Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Съпротивления на парното

brizzhas снимка brizzhas 18 октомври 2009 - 18:27

Колеги здравейте,
днес си сменях вентилатора на парното и го бях оставил да поработи 1-2 мин преди втората профилктична смазка.И изненада-резисторният блок пареше като за световно,спрях вентилатора веднага и резисторният блок съвсем леко взе да пуши(явно прегрял). Сложих старият вентилатор и го пуснах-съпротивленията загряха точно за 30 сек.И така сега си карам без вентилатор,защото ме е страх да не се запали нещо.
Проблема явно не е във вентилаторите-иначе си работят и на 4-те степени.
Ако някой има идея дали проблема е в този блок или просто къде какво да премеря за да локализирам проблема,моля да сподели.
Поздрави
Отговори

mom4eto_pz снимка mom4eto_pz 18 октомври 2009 - 18:42

колега моето грее като печка но като го гледам е като керамика и не ми се вярва да се запали :clapping:
Отговори

brizzhas снимка brizzhas 18 октомври 2009 - 19:07

Не ми се вярва да е керамично честно казано или изобщо не ми изглежда такова.За мен това нещо грее адски много,а и щом пропуши...
ето линк към тази гад
http://brizzhas.snim...388573.15488721
Не можах да я кача по друг начин,незнам защо
Поздрави
Отговори

Милен снимка Милен 18 октомври 2009 - 20:47

Нормално е да грее така. По принцип в сглобено състояние въздушния поток минава през него и го охлажда. То е от кантал и е на принципа на печките с нагревател които не се палят. :clapping: Сглабяй и си свиркай.
Отговори

drmapty снимка drmapty 18 октомври 2009 - 21:00

Точно така, това е керамичен резистор.
Отговори

tonkostz снимка tonkostz 18 октомври 2009 - 21:18

Аз пък след една "профилактика" на моторчето за парното може да се каже, че нямам 4-та степен вече.Почистих го с WD40 и после като го пуснах всичко е наред с 1,2 и 3 степен, но на 4-та степен като включа работи 3-4 секунди и започват да падат оборотите и да тегли яко ток, замирисва на нещо странно(не точно на изгоряло) и аз го спирам.После другите степени си работят идеално.Някакви идеи?
Благодаря!
Отговори

becinko снимка becinko 18 октомври 2009 - 21:30

Колеги,аз на моята астричка още като я зехме не бачкаше на 1 и 2 степен (тя е само с 3) и брат ми свали този вариатор,резистор,реостат и незнам си още какво и върза парното централно без резистор.И преди няколко дни най-ненадейно се сблъсках с една вектра А която е пред влизане в морга,та взех от нея въпросната джаджа обаче беше с различна букса(там където са 4-те дебели кабела)смених буксата сложих тая щуротия пускам и си има степени обаче самото моторче дрънкаше нещо , след това го нахнах сложих го пак вариатора но направих по стабилно връзките м-у жиците и сега мотора работи много добре ,има си и 3-те степени ,НО преди на 3-та духаше супер силно от където и да е през централната конзола,отдолу при прозореца ,а не иска да духа въобще само на 3-та степен едвам едвам духа ,но моторчето си работи перфектно,та въпроса ми е от какво може да е това нито съм барал някви клапи нито нищо ... .Помагайте щото зима иде ...
Поздрави !
Отговори

eskaliburg снимка eskaliburg 18 октомври 2009 - 22:42

Колега, за да нагрява както ти казваш може да не прави добър контакт провери това, а щом колегите казват, че е нормално ... :mhihi: иначе и на мене не ми работят първа и втора , от този резистор във олимпията е 60лв :clapping: иначе някой сменят съпротивлението и се оправят на голф са ми казвали че правят тази врътка, струва стотинки пробвай ако искаш и със него
Отговори

brizzhas снимка brizzhas 19 октомври 2009 - 08:23

Здравейте отново,
честно казано не съм почиствал ел. контактите и довечера оттам ще почна,че дано се реши проблема.Аз знам,че съпротивленията се охлаждат от въздушният поток,но на 1-ва степен няма почти никакъв поток,но за сметка на това съпротивленията си греят т.е. трудно ще се охладят.
Сутринта прегледах бушоните за всеки случай,оказа се един 30-амперов и хубавото е,че не е стопен или тем подобни.
Доколкото прочетох в разни теми,този резисторен блок май има защита по температура.Някой има ли идея или аз съм се заблудил нещо?
Поздрави
Отговори

jorkata снимка jorkata 19 октомври 2009 - 08:45

И на мен не ми работи 1- ва и 2- ра степен на парното. Това съпротивление, което е на снимката от къде си го свалил. До вентилатора, където влизат снопа с кабелите или някъде зад жабката в купето.
Отговори

brizzhas снимка brizzhas 19 октомври 2009 - 09:51

 jorkata, на 19 Oct 2009, 9:45, каза:

И на мен не ми работи 1- ва и 2- ра степен на парното. Това съпротивление, което е на снимката от къде си го свалил. До вентилатора, където влизат снопа с кабелите или някъде зад жабката в купето.

Ами ти добре си се ориентирал само трябва да махнеш последните 5 думи от мнението си.
Намира се под филтъра на купето,точно където влиза снопа с кабели-4 или 5 кабела в замисимост от това на колко степени ти е парното 3 или 4.Държи се на 1 винтче единствено,развиваш го,махаш въпросната букса,махаш двете кабелчета към вентилатора и го вадиш нагоре.Това е,но е на малко кофти място.Цялата процедура по свалянето е за не повече от 5 минути.
Хайде успех.
Отговори

jorkata снимка jorkata 19 октомври 2009 - 12:06

Мерси много. Пробвах да развия болта ама се оказа еврейска звезда, а аз нямам такава дълго рамо. Ще го оправя и ще пиша ама нещо съм зле с парите сега.
Айде със здраве
Мнението беше редактирано от jorkata: 19 октомври 2009 - 12:07
Отговори

becinko снимка becinko 19 октомври 2009 - 12:36

Колеги,а някой да има мнение по моя проблем ? Смених го и мотора работи ,а не иска да духа силно

След около 10 мин разсъждения стигнах до извода ,че може да съм обърнал + и -, и познайте дали не беше така ...Вече съм горд собственик на опел астра с парно :)
Мнението беше редактирано от becinko: 19 октомври 2009 - 13:17
Отговори

petkata снимка petkata 19 октомври 2009 - 13:19

 becinko, на 19 Oct 2009, 13:36, каза:

Колеги,а някой да има мнение по моя проблем ? Смених го и мотора работи ,а не иска да духа силно

Замери дали на вентилатора идват 12в. когато работи на най-силната степен, тогава трябва да идва директно + от акумулатора без да минава през вариатора.Също така провери дали имаш добър -.
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 19 октомври 2009 - 14:53

 becinko, на 18 Oct 2009, 22:30, каза:

Колеги,аз на моята астричка още като я зехме не бачкаше на 1 и 2 степен (тя е само с 3) и брат ми свали този вариатор,резистор,реостат и незнам си още какво и върза парното централно без резистор.И преди няколко дни най-ненадейно се сблъсках с една вектра А която е пред влизане в морга,та взех от нея въпросната джаджа обаче беше с различна букса(там където са 4-те дебели кабела)смених буксата сложих тая щуротия пускам и си има степени обаче самото моторче дрънкаше нещо , след това го нахнах сложих го пак вариатора но направих по стабилно връзките м-у жиците и сега мотора работи много добре ,има си и 3-те степени ,НО преди на 3-та духаше супер силно от където и да е през централната конзола,отдолу при прозореца ,а не иска да духа въобще само на 3-та степен едвам едвам духа ,но моторчето си работи перфектно,та въпроса ми е от какво може да е това нито съм барал някви клапи нито нищо ... .Помагайте щото зима иде ...
Поздрави !



Здравей ето решение за твоя проблем. Докато открия къде бъркам доста се чудех. Ето темата в която съм обяснил или по точно


http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...c=60336&hl=

резистори за парното
Стават единствено за вектра. Тук ще поясня за какво ги продавам . Тъй като съм с кутия на astra F като свържа това съпротивление и имам 2 и 3 по-бавни от нормалното и 4 та дирекна. Докато разбера че трябва да взема съпротивление точно от астра до днес и всичко заспа както трябва. Едното както съм го взел не съм го преработвал (всмисъл си е с пластмасата). Другите две малко ги пригодих за да станат в кутията но работят без проблем само захващането е малко под въпрос.

ето малко снимки

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13417452
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13417454
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13417455
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13417456
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13417458

Цена по 5 лв

Продадено това с пластмасата.
Отговори

brizzhas снимка brizzhas 19 октомври 2009 - 15:31

И така аз май ще прилючвам темата .Почистих контактите,защото наистина имаха нагар и резултата буквално е почти нулев,остана ми само утешението,че контактите са изрядни.
Честно казано съм допуснал една грешка-наистина при 4-та степен резисторите не греят.Явно извода е,че този резисторен блок работи като котлон и това е.
Но наистина ми е интересно как ще се охлажда на първа степен-според мен тогава ще топли най-много,но както и да е дано нямам ядове занапред.
Поздрави и честно казано не съм вярвал,че ще има такъв интерес към темата,но тя май си е доста актуална предвид времето.
Живи и здрави
Отговори

becinko снимка becinko 19 октомври 2009 - 17:34

Колега,niggaz_nature резистора който взех беше също от вектра и се наложи да сменя буксите ,но проблема ми беше олигофренски,бях сменил + и - ,при което вентилатора вместо да дърпа въздух ,духаше размених ги и всичко е 6+ .
А отностно нагряването не съм го барал моя и не смятам,дори не съм го закрепил просто го сложих в задната част на самия мотор където няма ротация на каквито и да било части ,сложих си филтъра и пей сърце,а 3(4)-та степен не минава през него и тогава той не грее,просто защото не се използва,а за темата ,благодаря ти колега защото тъкмо щях да пускам абсолютно същата и видях ,че е прясна :)
Поздрави и успех !
Отговори

Коцето снимка Коцето 19 октомври 2009 - 22:47

Колега brizzhas - според мен имаш проблем в двигателя и за това ти греят резисторите , освен това доколкото успях да забележа на снимката която си постнал ти е анулирана термичната защита с една жичка предполагам от предния собственик имено защото му е греела и на него и е изключила а тя е еднократна . Съвета ми е ако може да вземеш от някой само двигател да пробваш дали пак ще ти грее но да си сигурен че двигателя е за този резисторен регулатор , при несъвместимост може да се получи същото .
Отговори

brizzhas снимка brizzhas 20 октомври 2009 - 08:16

 Коцето, на 19 Oct 2009, 23:47, каза:

Колега brizzhas - според мен имаш проблем в двигателя и за това ти греят резисторите , освен това доколкото успях да забележа на снимката която си постнал ти е анулирана термичната защита с една жичка предполагам от предния собственик имено защото му е греела и на него и е изключила а тя е еднократна . Съвета ми е ако може да вземеш от някой само двигател да пробваш дали пак ще ти грее но да си сигурен че двигателя е за този резисторен регулатор , при несъвместимост може да се получи същото .

Колега здравей,знаех си все пак,че има нещо гнило и то излезна,че реално съм без термо защита.Относно вентилатора,още във първият пост писах,че съм пробвал с оригиналният и с новият(като и на двата номера беше един и същ и двата са Siemens т.е. абсолютно еднакви) и с двата съпротивленията си греят.
Сега като нямам термозащита какво мога да очаквам като проблеми?
Поздрави
Отговори

stiliqn_zafira снимка stiliqn_zafira 26 декември 2009 - 18:40

Здр.Аз имам опел зафира-А от една седмица имам подобен на тоя вапрос парва втора и трета степен на вентилатора не ми работят само 4етварта не е от коп4ето нито от жентилатора ако знае някои какав ми е проблема дали и аз имам реле регулатор да ми каже каде се намира да го сменя 4е не се издарйжа на 4етжатра степен бласка ми постоянно в лецето а спря ли го запотява ми се прозореца и отделно много силно бу4и и ми надума глажата моля жи помогнете ми.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg