Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Амортисьори и пружини

Смяна на тампони на предни амортисъори

Тази тема е заключена

My Live is Opel снимка My Live is Opel 21 юни 2010 - 22:17

Колеги имам следното запитване ,казаха ми че тампоните не мога сам да ги сменя а трябва на сервиз да се ходи , та въпроса ми е има ли начин да ги сменя сам и как става процедурата ? :mhihi: :mhihi:



П.П Благодаря предварително
Отговори

Емо Ангелийн снимка Емо Ангелийн 22 юни 2010 - 08:59

Можеш и сам, ако не си вързан в ръцете, но ти трябва необходимия инструмент, който ако го нямаш, по добре в сервиз.

Развиваш гайката на главината, преди да си вдигнал на крик и да си свалил гумата. Сваляш гумата и демонтираш спирачния апарат, вадиш накрайника на кормилната щанга от ухото на макферсона /за тук ти трябва специална скоба/, като в никакъв случай не удряш по накрайника с чук, или с каквото и да е. Махаш шплента на шарнира и развиваш гайката, след което изваждаш оста, като най-лесно е с по-дълга щанга да я заклиниш някъде /гледай внимателно къде, че да не скапеш нещо/ и натискаш щангата надолу, докато излезе оста на шарнира. Вадиш полуоската от главината, и остава целия "макферсон" да виси на гайката на бомбето, развиваш я, като контрираш оста със шестограм /най-вероятно, ще видиш/ и така трябва да падне "макферсона". Трябва да намериш скоби, които да сгънат пружината /много внимателно, за да не изплесне/, след като са сгънати пружините, развиваш гайката над тампона и го сваляш, под него има и лагерче, което е препоръчително да смениш със тампона /5-7 лв. е/. Оттук нататък караш по обратния ред, повтаряш процедурата и от другата страна на колата и си готов.


ПП:Ако нямаш скоби за пружините и скоба за избиване на кормилния накрайник и няма от кого да вземеш, бих ти препоръчал да отидеш в сервиз, процедурата не е много скъпа, а би могла да е и много по-здравословна /пръсти и нерви/
Отговори

My Live is Opel снимка My Live is Opel 22 юни 2010 - 11:47

мерси колега за информацията само ако може горе долу да му кажеш колко ще ми излезе в сервиз мерси пак :mhihi: :61:
Мнението беше редактирано от My Live is Opel: 22 юни 2010 - 11:47
Отговори

Емо Ангелийн снимка Емо Ангелийн 22 юни 2010 - 12:15

За работа, не би трябвало да е повече от 40 лв. частите отделно :mhihi:
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 22 юни 2010 - 21:42

Прецени си , защото ти трябват задължително скоба за избиване на шарнири и скоби за пружините на амортисъора. Едното ти е 2-30 лв. а другото - хубави от 60-70лв. нагоре. Плюс удължена вложка 30 за гайката на главината, която ти е десетина лева. Така че ако е за един път, според мене няма смисъл да го правиш сам.Просто нито сметката излиза, нито дупенето около колата си заслужава, ако сменяш само тампони.Казвам ти го от личен опит и то след като отидох и си купиш всичко от описаното по-горе да ги сменя.Така че решавай сам!
Отговори

becinko снимка becinko 22 юни 2010 - 21:47

Колега,на мен в Пазарджик ми искаха 40 лв за смяна на тампоните на макферсона.Ако смяташ ,че можеш да се справиш сам и имаш нужните инструменти и познания,ето ти тема ,която мисля ,че ще ти бъде полезна.Но не съм сигурен дали има разклика между астра и вектра ,но си мисля ,че е еднакво.

Цък
Отговори

petkov снимка petkov 22 юни 2010 - 22:24

Не забравяйте ВД то!!!
Все пак всички тези вектри имат прилично количество ръжда.
Винаги има нещо което да не излезе по план.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 22 юни 2010 - 22:58

Колегата получи ясни отговори на въпросите, така че затварям темата.
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg