Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Кабел за диагностика ГИ

ivan_pop снимка ivan_pop 05 октомври 2014 - 13:34

 Rosen Popov, на 05 октомври 2014 - 10:41, каза:

В това което си цитирал от моят пост, единствено резисторите ли са сътворили гръмкият ти израз: "Това не е вярно!"-защото сам знаеш,[b] че и с резисторите схемата е вярна

Не е вярно,че Фобоса е на 3,3 волта,на 5 волта е!Резисторите се слагат за да може две линии за комуникация(Rx и Tx) да се обединят по един кабел,така да се каже да се развържат двата сигнала.Мисля,че няма нужда от по подробно обяснение!
А схемата която е в първия пост на тази тема съм я пуснал в един руски форум преди 2-3 години.Само че за да се сваля от там иска регистрация!
http://www.propan.ru...etail&df_id=310
Като се отвори линка пише кога и от кой е качена.
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 05 октомври 2014 - 13:37
Отговори

Гостbatenase_* 06 октомври 2014 - 22:26

Добре де , но никой не ми каза , какъв кабел се слага на 3-ти пин на АМП конектора.Маса ли е или някой от двете линии?
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от batenase: 06 октомври 2014 - 22:30
Отговори

georgiev10 снимка georgiev10 07 октомври 2014 - 20:19

Маса е колега, ако тази схема ти е трудна за четене, по-добре дай на някой жичкаджия да ти я направи иначе рискуваш.
Отговори

Гостbatenase_* 15 октомври 2014 - 19:36

Колеги това с PL2303HX пробвали ли сте го? , тъй като го направих и не работи! Сложих 2 180 ома резистори на Тх и Рх и от там в 2-ри пин.3-4 пин ги сложих на маса.Ако някаде бъркам моля помагайте , че много ми трябва кабелче.
Отговори

becinko снимка becinko 15 октомври 2014 - 23:38

Предполагам знаеш, че кабела с резисторите става само за Фобос? Междудругото до сега и аз срещнах невъзможност да се свържа с един фобос със 100% работещ кабел. На едната кола се връзвам на другата не мога...
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 16 октомври 2014 - 18:17

 batenase, на 15 октомври 2014 - 19:36, каза:

Колеги това с PL2303HX пробвали ли сте го? , тъй като го направих и не работи! Сложих 2 180 ома резистори на Тх и Рх и от там в 2-ри пин.3-4 пин ги сложих на маса.Ако някаде бъркам моля помагайте , че много ми трябва кабелче.

При мен с PL2303 работи,буквите отзад не зная какви са.
Трябва и драйвер за PL-а да се инсталира.Компютъра разпознава ли кабела?
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 16 октомври 2014 - 18:20
Отговори

Гостbatenase_* 17 октомври 2014 - 00:08

Да разпознава си кабела.Отворих един оригинален фобос кабел и там чипа е ft232rl.Има ли вяроятност от това да има проблем? Газовия компютър ми е фобос 2 и ако някой е пробвал на същия като моя нека да сподели.
Отговори

georgiev10 снимка georgiev10 17 октомври 2014 - 17:18

С Фобос 2 съм, кабела си бачка безгрижно на WinXP и Win7 на друго не съ го тествал. PL2303 ми е чипа, по схемата по-горе ми е правен кабела.
Мнението беше редактирано от georgiev10: 17 октомври 2014 - 17:20
Отговори

Гостbatenase_* 17 октомври 2014 - 20:58

Днес измислих , защо може да не бачка кабела и утре ще пробвам пак.Мерси на всички колеги !
Отговори

Гостilian_stoimenov_* 20 май 2015 - 18:06

Здравейте,
Сори, че повдигам стара тема, но може ли някой да ми асистира с направата на един кабел за Фобос 4, че тук бера едни ядове с едни газаджий и е по- добре сам да си я настройвам, отколкото да обикалям по сервизите постоянно.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 21 май 2015 - 19:40

 ilian_stoimenov, на 20 май 2015 - 18:06, каза:

Здравейте,
Сори, че повдигам стара тема, но може ли някой да ми асистира с направата на един кабел за Фобос 4, че тук бера едни ядове с едни газаджий и е по- добре сам да си я настройвам, отколкото да обикалям по сервизите постоянно.

Прочети цялата тема.По-подробно за Фобоса няма как да се опише кабела!
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 03 май 2016 - 21:12

Ето малко помощ за всички които са си направили кабел за диагностика на ГИ с USB преобразувател към TTL с ПЛ(пролифик) с версия на чипа 2303HX и случайно или не са се надстроили до уиндоус 10:
При нормално подвързване на УСБ-то компютъра тръгва да инсталира сам драйвери, в следствие на което получавате неработещ кабел и сигнал за грешка №10 в дивайс менеджъра, триете всички драйвери свързани с него, отивате на Prolific USB To Serial Driver Fix! теглите драйвера и при необходимост инсталирате майкрософт net frame work, ако компютъра го поиска, ако всичко е наред програмата ви подканя да свържете кабела и да рестартирате компа и всичко е ок, ако преди това е поискало инсталация на майкрософт net frame work първо трябва да инсталирате и чак след рестарта да инсталирате новият драйвер, който ще поиска да вкарате УСБ-то компютъра.
ПС1;
С други думи си загубих един ден да намеря работещ драйвер за уин 10, а бунаците от пролифик да излязат с версията EOL(Енд оф лаиф и ми ний няма повече да го подържаме) и теорията им за конспирация и фалшификация
пс2: Преди това си загубих един ден за инсталация на принтера ми HP 1500 модел 2009 купен в България 2012, който според Уин 10 е супер дърт и е по-добре да му инсталираме драйвери с които няма да работи, отколкото да сложим правилните!


С няколко думи уин10 е пълен шит, които разчита на пълна пазарна, картелна и монополна стратегия, чийто единствен интерес е да сменяме мултимедийните си продукти през година с цел да сме Up to date или просто да ни съобщят End of Life-майната ви няма да ви поддържаме!
Поздрави! :icon_wink2:
Отговори

sathv снимка sathv 04 май 2016 - 00:28

Е не съм съгласен с теб. Още в началото на темата след като предложих на автора да използва 2303 предупредих за разичните версии. Таман беше излязъл win8 и пролифик официално обявиха че ревиизии А и X няма да се поддържат. Каква поддръжка искаш пък, че и от Win10? Още тогава имаше една камара нови версии които въпреки сходното 2303 са със съвсем различни архитектури. Към днешна дата има още повече версии, че даже и 2305 серии и всички се поддържат от Win10. ЦЪК Още повече, че от майкрософт в случая нямат никаква вина. За принтера също. Не може да изискваш дълга поддръжка за чип със себестойност 1 долар. Пролифик все пак трябва да печели, макар, че конкретно в случая причината е старата архитектура на чипа и пролемите с 64 битовите уиндоуси. Щото при тебе с пачнат драйвер може да работи коректно но в други случаи не. Това е универсален чип и се използва във всевъзможни разработки.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 май 2016 - 17:58

И аз имах такъв проблем с PL2303 и Win 8.1/32 bit.Не съм се и опитвал да го подкарам.Имам кабел с FTDI чип за който има драйвери и за Win10.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 07 май 2016 - 19:54

Колегата Rosen Popov ме амбицира да намеря начин да инсталирам драйвер за PL2303HX на Вин8.1/32бит.При мен неговия начин не проработи.Успях да го инсталирам по този начин.
Отговори

sathv снимка sathv 07 май 2016 - 20:06

Да де,амa сега е актуален win10 пък той иска цифрово подписани драйвери и нещата са различни. И що се занимаваш с гимнастики с чип за един долар. Това, че си го подкарал по някакъв начин съвсем не значи, че ще работи коректно и стабилно. Ачми утре ако забие по време на смяна на firmware кво правим? Ще псуваме по Пролифик колко са некадърни и един чип не можели да направят.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 08 май 2016 - 09:26

Фърмуера го сменям с XP или 7-ца през RS232.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 10 май 2016 - 06:48

След като изтеглите драйвера от моят пост, първо отивате в диспечъра на устройства и изтривате старите драйвери на кабела, след което махате кабела и стартирате драйвера който сте изтеглили от линка. Още след първият ъпдейт на Уиндоус драйвера е отново подменен и кабела е неработещ, но повтаряте гимнастиката за 5 минути и сте готови.

Проблема е по-скоро в това, че над 90% от преобразувателите USB-TTL са точно с тази версия на чипа(HX), само на едно място в България намерих преобразувател с чип PL2303TA.
Отговори

vladata снимка vladata 18 април 2020 - 18:25

Колеги разполагам с контролер FT232R usb uart и се опитвам да си направя кабел за ГИ фобос 5. За модел ползвам схемата с двата 180 омови резистора свързани къ ТХ и RX. Тествах с различни версии на драйверите на Windows 7 също така и на WIndows 10. Taка и не успявам да се свържа.

Това е адаптерът

Адаптерът

Диагностичен куплунг

Резисторите

Вързал съм така баламски резисторите само за тест, но за съжаление е неуспешен. Тествал съм контролера и на 3.3 волта и на 5 волта.
Ползвам последната ревизия на софтуера на фобос от сайта им. Тествах и с ръчни и с автоматични настройки на комуникацията.
Досега не съм имал проблем със същия USB контролер за възка към други ГИ,

къде бъркам или просто този контролер не е ок за фобоса?
Мнението беше редактирано от vladata: 18 април 2020 - 18:26
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 18 април 2020 - 19:57

 vladata, на 18 април 2020 - 18:25, каза:


къде бъркам или просто този контролер не е ок за фобоса?

Фобос е едно голямо недоразумение!
Аз за новите Фобоси ползвам такъв кабел, като на мястото на PL2303 e FTDI на ниво 5 волта.И комуникацията става от 2-рия, 3-тия път като дам "Старт комуникация".Така е и с оригинален Фобоски кабел, пробвано многократно.По-добре го изхвърли този Фобос и премини към нещо по-нормално!
Публикувано изображениеimage host url
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg