Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Как се натяга ръчната

niggaz_nature снимка niggaz_nature 10 юли 2009 - 14:02

Имам въпрос как мога да натегна малко ръчната . В момента хваща на последните 3-4 зъба.
Отговори

mishodj снимка mishodj 10 юли 2009 - 14:09

Здрасти колега, Като влезеш под колата с един ключ 13 ина два болта и ги натягаш, предварително махаш предпазната ламарина ако я има
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 10 юли 2009 - 14:16

Вчера я качвах на канал и не успях да видя болт от къде се натяга. Аз ли не гледам на правилното място или ще се натяга от вътре до лоста ?
Мнението беше редактирано от siegfrid: 26 юли 2009 - 17:05
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

mishodj снимка mishodj 10 юли 2009 - 14:22

Със сигурност не е като при БМВ-тата.
под лоста за ръчната минава трабата между гарнетата.
над тях има една предпазна тенекия хваната с гаики 10-тки.
махаш нея и виждаш жилото което идва от лпста и се разделя на две към колелетата.
точно там се натяга.

П.С. но ако ти са износени накладките няма да имаш голям успех. /мое мнение/
Отговори

Емо Ангелийн снимка Емо Ангелийн 10 юли 2009 - 14:48

 niggaz_nature, на 10 Jul 2009, 03:02 PM, каза:


Колега, щом си с НЕ, значи отзад си с дискове. Средната част на диска ти играе ролята на барабан само за ръчната спирачка, което ще рече, че в диска имаш дъговидни накладки. Сваляш гумата и завърташ диска така, че дупката/има такава приблизително ф8/ да ти се намира в най-долна точка, ако светнеш с фенерче в нея, ще видиш точно насреща една "зъбчатка". С подходяща права отверка, която да влезе приз дупката въртиш въросната "зъбчатка"/не помня дали нагове или надолу се натягаше/, докато не опрат накладките в барабана. След това дърпаш и отпускаш няколко пъти лоста на ръчната, за да се нормализира хода, след което повтаряш прочедурата, докато ти хареса къде хваща спирачката. Повтаряш процедурата и с другата главина и си готов. Надявам се да съм бил полезен
Отговори

Жоро снимка Жоро 10 юли 2009 - 14:49

При Астрата е до средното гърне, но е лесно за проследяване. Просто виж къде изчезват жилата :)
Отговори

riverplate снимка riverplate 10 юли 2009 - 14:55

колеги, а при моята вектра б дали е същото и ако не е как става тази процедура?
Отговори

Емо Ангелийн снимка Емо Ангелийн 10 юли 2009 - 14:59

Ако си с дискове отзад, би трябвало да е същото, но трябва да се провери :flag:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 26 юли 2009 - 17:05
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

borro снимка borro 10 юли 2009 - 16:21

Може да се натегне от мястото, където се събират двете жила от колелата. Влизат в нещо като цилиндър, който има щпилка с гайка за натягане. В зависимост от това как въртиш гайката - или ще я разхлабиш ръчната, или натегнеш.
Отговори

Frysco снимка Frysco 10 юли 2009 - 16:37

Ми ако е с барабани вектрата?Как се натяга?
Отговори

Емо Ангелийн снимка Емо Ангелийн 10 юли 2009 - 17:01

Май остава само от жилото
Отговори

Frysco снимка Frysco 10 юли 2009 - 17:03

От оная гадост на задния мост?Едно сгънато в цилиндрична форма тенеке, което опъва късото жило, като дръпнеш с лоста дългото?
Ако е така-значи се опъва, като си купиш нови жила, барабар с тва тенеке...
Мнението беше редактирано от Frysco: 10 юли 2009 - 17:03
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 10 юли 2009 - 19:34

Колеги при натягане на ръчна независимо дали е дискова или барабанна има основно жило и разклонение на двете жила(това до задния мост).Реглаж се прави на основното жило,това което е до средното гърне,скрито под щита.Когато се натяга обира и двете жила едновременно,важно е обаче да сме убедени че ни работи и системата за саморегулиране.Не съм регулирал дискови спирачки но предполагам че е същото.Вътре в самия барабан се намира една зъбчатка която при всяко натискане на педала се завърта(ако има нужда),проблем в този механизъм води до лоша работа на ръчната и основна спирачна система.Въпросния механизъм се разглобява,почиства и смазвана.Ето линк към темата на колегата Rusin Atanasov със снимков материал http://www.opelclub-...showtopic=35978
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 10 юли 2009 - 19:41
Отговори

kraskoval снимка kraskoval 10 юли 2009 - 22:39

Предходното мнение напълно изчерпва темата. И друго - докато човек не се завре под колата/или като втори вариант за регулиране + почистване, да разглоби самите механизми в колелата/ може да се задават въпроси до безкрай. Иначе операцията е доста проста.
Отговори

Minkov снимка Minkov 22 юли 2009 - 22:21

 Rosen Popov, на 10 Jul 2009, 08:34 PM, каза:

...
Вътре в самия барабан се намира една зъбчатка която при всяко натискане на педала се завърта(ако има нужда),проблем в този механизъм води до лоша работа на ръчната и основна спирачна система.Въпросния механизъм се разглобява,почиства и смазвана.....

Всичко е вярно, но искам да отбележа 2 неща:
1. "Въпросният механизъм" се почиства, но не съм убеден, че трябва да се смазва. Аз днес правих тази операция и забелязах, че смазката, която бях сложил преди около година, е поела и прахоляк, а тази комбинация пречи на лекото движение на гайката-зъбчатка в шпилката. След като почистих всичко от смазката, гайката се движи много по-леко, което според мен е много важно за тази система.
2. Степента на натягането на ръчната спирачка се оказа много важно условие за равномерното спиране на двете колела. Аз лично се бях престарал, лоста спираше на 4-5_ти зъб и вече 2-3 години ми спираше само едното колело, особено на крачна спирачка. То не бяха сервизи, то не бяха пари за сервизи, то не бяха ремонти, то не бяха нови барабани и накладки ... и нищо. Най-накрая днес попаднах на един наистина голям майстор, който ме "светна" по случая: след консултацията с него, отпуснах ръчната така, че лоста да започне да захваща на 5-6_ти зъб и да спира на 8-9_ти зъб и ... о, небеса! Вече имам почти идеални задни спирачки! Казвам "почти", защото съм минал едва 10-тина километра и тепърва ще има наместване и улягане, но съм сигурен, че това е правилния реглаж.

А какво ли пише в книгите за този реглаж :sad-smiley-046: ?
Мнението беше редактирано от Minkov: 22 юли 2009 - 22:22
Отговори

speeeedi снимка speeeedi 24 юли 2009 - 21:42

колего а как мога да натегна само 1 гума
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 25 юли 2009 - 01:26

Колега само една гума се натяга от кантарчето което е до средното гърне.По добре обаче си раздвижи механизма за саморегулиране който е в барабана,защото проблема е 100% от там!
Отговори

Minkov снимка Minkov 26 юли 2009 - 16:30

 speeeedi, на 24 Jul 2009, 10:42 PM, каза:

колего а как мога да натегна само 1 гума

Както пише Rosen Popov, спирачката на всяко колело поотделно се регулира, като се свали съответния барабан.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 11 август 2009 - 14:05

Колеги май нещо мойта Вики е разлиячна.Вчера реших да направя ревизия на задните спирачки(барабаните).Раздвижих тресчотката(механизма за саморегулиране).След раздвижването покарах малко и понеже ми ловеше ръчната чак на 7-8 зъб реших,че ще натегна ръчната.Отидох на канал,качих колата,махнах щита на средното гърне и изненада.От купето излиза лоста и малко продължение,което завършва със с-образна скоба,за която се закача ЕДНО жило,което отива към задно дясно колело.Като на моста се захваща жило за лявото колело.Та кажете това чудо как да го натегна???Помагаите,Че за да ми хване ръчната трябва да я вдигна до небето.
П.С. помислих си,че може да е като на пежо 206 да се натяга от купето,но след като махнах барчето видях,че не е от там.
Мнението беше редактирано от Ивчо: 11 август 2009 - 14:11
Отговори

Minkov снимка Minkov 11 август 2009 - 16:06

Чух едно мнение, че ръчната не трябва да се регулира - механиката не е съвсем като на Москвич или Жигули. Идеята при Опел е, че задните накладки се регулират и първоначално и автоматично, само от онези две джаджи в барабаните с храповиците (или с тресчотките, или както там им казват). Така, че като си поиграеш по-внимателно, с няколко сваляния на всеки барабан поотделно, чрез тези храповици трябва да разпънеш достатъчно накладките, така че тези накладки да трият едва едва в барабаните си. Пробата се прави чрез завъртане на барабана, като при тази проба той задължително трябва да е с монтирана джанта! И още нещо: в планката към която се закача въжето, има избушен един ограничителен щифт. Ако всичко е наред, този щифт, не трябва да се допира никъде (напр. в основата на накладката).
Това, че ръчната спира на 7-8 зъб е добра настройка и не трябва да гониш по-начално захващане - напр. на 3-4 зъб.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg