Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

ZENON снимка ZENON 15 септември 2008 - 13:57

 dragoev, на Sep 15 2008, 11:47 AM, каза:

Да аз също искам Русин да се включи,защото си задава много интересни въпроси.Как и гога функционира егр знам,интересните въпроси са какво е заложено в еку то и как работата(респективно неработата)му се отразява върху показанията от другите датчици.
Защо смяташ че коментираме излишно.Ето сега може да споделиш какви са ти наблюденията върху работата на двигателя при ел.изключен егр.Като се спреш на работа на празен ход,фурсиране на празен ход,потегляне,ускорение.
Предварително благодаря.Поздрави


Здравей колега,

това, което искаш /то и аз го искам/, по начина покойто сме тръгнали... направо ривърс инжинеринг на системата ще направим :)
Писах, че няма смисъл да коментираме, защото тръгнахме от изпреварването на запалването и неговото регулиране... и дали ЕГР има пръст в цялата тази работа. Но, понеже ЕГР не работи на всички режими, то според мен става ясно, че не може да се остави колата без реглаж на аванса, само защото ЕГР не функционира. Та в този дух си мисля, че ЕГР няма пръст в този процес.

Сега както казваш, ще се спра малко по-подробно на работата на ДВГ със затапен клапан, въпреки, че в този и следващия пост - http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...st&p=470565 бях описал какво се случи веднага след затапването /малък отчет/.

Преди да затапя клапана седнах и помислих какво ще се случи /това го има описано в този пост - http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...t&p=463131/, като в поста не е съвсем пълно и подробно... по-скоро основни насоки.

Така:
1. основно - повишена мощност в ниските след затапване на ЕГР;
2. няма промяна в разхода на гориво /карам с 98/.
3. чек енджина от тогава ми е светвал 2 пъти /т.е. светна ми ден след като затапих ЕГР при спускане/, от тогава /вече месец и нещо/ не е светвал. колата върви чудесно /да не и е уроки/;
4. по-равномерен ПХ, може и да си внушавам;
Като цяло: коренна промяна на работата в ниските обороти. по-добро ускорение, стабилен ПХ, потегляне с по-нисли обороти и доста по-добро ускорение от преди... абе по-пъргав двигател с една дума.
Както бях споменал по-горе в настоящата тема, мисля, че тези двигатели /ЕКОТЕК/ конструктивно не са спънати в ниските... ами ЕГР прави някои проблемации като връща газове и от там леко прецаква всичко до момента в който ЕКУ не го изключи.

Това всичкото обаче се отнася до клапан, който си е вързан и на практика лъже ЕКУ-то, че всичко си е по старому.

Ако обаче откачим клапана /т.е. електрически го изключим - отнася се за електромагнитните клапани/, какво би станало?
Мисля, че има 2 варианта - единия - авариен режим и всякакви последици от това, втория, ЕКУ-то подава сигнал за грешка и минава на работа с алгоритъм в който ЕГР отсъства /тук има еслабо място - не се знае повредата на ЕГР-а, дали е спекъл отворн, затворен или се е повредил електрически/. Както и да е.
Аз разкачих ЕГР и установих, че мога да изпържа двигателя до прекъсвача... което обаче значи ли, че ДВГ не е в авариан режим?
Има и друго, с разкачен клапан и със затапен клапан поведението на ДВГ е ЕДНАКВО (с което отговарям и на въпроса за ел. изкл. ЕГР), което ме кара да мисля, че въпреки светването на лампата, когато се изключи ЕГР, ЕКУ не преминава в "онзи" авариен режим... ами по-скоро минава на друг алгоритъм, ако изобщо има друг алгоритъм.

Толкова за сега
Поздрави
Отговори

dragoev снимка dragoev 15 септември 2008 - 15:14

Eгр има отношение към аванса,това е 100% сигурно и то в следната зависимост колкото повече газове пропуска толкова по голям аванс дава.
Казваш след затапването чека е светнал,какви грешки обаче даде.Много е важно това!
Аз говоря само за ел.маг егр с обратна връзка!
Пърженето до прекасвач и аварииния режим е интересен въпрос.Дали ако сме в авариен режим ще можен да изпържим до прекъсвач?Аз мисля че може.
При неизправност в егр ,еку то знае в каква позиция е заседнал ако е заседнал,също разбира и ако соленоида не работи.
Това което аз мога да споделя от опит е че има огромна разлика между затапен и ел.изклучен клапан.Затова и помолих за впечетления.Аз мисля че конструктивно е заложено този елемен от колата да е изправен,за да може автомобила да се експлоатира пълноценно.
Отговори

Zygot снимка Zygot 03 ноември 2008 - 18:39

Здравейте
Нямам опит с профилактиката(или поправката) на ЕГР заради което ви моля за съвет относно правилната му работа при '99 Astra G X20XEV. Колата е с монтиран газов инжекцион EasyJet и показва признаци за некорекно работещ егр клапан. Притеснявам се за откачения кабел който съм снимал (некачествено ;) ). При отварянето за профилактика/почистване задължително ли е да се сменя гарнитурата ?

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение


Благодаря Ви
пп. надявам се въпроса ми да е зададен в точната тема

edit: днес го отворих и .. не знам какво точно да почистя освен нагара. Самия клапан се движи без проблем. монтирах го обратно и никаква разлика ;).
Мнението беше редактирано от Zygot: 09 ноември 2008 - 22:09
Отговори

Shades снимка Shades 24 януари 2009 - 10:48

Може да се повтарям, но пак казвам, че такива самоделки може да са много критични. Няма такова животно като откачане на обратната връзка на компа с мотора. За мен това е изказване на човек, нямащ никаква идея какво прави. Същото е и положението с невъзможността да се определи проблем при диагностика, при положение, че е светнала лампата. Т.е. изводът е, че ходите в кофти сервизи. Използвайте оторизираните сервизи, цените са малко по-високи, но вършат работата качествено или пък ако не, винаги можеш да направиш рекламация. Диагностиката при някой от дилърите е между 25 и 50 лева и гаранция, че ще открият проблема. :wall:
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 26 януари 2009 - 10:21

Здравейте!

Приемете го като споделяне на резултата от запушването на ЕГР клапан на Тигра х16хе.

След като преди година имах проблем с този клапан- остана отворен и тотално ме лиши от празен ход, трудно палеше с много газ и прочее, аз просто го свалих, измерих според Аутодата и установих, че проблема му е механично задържане от нагара, който е събрал. Киснах го с WD40, почистих и раздвижих. Тръгна, не съм имал сериозни проблеми след това. Изчетох всичко, де що намерих за него (много полезна дискусия се развихри в тази тема) и повлиян от изчетеното реших да го запуша без да го изключвам. Вчера го направих- изрязах си гарнитура от капачка за буркан тип Омния :knee: и заедно с оригиналната ги сложих двете в следния ред- новата (без дупки), старата ( да осигурява луфт на котвата на клапана) и самия клапан отгоре. Разбира се, клапана беше киснат в кореселин около час (само механичната му част, не целия) и продухан след това. Направи ми впечатление, че не беше натрупал много нагар за една година, очевидно не е бърз процес нагарянето, поне при нормално харчене на масло.
Резултата:

1. Не ми е светвал Енджин Чек-а, поне засега
2. По-плавен празен ход и на бензин (А-95) и на газ
3. По-пъргаво ускорение и на бензин и на газ, при същите настройки ( не сменявах нищо друго за да мога да преценя дали ще има ефект)

Категорично имам подобрение в ниските обороти, не знам как е във високите, не съм я ръчкал и не мога да преценя. Времето ще покаже дали ще има някакви негативни последици, засега съм минал само около 40 км градско в различни режими, но съм доволен.

Поздрави!
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 28 януари 2009 - 10:50

 IvailoM, на 27 Jan 2009, 09:29 PM, каза:

Интересно наистина колега,ще се радвам да споделиш впечатленията си и при високи обороти :knee:



Мога с чиста съвест да кажа- подобрението в работата на двигателя е цялостно! Много по-пъргава, няма я мудността с която се сблъсквам откак имам колата- не че не е вървяла, но сега се усеща много по-добре мощността. Повтарям, че не съм страдал от повреден ЕГР клапан, само веднъж ми е заклинвал в отворено положение. Не ми е давало грешка в него, освен при този единичен случай, но очевидно не е работел съвсем коректно. Въпреки, че компютъра не е регистрирал отклонение в позицията му (при х16хе клапанът е с верига за обратна информация за позицията му и не може просто да бъде откачена буксата му) най-вероятно е пропускал газове и в режими в които не би трябвало.
Специално следя за детонации, евентуален резултат от повишаването на температурата на горене, теза дискутирана по-рано в темата, но засега не забелязвам нищо подобно.Това, което забелязах:
Върви повече във всички режими, включително във високи обороти
Изчезна ми досадното придърпване при поддържане на равна газ при каране на бензин (беше леко, но дразнещо)
Изчезна или значително намаля ефекта на "доработване" при загасяне на двигателя на газ. Как ли не го бях мъчил, даже смених позицията на изпарителя и плочката, за максимално къси пътища, но си го имаше.

С нетърпение очаквам да замеря разхода на газ, като ще го направя по обичайния, по който го правя досега. Подозирам, че е възможно да се качи малко, но съм съгласен, предвид плюсовете. А кой знае- може да падне. Като имам резултат ще напиша.

Поздрави!
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 28 януари 2009 - 19:47

Здравейте колеги. За да не пускам нова тема ще попитам тук тъй като темата е същата. Като цяло имам 2 въпроса.

1. Имам Вектра Б с мотор X20DTL и ЕГР-а е същия като на снимката по-долу, само че отгоре си е метален и там дето съм оградил с червено има 2 дупки, от която преди време омасляваше, цапнах й малко силикон и наскоро видях, че сега омаслява от другата - цапнах и на нея силикон и сега не омаслява. Наистина ли ако омаслява от там това значи че вакум помпата ми е повредена и за какво по-точно служат дези дупки ?

Публикувано изображение

2. Преди време опитах да извадя вакумчето което управлява ЕГР-а и го затапих, но като се задържат около 1500-1700 оборота за няколко секунди и ми светкаше чека и тогава си върбах вакумчето на мястото. Та въпроса е как да изключа клапана без ЕКУ-то да разбира ? Поздрави.

ПС. Намерих и снимка на моя: Публикувано изображение

Тази дупка ли трябва да се затапи по някъкъв начин: Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Ka4o_pi4a: 28 януари 2009 - 20:28
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 30 януари 2009 - 17:03

хайде и аз да дам едно наистина потребно мнение!
аз карам астра Г x20xev
няма никакви проблеми с този клапан и затова/преди да се развали/реших да го запуша.
свалих го взех му гарнитурката,отрязах една ламаринка по нея и аз като колегата поставих ламаринката,гарнитурката и клапана завинтих го здраво закачих букси мукси, вакуми макуми:)
паля и оооо боже нищо не се случва нито светят лампи нито прекъсва нито къркори/преди също не го е правила беше си здрав/ обаче като я подкарах,о боже все едно смених мотора със 150коня разлика огромна,добра динамика добро ускорение и много добро пълнене на оборотите няма тъпчене няма замисляне /преди имаше тъпчене замисляне и една загуба на обороти при високите ,това е от мен запуших го,карам засега няма проблеми и всичко е към положително настроение на автомобила!
Отговори

hudson снимка hudson 30 януари 2009 - 19:27

 Вымпел, на 30 Jan 2009, 06:03 PM, каза:


Преди да съм започнал да режа ламаринки, би ли споделил, има ли покачване на работната температура и разхода на бензин?
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 30 януари 2009 - 20:26

колега не забелязах такова покачване на работната температура,но след като отвиеш 2-та болта който държат клапана сам ще си отговориш на куп въпроси и тези 10 страници тук ще се чудиш от къде им ги ражда главата тея работи на тези хора .колата си е нормална няма проблеми всичко е окей пробвай нищо не ти пречи ако не ти харесва махаш ламаринката и готово ,но гледай добре да пасне да не духа на вън!!!
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 30 януари 2009 - 22:25

колега аз не знам колите да имат вакум помпи:)
сега прочетох темата ти
та двигателите принципно работят под вакум ...ако е на място е в- като е в движение е в + от там се оправяна този вакум няма помпа проследи маркучето и ще видиш че завършва някъде по двигателя
опитай да го за чистиш с нещо този твой клапан и го запуши както аз съм направил,само не знам дали при дизелите е по същия начин както при бензина но нищо не ти пречи да го пробваш този номер!
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 31 януари 2009 - 16:16

Това ли са въпросните вакумни клапи които управляват ЕГР-а, Уестгейта и оная джаджа на всмукателния колектор която контролира отворите за въздуха ? Искам да попитам ако във ЕГР-а има масло тези клапи ли се подменят или това от което идва вакума отстрани на капака на клапаните дето е едно метално и кръгло такова ?

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Ka4o_pi4a: 31 януари 2009 - 16:17
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 февруари 2009 - 12:08

Да споделя малко и аз.Днес си изрязах една ламаринка и затапих ЕГР-а.Двигателят ми е X18XE1.Досега минах 30 км и съм доволен от резултата,а той е:
1.Доста се повиши мощността в ниските обороти
2.Няма замисляне,както преди при превключване на предавките,а направо си поема колата и е по-пъргава определено
3.На празен ход вече оборотите се закотвят и не мърдат,както преди
4.Температурата не се е повишила и колата си загрява съвсем нормално
5.Нямам никакви индикации от ECU-то,не светва check engine при различни режими на каране
6.Нямам и детонации,чукане на аванс и прочее

С разхода е трудно да се каже как стоят нещата,тъй като съм минал много малко километри,но ще засеча и споделя с Вас :mhihi:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 01 февруари 2009 - 16:59

Едно време на моя X20XEV беше затапен и то по най-лесния начин за който никой нищо не споменава тук - а именно беш му затапен вакума. Просто малката пластмасова тръбичка която влиза в ЕГР-а беше нагрята със запалка и спрескана и после отново вкарана - така че на външен вид никой не знае - работи или не ;-) Аз нали съм голям акъл и чета за детонации, температури и прочие и реших да отрежа затапеното и да пробвам с ЕГР- е разлика голяма не усетих след това, може би леко по-голямо замисляне преди да тръгне като натисна газта....
По дефолт ЕГР-а е в затворено положение защото има една пружина която натиска плунжера надолу - така че ако му се махне вакума то няма кой да го отвори. Това беше направено при мен, коалта си вървеше добре и хубав разход ми даваше. Проблеми не съм имал.
Успех!
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 февруари 2009 - 19:00

Какво може да става като затапиш ЕГР?Ами двигателят започва да смуче чист въздух,а не този със саждите.Нали това е основното му предназначение-да връща неизгорелите газове за дообработка?!!??!!За екология на природата,пък моторчето да се дави с мръсотия :mhihi:
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 01 февруари 2009 - 19:31

Добре де, не можете да ми помогнете защото ваще ЕГР-и са различни. Но няма ли някой колега който да има такъв клапан като моя само че блокирал да опитам да измамя ЕКУ-то... ще си платя ако трябва някви символичи пари за клапана.
Отговори

imitev снимка imitev 02 февруари 2009 - 00:13

 IvailoM, на 01 Feb 2009, 07:00 PM, каза:

Какво може да става като затапиш ЕГР?Ами двигателят започва да смуче чист въздух,а не този със саждите.Нали това е основното му предназначение-да връща неизгорелите газове за дообработка?!!??!!За екология на природата,пък моторчето да се дави с мръсотия :mhihi:


Основното му предназначение е да вкарва изгорели газове, като така прави сместа по-богата, от там температурата на горене в горивната камера се понижава, от там се намалява нивото на азотните окиси в изгорелите газове.

А колко по-просто щеше да е ако бяха обогатили сместа по принцип от ЕКУ...
Отговори

spasito снимка spasito 02 февруари 2009 - 09:59

Само от опит ще кажа че и моя го бях затапил с ламаринка мотора ми е x18xe и нямаше почти никаква разлика дори беше по зле особено от към разход на гориво и пак си върнах старата гарнитура мисля че трябва да си работи-мое мнение :mhihi:
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 02 февруари 2009 - 11:42

 Prilo, на 02 Feb 2009, 09:39 AM, каза:

В заключение ще кажа, че ще се радвам ако при Вас не се появят проблемите, които се появиха при нас, когато направихме тази интервенцийка.
Ако искаш да разбереш какви може да са били те, просто си задай въпроса дали ЕГР на ЕКОТЕК не служи за нещо повече от това, да връща изгорели газове за доизгаряне.


Колега,би ли споделил с нас какво се е случило?И за какво друго служи този ЕГР? :mhihi:
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 02 февруари 2009 - 18:11

 AlexMav, на 02 Feb 2009, 05:17 PM, каза:

Мен ме интересува какви са били проблемите, които са възникнали от затапването на ЕГРа. Може да ми отговориш и на лично, ако смяташ, че трябва някой да си ги открива сам. :mhihi:

колега аз нямам проблеми,затапих си го като хората /преди не съм имал никакви проблеми с него/и сега си карам,доста по пъргава кола,доста по добре ускоряваща,доста по добра динамика
с две думи колата вече си е както си трябва 150 коня,явно ако има някъде проблеми те са плод на вече счупилия се клапан,затова се затапва преди да се счупи а не след!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg