Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Загряват ли ви моторите зимата?

Гено снимка Гено 16 февруари 2008 - 18:23

здравейте,
и аз се загледах напоследък в стрелката за температурата, че и при мен не загрява на студено, макар че парното си е екстра. Съответно поекспериментирах с него и се оказа, че ако спра парното, колата загрява нормално, пусна ли го обаче, пак пада температурата, а ако поначало си е пуснато, на студено време не загрява, примерно и 40 км да мина все си е на левия край на скалата.
Питах в един сервиз и там механика ми каза, че е нормално, защото парното взема най-топлата вода, директно от главата на двигателя и съответно до датчика вече достига охладена доста, все пак радиатора на парното отнема доста от температурата на антифриза.
Та за себе си смятам да не предприемам нищо, поне докато парното си работи добре, вече ако то спре, може да мисля за смяна на термостат, но засега не виждам причина.
п.с. не съм забелязал да се е увеличил разхода на гориво
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 16 февруари 2008 - 20:21

 Гено, на Feb 16 2008, 06:23 PM, каза:

здравейте,
и аз се загледах напоследък в стрелката за температурата, че и при мен не загрява на студено, макар че парното си е екстра. Съответно поекспериментирах с него и се оказа, че ако спра парното, колата загрява нормално, пусна ли го обаче, пак пада температурата, а ако поначало си е пуснато, на студено време не загрява, примерно и 40 км да мина все си е на левия край на скалата.
Питах в един сервиз и там механика ми каза, че е нормално, защото парното взема най-топлата вода, директно от главата на двигателя и съответно до датчика вече достига охладена доста, все пак радиатора на парното отнема доста от температурата на антифриза.
Та за себе си смятам да не предприемам нищо, поне докато парното си работи добре, вече ако то спре, може да мисля за смяна на термостат, но засега не виждам причина.
п.с. не съм забелязал да се е увеличил разхода на гориво



Гено незнам, но май си за смяна на термостат. Няма значение колко е студено ако ти е наред термостата трябва мотора да си стига работната температура! Дори и при включено парно.

За разхода може да дори малко повече, но повече от половин литър на сто.
Отговори

m_a_r_t_o снимка m_a_r_t_o 16 февруари 2008 - 20:45

 Rumkata, на Feb 16 2008, 08:21 PM, каза:

 Гено, на Feb 16 2008, 06:23 PM, каза:

здравейте,
и аз се загледах напоследък в стрелката за температурата, че и при мен не загрява на студено, макар че парното си е екстра. Съответно поекспериментирах с него и се оказа, че ако спра парното, колата загрява нормално, пусна ли го обаче, пак пада температурата, а ако поначало си е пуснато, на студено време не загрява, примерно и 40 км да мина все си е на левия край на скалата.
Питах в един сервиз и там механика ми каза, че е нормално, защото парното взема най-топлата вода, директно от главата на двигателя и съответно до датчика вече достига охладена доста, все пак радиатора на парното отнема доста от температурата на антифриза.
Та за себе си смятам да не предприемам нищо, поне докато парното си работи добре, вече ако то спре, може да мисля за смяна на термостат, но засега не виждам причина.
п.с. не съм забелязал да се е увеличил разхода на гориво



Гено незнам, но май си за смяна на термостат. Няма значение колко е студено ако ти е наред термостата трябва мотора да си стига работната температура! Дори и при включено парно.

За разхода може да дори малко повече, но повече от половин литър на сто.



Да не пускам друга тема,ще те питам тук.
Преди като си запаля колата и обогатител някакъв ли е,незнам точно,но подържа 1200 оборота грубоказано,като загрее и си пада на 800-900.
Сега като я запаля и работи на доста по-ниски от 900 дори.
Трябва да се е появил някакъв проблем,защото така двигателят му е мъчно да работи и аз със крак подържам 1000 и нещо оборота,за да работи равномерно докато е студен.
Не че е проблем,но някак си доста ниски обороти подържа докато загрее,за разлика от преди.
При теб как е колега,гледам,че и ти караш такава астра?
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 16 февруари 2008 - 20:56

Марто моята е с Исузу. При студен мотор моята си държи около 950 после сами си падат на 700-750.
По принцип тоя обогатител се управлява чрез някакъв вакум и когато мотора стигне около 40-50 градуса ( някъде там ) той се изключва. Но досега не съм се занимавал да го търся къде се намира тъй като не ми е правило проблем.

А при теб ми се струва че тия 1200 обората са много при студен мотор. Никога не съм виждал дизел повече от 950-960 оборота ( стар нов няма значение ).

Мисля че това си е добре. А после като позагрее как са оборотите?
Отговори

m_a_r_t_o снимка m_a_r_t_o 16 февруари 2008 - 21:06

 Rumkata, на Feb 16 2008, 08:56 PM, каза:

Марто моята е с Исузу. При студен мотор моята си държи около 950 после сами си падат на 700-750.
По принцип тоя обогатител се управлява чрез някакъв вакум и когато мотора стигне около 40-50 градуса ( някъде там ) той се изключва. Но досега не съм се занимавал да го търся къде се намира тъй като не ми е правило проблем.

А при теб ми се струва че тия 1200 обората са много при студен мотор. Никога не съм виждал дизел повече от 950-960 оборота ( стар нов няма значение ).

Мисля че това си е добре. А после като позагрее как са оборотите?


Преди време на студено палене подържа стрелката на оборотомера малко над делението на 1000 оборота.
После пада стрелката доста под това деление,бе работи си на съвсем прилични обороти(незнам точно колко са,но са под 1000 и над 500).
Сега загряла пак ги подържа тези обороти нормалните,но преди да загрее работи на още по-ниски отколкото загряла,а трябва да са пак повишени.
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 17 февруари 2008 - 01:07

Явно нещо обогатителя не ти е наред. Трябва да го прегледаш. Мисля че вече ти спомен че се управлява от вакуум, но незнам къде точно е свързано :mhihi:
Отговори

drmapty снимка drmapty 17 февруари 2008 - 09:31

Като чета до тук-всички сте за нови термостати.Преди седмица на астрата го смених,сега си държи 82-87'С,а снощи навън беше -10.Така, че сменяйте си термостатите!СТУДЕН ДВИГАТЕЛ СЕ ИЗНОСВА ПОВЕЧЕ!
Отговори

m_a_r_t_o снимка m_a_r_t_o 26 февруари 2008 - 21:27

 Rumkata, на Feb 17 2008, 01:07 AM, каза:

Явно нещо обогатителя не ти е наред. Трябва да го прегледаш. Мисля че вече ти спомен че се управлява от вакуум, но незнам къде точно е свързано :dummy:


Установих какъв е бил проблема.
Както ми бяха така ниски оборотите,подадох газ и си чух ремъка на генератора как изпищя леко.
А преди,когато ми беше хлабав ремъка,оборотомера не отчиташе вярно,почти никакви обороти не показваше,а реално двигателят работеше на-доста по-големи.
И се сетих,че проблема от там идва,т.е оборотите са си нормални при студено палене,обогатителят работи,просто оборотомера не отчиташе вярно заради приплъзването на ремъка на генератора.
Явно приплъзването на ремъка на генератора,оказва някакво влияние на оборотомера.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 26 февруари 2008 - 21:57

 m_a_r_t_o, на Feb 26 2008, 09:27 PM, каза:

 Rumkata, на Feb 17 2008, 01:07 AM, каза:

Явно нещо обогатителя не ти е наред. Трябва да го прегледаш. Мисля че вече ти спомен че се управлява от вакуум, но незнам къде точно е свързано :dummy:



Явно приплъзването на ремъка на генератора,оказва някакво влияние на оборотомера.

От къде мислиш че оборотомера взима инфо за оборотите ?
Отговори

m_a_r_t_o снимка m_a_r_t_o 27 февруари 2008 - 12:13

 Ka4o_pi4a, на Feb 26 2008, 09:57 PM, каза:

 m_a_r_t_o, на Feb 26 2008, 09:27 PM, каза:

 Rumkata, на Feb 17 2008, 01:07 AM, каза:

Явно нещо обогатителя не ти е наред. Трябва да го прегледаш. Мисля че вече ти спомен че се управлява от вакуум, но незнам къде точно е свързано :dummy:



Явно приплъзването на ремъка на генератора,оказва някакво влияние на оборотомера.

От къде мислиш че оборотомера взима инфо за оборотите ?


За да не приказвам глупости,защото имам разни предположения,ще ти кажа,че нямам представа.
Възможно е от генератора да взима,щом така прави.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 27 февруари 2008 - 14:11

От генератора се взимат оборотите. Ако се сложи генератор различен от генератора за модела, то оборотите е възможно да не са реални.
Отговори

m_a_r_t_o снимка m_a_r_t_o 27 февруари 2008 - 14:45

 Ka4o_pi4a, на Feb 27 2008, 02:11 PM, каза:

От генератора се взимат оборотите. Ако се сложи генератор различен от генератора за модела, то оборотите е възможно да не са реални.



:dummy:
Отговори

ЕмбаТа снимка ЕмбаТа 03 февруари 2009 - 15:52

Добре де, да питам аз знаещите!!!
При мен изключително бавно започва ди ми духа топло парното(топло-не хладко), може би след около 10-15мин. работа на двиг.
Казвам така щот каквато и друга кола да съм карал 5мин са били достатъчни! А да не говорим за стрелката за темп. за да отиде на 70-80градуса са нужни около 20км каране при външна темп около 0-та, да не говорим като е по-студено!
Но въпреки всички тези симптоми когато пипна маркуча на радиатора от дясно(като застана фронт. към колата)ниско долу - той е студен,
демек викам си аз термостата си работи или това не е достатъчно доказателство???
Моля за експертна помощ....??? :mhihi:
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 03 февруари 2009 - 17:03

 Gladiator_BG, на 31 Jan 2008, 11:36 PM, каза:

ето до каде ми мърда стрлката на мене ...
когато е в нулево положение е бялата стрелка ...
червената стрелка е през зимата в сруденото време (-10 -5)
а зелената стрелка ми е по принцип когато времето е нормално (10 15)
мислех че проблема е от термостата но в сервиза ми казаха че е наред.
да неби перката да се включва по рано от 90 градуса ... ???
още несъм имал възможността да я карам в големите лятни жеги но и това ще стане



Щом все пак ти се включва перката, при това все на едно и също показание, по-вероятно е да ти е зле датчика, който подава информация към таблото. Евтините почти никога не показват вярно- кой по-малко, кой повече...
Отговори

MAD_DOGG снимка MAD_DOGG 03 февруари 2009 - 21:42

 m_a_r_t_o, на 16 Feb 2008, 09:06 PM, каза:

Преди време на студено палене подържа стрелката на оборотомера малко над делението на 1000 оборота.
После пада стрелката доста под това деление,бе работи си на съвсем прилични обороти(незнам точно колко са,но са под 1000 и над 500).
Сега загряла пак ги подържа тези обороти нормалните,но преди да загрее работи на още по-ниски отколкото загряла,а трябва да са пак повишени.


Здравейте и от мен!
Нов съм във форума, но изчетох добре темата и видях, че заговорихте за този обогатител. Карам Опел Корса Б, 1.5 ТД, 95-та год. Та при мен се наблюдава нещо подобно като при теб колега: като запаля, в началото стрелката ми поддържа около 1050-1100 об./мин., след което си пада до около 950, а като загрее добре до 90 градуса, пада на около 900.
Та въпросите ми са:
1. Според Вас добре ли са оборотите в тия граници?
2. Колата ми след като загрее долу-горе добре (най-много около 10 мин.), си качва около 91-92 градуса, без значение градско/извънградско и топло/студено време. Добре ли са тези градуси за колата? Чувал съм, че по принцип Исузу моторите поддържали малко по-висока работна температура от немските, но незнам вярно ли е?!? :mhihi:
Благодаря предварително!
Поздрави! :mhihi: :mhihi:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 03 февруари 2009 - 22:45

 slayerized, на 17 Jan 2008, 10:40 AM, каза:

На новите каручки явно са решили че вече не е нужно да натоварват водача с такава информация като температура на двигателя и просто няма стрелка на таблото, светва ти лампичка ако мине критичната стойност.
Та в тоя студ сутрин докато стигна от Панчарево до Младост 4 (6 км и около 10мин) парното едва започва да се усеща. Определено загрява доста бавно, което се отразява подобаващо и на разхода ~ 7/100.


Мдаа така си е, но аз през не знам си колко сервизни менюта на борд компютъра стигам до инфо за температурата на антифриза :mhihi:
Между другото и аз съм крайно разочарован от парното на Астра-та - започва да подухва леко топло след около 3 км - т.е. като пракирам в работата :( Иначе след 5 км започва да духа прилично топло. След 7 км вече е баня в колата и го намалям :mhihi:
Само за сравнение - предишната ми кола беше Пежо 406 1.8 бензин и след като я запаля на място след по-малко от минута започва да духа топло :mhihi: Получаваше се че за 3 км си е затоплило сериозно и започвам да го намалям - т.е. до работа винаги ми е топло и комфортно. Същото се отнасяше и за климатика между другото - пусна ли го ставаше студ, че чак го гася на моменти и това без рециркулация защото не работеше. Може би при астра-та като бюджетен автомобил са спестили пари от тези екстри с по-малък радиатор на парното и топлообменник на климатика
Отговори

stei снимка stei 04 февруари 2009 - 10:10

И при мен е същата работа. Астра Н Z17DTH. Докато стигна до бачкането студ и точно преди да загася почва да духа леко топло. Вярно че е 3.5 км но на предната астра Х18ХЕ на първия километър леко сгряваше. Явно дизелите са по бавни на загряване. Не вярвам да ми е заминал термостата все пак е на две години колата а и радятора до 10 километър и повече зависи от външната температура си е още студен
Отговори

pavkata-sv снимка pavkata-sv 04 февруари 2009 - 10:27

Колега ... аз сутрин като стана за работа след закуска слизам паля .... когато запаля колата паля и цигара пускам сд-то и тръгвам има няма минута ... работата ми е на 1.5 км точно на втория завои и усещам топлото от парното демек за около 4 5 минути ми сгрява ... само че скоро ходих до Търново и забелязах следното стрелката ми стои точно над синия сектор а колата е загряла всички тръби радиатор и всичко е горещо парещо датчика който е на радиатора до шайбите кабела е срязан(не буквалнйо оголен и леко прекъснат ) може ли от там да идва тоя проблем ?
Отговори

Shades снимка Shades 04 февруари 2009 - 11:10

Хайде и аз да се включа по темата. Уточнявам, че говоря специфично за 20DTH и 20DTL моторите. Всички впечатления са от коментари със сервизни в представителство на Опел. Първо и двата мотора няма начин да загреят дори и близо до 90 градуса на едно място, т.е. няма смисъл да киснете сутрин в колата и да я чакате. Палите 20-30 секунди на място и тръгвате. Парното по принцип идва сравнително бързо (3-4) километра, но самата стрелка чука 80 градуса след поне 15 километра. На празен ход няма как да "изправи стрелката", лично аз си го обяснявам, че моторът сие "по-студен" по принцип. Отделно, в повечето случаи и двата мотора вадят грешка ако има проблеми с охладителната система. Няма смисъл да се втурвате да сменяте термостати (особенно при цена от около 130 лева) напразно, проверете първо дали загрява маркуча преди термостата, ако той е топъл, а радиаторът е студен - всичко е ОК.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 04 февруари 2009 - 13:28

 stei, на 04 Feb 2009, 10:10 AM, каза:

И при мен е същата работа. Астра Н Z17DTH. Докато стигна до бачкането студ и точно преди да загася почва да духа леко топло. Вярно че е 3.5 км но на предната астра Х18ХЕ на първия километър леко сгряваше. Явно дизелите са по бавни на загряване. Не вярвам да ми е заминал термостата все пак е на две години колата а и радятора до 10 километър и повече зависи от външната температура си е още студен


Не е до дизела проблема - нали ти казвам че и при мен е същата работа... Предполагам че да спестят пари са намалили драстично размера на самия радиатор. Това си го мисля защото съм си правил следния експеримент: студен двигател, паля колата, след 1-2 минути пускам вентилатора на 1. Изчаквам докато започне да духа топло, усилвам вентилатора - в началто продължава да духа топло, но постепенно изстива а двигателя си работи. Тъй като двигателя отделя сумати киловати под формата на топлина е невъзможно парното да ми изстудява охладитрелната течност и целя двигател :mhihi: Извода е че или дебита през радиаторчето на парното е много малък и/или самото радиаторче на парното е малко като размери.

Между другото какъв ти е разхода за тези 3,5 км до работата и каква средна скорост по бордови компютър имаш за този маршрут?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg