Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с ECU на Астра с C14NZ мотор

Kiril K снимка Kiril K 26 януари 2012 - 10:04

Колата е Опел Астра от 1991г. моноинжекцион с двигател C14NZ. От около месец почна да да прекъсва рядко за момент, по-малко от секунда и светва чек енджин лампичката... При диагностика с кламер няма записани грешки. При сваляне и преглед на ECU се вижда видима повреда на кафяв кръгъл елемент до куплунга вдясно и не можах да го разчета какъв е - прилича на кондензатор на пръв поглед, но не съм 100% сигурен. Занимавам се професионално с електроника и затова си го преглеждам сам. Моля ако някой колега има под ръка подобно ECU и може да види надпис на въпросния елемент да помогне.Ето и 2 снимки: http://kdimitrovv.sn...04.26196565.big
http://kdimitrovv.sn...04.26196631.big
Отговори

radoev снимка radoev 26 януари 2012 - 15:23

Имам такова от Corsa B C14NZ но мога да ти пратя снимка след 2 дни.
Отговори

Kiril K снимка Kiril K 26 януари 2012 - 16:50

Ще ти бъда благодарен... дори не е необходимо да ми пращаш снимка, достатъчно е да ми напишеш тук какво пише върху него като означение - това ще ме ориентира какъв елемент е - кондензатор, резистор, варистор или нещо друго.
Отговори

radoev снимка radoev 28 януари 2012 - 18:07

Не знам дали ще е полезно това, ето го надписа.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 28 януари 2012 - 18:23

до колкото помня това беше някакъв варистор, по платката нямаше ли някакво означение от сорта на VR1, за съжаляние нямам такова ЕКУ под ръка, ни мисля че стойността му беше от порядъка на няколко ома...
Отговори

VectraB снимка VectraB 28 януари 2012 - 20:17

 Shmortz, на 28 януари 2012 - 18:23, каза:

до колкото помня това беше някакъв варистор, по платката нямаше ли някакво означение от сорта на VR1, за съжаляние нямам такова ЕКУ под ръка, ни мисля че стойността му беше от порядъка на няколко ома...


Варисторите се характеризират основно с Напрежение на Пробив. Има и други параметри W, A и C, но НЕ и Съпротивление(OM).

Или е Кондензатор или е Варистор. И в двата случая ще е вързан паралелно на захранването. Трудно е да се каже, ако няма здрав елемент с който да се сравни или измери.
Предполагам вече си го свалил от платката. Ако е варистор и няма други поражения, ECU ще работи без проблем без него, докато откриеш стойноста му.
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 28 януари 2012 - 21:38

Тук ми се търкаля един от C16NZ,при него означенията са:

TNR
5037
91 30
Мнението беше редактирано от ОМЕГА: 28 януари 2012 - 21:40
Отговори

espero2000 снимка espero2000 28 януари 2012 - 22:11

Ако имам време утре ще ти напиша какво шише че сега ме мързи да слизам в мазето да го разглобявам.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 28 януари 2012 - 22:18

 VectraB, на 28 януари 2012 - 20:17, каза:

Варисторите се характеризират основно с Напрежение на Пробив. Има и други параметри W, A и C, но НЕ и Съпротивление(OM).

Или е Кондензатор или е Варистор. И в двата случая ще е вързан паралелно на захранването. Трудно е да се каже, ако няма здрав елемент с който да се сравни или измери.
Предполагам вече си го свалил от платката. Ако е варистор и няма други поражения, ECU ще работи без проблем без него, докато откриеш стойноста му.


Да, така е, моя грешка, като говорехме за варистор си мислех за позистор, а това животно съм почти 100% сигурен че е варистор чиято идея е да предпазва електронния модул в който е монтиран като съпротивлението му става почти 0 ома при определено напрежение и по този начин гори предпазителя във веригата, само че тук няма предпазител във веригата до колкото помня и когато започне да ти презарежда алтернатора става така... колегата е прав, може да караш без него докато разбереш какъв точно е, би трябвало да е същия като на Ц16НЗ защото идеята е една и съща...
Отговори

Kiril K снимка Kiril K 29 януари 2012 - 00:10

 ОМЕГА, на 28 януари 2012 - 21:38, каза:

Тук ми се търкаля един от C16NZ,при него означенията са:

TNR
5037
91 30


Благодаря много колега, но ще те помоля да го погледнеш пак през лупата... Според означението TNR и нета е варистор, но второто след петицата би трябвало да е буква и цифрите след нея са пробивното напрежение (според означението около 37-40 волта). 5037 би могло да се сбърка с 5С37... но това е малко вероятно защото серия С е за повърхностен монтаж.
Колега VectraB въпросният варистор е свързан (според мен) във веригата на обратна връзка от боината за подаване на искра за свещите последователно на мощен диод и паралелно на малък такъв - затова не ми се иска да пускам ECU-то без него - може да се получи пренапрежение и да гръмне някой от чиповете. Ще помоля още веднъж някой колега да потвърди надписа върху варистора. А специално за колегата Espero2000 може и шише да уредим :drinkin2: :icon_razz2:
Отговори

radoev снимка radoev 29 януари 2012 - 08:39

Моето ЕКУ да го отварям ли за проверка ? Ако е елемента е същия ще го отворя и ще пиша какъв е надписа.
Отговори

Kiril K снимка Kiril K 30 януари 2012 - 09:29

Днес ще взема един варистор за около 37-40 волта, ще го сменя и довечера ще го закача да запаля Астрата. Ако всичко е ОК ще пиша :kuku:
Отговори

VectraB снимка VectraB 30 януари 2012 - 13:23

Надписът вурху варистора e TNR5037, няма нужда от лупа. Но означението е от преди повече от 20 години. Отдавна не се използва и не се разкодира по известния TNR pdf.

Намерих го само в 1 форум и там се твърди, че е около 14-16V. На мен ми се струва по-логично от 37-40V :unsure:
Освен увъгления му вид, не си споменал, какви стойности има в момента.

По схемата на ECU-то и елемнтите във веригата, може да се предположи някаква "безопасна" стойност.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 04 февруари 2012 - 09:54

Обади ми се да ти подаря еднин такъв комп. Иначе варистора е за 17 волта. Вероятно и алтернатора ти е за ремонт. Презарежда!
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 04 февруари 2012 - 09:55
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg