата дори и при минусови температури (макар и малко под нулата), а да запаля нормално. Друг път светваше още при 3 градуса, та явно е нещо комплексно.
Мен ако питаш - карай си колата и не ги мисли. Ако започне да ти прави мизерии като застудее - чак тогава на диагностика.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 08 октомври 2010 - 16:08

при повечето софтуери под 5 градуса се включва подгрева и пак зависи - ако вечерта си спрял към 23 и сутринта я палиш към 7-7:30 може и да не се включи - дори и да е студено навън.
Отговори

Гено снимка Гено 08 октомври 2010 - 18:21

уф, тая тема пак ли я почваме?
Това, че не светва лампата на таблото, не значи, че свещите не работят, а само, че не трябва да се изчаква със стартирането!
за повече ползвайте търсачката
Отговори

Гостivozet_* 09 октомври 2010 - 19:34

Как бре, при първо паленe винаги е светила сутрин, дори на 10-15 и повече градуса! :good: Но вече съм на бензин и ми дреме, дали подгрява този камионен двигател пуф - паф.
Мнението беше редактирано от ivozet: 09 октомври 2010 - 19:38
Отговори

VECTRA DTI 16V снимка VECTRA DTI 16V 09 октомври 2010 - 20:11

НЕ
Отговори

vdwind снимка vdwind 10 октомври 2010 - 09:17

При мен мигва за момент дори когато навън е 14-15С, при по-ниски температури особено при отрицателни свети около 1 сек и изгасва. Какво ти пука дали подгряването се включва или не, ако има проблем с подгряването, компютърът ще каже. При мен като изгоря едната свещ, първоначално изгасваше лампата и малко след запалването на двигателя лампата за подгрев светва пак и стои така докато загрее двигателя, след това угасва. Ако всичко е нормално, трябва да ти светва за миг при студен двигател и да угасва, а след като запали двигателя да не светва отново.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 10 октомври 2010 - 14:21

става дума за X20DTH мотор а не за Y17DT
Отговори

asensio снимка asensio 15 октомври 2010 - 10:29

Здравейте,

До сега само един път ми се е включвал подгрева. На вън беше към 3 градуса. Иначе една сутрин около 8 градуса беше някаде и само мигна и това беше. Миналата зима нямах ядове с паленето, но сега я усещам че не пали като на 25 на вънка. Повече време кюфка печката и после изчади. Ако съм палел от 1-2 завъртания, сега и трябват 4-5 за да запали сутринта.


Поздрави
Отговори

Жорко снимка Жорко 15 октомври 2010 - 11:31

Вклщчва се и при мен, но е за много кратко време- секунда, най-много две. Доколкото си спомням релето за включване на подгревните свещи май е под 8 градуса, ама не съм много сигурен.
Отговори

Icemann снимка Icemann 15 октомври 2010 - 13:53

На мен ми премигва лампата дори и при 30 градуса.
Отговори

asensio снимка asensio 15 октомври 2010 - 14:21

Toва което четох до сега, поне при моя мотор и всички от това поколение, самото ЕКУ определя кога да се включи подгрева и за колко време на базата на своите сензори. След като запали мотора има подгряване което пак зависи от информацията от датчиците и определено време но не повече от 6 минути след като е запален мотора.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 15 октомври 2010 - 14:42

 asensio, на 15 Oct 2010, 15:21, каза:

Toва което четох до сега, поне при моя мотор и всички от това поколение, самото ЕКУ определя кога да се включи подгрева и за колко време на базата на своите сензори. След като запали мотора има подгряване което пак зависи от информацията от датчиците и определено време но не повече от 6 минути след като е запален мотора.

Точно така! И сензора за 2.0 и 2.2 моторите е на термостатната кутия. Подгряването сработва при температури на ОХЛАДИТЕЛНАТА ТЕЧНОСТ НА ДВИГАТЕЛЯ ПОД +20ГРАДУСА, като времето се увеличава с намаляване на температурата. Отделно има подгревателен елемент в капачката на горивния филтър с време и температури различни от тези на двигателния сензор. Ролята му е да премахне евентуално парафиране на горивния филтър, защото VP44 е много чувствителна на входящата пропускливост на горивната система.
Мнението беше редактирано от bojo06: 15 октомври 2010 - 14:45
Отговори

asensio снимка asensio 15 октомври 2010 - 15:23

Схема


Това е схемата на подгрева. Вадил съм го от ТИС-а. Та погрева е вързан към помпата, това с червеното е пътя на веригата. К-80 е попмапата, от там отива към К-80 за подгряването на филтъра, после е великия модул за подгревните свещи К-76 (евала му, много хора псуват тая система), и после следва и дебитомера Р-44. Та съм по склонен да вярвам че взима информация от дебитомера за темп на постъпващия въздух и за температурата на горивото от помпата и от там определя дали да го пусне това подгряване. Така мисля, а дали съм прав не знам. Но пък по тая схема никаде не е вързан датчика за температура на мотора което ми е интересното.

Това е от мен за сега, ако намеря още неща ще пиша.

Поздрави

ПП. Това е бюлетин от ТИС за софтуера за който споменаваха колеги че се сменял
ПП2 - Днес проверих датчика, при 17 градуса на корпуса ми даде съпротивление 3200 ома. По Аутодата на 20 градуса трябва да е 2500 ома, а на 0 - 5896 ома

Прикачен(и) файл(ове)

  • Прикачен файл  X20DTH.xls (20K)
    Брой изтегляния: 91

Мнението беше редактирано от asensio: 17 октомври 2010 - 19:44
Отговори

Denev86 снимка Denev86 29 октомври 2010 - 21:49

Здравейте колеги и при мен свещите не се включваха до вчера.Значи колата я взех лятото и всичко си беше наред.Но от скоро сутрин става доста хладно и колата започна да пали доста трудно.Започна се с много въртене на стартера сутрин и никакво подгряване на свещите,помислих си че е заминал датчика които е на блока до термостата.Отидох и купих нов и съответно го монтирах,стария беше на БОШ и бях чувал че почти винаги давали дефкт.Обаче нищо не се промени сутрин не се включваха подгревните свещи и продължавах да закаснявам за работа :) Отидох на диагностика за да ми кажат направо каква е пречината,но казаха че всичко по колата си е в нормите и трябвало да чакам да стане - 5 и тогава щели да се включат.Вчера закарах колата на друго място на диагностика и там ми казаха същото че всичко си е наред.Но искаха да оставя колата да нощува там за да я видят как ще е сутрин,защото когато им я закарах беше топло пък и колата беше на 85 градуса на антифриза :) И така тази сутрин ми звъннаха да се отбия до сервиза,отивам сутринта пича ми каза че всички датчици са наред и ми дава друг акумулатор да пробвам да запаля с него.Слагам и както подадох на контакт свичко си беше наред,свещите си работят подгря си колата и си запали като по чесовник.Та момчето ми обясни че този акумулатор е слаб за колата и да си взема с по голям ампераж и по голям стартов ток и всичко ще се оправи ! И така и стана вече всичко си ми е наред.

Ако има желаещи нека си сменят датчика до термостата ако са още с оригиналния на БОШ и сутрин докато е студено да извикат някои с друга дизелова кола и да им подаде ток преда да включи на контакт и да каже резултата?
Отговори

gosho снимка gosho 30 октомври 2010 - 17:46

Малко ме съмнява това с акумулатора,каква роля има той в това дали да подгряват свещите или не.
Отговори

Denev86 снимка Denev86 30 октомври 2010 - 17:54

Незнам каква е ролята но сутрин вече паля без проблеми :)
Отговори

Jordan_Gevezovski снимка Jordan_Gevezovski 30 октомври 2010 - 19:04

колега свещите и на +40 градуса пак си подгряват само че за секунда,пак и да не ти свети лампата на таблото незначи че не подгряват.
Отговори

asensio снимка asensio 30 октомври 2010 - 19:32

Това за свещите е така, пише го къде ли не по ръководствата. При мен имаше значение акумулатора до такава степен, че със стария имах грешка P1635. От както го смених, едно че върти стартера като а и че грешката не ми излиза. Най-вероятно като е слаб акумулатора не достига ток и това набива грешка.

Поздрави
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg