Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Zafira A - слагане на MID и темпомат

didko_just снимка didko_just 20 март 2017 - 15:25

Докъде стигна с темпомата.Успя ли да го подкараш най-накрая ?
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 20 март 2017 - 17:06

 Стаевски, на 20 март 2017 - 11:46, каза:

За да махнеш голямата букса Х2, трябва да отвъртиш идин болт с глухо ключе 10. Той е от частта на буксата дето е в двигателния отсек. На терсене място е, ама много терсене.ето


Колега, как е по-лесно да се достъпи X2 буксата в двигателния отсет - отгоре като се разкачат казанчета и други или трябва да се легне отдолу? Ако се ляга отдолу само с повдигане на крик предполагам ще е достатъчно или трябва на канал? Има ли много неща за разкачане за достъп?

Буксата предполагам е от две части (за купето и за двигателния отсег), които се съединяват с 3-та част посредата нали така ? Може би и тук ще трябва да се търсят пинове, за липсващите кабели?

Снимките, които си качил са доста полезни, обаче повечето не ми ги отваря. Показват се само малките снимки (thumbnails) - цък.

Иначе сега намерих буксичката от лоста към МИД-а + 2 жълти 26 пинови букси от ТИД/МИД:
Прикачен файл  01.jpg (512,59K)
Брой изтегляния: 25
Ще се пробвам да разкача от жълтите букси пинове и да ги сложа на сивата букса тъй като тя има само 14 пина, които дори не са на точните места.

п.с. Взех и инсталация от една морга:
Прикачен файл  02.jpg (388,68K)
Брой изтегляния: 25
п.с.2 Ако не мога да се справя с голямата букса ще пусна просто кабел до нея и по натам ще гледам да го закача.

 didko_just, на 20 март 2017 - 15:25, каза:

Докъде стигна с темпомата.Успя ли да го подкараш най-накрая ?

Иначе за темпомата - имам окабеляване (буксички на ръчката и на съединителя), както и пиновете при ЕКУ-то. Трябва ми само прекъсвача за съединителя, защото не искам да режа буксичката, за да направя мост. Бях намерил един прекъсвач, който не става (буксата при него е отгоре) и сега чакам утре да пристигне един друг взет от Опел Сигнум 2.2 Дизел, който пък е с различен GM номер и различен цвят, но изглежда да е същият и се надявам да стане:
Прикачен файл  03.jpg (141,74K)
Брой изтегляния: 19Прикачен файл  04.jpg (146,93K)
Брой изтегляния: 11

Другото с темпомата е софтуерното пускане - в момента ми дава грешка при enable-ване и не знам дали е защото нямам прекъсвача (веригата не е затворена) или може би трябва да избера друг модел кола ? С газ съм, но предполагам няма да се прецака нещо ако пробвам да пусна темпомата през друг модел?
Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 22:42
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 21 март 2017 - 14:59

Буксата се разкача по спомен без да разкачаш нещо в двигателния отсек, иначе да съм го снимал... Само акумулатора разкачаш. Ключето трябва да ти е с подходяща дължина, глухо 10, с тънки стени.Развива се со зор и неудобство.
Ще видя да оправя снимките.Оправени са
Мнението беше редактирано от Стаевски: 21 март 2017 - 15:35
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 22 март 2017 - 00:47

Супер колега, благодаря! Снимките са екстра така ! Само не разбрах лягаш под колата, за да достъпиш буксата нали така, понеже се намира до педалите?

Иначе днеска ударих 2 греди:
  • Прекъсвача не става! Видях, че е различен цвят и различен GM номер, но ми изглеждаше същият като размери и пропориции на снимката. Да ама не ! Има едно прагче на куплунга на буксата, както и на самия прекъсвач, които просто са обърнати за двата модела! Защо не са сложили просто прагчета от двете страни или да са само от едната страна не знам. Мога да го и срежа и така ще пасне, но пък се намаля стабилността и затова ще търся нов прекъсвач. Иначе го разглобих да видя кои двойки кабели се свързват (1-2 и 3-4):
    Прикачен файл  01.jpg (396,02K)
    Брой изтегляния: 28
  • Сивата букса, която ми дадоха е само с 14 пина. Намерих 2 жълти букси, с идеята от тях да взема пинове, тъй като пиновете се вадят и слагат лесно:
    Прикачен файл  02.jpg (280,24K)
    Брой изтегляния: 21
    Да ама не ! Има разлика в големината на пин от жълтата и сивата букса!:
    Прикачен файл  03.jpg (226,5K)
    Брой изтегляния: 11Прикачен файл  04.jpg (279,14K)
    Брой изтегляния: 13
    Тези от жълтата са с някакви "микрони", по малки и шават повече и могат да се извадят! Не знам дали ще направят хубав контакт. Сега писах на човека дето ми я изпрати дано да има друга.


Като намеря пинове ще разменя и кутиите на ТИД и МИД-а. Колегата dimitarmark ми даде няколко жокера:
  • Разпояват се копчетата за час/дата от платката. Днес си купих лента за разпояване:
    Прикачен файл  05.jpg (372,8K)
    Брой изтегляния: 18
  • Срязва се пластмасовата пръчка от дисплея на ТИД-а.
  • Разпробиват се нови дупки на задния капак за крушките.
  • Разширява се мястото за буксата.
  • Сменят се крушките с нови, тъй като при смяната горели. Питах в елимекса но казаха, че нямат въобще. Ще търся на друго място.

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 22:58
Отговори

didko_just снимка didko_just 22 март 2017 - 14:47

Не е точно по темата ама ми се стори интересно.Вчера го видях на една Зафира.

Прикачен файл  01.jpg (429,45K)
Брой изтегляния: 56
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 23 март 2017 - 14:49

 dvasilev, на 22 март 2017 - 00:47, каза:

Супер колега, благодаря! Снимките са екстра така ! Само не разбрах лягаш под колата, за да достъпиш буксата нали така, понеже се намира до педалите?

Не лягаш, а се надвесваш над колата.
Факта, че не виждаш буксата откъм двигателя, говори за неудобството при махането.... :sad-smiley-046:
Ще споделиш ли колко проводника минаващи през тази букса ти трябват за да си направиш всичките тези шукарийки?
Каза, че за темпомата кабелчетата ги имаш. Друго за какво ти трябват и колко на брой? Още нещо: ще окабеляваш и от към двигателя и в купето, или само в купето?

Пак и пак ти чета постовете, та: Можеш да пробваш темпомата и като окъсиш - симулираш прекъсвача на съединителя, който нямаш.
Пробвал съм да излъжа Еку-то: Карам с 40-50 км/ч. На свободна предавка съм. Изфорсирвам до към 2000 об/мин. И натискам бутона I на темпомата, но той не се включва. Това при не натиснат съединител. Още нещо. При движение с определена скорост на с включена предавка, даже да активираш темпомата, при падане на скоростта или оборотите/защото темпомата СЛЕДИ и ДВЕТЕ ЕКУ-то ще подаде газ толкова колкото да запази исканата скорост-обороти от теб. Просто при изключване на темпомата не ползвай съединитела, а спирачката или бутан "0".
Дори и да натиснеш съединителя с шунтирания изключвател двигателя относително бавно би си увеличил оборотите. Имаш време достатъчно да натиснеш спирачка, бутон "0" или просто да отпуснеш пак съединителя :icon_wink2:
Аз досега да съм пробвал темпомата по този начин....Ти се решаваш.
Мнението беше редактирано от Стаевски: 23 март 2017 - 15:14
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 23 март 2017 - 22:03

Здрасти колега,
От МИД-а към X2 ми трябват 6 проводника за - ЕКУ, алтнернатор, анитфирз, течност чистачки, масло и накладки.

От Х2 към двигателния отсег незнам колко ми трябват:
  • ЕКУ - На ЕКУ-то имам пин/кабел, но той може да ходи само към X120 и от там да трябва да пускам до X2. Не знам обаче как да сваля Х120, за да видя кабелите.
  • Антифриз - Имам една буксичка закачена за маркучето на казанчето на антифриза:
    Прикачен файл  01.jpg (303,13K)
    Брой изтегляния: 16,
    но не съм сигурен дали е за датчика на антифриза. Трябва да видя Х2, за да съм сигурен.
  • Алтернатор - От Х2 към X16.

Най-важно ми е кабела към ЕКУ-то, за да хвана моментия разход. Казанчето на антифриза мисля, че лесно се заменя с такова за датчик и може и да се справя с него. За казанчето с течност за чистачки и картера май няма да се оправя и може би няма да пускам кабели до тях, както и с датчиците за накладките.

За тестването на темпомата знам, че трябва да свържа двете кабелчета на прекъсвача на съединителя, но те са на букса и от там не могат да се вадят, а не искам да ги режа. Трябва да намеря някаква тънка тел или може би игла, за да свържа пиновете.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 25 март 2017 - 23:12

Като рових по моята съм записал това-онова за свободни при мен кабелчета:
Допълнителни свободни кабели са:
1. Чернозелен в купето-клема №22, отива на кафявосин на буксата за нивото на казанчето за антифриз.
2. Кафявозелен в купето-клема №2, отива на кафявозелен на буксата над казанчето за антифриз.
3. Червен в купето-клема №18, отива на червен до моторчето на чистачката.
4. Кафявочервен-клема №55, отива на кафявочервен до моторчето на чистачката.

Това са четири проводника. Можеш да ги прозвъниш и без да разпиляваш заветната букса Х2 да ги ползваш. Е, само четири са, но както виждам си склонен на компромиси с показанията на МИД-а :-)
А за темпомата ....не се чуди!

Моята "елеганс" купе има свободна букса и до тази за прекъсвача за задна скорост, и до помпичката за чистачките, и до датчика на картера отпред. Виж ги по схема с какви цветове са на Х2 и ги виж има ли такива проводници на Х2 отвътре. Може да не се наложи да си "чупиш пръстите" с Х2....
Аз проверявам кабелите с ножче. Леко натискам изолацията с ножче, и меря с лампа или омметър-според случая. После изолирам процепа с изолационна лента. Може да не е правилно, но е по-лесно и практично.
Тъкмо днес си монтирах реле 99 за чистачките.....по този начин.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 01 април 2017 - 15:02

Здравейте,
Предните дни се занимавах със смяна на кутията на МИД-а и правенето на преходник на ТИД-МИД буксата. Ето го и резултата - Zafira A MID Options

Ще направя нов пост следващите дни със снимки от тези процедури, защото в момента има някакъв проблем с показването на снимките от снимка.бг!

Получих и нов прекъсвач за съединителя:
Прикачен файл  01.jpg (185,08K)
Брой изтегляния: 14

Ето и разликите между двата прекъсвача (черният е от Опел Сигнум, а сивият за Зафирата):
Прикачен файл  02.jpg (321,7K)
Брой изтегляния: 36Прикачен файл  03.jpg (370,54K)
Брой изтегляния: 44

Махнах зелената пластмаска, дръпнах червената част нагоре и го сложих в дупката на пластината над съединителя:
Прикачен файл  04.jpg (316,52K)
Брой изтегляния: 33
Сега трябва само да направя активация през оп-кома. Един колега казва, че няма шанс да се направи активация през оп-кома, а само пред Тех2 - цък, в друга тема пък се споменава, че трябва да се избере друг модел (напр. Z16XE), така че ще тествам.

Възникнаха и малко въпроси, ако може някой да помага :)

  • Прекарал съм кабели от километража(скоростта, обороти и температурата на двигателя), но странно защо ми излиза индикатор само за скоростта, а не и за обороти/температура на двиг.? На това клипче излизат и оборотите, но са на втория ред. Да не би да трябва да натисна друго копче или комбинаиця от копчета?
  • За показване на вътрешната температура не разбрах от кои кабели/букса с пинове трябва да взема от парното? Отзад на климатроник панела се закачат 1 сива и 1 синя букса (същите като тази на МИД-а), както и една голяма букса:
    Прикачен файл  05.jpg (227,77K)
    Брой изтегляния: 20Прикачен файл  06.jpg (263,3K)
    Брой изтегляния: 11Прикачен файл  07.jpg (267,94K)
    Брой изтегляния: 7,
    която не знам как да махна... В ТИС пък ми дават една букса с 3 пина:
    Прикачен файл  08.jpg (296,84K)
    Брой изтегляния: 4
    и още една X6 (с 9 пина):
    Прикачен файл  09.jpg (394,93K)
    Брой изтегляния: 3,
    но тях не ги намирам ?
  • В момента имам кабели към следните пинове на сивата букса: 1) Pin6 - Speedometer; 2) Pin12 - Vehicle Speed Signal (from ABS); 3) Pin26 - Tachometer(RPM). Това са 2 кабела за скоростта и 1 за обороти. Защо са нужни ? Хайде оборотите да се показват, но 2 кабела за скоростта? Може би за по-точни резултати?
    Сега пак прегледах схемата в ТИС. Всъщност не е ясно пиновете от МИД-а като влезнат в километража за какво са ... Просто не пише. Аз си мислех, че щом стоят под съответната функционалност (напр. обороти) е за нея. Но ако е така то значи нямам кабел за нивото на горивото, защото под него няма нищо... Как може да се разбере точната фунцкионалност? Не че е толкова важно, по същественото е че пиновете съвпадат, но все пак...
  • Към колегата Стаевски: Колега тези клеми къде мога да ги намеря ? В ТИС има ли ги ? Ако да по каква ключова дума да ги намеря? Като обикновени клеми ли изглеждат:
    Прикачен файл  10.jpg (43,15K)
    Брой изтегляния: 4
    или по друг начин? Също как точно ги проверяваш? С мултицет ли ? Казваш че мериш с лампа - тоест проверяваш дали тече плюс ако светне лампичката?
  • Едната врътка на духалките на парното се върти трудно. Пластмасова е:
    Прикачен файл  11.jpg (316,76K)
    Брой изтегляния: 5
    С какво да я смажа - WD40 или силиконова смазка ? Или пък нещо друго, някаква по-твърда смазка като грес?
  • Как мога да разбера какъв е номера на определена част за Зафирата, освен разбира се като пиша на Булвария/Стефанов? Има ли някакъв каталог, който мога да сваля или пък, който да е онлайн? Намерих всъщност няколко сайта от форума - 1, 2 и 3, които обаче ми показват по няколко части и не съм сигурен как точно да намеря правилната част за модела.
  • Преди да монтирам МИД-а сложих CCR600, но забелязах, че хваща много малко станции, както и че спря да ми изписва станциите на дисплея (първоначално ми ги изписваше). Сложих и старото CDR500 и пак същата поведение - тоест най-вероятно съм прекъснал някъде кабелите! Да обаче кабелите отзад си изглеждат ок! Не съм разглобявал още буксичката на антената, както е споменато в тази тема - цък, тази също е интересна - цък. Ако сложа таблото ще може ли да се оправят после кабелите или май е по-добре сега да се оправят докато е свалено?

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 23:46
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата, за да не се загубят.
Отговори

CH_M снимка CH_M 01 април 2017 - 17:48

По т.7, случка от преди няколко дни ....
http://www.opelclub....dpost&p=1259836
Та провери с буксата как стоят нещата, като знам как е мястото на шейната, че се наложи през свалената жапка да бръкна и изтегля снопа навътре и същевременно подпирах и най-горната секция на буксата докато вкарвам радиото.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 02 април 2017 - 07:20

По въпрос 4:
Клемите са на голямата букса - Х2, между купето и двигателния отсег.
Меря според случая- с лампа или омметър/мултицет/.
Снимка на буксата имам и я качих в снимка .бг, ама нещо не се показва там...
виж тук 14-тия пост
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 04 април 2017 - 21:43

Благодаря за отговора колеги!

Към CH_M: Ще разгледам тези дни пак каблите/буксата къде се е прекъснало. Въпреки че като гледам кабелите изглеждат ок. Ето и снимки:
Прикачен файл  01.jpg (231,08K)
Брой изтегляния: 9Прикачен файл  02.jpg (298,46K)
Брой изтегляния: 7Прикачен файл  03.jpg (181,72K)
Брой изтегляния: 8

Към Стаевски: Колега, да не би да имаш предвид букса X7 относно клемите? Тя се пада междинна между голямата - Х2 и ЕКУ-то. При мен вместо X7 имам X120, но не знам как да я откача. Букса X120 трябва да е тази под буксата с червеното:
Прикачен файл  04.jpg (355,75K)
Брой изтегляния: 11
Снимка.бг се оправи, ще се радвам ако може да качиш отново снимката на клемите, да ги видя :)

Междувременно ъпдейтнах малко и предния пост със снимки. По-долу пък съм дал разяснения + снимков материал от смяната на ТИД-МИД кутиите, преходника за жълта-сива букса и самия монтаж.

I.Размяна на ТИД и МИД кутиите

Кутията на ТИД-а на Зафирата включва копчетата за настройка на дата/час, докато тази на МИД-а не ги включва (те са част от таблото). По-долу съм описал как се сменят кутиите с помощта на колегата dimitarmark.
  • Отваряне на ТИД кутията. Тази тема (How To Repair The TID Display) и тази, както и Ремонт MID дисплея Opel/repair Opel MID LCD видео показват също как се отваря ТИД кутията! В 4-те края има щипки, които се натискат и освобождават капака. Преди това обаче отстрани има една капсулована пъпка, която може да се изреже с макетно ножче:
    Прикачен файл  05.jpg (121,97K)
    Брой изтегляния: 12
    Кутията на моя МИД не беше капсулована.
  • Разпояване на крачетата на час/дата бутоните. Има три крачета, които трябва да се разпоят с поялник, за да се освободи предният капак на кутията:
    Прикачен файл  06.jpg (348,8K)
    Брой изтегляния: 12
  • Изрязване на елементи. Предният капак на ТИД има допълнителни елементи, които трябва да се изрежат, за да влзе МИД-а вътре.
    • Пръчката на екрана - Прикачен файл  07.jpg (324,46K)
      Брой изтегляния: 17
    • Средните 2 детайла - Прикачен файл  08.jpg (227,86K)
      Брой изтегляния: 12
      Ако не се махнат пречат на екрана да пасне - Прикачен файл  09.jpg (286,54K)
      Брой изтегляния: 10
    • Долна част детайли - Прикачен файл  10.jpg (125,79K)
      Брой изтегляния: 11 Тези детали пречат на лентовия кабел, който се опира в тях.
    • 4-и дупки - Прикачен файл  11.jpg (200,18K)
      Брой изтегляния: 12
      Трябва да издълбаем повърхността в четирите краища, за да влезнат щипките на стъклото там. Най-лесно е просто да ги пробием с бормашина, тъй като дупките не се виждат, когато монтираме дисплея на таблото.
    • Дупки за 2-те пръчки - Прикачен файл  12.jpg (198,71K)
      Брой изтегляния: 12
      Дупките за двете пръчки трябва да се разширят с бормашина. Може и самите пръчки да се изшкурят, но е по-трудно.

  • Заден капак. Ако се използва капака на ТИД-а, трябва да се направят допълнитлно дупки за крушките, както и да се разшири дупката за буксата. Затова аз просто използвах капака на МИД-а и разширих леко дупките на крушките с газовия поялник:
    Прикачен файл  13.jpg (256,21K)
    Брой изтегляния: 9

Предният капак изглежда така след изрязването на детайлите:
Прикачен файл  14.jpg (363,96K)
Брой изтегляния: 12
Хубаво е да се сменят и крушките на МИД-а. Заради вибрациите по смяната, старите крушки може да изгорят след няколко седмици. При мен също имаше 2,3 милиметра разстояние между стъклото и кутията в горен ляв ъгъл, но така и не успях да разбера откъде опира. При колегата dimitarmark екрана е паснал точно!


II.ТИД-МИД Преходник

По-лесният и бърз вариант е директно да се среже жълтата букса и да се запоят кабелите към сивата букса. Аз обаче не исках да запоявам в колата тъй като нямам ток на паркинга, а и първоначално не бях сигурен дали с газовият поляник е безпоасно да се запоява (вече знам, че е безопасно!). Затова си направих преходник от жълта към сива букса по идея от руския сайт. Ето и стъпките:
  • Разпояване на женската жълта букса от ТИД-а. Има няколко варианта - духаме с горещ въздух по всичките 26-пина докато се разтопят и буксата падне или пък разтапяме повечко калай върху пиновете и почваме да го разнасяме по всичките пинове. Преди това е хубаво да сложим мъжката букса, за да не се разместят пиновете, както стана при мен !
  • Запояване на кабели от сивата букса към женската жълта букса. Може да разкачим пиновете от сивата букса за по-добро удобство. При мен така или иначе имаше само 14 пина на сивата букса и допълнително ми изпратиха още 2 сиви букси с по 12/14 пина, така че трябваше да махам/слагам пинове, но това става бързо и лесно. Поялникът трябва да е с тънка човка! Ето и снимки:
    Прикачен файл  15.jpg (411,38K)
    Брой изтегляния: 14Прикачен файл  16.jpg (374,41K)
    Брой изтегляния: 13Прикачен файл  17.jpg (477,05K)
    Брой изтегляния: 9
  • Термошлауха. Слагаме и термошлауха на запоените пинове и ги издухваме с горещ въздух:
    Прикачен файл  18.jpg (368,7K)
    Брой изтегляния: 13Прикачен файл  19.jpg (337,78K)
    Брой изтегляния: 12
  • Кабел за маса. Изкарах си един кабел (кафяв) за маса, който после ще се върже към сплитер за другите маси:
    Прикачен файл  20.jpg (565,22K)
    Брой изтегляния: 17
  • Изолирбанд. Изолираме кабелите между двете букси с текстилен изолирбанд:
    Прикачен файл  21.jpg (504,69K)
    Брой изтегляния: 19


III. Монтиране и връзване на кабели

След като сме направили преходната букса трябва да я сложим и да вържем останалите кабели.
  • Километраж кабели. Взимаме три кабелчета с пинове от жълта букса и ги удължаваме. Запояваме ги според схемата към съответните кабели от буксата на километража:
    Прикачен файл  22.jpg (245,7K)
    Брой изтегляния: 19Прикачен файл  23.jpg (216,96K)
    Брой изтегляния: 20Прикачен файл  24.jpg (266,75K)
    Брой изтегляния: 21Прикачен файл  25.jpg (311,2K)
    Брой изтегляния: 18
    При запояването използвам една капачка, за да предотвратя евентуално разтичане/пръскане на тенол/колофон по другите кабели. Накрая изолираме с изолирбанд:
    Прикачен файл  26.jpg (347,77K)
    Брой изтегляния: 17
    На последната снимка съм ползвал текстилен изолирбанд, но ще го махна, защото се ползва само за увиване на кабели! Ако не може да изолираме с термошлауха, както е в случая, ползваме обикновен изолирбанд!
  • Кабели от лоста за чистачките. Намираме 3 кабела за управление на МИД-а, които да имат букса и пинчета от жълта букса. Добавяме към тях 4-ти кабел (черен), малко по-дълъг, с пинче от жълта букса. Увиваме кабелите с текстилен изолирбанд:
    Прикачен файл  27.jpg (233,14K)
    Брой изтегляния: 22
    и вмъкваме пиновете в жълтата букса по съответните места: 3-те кабела са за управление на МИД-а, а четвъртия е за бушон F3.38 10A (ще го вземем от cruise control-а).
  • Кабел от лостчето за темпомата. От съответния кабел (F3.38 10A) на лоста на темпомата изкарваме едно късо кабелче. Използваме кабелен сплитер, за да го вържем с черния кабел от предната точка. Кабелният сплитер ни помага при сваляне на темпомат лостчето - просто откачаме кабелчето! Ето и снимка:
    Прикачен файл  28.jpg (188,13K)
    Брой изтегляния: 24
  • Замасяване на кабели. Тъй като имаме 8 кабела за маса използваме кабелен сплитер с повече гнезда, за замасяването. Когато ни се наложи да използваме определен кабел просто го вадим и удължаваме.


Ето така изглежда накрая буксата с прекараните кабели:
Прикачен файл  29.jpg (195,64K)
Брой изтегляния: 22Прикачен файл  30.jpg (360,62K)
Брой изтегляния: 24

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 17 май 2017 - 22:51
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата, за да не се загубят.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 април 2017 - 13:17

 Стаевски, на 02 април 2017 - 07:20, каза:

По въпрос 4:
Клемите са на голямата букса - Х2, между купето и двигателния отсег.

Ето клемите:
Прикачен файл  01.jpg (162,25K)
Брой изтегляния: 18
Ето буксата вътре в купето:
Прикачен файл  02.jpg (261,91K)
Брой изтегляния: 21
Мнението беше редактирано от dvasilev: 17 май 2017 - 22:50
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 07 април 2017 - 16:53

Мерси колега! Не знех, че пиновете на Х2 са всъщност клеми :), важното е че се разбрахме.

Днес сглобих таблото с МИД-а:
Прикачен файл  01.jpg (299,25K)
Брой изтегляния: 25
но се сблъсках с няколко проблема.

  • Има разстояние между километража и таблото:
    Прикачен файл  02.jpg (277,76K)
    Брой изтегляния: 22Прикачен файл  03.jpg (248,49K)
    Брой изтегляния: 19
    Не влиза пустото табло като хората! Сякаш опира в буксата на МИД-а отзад. Болтчетата иначе ги завих, но с натискане на таблото.

    Плътно ли трябва да прилепне километража към таблото? Май има и разстояние и от страната на ключа за фаровете:
    Прикачен файл  04.jpg (373,8K)
    Брой изтегляния: 12
  • Междувременно видях, че ми светна и лампичката за еърбега:
    Прикачен файл  05.jpg (296,46K)
    Брой изтегляния: 21
    Странно защо светна при положение, че сложих акумулатора чак след като приключих с монтажа на таблото/еърбега. Има ли вероятност да се изичсти грешката или трябва само с Тех2?
  • Копчето за пускане на газта, което се намира отляво на копчето за аварийките, се държи реално само на един кабел. При свалянето на таблото на парното явно кабела се е отпуснал и в момента копчето излиза навън. Чудя се за някакъв вариант да се закрепи....евентуално да се лепне към таблото, а на самия кабел да се сложи някаква букса...
  • Пробвах километража, но от МИД-а. При натискане на ресет бутона километрите стават подобни - 5км/ч разлика, което мисля че е нормално при положения, че МИД-а не е настроен. Странното е че се ъпдейтват много бавно. Примерно при 10км/ч ускорение МИД-а се покачва само с 1км/ч и то след голямо забавяне. Това очаквано ли е без настройка или трябва да се уъпдейтват постоянно?
  • Врътката на духалката я смазах със силиконова смазка, но не помогна особено. Ще търся по нататък някаква силиконова грез.
  • Дисплея на радиото сега се показа на МИД-а, но ще видим дали ще е задълго. Отворих и буксата на антената:
    Прикачен файл  06.jpg (259,35K)
    Брой изтегляния: 15Прикачен файл  07.jpg (281,05K)
    Брой изтегляния: 12Прикачен файл  08.jpg (238,26K)
    Брой изтегляния: 12Прикачен файл  09.jpg (213,45K)
    Брой изтегляния: 10Прикачен файл  10.jpg (263,86K)
    Брой изтегляния: 8
    Оказа се че жичката не е прекъсната:
    Прикачен файл  11.jpg (220,79K)
    Брой изтегляния: 10Прикачен файл  12.jpg (202,29K)
    Брой изтегляния: 8Прикачен файл  13.jpg (278,26K)
    Брой изтегляния: 7Прикачен файл  14.jpg (219,73K)
    Брой изтегляния: 7Прикачен файл  15.jpg (365,63K)
    Брой изтегляния: 6

    Докато я оглеждах обаче се скъса и я запоих. Пробвах пред нас радиото, но пак ловеше 2, 3 станции. Не се сещам преди какво точно е ловяло пред нас, но утре ще тествам из града.

    п.с.Тествах из града и на дълго, но пак лови няколко станции. Буксите са влезнали хубаво в шейната, плеъра изглежда също да е влезнал добре в шейната. Единствено 4-те болтчета не съм завил, но това няма отношение. Евро буксата изглежда и тя ок.. евентуално по нея нещо да е прекъснато, но не знам как да я отворя.

    Решено: Днес докато карах и тествах радиото се сетих, че преди май беше по-навътре, докато сега беше точно на равнището на таблото. Натиснах го и то влезна 4, 5мм навътре и о чудо ! Вече си лови всички станции, дисплея не се губи! Явно при мен е бил още по тривиален проблемът, но като свалям/слагам радиото за първи път откъде да се сетя:)

  • Пробвах също да активирам темпомата, но не се получи. Два часа си играх да избирам комбинации между Зафира А/Астра Г с двигатели Z18XE/Z16XE между годините 2001г. и 2005г. обаче греда! Опкома на Win10 е адски бавен (забива по минута на всеки избор), а през виртуална машина не работи като хората ! Дава ми просто следната грешка - "cannot be programmed" и нищо повече.

    Някой активирал ли е през Опком темпомат на Зафира А? Във форума един колега казва, че ставало само с Тех2, друг пък че се избира друг модел, но какъв модел и година да избера ако е така? Също на съединителя (вече съм сложил прекъсвач) през Опком-а ми дава Not Programmed. Имам букса на лоста, съединителя, както и пинове на ЕКУ-то. Не съм проверявал обаче дали имам кабел от междинната букса X120 към голямата букса X2, а един колега точно там няма ! Другия вариант е оп-кома да не е нещо като хората. Купих го от Стефанов, на него пише Vaux-Com 120309a, Firmware version 1.45.


п.с.1 Грешката за еърбега я изчистих през оп-ком опцията за еърбега.
п.с.2 Ходих при Майки. Каза, че ми е активирал темпомата през оп-кома, обаче не тръгва. Явно е от кабела :) Показа ми и как се маха междинната букса към ЕКУ-то. Видя също, че имам дупка където минават кабелите и най-вероятно от нея се чува по-голям шум в купето.
Мнението беше редактирано от dvasilev: 18 септември 2017 - 00:05
Причина за редактиране:: Добавям послепис :)
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 12 май 2017 - 11:43

Аз не съм работил с опком, но можеш ли да тестваш спирачката и съединителя в друго меню за твоята кола. Демек не на темпомата а другаде. Целта е да провериш дали имаш проводници от компа до изключвателите. Има и друг начин: на контакт мериш с волтметър какво идва на буксите на изключвателите когато са разкачени. Трябва да имаш някакво напрежение-демек имаш кабели до компа. Сигурен ли си, изключвателите се натискат добре от педалите?При мен беше крива планката на съединителя и темпомата не искаше да задейства...
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 12 май 2017 - 20:47

Аз съм активирал с Опком, на моята.
Отговори

Vectra_A снимка Vectra_A 05 юни 2017 - 21:40

 dvasilev, на 13 март 2017 - 04:47, каза:



Колега аз съм с Зафира А 2001 дизел 101 коня, буксите отговарят на бензиновите - X2 Pin23 е и за дизела. И за буксата на таблото отговарят бен
зиновите.

Мида го слагах преди две седмици Пин6(Engine speed signal) - При диезлите отива към пин 20 на буксата на километража (зелен кабел), за да вземе сигнал за оборотите. При бензините отива към пин 20 от буксата на километража. Пин24(Fuel supply sensor) - При дизелите отива към пин 25 от буксата на километража(син кабел с черна ивица). При бензиновите отива към пин25.
Пин25(Fuel consumption signal) - При дизелите към ЕКУ-то, за пин 23 на букса Х7. При бензиновите - X2 Pin23 -> X120 Pin36 -> ECU X57 Pin20. колата е зафира А 2001 дизел 101 коня
става въпрос за буксата междо купето и двигателния отсег, тя e х2.
Отговори

Иван33 снимка Иван33 02 ноември 2017 - 21:42

Благодаря на автора за чудесната тема! Прочетох я, но имам въпрос. Ще се наложи ли да активирам темпомата през ОП-ком или просто да сложа лоста за мигачите и изключвателя на съединителя? Приготвил съм си всичко необходимо, имам буксите и смятам в събота да се заема, та ми се ще да знам какво ме очаква...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 02 ноември 2017 - 22:24

И да искаш няма да намериш какво да активираш с опком. Действай!
Отговори

Иван33 снимка Иван33 02 ноември 2017 - 22:36

Това исках да чуя, благодаря!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg