Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Избор на Масло

боян-м снимка боян-м 04 октомври 2018 - 09:44

Особено за зимата 10W40. Дори 5W.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 04 октомври 2018 - 15:13

Аз съм в момента с Yacco 15W50 и нещо конкретно за моята кола не съм очарован и от щеката, от шума на мотора и хлопането на повдигачите сутрин. Не мога да кажа, че има кой знае какъв ефект. Двигателя ми се вижда по-шумен. Повдигачите си тропат както преди. 3000 км след смяната се вдигна харча.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 04 октомври 2018 - 15:38
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 05 октомври 2018 - 09:04

 javor_bg, на 04 октомври 2018 - 15:13, каза:

Аз съм в момента с Yacco 15W50 и нещо конкретно за моята кола не съм очарован и от щеката, от шума на мотора и хлопането на повдигачите сутрин. Не мога да кажа, че има кой знае какъв ефект. Двигателя ми се вижда по-шумен. Повдигачите си тропат както преди. 3000 км след смяната се вдигна харча.


Предположих, че това ще са основните минуси. Т.е. си е най - добре да си караме на 10W-40 и зиме и лете. Хубавото е че няма хлопане на повдигачи при смяна на маслото едва след тези 5к когато започне да си закусва се чуват при първо запалване. Като цяло колата си е тихичка и равномерна работа. Благодаря Ви все пак за отзивите. Ще си карам както досега, а след време ако все пак не я сменя ще и направя една ревизия. И без това с новите мерки против замърсяване с CO2, мисля да и сложа катализатор - универсален. А щом ще влагам още пари в нея значи по - скоро ще я бракувам след примерно 5 години, отколкото да я продам или да продължам да я карам.

Е колеги все пак 15W-50 не е много удачен варианта, бих казал даже въобще.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 05 октомври 2018 - 10:43

 neopolitan, на 05 октомври 2018 - 09:04, каза:

Е колеги все пак 15W-50 не е много удачен варианта, бих казал даже въобще.


Така е. Даже чак сега се сетих, че преди 10 години бях сипал на стария опел 15W50 на Мотул и не бях никак очарован.
Отговори

ufer снимка ufer 05 октомври 2018 - 14:15

Интересна работа! Миналата година сложих на стара, малка спортна кола (няма да правя реклама на друга марка) полусинтетично масло на Yacco 10W40. Толкова е и по предписание на производителя. Бях я купил от Швейцария и там оторизиран сервиз беше налял пълна синтетика Shell 0W50. Тъй като колата не се кара през зимата, след по-дълъг престой (примерно 1-2 седмици, при студен старт се получаваше едно виене съчетано с увеличаване на оборотите повече от нормалното за около 10-ина секунди, докато се вдигнеше налягането на маслото. Допусках, че причината може да бъде предпазният клапан при маслената помпа и още един такъв под масления филтър, които по принцип имат допълнителна функция да не позволяват на маслото да се стича много бързо в картера. Просто такава е конкретната конфигурация на маслената система. Вече стана 1 година и през това време този проблем изчезна на 99% с Yacco-то. Един % си оставям, за да не ме изненада! :icon_wink2: Даже си мислех да сложа и аз Yacco 15W50, защото го дават за по-спортно каране и при него се запазва по-голям вискозитет при много високи температури. И сега тази информация от колегата ме озадачи малко. А съм чувал, че при Moтul също има много ментета. Може да е случил на такова. Аз също бих му препоръчал да си кара с Yacco 10W40, пък аз на този етап докато няма проблем, ще си ползвам него. :whistle:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 26 февруари 2019 - 12:56

Да попитам някой от вас знае ли що за масла са тези на марката Redline, освен че са доста скъпи ?
Отговори

esil2 снимка esil2 04 март 2019 - 17:35

Колеги понеже напоследък пазара се напълни с ментета дайте предложения от къде и каква марка масло да купя за моята Астра Х20ДТЛ, на 300000км е и до сега винаги е карана с 10W40
Отговори

sathv снимка sathv 04 март 2019 - 18:30

И къде ги видя тези ментета? Пак казвам. Кажи къде се продава менте да вземем една бутилка. Ще я дадем в лабораторията на Приста за анализ и ще видиш, че си отговаря на спецификациите. Естествено ако е така ти ще платиш за анализа, ако не, аз.
Отстъпката за крайните продавачи на масла е огромна и никой не се занимава с евтини далавери да спести 5 лева с ментета. 4 литра масло от вносител варира около 20 лева. Колко по евтино ще е ментето?
Тук не визирам някой долнопробни гаражи.
Отговори

pitbula74 снимка pitbula74 04 март 2019 - 21:13

Моята Вектра е на почти половин милион км и си я карам с TOTAL QUARTZ 7000 DIESEL 10W-40
Отговори

esil2 снимка esil2 04 март 2019 - 21:29

 sathv, на 04 март 2019 - 18:30, каза:

И къде ги видя тези ментета? Пак казвам. Кажи къде се продава менте да вземем една бутилка. Ще я дадем в лабораторията на Приста за анализ и ще видиш, че си отговаря на спецификациите. Естествено ако е така ти ще платиш за анализа, ако не, аз.
Отстъпката за крайните продавачи на масла е огромна и никой не се занимава с евтини далавери да спести 5 лева с ментета. 4 литра масло от вносител варира около 20 лева. Колко по евтино ще е ментето?
Тук не визирам някой долнопробни гаражи.

А как си обясняваш голямата разликата в цената на едно и също масло. Току що гледах elf 10w40 за турбо дизел 5л на цена от 30лв това според теб читаво масло ли е и пише че е намалено от 70лв
Отговори

pitbula74 снимка pitbula74 04 март 2019 - 21:37

Аз преди около година като търсих масло онлайн,набарах Мобил 10/40 намалено с 50 процента и си поръчах.Беше от някакъв незнаен магазин.Смених го,запалих колата и след точно 2 минути мотора взе да трака като фуражомелка.Изгасих мотора,източих маслото и си купих друго.От там нататък никога не купува масло,което е намалено безбожно много.
Отговори

sathv снимка sathv 04 март 2019 - 22:02

Всички фирми произвеждащи масла отдавна намалиха чувствително цените. В България понеже е пълно с търгаши това намаление се усеща едвам сега. Реално не са намалени, с това им е реалната цена. Вижте в Германия и Италия цените са още по евтини. Това напълно обесмисли производството на ментета.
Въпросния ЕLF в София Франс Ауто например и там е 30 лева.
Единственото "менте" което може да ти се случи, е да платиш в сервиза за скъпо масло, пък да ти налеят по-евтино. Не, че ще стане нещо, щото те маслата като цяло са еднакви, ами ще се окажеш финансово прекаран. И като цяло маслата за автомобили са елементарен продукт и то отпадъчен при дестилацията на нефта и няма никакви чудодейни и незнам какви си свойства. Основната му задача е да маже някакви си плъзгащи лагери и то под налягане. Затова й цената на производство е евтина. Скоро Yacco правиха тест. 300000 километра без смяна. Това доказва че маслата си изпълняват безпроблемно задачата с огромен ресурс презастраховане. Нещо което италианците отдавна доказаха и повлякоха цяла Европа. Смяната на масло е основен доход в автосервизите, а както знаете западняците не обичат да ги цакат без причина. В България е обратното. Тема номер едно по всички форуми. Смяна на масла на по 5-7 хил. километра напълно излишно. Купуване на скъпи масла без изискване за такива от производителя, вярвайки че са някаква чудодейна течност. А то е просто двигателно масло.
Отговори

калекото снимка калекото 04 март 2019 - 22:49

 sathv, на 04 март 2019 - 22:02, каза:


Единственото "менте" което може да ти се случи, е да платиш в сервиза за скъпо масло, пък да ти налеят по-евтино. Не, че ще стане нещо, щото те маслата като цяло са еднакви, ами ще се окажеш финансово прекаран. И като цяло маслата за автомобили са елементарен продукт и то отпадъчен при дестилацията на нефта и няма никакви чудодейни и незнам какви си свойства. Основната му задача е да маже някакви си плъзгащи лагери и то под налягане. Затова й цената на производство е евтина. Скоро Yacco правиха тест. 300000 километра без смяна. Това доказва че маслата си изпълняват безпроблемно задачата с огромен ресурс презастраховане. Нещо което италианците отдавна доказаха и повлякоха цяла Европа. Смяната на масло е основен доход в автосервизите, а както знаете западняците не обичат да ги цакат без причина. В България е обратното. Тема номер едно по всички форуми. Смяна на масла на по 5-7 хил. километра напълно излишно. Купуване на скъпи масла без изискване за такива от производителя, вярвайки че са някаква чудодейна течност. А то е просто двигателно масло.

Хм! Писах тук преди години, като съм постнал и снимки на две туби от една и съща марка, ама с малки различия във външния вид и големи различия в съдържанието.
Има и "изпрани" масла, на които ако не се сложат добавки, не стават за двигатели. Условията на експлоатация също имат значени, а в Бг те са далече от тези в Централна и Западна Европа. Затова се препоръчва да се сменя по-често от написаното в "Инструкция за експлоатация". Преди време попаднах на снимки на двигателя на "Ауди", чието масло собственикът не беше сменял откакто го е купил (~136 000км), в резултата на което двигателят беше блокирал.
Отговори

indi снимка indi 05 март 2019 - 06:11

 калекото, на 04 март 2019 - 22:49, каза:

..... Условията на експлоатация също имат значени, а в Бг те са далече от тези в Централна и Западна Европа. Затова се препоръчва да се сменя по-често от написаното в "Инструкция за експлоатация".....

Колега,не го приемай като заяждане,но би ли обяснил какво означава "Условията на експлоатация също имат значени, а в Бг те са далече от тези в Централна и Западна Европа."" ? Палиш мотора-тръгваш с колата.Стигаш някъде-гасиш мотора. Какво е по-различното тук от там ? Съгласен съм,че тук е по-запрашено,но това би могло да се неутрализира с по-честа смяна на въздушните филтри. И би ли споделил КОЙ препоръчва ".. да се сменя по-често от написаното в "Инструкция за експлоатация".....""" Не ни казвай само,че това са "фирмените сервизи"" и търговците на масла. :19a: И да,съгласен съм с колегата по-горе,че по-честата смяна /5-7 000 км/ е особено доходоносно перо за сервизи и производители. И по-честата смяна всъщност е за успокоение на собствениците,че са направили най-доброто за колите си,отколкото реална полза от упражнението.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 март 2019 - 09:16

Понеже съм пътувал доста, а и продължавам, разликата в условията на експлоатация е в това,че софийско градско няма равно по европата. Просто двигателя си работи на място като луд, за разлика от европата. Отделно пък от гледна точка на това, че съм имал немалък брой коли от магазина, включително лична такава, в книжките на всички е отбелязан дукратно по- малък пробег между обслужванията за изброени държави поради тежки условия на експлоатация. Сред изброените държави е и България. Отделно независимо от "леките" условия за западна европа пак е написано, че ако шофирате основно в градски условия пак минавате на късия интервал като за нашите места.
А има и много масови коли като мойто Пежо, които са техническа недомислица на производителя и правят маслото на салата, щото е 3.5 литра. Буквално почва да отделя сажди къде ли не. А то далеч не е единственото по рода си. На нормалните коли това е обема на казанчето за течност за чистачките все пак, а мойто е със седем места в крайна сметка...
Ама 5 до 7 хиляди си е за успокоение на собствениците все пак. Единствено може би при моторетки като мойта с под 4 литра и турбо може би има някакъв смисъл от нещо такова.
Отговори

esil2 снимка esil2 05 март 2019 - 15:47

В крайна сметка някой би ли препоръчал от къде и каква марка масло да си взема за Астра Г Х20ДТЛ с двигател на 300000км
Отговори

pitbula74 снимка pitbula74 05 март 2019 - 16:09

ОТ ТУК TOTAL QUARTZ,ако мотора не ти гори масло може и 5/40
Отговори

esil2 снимка esil2 05 март 2019 - 18:56

В София имат ли магазин или трябва да го поръчам по еконт
Отговори

калекото снимка калекото 05 март 2019 - 20:42

 tisho.74, на 05 март 2019 - 09:16, каза:

Ама 5 до 7 хиляди си е за успокоение на собствениците все пак.

Не прокламирам смяната на масло на толкова малко километри. Но и в магазина на Лики Моли ми казаха, че 30 000 км от смяна до смяна, както пише на етикета върху опаковката, е твърде много и 15 000 км е нормално. Е, четейки из руските форуми, разбрах, че произведените от Лукойл горива и масла имат по-високо съдържание на сяра и други примеси. Пак там прочетох много мнения,че е добре маслото на двигателя на автомобил, каран повече в градски условия, да се сменя на 10-12 000 км. Лични ядове от бг 95 октана бензин - като застудя (около 0 град), колата сутрин (вечерта я карам около 500 м на бензин и тогава гася гася) гасне, работи неравномерно, генерират се постоянно грешки бедна смес и други, касаещи ламбда сондата. Като мине на LPG, всичко е ОК. Посъветваха ме да заредя 100 октанов бензин (в ръководството за експлоатация на Астра Х е разрешено 91 и 98, препоръчан 95, а за 100 няма писано). Проблемите изчезнаха.
Мнението беше редактирано от калекото: 05 март 2019 - 20:42
Отговори

indi снимка indi 06 март 2019 - 20:23

 калекото, на 05 март 2019 - 20:42, каза:

Не прокламирам смяната на масло на толкова малко километри. Но и в магазина на Лики Моли ми казаха, че 30 000 км от смяна до смяна, както пише на етикета върху опаковката, е твърде много и 15 000 км е нормално....

Бях сигурен,КОЙ е препоръчителя. :blahblah: Всички търговци са по-компетентни от производителите. :idiot:
Мнението беше редактирано от indi: 06 март 2019 - 20:25
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg