Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Свети лампата на акумулатора

Гостkartel_* 23 ноември 2005 - 09:41

Здравейте,
от както си имам вектрата има следния проблем (дори незнам дали е проблем).

Когато си работи колата без включени консуматори всичко е наред , напрежението на зареждане е 13.6~13.9 V.

Когато обаче пусна подгряването на двете седалки, вентилатора до край, нагревателите на стъклата и огледалата, фаровете и халогените лампата на таблото е вече светнала (но не напълно) и напрежението на зареждане е 12.1~12.2 V!!!

Държа да отбележа, че акумулатора е доста голям и мисля че не е за тази кола (72Аh).

Въпросът ми е нормално ли е това да се случва......или са тръгнали четките или я нещо друго....
Отговори

Pawel_p снимка Pawel_p 23 ноември 2005 - 09:57

kartel, на Nov 23 2005, 09:41 AM, каза:

Здравейте,
от както си имам вектрата има следния проблем (дори незнам дали е проблем).

Когато си работи колата без включени консуматори всичко е наред , напрежението на зареждане е 13.6~13.9 V.

Когато обаче пусна подгряването на двете седалки, вентилатора до край, нагревателите на стъклата и огледалата, фаровете и халогените лампата на таблото е вече светнала (но не напълно) и напрежението на зареждане е 12.1~12.2 V!!!

Държа да отбележа, че акумулатора е доста голям и мисля че не е за тази кола (72Аh).

Въпросът ми е нормално ли е това да се случва......или са тръгнали четките или я нещо друго....
<{POST_SNAPBACK}>


Ами не знам дали е голям акумулатора ,ама отиди на електричар -иначе нищо няма да остане от него ... :kinggrin:
Отговори

Jony снимка Jony 23 ноември 2005 - 10:22

Определено консуматорите ти идват много и алтернатора не може да им насмогне. Относно акумулатора, 72 Аh не са много и не е причината в това, и по-малък би ти вършил работа, но при толкова консуматори и 172 не би се справил. Малко ниско ми се струва обаче напрежението ти без консуматори и те съветвам ако имаш мултицет да замериш напрежението м/у купето и "-" на акумулатора (при лоша връзка, може да има и 0,5 волта пад). Другото което може да измериш е напрежението от изхода на алтернатора (има куплунг зад радиатора) и "+" на акумулатора.
Съветвам те да правиш измерванията при включени дълги и вентилатор, например, защото при по-голяма консумация се получава по-голям пад и по-лесно се локализира проблема.
Напрежението на заряд без консуматори трябва да е около 14-14,3 макс, но 13,6 е малко.

Късмет!!!
Отговори

Гостkartel_* 28 ноември 2005 - 11:10

Значи смених четките и май нема разлика, напрежението на зареждане е пак 13 и нещо...

Обаче като сменях четките видях че до силовия кабел който излиза от генератора има и друго по слабо кабелче което излиза от друг изход на генератора ама после не е вързано никъде?!?!??? за какво ли е?



КЪМ "Jony":
аз ли нещо не схващам......как да измеря напрежението между купето и минус на акумулатора като купето е минус?!??!?!?!? :kinggrin:

и обратното плюс на генератора към плюс на акумулатора?!??!?!?!:clap:
Отговори

bugatti снимка bugatti 28 ноември 2005 - 23:22

Аз така и не разбрах колко вата консумация може да се черпи от консуматорите в автомобила и колко вата е алтернатора на Вектра А :D
Отговори

zorkovp снимка zorkovp 28 ноември 2005 - 23:32

kartel, на Nov 23 2005, 09:41 AM, каза:

Здравейте,
от както си имам вектрата има следния проблем (дори незнам дали е проблем).

Когато си работи колата без включени консуматори всичко е наред , напрежението на зареждане е 13.6~13.9 V.

Когато обаче пусна подгряването на двете седалки, вентилатора до край, нагревателите на стъклата и огледалата, фаровете и халогените лампата на таблото е вече светнала (но не напълно) и напрежението на зареждане е 12.1~12.2 V!!!

Държа да отбележа, че акумулатора е доста голям и мисля че не е за тази кола (72Аh).

Въпросът ми е нормално ли е това да се случва......или са тръгнали четките или я нещо друго....
<{POST_SNAPBACK}>




аз го имам сащия проблем и вече спрях да му обращам внимание ....Ти си пуснал всичко но при мене като удари и баса лампата откача ....Преди месец го правих динамото братовчед ми е един от наи добрите в пловдив та мибеше изгоряло релето и диодите смених ги е лампата не свети толкова силно вече....



Някои хора ще кажат имам лабава вразка но повярваите ми аз сам ЕЛ МОНТЬР всичко е наред зарейда с 14.10 волта вразвам го кам ампермера и си вади при пална консумация 70 ампера толкова е динамото но ще го сменям с 100А ....


та отплеснах се идеята ми е че сам се премирил с факта и го карам така дори му се чудя как издаржа лятото вечер .......
Отговори

Jony снимка Jony 29 ноември 2005 - 08:20

kartel, на Nov 28 2005, 11:10 AM, каза:

Значи смених четките и май нема разлика, напрежението на зареждане е пак 13 и нещо...

Обаче като сменях четките видях че до силовия кабел който излиза от генератора има и друго по слабо кабелче което излиза от друг изход на генератора ама после не е вързано никъде?!?!??? за какво ли е?



КЪМ "Jony":
аз ли нещо не схващам......как да измеря напрежението между купето и минус на акумулатора като купето е минус?!??!?!?!? :kinggrin:

  и обратното плюс на генератора към плюс на акумулатора?!??!?!?!:clap:
<{POST_SNAPBACK}>



От алтернатора излиза дебел червен кабел, който влиза в куплунг. Преди куплунга с карфица боцни кабела и мери между нея и + на акумулатора. При повече консуматори ефекта е по-ясно изразен!

Късмет!!!
Отговори

Гостkartel_* 29 ноември 2005 - 12:12

Изобщо не ми е ясно това "-" към "-" и "+" към "+" но ще го пробвам това странно измерване.....


Това ако няма проблем трябва нула ли да показва? :kinggrin:



пп. А странното кабелче което е скъсано е вързано точно към силовият кабел (от едно и също място излизат объркал съм се), за какво ли да е било то?
Отговори

Jony снимка Jony 29 ноември 2005 - 17:18

Да. Ако показва 0 волта, значи всичко е ОК.

Относно висящото кабелче, ако можех да диагностицирам от разстояние ...


:kinggrin:
Отговори

Гостkartel_* 30 ноември 2005 - 15:38

e :kinggrin: му мамата значи и генератор.....
Всичко е наред и сега остава да е некой идиот (ДИОД)...

Некой да има представа колко струва, цяла плочка ли е какво е....да не бе излъжат некъде....

A 2.0 CD 92'
Генератора е Bosh.
Отговори

master снимка master 02 декември 2005 - 14:58

Приятелю, на колко години ти е акумулаторчето?
Погледни си за тънкото кабелче няма ли място на генеретора!!!Штото на мен ми се струва , че трябва да има! А иначе Jony ти написа кво да праиш
А пък ако все пак е от генератора вътре са два блока - реле - предтсавлява една странна на форма плочка като може да има от ламаринка и едно "ухо" и диоден блок който ще познаеш по радиатора!Първото стува 15-тина лева а второто - не знам
Отговори

Гостkartel_* 02 декември 2005 - 15:41

:kinggrin: ли мама му на колко години е ама пробвах с друг на приятел който няма проблеми и същата работа, пък и на него слагахме моя и си вдигаше 14.2 V....


От както съм я купил тая кола ми светят слабо фаровете......и на диагностика съм ходил и то в Опел и на реглаж на фарове съм ходил......та сега веке ми е ясно що са тъй слабички.....


Ма аз кога съм включвал всички консуматори че да светне малко лампата....нивгиш.....чак сега наскоро го забелезах....


Е сега в събота ще разглабям та да видим....
Отговори

Гостkartel_* 05 декември 2005 - 09:42

Да му :kinggrin: мамаата и алтернатор да му се невиди.......

Почвам да разглбям, свалих го и се позамислих и викам айде на майстор че не ми се разправя.......


Майстора го виде, врътна......"Няма нищо изгоряло, а лагера ти е разбит и нарушава магнитното поле.....".


Ок, прави го викам аз и за 30 мин. той смени лагерите и капачката на лагерите и... готов си вика 15 лв.


Връщам се слагам на колата - 13.4~13.5 V.

Отивам при майстора и викам гледай ко става бе човек...."Е ти вика колко искаш да зарежда бе.....така е нормално" ми викам релето е на 14V значи.....пък и като включа седалките и лампата светва......"Това ти е от инсталацията вика , гледай сега като измера направо на динамото че ще даде разлики и там ще е както трябва.....

Следва мерене и разбира се няма разлики......и продължава да неможе да зарежда......


И викам от тук нататък продължавам аз.

Разглобих мерих всичко е здраво, ама единият колектор се беше вкопал и новите четки опират само една малка част от тях........стъргане, шкурене...и така неколко часа че немаше стругар, накрая слагам и ко да вида - напрежение на зареждане - 14.00 V. Направо ги закова.

Викам е баси кефа. Всичко това обаче става в Плевен.
Паля, тръгвам, пристигам в София и викам чекай пак да мерна и .... - 13.4~13.5 V.



Аре сега некой да ми каже ко да правя, е гати и проблема е гати и чудото...
:thu: :clap: :thu: :thu: :thu:
Отговори

Jony снимка Jony 05 декември 2005 - 15:02

От алтернатора излиза дебел червен кабел, който влиза в куплунг. Преди куплунга с карфица боцни кабела и мери между нея и + на акумулатора. При повече консуматори ефекта е по-ясно изразен!

Късмет!!!
Отговори

Гостkartel_* 05 декември 2005 - 18:14

:kinggrin: :clap: :thu: бе мерих го така да го.........ще пробвам пак тая вечер и ще взема да поразмърдам малко кабелите....пуу.......то не беше и проблем като проблем да му се невиди.....
Отговори

Гостkartel_* 07 декември 2005 - 14:42

Значи всичко е ясно най накрай да го......

Шайбата е супер гладка много лъскава и изтъркана а ремъка явно вече се е опекъл и няма добро сцепление.....и само като натовариш малко почва да преплъзва, а ако подадеш газ пищи та се нетрае......а също и като загрее колата без товар пак преплъзва ама малко и не пищи...

Само като е студена си е ок без да я товариш..


Сега ако някой може да ми каже какъв размер ремък ( в смисъл некакъв по голям) да си купя щото не ми се сменя шайба....


Благодарско на всички :kinggrin:
Отговори

chaikowky снимка chaikowky 10 декември 2005 - 20:56

Нека да споделя и моя опит:
Провери дали е правилно монтиран диодния блок(онзи големия с радиатора), понеже на вид е симетричен и лесно се бърка посоката при монтажа.След едно такова обръщане при мен даваше също 13.5в. на празен ход и не зареждаше, но след като сравних по схемата си пролича проблема-Анода на блока трябва да е свързан към корпус за да работи.Сега дава 14.4в. на празен ход

Успех
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg