Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Перката на радиатора - странно

vectra_rules снимка vectra_rules 17 септември 2009 - 21:11

Здравейте колеги! Ами получи се странен проблем.Колата е Вектра ХЕ без клима. Преди няколко дена перката на радиатора започна да работи постоянно. Вчера спря, но спря и да се включва след като вече е загрял мотора. Изчетох написаното от колеги в другите теми и проверих следното - бушон 30А - здрав, релето което е с 5 крачета в кутията с релетата ( на тази вектра интересното е че са само 2 там - това и друго по-голямо и с повече крачета, друго нищо няма) Ако някой може да ми каже всяко за какво е ще съм му много благодарен. Също така проверих перката на радиатора по следния начин - извадих куплунга от термодатчика и замостих кафяв с черен и кафяв с кафяво-бял(ако нещо не ги бъркам) - срещоположни са на куплунга . Работата е там че се пуска само 2-рата скорост.Първата я няма. Ако метода на проверка ми е верен би трябвало по този начин да тръгват първо 1ва скорост и след това 2ра скорост(или обратно). А първа както казах я няма. Остават релетата, които по схема са 3, но аз така и не можах да ги намеря :mhihi: и някакъв терморезистор на самата перка (за който говорят колегите в другите теми) но и него не го знам къде да го търся :newsm05_41: . Така че се надявам на помощ от ваша страна да реша проблема, или поне да ми кажете релетата на перката и този терморезистор каде да и търся по колата :kuku:
Отговори

myzrael снимка myzrael 17 септември 2009 - 22:20

ако може и аз да попитам в темата на колегата.
Та въпроса ми е защо да го таковам като загрее над 90 и се включва перката да охлажда,сваля си температурата нормално,но прибирамс е аз към нас включи перката и спирам пред нас и гася.Перката спира да върти.Защо?На братовчед ми старото Ауди 80 88 година,акто я паркираше и ако беше загряла пича си излиза от колата включва алармата всичко,а перката си охлажда още известно време.И при други коли съм го виждал тоя номер,ама моята не го може.Как се прави това и полезно ли е?Или няма проблем и сега както е?
Отговори

ValentinoV снимка ValentinoV 17 септември 2009 - 22:40

защото колата не е вдигнала над 100 градуса , смисъл включена е първата степен , вече ако не може да охлади се включва втората степен , и като изгасиш колата и перката гасне, но ако дадеш на контакт , тогава се включва , пак повтарям , отнася се за 2 степен ,така са го сметнали инжИнерите , най добре е като ти е включена перката , да оставиш колата запалена докато свали температурата и си спре сама , и тогава да гасиш .мисля че няма такъв вариант да изгасиш и да ти работи перката известно време ... абе имат още да учат опелите , на мерцедес 250 д примерно перката е постоянно включена като запали , и със покачването на градусите , перката се върти по - бързо :) , на бащата аудито 80 1.8 S пък е с две перки , едната е свързана с другата чрез ремък и така двете обхващат целия радиатор (надявам се няма да възприемете мнението като спам)
Мнението беше редактирано от ValentinoV: 17 септември 2009 - 22:47
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 18 септември 2009 - 17:01

Ами аз ще ти отговоря - защото на перката и се дава ток от + при контакт, докато при другите автомобили е вързана постоянно и затова се гаси след като истине колата. Така са и Ауди, ФВ, Фиат, Ланча, Алфа. Идеята явно е била да не ти изтощава акумолатора, защото тока който дърпа е от порядъка на 10-15 А.
А по моя въпрос - толко ли няма кой да ми каже каде са тия скапани релета, за да не се боря с тая кола като прасе с тиква. И тоя терморезистор, дето управлявал 1вата степен, ако го има. Щото и в темата на Иво и в другите става въпрос за вектри Б с клима или астри, а там положението е съвсем друго. Щото при моето NE с клима, схемата е съвсем различна и да съм си я отворил да погледна, а не да чакам като просяк пред нужник. Така че колеги моля още веднъж за съдействие, щото колата седи така и не се кара за да пре**** мотора от глупост. Ако ли не, както беше писал друг колега - за спама всеки е пръв, а с това пак ще се оправям сам :newsm05_41:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 19 септември 2009 - 16:53

резистора трябва да е някъде около перката за да се охлажда а релетата ако не са, в кутията за релета при двигателя, трябва да са вътре при предпазителите или евентуално в отделна кутия някъде при двигателя, възможно е и да са разделени на различни места
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 22 септември 2009 - 12:48

Mерси на колегата Shmortz, но за съжаление нещата не са такак както трябва да бъдат. Днес свалихме перката - на нея, до нея и около нея НЯМА НИКАКЪВ РЕЗИСТОР. Сваляхме и таблото зад бушоните, на което би трябвало да има поне 10-на релета, но има само три - червено, сиво и черно и никакви други.По ТИС излиза че трябва да е синъо и зелено, но няма такива. Сменихме двете релета в кутията с релетата при двигателя с тези от моята кола, резултата пак е същия - като се окъсят клемите на датчика за температурата на радиатора се пуска само втората степен, първата я няма. Просто почвам да се чудя аз ли съм идиот или нещата не са така както са описани по схемите. Така че пак апелирам към колегите дето знаят кое къде е да ми дадат жокерче, иначе е много зле работата :devil-smiley-019: :newsm05_41:
Отговори

astralopitek снимка astralopitek 22 септември 2009 - 19:25

Колега,ако не съм разбрал погрешно,имаш две степени на перката,защото датчика на радиатора е с три кабела,нали? Ако всичко е на 6,след като укъсиш кабелите в буксата,трябва да имаш първа и втора степен.Ако нямаш реостатчето,което намалява оборотите на първата степен,и кабелите са свързани директно (без реостат),нормално е и в двата случая да имаш само втора степен.На моята Астра реостата представляваше едно "правоъгълно" керамично тяло с две клеми,свързани с медна пластина,което бе вързано на рамата под радиатора.
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 22 септември 2009 - 19:53

И аз да се включа тука в темата на колегата-моя проблем е следния имам реостат обаче като се включи перката при определените градуси после не иска да се изключи и работи постоянно.Като извадя буската от патрона на радиатора спира да върти.Пет патрона сменям вече и същата работа не спира и не спира.С три кабела е буксата мотор С20ХЕ на две степени работи.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 22 септември 2009 - 21:23

това че имате датчици с 3 извода не значи че перката е с 2 степени и моя е 3 изводен ама резистор нямам, просто такъв датчик са сложили и включва на ниската му степен директно перката, а на колегата на който не му изключва да си провери какво е пипано по управлението на релетата ко има такива или връзването на датчика, явно нещо е объркано за да не спира после перката
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 22 септември 2009 - 22:00

Е да де, ама ако нямаш резистор както и аз не намерих по колата да има - къде са скапаните релета. И втория ми въпрос логично тогава е какво ти намалява оборотите на вентилатора за да имаш първа по-бавна степен. Защото релетата играят ролята на ключове за вериги по които тече голям ток. Те не намаляват нито увеличават оборотите на перката. И тука възниква големия въпрос - каква е реалната схема на това охлаждане на тея коли. Защото по всичките схеми дето аз имам тука излиза с 3 релета и резистор + термодатчика с 3те извода на радиатора. Като го шунтирам по казания по-горе начин мисля че трябва да ми върти вентилатора и в двата случая, а при мен при едното положение просто го няма никакъв.
Смятам че е от интерес на всички да разберем как е реализирано на тези коли, защото видимо не съм единствен.
Относно проблема на колегатa Росен Желев - още един глас към този на колегата Shmortz - за мен е реле, което залепва или има преправки по схемата.

П.С. Колега Shmortz явно знаеш къде са тия релета и явно охлажданията са ни еднакви - щом казваш че и при теб няма резистор на видно място - сподели къде и с какъв цвят са и какви кабели излизат от тях, че от 3 дена разглобявам едни и същи неща като идиот и файда няма.
П.С2. Всички колеги по-горе да ме извинят за тона - не е към тях, просто проблемите на с тая кола не спират и взе ама мноого да ми писва вече - седи на паркинга като паметник на модерното изкуство.
Отговори

Nick Zappa снимка Nick Zappa 26 септември 2009 - 17:56

Въпрос към знаещите:
Имам Вектра Б, 2.0/16v (бензин) 1999 г.
... Вече две години карам с температурен диапазон през лятото между 90 и 98 градуса (няколко пъти и малко над 100 градуса). Преди температурата не мърдаше от 90-те (направо, като замръзнала) без значение дали е зима или лято... докато в един момент се прецака...
След смяна на термостата (безмисленно се оказа) проблема продължи и след диагностика в сервис на опел ми казаха, че ми била изгоряла втората стрепен на перката, при което следвало да се смени цялото ел.двигателче с перката и датчиците (за около 400лв.). Понеже се усъмних, че ме работят, като първокласник попитах кое е другото решение на проблема, на което ми отговориха, че може да вържат перката да работи директно от 1-ва на 3-та степен... (което уж и направиха).
Колата ми е с климатроник, т.е. втора перка, което допълнително усложнява въпроса, но след консултации с познати, четене по нета и проверка в магазина за ново реле/датчик регулатор на оборотите се оказа че никой не е чувал за тристепенни такива - били само две степенни...
Иначе, перката си работи и не се изключва веднага а след известно време при загасяне на двигателя когато е загрял...
Ако някой разбира или е имал същите проблеми нека сподели малко опит, моля! :love_opel:
Отговори

engineer снимка engineer 27 септември 2009 - 18:24

Малко късничко видях темата, но все пак ще напиша...
Може пък и да се сети някой някога да използва търсачката и пак да попадне на тази тема.

Колеги!
Когато не ви работи едната или и двете степени на перката, преди да започнете ровене из кабелите и релетата:
1. Проверете изправен ли е вентилатора (най-банално включване към акумулатор)
и
2. Проверка на датчиците на радиатора.

Колегата vectra_rules е поредният, който (предполагам) с две ръце ще потвърди това мнение.
При 90% от колите се оказва датчика...
:love_opel:

Хайде със здраве!
Отговори

imb_bg снимка imb_bg 30 септември 2009 - 15:11

Здравейте.
Извинявам се колега, че пиша в твойта тема
на моята кола астра Г дтл перката от време на време започна да се включва порез 10 секунди за по 2 -3 секунди.
Почистих клемите на датчика за температурата на водата и спря да включва .
при работещ двигател като извадя буксата на датчика перките тръгват на максимум.
Нормално ли е това ?
измерих съпротивлението на датчика при суден двигател е 1400 а в Аутодата му дават от 2200 до 2800
Ако е заминал може ли да влияе на показанията на таблото за температурата
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 30 септември 2009 - 16:35

Относно пост-а на колегата engineer - след 10 дена ровене по инсталацията на колата и разглобяване и сглобяване на едни и същи неща по 5 пъти - мога да кажа само :beer: :beer: :mhihi: :61: за това което си написал!
Относно пост-а на колегата imb_bg - ако датчика за температурата на мотора и този който ти дава инфо за таблото е един и същ (трикраков) е съвсем нормално да работи на бързата степен, когато е изваден куплунга му. Относно това дали ако е заминал дали бърка показанията на таблото - не би трябвало, но е възможно.
Отговори

djface снимка djface 30 май 2012 - 21:10

Здравейте колеги! За да не пускам нова тема пиша тук. При мен проблема е следният преди два дни ми правиха климатика и забелязах, че колата дори когато не е загряла ПРИ СПРЯН КЛИМАТИК перката на вентилатора си работи. Да ми кажете долу горе къде да търся проблема? Колата е от профила ми!
Благодаря Ви!
Отговори

djface снимка djface 31 май 2012 - 13:42

Може ли по някакъв начин да проверя температурния датчик дали е ок? И защо на радиатора има два датчика единия е от горе а другия от долу?
Отговори

djface снимка djface 02 юни 2012 - 13:21

Проблема е решен. Оказа се пресостата на климатика, смених го с втора употреба за 20 лева и за сега всичко е ок.
Отговори

Drunkman снимка Drunkman 11 юни 2012 - 06:27

Здравейти колеги,

А той персотата за да се свали трябва ли да се източи течността на климатика.
При мен рязане на кафявата жичка дето влиза в него свърши работа. Не виждам смисъла тоя персостат да ми включва перките на втора степен.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 11 юни 2012 - 07:47

Не съм запознат с работата на този пресостат, но принципа е такъв колкото повече топлина отвън се отдаде толкова по голям студ вътре ще се получи така, че със сигурност има за какво да ти включва на втора степен перката пресостата. Аз винаги първо подхождам щом нещо е направено значи има някаква нужда и смисъл не случайно немските инжинери са мислили върху него, а те са най ефективни в света. Ако на друг модел има нещо по добре направено и гледаш от там това е друг въпрос.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg