Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Трудно пали (гасне след палене)

SongBird снимка SongBird 19 юли 2013 - 09:11

Здравейте,

Колата ми е Вектра 2008-ма, 2.2 бензинов двигател(Z22SE). Проблема има следните симптоми: сутрин(като е студена предполагам) пали трудно, или пали(доколкото чувам) и моментално гасне. На втория път - след като веднъж съм въртял и съм се отказал или се е запалила и угаснала - си пали веднага. Като допълнение към симптомите трябва да добавя, че понякога(примерно веднъж на 4ри пъти, но без да съм правил някаква статистика) си пали без какъвто и да е признак за проблем...

Колата е с газово и винаги я паля на бензин. Преди време ми гаснеше заради нестабилни обороти, и досега пак като е студена и играят(чистих дросел тогава и се пооправи), не знам дали има връзка...

Водих я на сервиз и само ми казаха, че няма регистрирани грешки. Някакви предположения какво може да се е объркало?
Отговори

dragon_fire снимка dragon_fire 19 юли 2013 - 10:01

имам подобен проблем и ме съмнява че не държи стабилно налягането в рейката
(когато си я изгасил би следвало да има гориво под налягане в рейката, но като стои явно го връща обратно
и като завъртиш препалва горивото което е останало докато изгори и загасва понеже помпата не успяла да вдигне
налягане за това време.... после с новото завъртане нещата са ок понеже вече качва достатъчно налягане)
Отговори

SongBird снимка SongBird 19 юли 2013 - 10:20

 dragon_fire, на 19 юли 2013 - 10:01, каза:

имам подобен проблем и ме съмнява че не държи стабилно налягането в рейката
(когато си я изгасил би следвало да има гориво под налягане в рейката, но като стои явно го връща обратно
и като завъртиш препалва горивото което е останало докато изгори и загасва понеже помпата не успяла да вдигне
налягане за това време.... после с новото завъртане нещата са ок понеже вече качва достатъчно налягане)

Звучи съвсем съвместимо с това, което наблюдавам. Имаш ли идея как да го диагностицирам със сигурност, от какво може да се е получило, и за колко скъп ремонт ще става дума?
Отговори

sando_ снимка sando_ 20 юли 2013 - 03:52

Пробвай преди да въртиш 2-3 пъти да дадеш на контакт и тогава пали, ако запали от 1вия път - регулатор :)
Отговори

dragon_fire снимка dragon_fire 21 юли 2013 - 12:59

не съм го измислил още :newsm05_41: , но колегата ти е дал идея

иначе вероятно помпата има някъде клапанчета които не държат..и вероятно биха могли да
се сменят или да се почистят
Отговори

SongBird снимка SongBird 22 юли 2013 - 09:29

 sando_, на 20 юли 2013 - 03:52, каза:

Пробвай преди да въртиш 2-3 пъти да дадеш на контакт и тогава пали, ако запали от 1вия път - регулатор :)


Пробвах го това няколко пъти през последните два дни, не помага. Явно не е регулатор :/
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 22 юли 2013 - 19:27

На рейката би трябвало да имаш един винт пластмасов и под него все едно голям винтил за гума. Там се закача уреда(манометър устойчив на течности) и се мери налягането на горивото, на контак и при запален мотор. Мисля, че на контакт трябва да подкачи до 3.0бар, а след това на тихи да работи на 2.5, но не съм сигурен, провери в аутодата или питай някой, който е наясно с този мотор. Има и варянт на обрания маркуч за гориво, но не ти го препоръчвам. Имаш опция да е проблема в бензинопровода някъде да засмуква въздух или да губи налягане(може и филтъра или някоя скоба около него). Пробвай да замериш налягането, ако е в норми огледай маркучите. Също така виж дали задържа налягането на контакт - примерно дай на контакт, като вдигне налягането изчакай да видиш дали не го губи... Друго не се сещам...
Отговори

sando_ снимка sando_ 22 юли 2013 - 20:15

датчик температура провери
Отговори

SongBird снимка SongBird 28 септември 2013 - 15:45

 sando_, на 22 юли 2013 - 20:15, каза:

датчик температура провери

sando_, не съм проверил датчика, защото по някаква причина реших, че няма нови мнения в темата (евно съм пропуснал нотификацията) и не съм ти видял мнението. Как мога да го проверя?

А, иначе, влизам малко да ъпдейтна състоянието на колата. Водих я на два сервиза. В единия я държаха един ден и ми човека ми каза, че колата си е нормална и си въобразявам. За доказателство ми показа манометъра. Естествено нищо не си въобразявам и се нервирах, че изобщо може да изцепи такава глупост. Във втория сервиз ми я държаха една седмица и ми казаха, че е оправена. От дюзите било. Платих 140лв, взех колата. Нищо не е оправено.
Сега времето застудява и все по-трудно я паля.

Вече не важи това да паля от втория път. Сутринта си пада яко въртене, "пали"/гасне по няколко пъти докато задържи запалване. То и самото "палене" не е точно да се запали, ами... как да го кажа... не е само да е въртене, а и нещо се случва, не знам как да го обясня. Примерно два три цилиндъра да припалят по няколко пъти...

Малко съм притеснен от досегашния си опит със сервизи да си призная. За всеки тест трябват поне няколко часа престой, на сервизаджиите явно не им пука достатъчно за да си свършат работата... Направо се чудя накъде да захващам сега :/
Мнението беше редактирано от SongBird: 28 септември 2013 - 15:49
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 28 септември 2013 - 18:42

На мен ми намирисва на датчика на коляновия вал... По-принцип от него пали трудно, а ако се бъгне светва чек лампата, ако дава друго инфо няма да светне... Пробвай с друг(примерно вземи от морга, да си го маркират, ще го платиш, ако не е от него го връщаш).
Отговори

SongBird снимка SongBird 28 септември 2013 - 19:33

 ^_fenixa_^, на 28 септември 2013 - 18:42, каза:

На мен ми намирисва на датчика на коляновия вал... По-принцип от него пали трудно, а ако се бъгне светва чек лампата, ако дава друго инфо няма да светне... Пробвай с друг(примерно вземи от морга, да си го маркират, ще го платиш, ако не е от него го връщаш).

Aз имам OPCom и мога да вляза в компютъра. Там дали мога да видя сензора дали се държи правилно?
Отговори

rado sb снимка rado sb 28 септември 2013 - 23:17

Колега тази система на запалване наречена"Трионик" измислена от СААБ се използва при тези мотори на Опел и е доста капризна на бобини и датчик колянов вал.Проследи на диагностика когато не иска да запали дали има отчетени мисфаъри на някой цилиндри.Бобината изпълнява доста други функций освен да дава искра за свещите.Може от нея да ти запише грешка "датчик разпределителен вал",а двигателя реално няма такъв.Цената на нов датчик беше 126лв,а на бобината 600+лв.Ако има откъде да вземеш да пробваш преди да купуваш ново е най добре.
Мнението беше редактирано от rado sb: 28 септември 2013 - 23:34
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 29 септември 2013 - 09:13

 ^_fenixa_^, на 28 септември 2013 - 18:42, каза:

На мен ми намирисва на датчика на коляновия вал...

:thu: Същите симптоми, след разклащане на кабела му проблема изчезва за седмица. Знам, че е за смяна, но така решавам временно проблема :icon_wink2:
Отговори

Делчо снимка Делчо 30 септември 2013 - 12:21

Songbird,

Имах същия случай преди 1 седмица. Когато е студена не пали/на първото въртене на стартер почти веднага пали и гасне това за няма и 1 сек. след това колкото и да въртиш се опитва като че ли на 1-2 цилиндъра да запали/.
Това което можеш сам да провериш сам без уреди е:
1. Пробвай на студена кола да запалиш директно на газ. Пали ли така веднага?
2. Като е запалена, и работи на бензин. Извади вакуума за регулатора на бензина/в същото време запуши да не дърпа въздух двигателя от този мъркуч/и гледай дали от регулаторане капе бензин/ако течът е съвсем малък само ще мирише на бензин/.
3. Пак като е запалена, и работи на бензин. Провери вентилът на инжекторната рейка. Като натиснеш иглата има ли наягане на бензина? Внимавай горивото да не падне върху изпускателния колектор че ще се запалиш/това го казвам защото не знам при този двигател кое къде е/. Най- добре сложи парцал близо/трябва ти разстояние колкото да видиш дали бензинът излиза под налягане/ срещу вентилът за да може веднага бензинът да попие в него. Парцалът след този опит го премести по- далече от колата/страх лозе пази/.
4. След като си направил опитът по т. 3 Загаси двигателя и след около 20-30сек виж пак дали от вентилът на инжекторната рейка излиза бензин под налягане.
Това ще ти покаже дали има проблем по горивоподаващата част на колата.
След пробите по т. 3 и 4 проверявай дали след всяко натискане на иглата на вентила на инжекторната рейка,тя се връща докрай и затваря/от там не трябва да изпуска изобщо бензин/.
Казваш че имаш оп ком свали живи данни на бензин и на газ. По възможност да са при еднакви условия. При мен на бензин сместта беше ужасно бедна/дори не можеше компа да я регулира/ докато на газ/при същите условия/ си клатеше сместта като по учебник.
Успех!
Отговори

SongBird снимка SongBird 01 октомври 2013 - 18:19

 Делчо, на 30 септември 2013 - 12:21, каза:

...
1. Пробвай на студена кола да запалиш директно на газ. Пали ли така веднага?

Само номер 1 успях да направя днес. Не пали съвсем веднага, което всъщност май е нормално за палене на газ, но пали осезаемо по-бързо отколкото очаквах да запали в сравнение на бензин... И, друго, като запали директно на газ оборотите са железни. Не мърдат. А, като запаля на бензин колата се дави доста време и оборотите играят докато позагрее.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 01 октомври 2013 - 22:26

 SongBird, на 01 октомври 2013 - 18:19, каза:

Само номер 1 успях да направя днес. Не пали съвсем веднага, което всъщност май е нормално за палене на газ, но пали осезаемо по-бързо отколкото очаквах да запали в сравнение на бензин... И, друго, като запали директно на газ оборотите са железни. Не мърдат. А, като запаля на бензин колата се дави доста време и оборотите играят докато позагрее.

Извинявай колега, но за пореден път това ме навежда на мисълта за rpm sensor(hall sensor) или на български - датчик колянов вал! Вземи от някоя морга за проба поне! Щом на газ пали и държи обороти по-добре от на бензин означава или този датчик или пикаеща дюза, или припръскващ клапан(насича пропускането и люлеят оборотите), макар, че това съм го виждал да се случва само на мотор, е възможно и на автомобил... Както колегата писа по-горе - извади вакуума на клапана на рейката(горивната), ако хвърля бензин през него е заминал, ако е същото и не църка бензин - не е от него. Когато се махне вакуума клапане е постоянно затворен. А от иглата завии един манометър да видиш налягането в рейката, мисля, че подкача на 3.0бар, работи на тихи на 2.5бар. Макар, че съм на мнение, че ти ебава датчика на вала!
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 04 октомври 2013 - 20:40

Колега разреши ли проблема ,защото и аз го имам абстолютно същия и незнам от какво е тръгвам да паля дига обороти претриса падат оборотите и гасне и така 2-3 пъти докато запали нормално.При мене става въпрос за астра H GTC 2007 г 1.6 116 коня.
Мнението беше редактирано от ivanlutov1: 04 октомври 2013 - 20:41
Отговори

SongBird снимка SongBird 09 октомври 2013 - 13:17

 ivanlutov1, на 04 октомври 2013 - 20:40, каза:

Колега разреши ли проблема ,защото и аз го имам абстолютно същия и незнам от какво е тръгвам да паля дига обороти претриса падат оборотите и гасне и така 2-3 пъти докато запали нормално.При мене става въпрос за астра H GTC 2007 г 1.6 116 коня.

Малко ъпдейт на ситуацията. Проблема не го оправих. Влоших го. Тъй като не съм грамотен по отношение на колите реших да отида на сервиз.

Пораженията:
1. Колата преди палеше трудно на бензин, но си вървеше идеално. Сега не върви изобщо на бензин и я паля на газ. Преди помпата държеше 4бара преди да запали и мисля над 2.5 докато работи. Сега я видях, че като работи е на 1 бар. Хипотезата стояща зад това е, че регулатора, намиращ се заедно с горивната помпа под задната седалка не работи. Регулатора сам не може да се оправи, трябвало целия блок, струващ 400лв, да се смени. А, като причина да не може да я върне в състоянието в което му я оставих каза, че някаква гумичка била прокъсана, а сега съвсем се скъсала. Еми, добре, ще я паля на газ. [edit]На въпросът ми каква е връзката на разваления регулатор с това, че колата не пали само като е студената не получих задоволителен отговор. С две думи доста ми е съмнителна тази хипотеза.

2. Вчера ми я върна колата и докато се прибирах вкъщи усетих страшната смрад на бензин. Оказа се, че има теч от бензиновата рейка и целия двигателен отсек е опръскан с бензин.

3. Днес дойде, изключи бензиновата помпа и я закара на сервиз. Три часа(буквално три часа) се опитва да сложи тапата. Накрая я сложи без да има теч, но отбеляза, че сега налягането е малко и като оправя бензиновата помпа сигурно пак ще протече. На въпроса ми какво ще правя тогава каза "ами ще купиш нова рейка". Викам му, ами рейката нали е наред, уплътнението не бива. Гледа ме. Не можел да намери такова уплътнение. На мен уплътнението ми изглежда добре... А, той все с уплътненията не може да се разбере.

4. Преди, когато палих на газ, колата палеше малко трудно, но веднъж запали ли заковаваше желязно оборотите. Сега като я запаля почва яко давене на по 500 оборота поне минута две... Според "майстора" той нямал нищо общо с това.

Обвинявам изцяло себе си, че съм се набил при подобен човек. Живота продължава, а сега пак ми остава да оправя колата.

Ето снимки на тапата, която протече. На едната снимка има стрелка.
http://imageshack.us/g/1/10347213/

Въпроса ми е, как да разбера какво е уплътнението без да разглабям колата? Каталог, нещо? Искам да пробвам да потърся такова преди следващия път да вляза в сервиза...

Поръчал съм една помпа на старо от e-bay и след две седмици ще дойде, до тогава колата ще гледам да не я карам много много :/
Мнението беше редактирано от SongBird: 09 октомври 2013 - 15:37
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 10 октомври 2013 - 06:09

Това което е протекло е вакуумният регулатор на рейката-сменяй го, мембрана/гумичка няма да намериш за него.
Успех и не ходи по такива "майстори" повече :icon_wink2:
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 11 октомври 2013 - 16:40

Колега точно заради тая причина не смея да я закарам в който и да е сервиз и си я карам така,защото вече на всеки 2 метра има сервизи и всички са големи "майстори" караш им здрава кола с някакви минимални проблеми,а като ти я върнат колата не може да върви..при мене това с паленето ми го направи само 1 път за последните 2 седмици и съм решил да я покарам с 100-на км с 100 октанов бензин и ми казаха че може да се оправи.Обаче има друг проблем при тръгване на първа ако не подам повече газ колата и падат оборотите и тръгва да гасне и някой ми казва че е от стъпков мотор друг че ми е бедна сместа при тръгване ,а трети че съединителя е тръгнал да заминава а колата е на 83 000 реални км ама няма да ме учуди ако е заминал,защото съм виждал при много по-нови коли да дават фира съединители.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg