Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем със скоростите

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 22 декември 2013 - 19:05

Здравейте колеги. Имам странен проблем със скоростите на Опел Астра Х 2005 г. мотор 1,7 CDTI Z17DTH , доколкото разбрах от прочетеното Исузу мотора. Проблема се появява когато дойде зимата. При студен и неработещ двигател скоростите влизат добре. Като запаля, чакам двигателя да загрее 1-5 минути и се опитвам да включа на скорост, но скоростния лост не иска да включи. Опитвам да включа доста пъти, но не иска, докато не приложа много ама много голяма сила. Имам опасения да не се счупи или разбия нещо, поради зверското включване. Вече включи ли един път на скорост после нямам проблеми.Скоростната ми кутия е ръчна F23WR 5 скорости със жилно превключване. Когато времето е топло, такива ядове нямам. Вярно скоростите се превключват малко трудно, но се включват. Колата е при мен от 5 години, като проблема започна последните две зими. Точно заради това смених и маслото на скоростната кутия с оригинално опелско с надеждата нещата да се оправят, но не се оправиха. Моля, дайте мнения и препоръки от какво може да е. БЛАГОДАРЯ ВИ предварително.
Отговори

gramis снимка gramis 22 декември 2013 - 20:27

 ASEN 2005, на 22 декември 2013 - 19:05, каза:

Здравейте колеги. Имам странен проблем със скоростите на Опел Астра Х 2005 г. мотор 1,7 CDTI Z17DTH , доколкото разбрах от прочетеното Исузу мотора. Проблема се появява когато дойде зимата. При студен и неработещ двигател скоростите влизат добре. Като запаля, чакам двигателя да загрее 1-5 минути и се опитвам да включа на скорост, но скоростния лост не иска да включи. Опитвам да включа доста пъти, но не иска, докато не приложа много ама много голяма сила. Имам опасения да не се счупи или разбия нещо, поради зверското включване. Вече включи ли един път на скорост после нямам проблеми.Скоростната ми кутия е ръчна F23WR 5 скорости със жилно превключване. Когато времето е топло, такива ядове нямам. Вярно скоростите се превключват малко трудно, но се включват. Колата е при мен от 5 години, като проблема започна последните две зими. Точно заради това смених и маслото на скоростната кутия с оригинално опелско с надеждата нещата да се оправят, но не се оправиха. Моля, дайте мнения и препоръки от какво може да е. БЛАГОДАРЯ ВИ предварително.

наи вероятно проблема идва от жилата,замръзват и един пут отлепят ли нямаш проблем .
по лекия вариант е да ги свалиш и да опиташ да ги раздвижиш със спреи за ръжда и масло!
Отговори

sathv снимка sathv 22 декември 2013 - 22:28

При опит да включиш задна хърка ли? Ако хърка имаш непълно отделяне на съединителя.
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 22 декември 2013 - 22:44

Здравей колега(gramis),БЛАГОДАРЯ за мнението. Забравил съм да кажа, че колата по някой път престоява и в гараж, където температурата е +5 до +10 С - резултат пак същия(ИЗВИНЕТЕ ме за тази малка подробност), тъй че едва ли ще замръзнат жилата или пък е възможно??? Или може ли по някакъв начин, да изключим отделни компоненти, като съединител и елементите му, скоростен лост, жила, проблем в самата скоростна кутия или някакъв друг елемент, макар и малък, за да знам поне от какво може да е, и от какво не е.
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 22 декември 2013 - 22:53

Здравей колега(sathv),БЛАГОДАРЯ за мнението.Значи при опит да включа задна, както и някоя друга скорост не се чува хъркане, а е нужно много, ама много голямо усилие, за да включа на някоя скорост.
Отговори

sathv снимка sathv 22 декември 2013 - 22:57

E нали точно за това те питам за да можем да елиминираме като причина съединителя. Хърка ли задната при включване сутрин на запален двигател?
/Извинявай писали сме по едно и също време/
Убеден ли си в това което написа? При изправен съединител щом на неработещ двигател превключваш нормално няма никаква логика при работещ двигател да имаш проблеми с превключването. При непълно отделяне се появява проблем с превключването. Хъркане на предните скорости няма защото имат синхронизатори. Задната хърка.
Мнението беше редактирано от sathv: 22 декември 2013 - 23:37
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 23 декември 2013 - 09:31

Здравей колега(sathv),БЛАГОДАРЯ за мнението.Да убеден съм в тава, което написах.А ти убеден ли си, че знаеш как работи съединителя, защото разликата на съединител с неработещ двигател и на такъв с работещ двигател е много голяма( от Земята до Небето).Все пак съединителя е хидравличен.
Отговори

sathv снимка sathv 23 декември 2013 - 12:33

E тука вече ме обиди. Аз гледам да ти помогна пък ти се съмняваш в моите знания. Това по принцип е добре, защото много помагащи от форума нямат елементарни технически познания. Това "от земята до небето" все едно не съм го видял, макар, че ако го види някой модератор веднага ще го прати в темата за бисерите. Бягай в сервиз, че с твоите знания да не направиш някой сакатлък.
Отговори

gramis снимка gramis 23 декември 2013 - 20:00

 ASEN 2005, на 22 декември 2013 - 22:44, каза:

Здравей колега(gramis),БЛАГОДАРЯ за мнението. Забравил съм да кажа, че колата по някой път престоява и в гараж, където температурата е +5 до +10 С - резултат пак същия(ИЗВИНЕТЕ ме за тази малка подробност), тъй че едва ли ще замръзнат жилата или пък е възможно??? Или може ли по някакъв начин, да изключим отделни компоненти, като съединител и елементите му, скоростен лост, жила, проблем в самата скоростна кутия или някакъв друг елемент, макар и малък, за да знам поне от какво може да е, и от какво не е.

проблема на 100% е от жилата!
виж само кое от двете ,когато неиска да включи наляво-надясно движи ли се нормално?
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 23 декември 2013 - 20:26

Здравей колега(gramis),БЛАГОДАРЯ за мнението.Когато не иска да включи скоростния лост(това става само зимата), наляво-надясно се движи свободно.Шум няма, но при самото включване на скоростния лост, все едно има триене някъде, в нещо(среща голямо съпротивление).Проблема е в това, че при самото движение напред или назад(при самото включване на скорост) лоста среща голямо съпротивление и включва много трудно, но вече включи ли един път после проблеми няма,докато не дойде утрешния ден и двигателя истине.И аз мисля, че проблема е някъде в жилата, но не знам какво толкова може да им стане.А ти защо си убеден, че проблема е в жилата и има ли начин, като се откачат от скоростния лост или скоростната кутия да се тестват.
Мнението беше редактирано от ASEN 2005: 24 декември 2013 - 13:50
Отговори

gero72 снимка gero72 24 декември 2013 - 13:09

Според мен колегата по-горе правилно те е насочил към съединителя и с право се обижда.Това че съединителя е хидравличен не означава че има разлика в дейстието му при излючен и при работещ двигател.Моето мнение е също проблем със съединителя.Весели празници.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 24 декември 2013 - 13:22

Аз понякога имам подобен проблен на моята ASTRA G, със същата скоростна кутия като при теб. При мен обаче управлението обаче е лостово, а не жилно. Единствената възможност, до която аз успях да стигна (чрез питане насам-натам и разни опити) - тампоните на пеперудата, също и ос-ите, които държат самите тампони. С времето се износват и започват да се появяват луфтове, които създават точно такива проблеми.

Дори след реглаж на лоста, проблема отново се появява (понякога). Сега чакам да дойде лятото и да видя какво ще мога да направя по въпроса.. Защото от ОПЕЛ ме отрязаха за тези осите дето са на тампоните - казаха, че тампоните можели да се намерят като част, но самата ос.. да ходя да моля някой стругар да ми прави нова.
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 24 декември 2013 - 13:44

Здравей колега(DALGONSKi),БЛАГОДАРЯ за мнението. При студен и не работещ двигател скоростите влизат добре. Като запаля, чакам двигателя да загрее 1-5 минути и се опитвам да включа на скорост, но скоростния лост не иска да включи. Опитвам да включа доста пъти, но не иска, докато не приложа много ама много голяма сила. Имам опасения да не се счупи или разбия нещо, поради зверското включване.При топло време скоростите се включват нормално(може би една идея малко трудно, но се включват.Когато не иска да включи скоростния лост(това става само зимата), наляво-надясно се движи свободно.Шум няма, но при самото включване на скоростния лост, все едно има триене някъде, в нещо(среща голямо съпротивление).
Мнението беше редактирано от ASEN 2005: 24 декември 2013 - 13:49
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 24 декември 2013 - 13:51

А това само на някоя скорост (примерно първа и задна), или със всичките е така ? Т.е. на нито една скорост ли неще да включи ???
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 24 декември 2013 - 13:56

Здравей колега(DALGONSKi),да на нито една(не включва нормално),а аз опитвам да включа доста пъти, но не иска, докато не приложа много ама много голяма сила.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 24 декември 2013 - 14:23

О.. в такъв случай се вслушай в някой от колегите над мен. Погрешно съм разбрал (или по-скоро НЕДОРАЗБРАЛ), това дето ти казах аз - едва-ли при теб проблема е подобен. Най-добре отиди при някой майстор да ти погледне все-пак маслото в скоростите и съединителя, пък след това ще я умуваш.

Весели празници!
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 24 декември 2013 - 14:51

Здравей колега(DALGONSKi),БЛАГОДАРЯ за мнението.Когато времето е топло, такива ядове нямам. Вярно скоростите се превключват малко трудно, но се включват. Колата е при мен от 5 години, като проблема започна последните две зими. Точно заради това смених и маслото на скоростната кутия с оригинално опелско с надеждата нещата да се оправят, но не се оправиха.

Весели празници!
Отговори

ASEN 2005 снимка ASEN 2005 25 декември 2013 - 18:38

Здравейте колеги. няма ли кой да помогне???

Весели празници!
Мнението беше редактирано от ASEN 2005: 27 декември 2013 - 11:35
Отговори

BenZin снимка BenZin 09 януари 2021 - 18:56

На 99% проблема е от пеперудата/хеликоптер-а, кой както иска да му казва,
в това кличе е мн.готино дадено - https://www.youtube....h?v=zWYQCZNPi1I около 3-тата минута - пластмасовата втулка.
Мнението беше редактирано от BenZin: 09 януари 2021 - 18:58
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg