Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Opel Zafira X20DTL

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 21 февруари 2018 - 10:24

Щом няма включване, сигурно е запалила. Аз при загасване на топла кола винаги подозирам и датчик разпределителен вал на помпата.
Отговори

asensio снимка asensio 21 февруари 2018 - 13:08

Имал съм на вектрата умиране в движение и беше точно от датчик но на колянов вал. Най малкото на тая диагностика на живи данни може да се види дали има някаква информация за въртене на коляновия и съответно на помпата.
Отговори

Георги Вутов снимка Георги Вутов 21 февруари 2018 - 14:13

Няма включване , защото няма развитие. Днес я качих на пътна помощ и я закарах в сервиз да я гледат.Чакам присъдата :unsure:
Отговори

Георги Вутов снимка Георги Вутов 21 февруари 2018 - 16:40

Ами май се оказа изгорял електронен блок на помпата.Колата е обезвъздушена , от тръбите високо налягане тече нафта , но без налягане.Датчика на коляновия вал е наред, регулатора за управление на оборотите на помпата е наред , но няма управление на горивото. :wall:
На практика всичко останало в колата е наред... Като чух цените за ремонт на тия помпи съм в дилема какво да правя
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 21 февруари 2018 - 16:55

Не е толкова скъпо, но и с променлив успех. Аз мойта я оправих за 400 лв. Потърси втора ръка, но и там си е риск.
Отговори

asensio снимка asensio 21 февруари 2018 - 17:17

Тя тая помпа като умре, не записва ли някакви грешки ?
Отговори

titan22 снимка titan22 21 февруари 2018 - 18:32

Записва,ама не в ЕКУ-то на колата,а в електронния блок на самата помпа.А този блок се чете със скенер но КАН шина и директно свързан към помпата,не през компа на колата.


Грешка,вместо по К-линия,в бързината съм писал друго.
Мнението беше редактирано от titan22: 21 февруари 2018 - 23:32
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 21 февруари 2018 - 19:04

И в компа на колата също ама майстора е скръндза и не казва каква е грешката.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 февруари 2018 - 19:10

CAN шина е когато е PSG16. Зависи неговата с коя електроника е и с коя шина съответно. Но така или иначе смятам че и при двата случая грешка в компа трябва да има.


Колегата да каже поне с кой EGR му е неговия мотор - вакуумния или електромоторизирания.

Казвам го с едното на ум че не са му дали да види какво е показала диагностиката и може би са го взели за канарче с някоя "космическа цена". И второ не знам с коя версия на двигателя е.

На мен единственото интересно е каква цена са му казали..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 февруари 2018 - 19:22
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 21 февруари 2018 - 19:18

Колегата е въвел код на мотора X20DTL който е евро-2 с PSG-5.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 февруари 2018 - 19:25

Да, така е. Нямам навика да гледам/вярвам на тия неща, затова и не казвам нищо със сигурност докато не се потвърди.
Но така или иначе пак от такива "майстори" с техните цени - тръгва "мантрата" за тия тъй гадни и скъпи дизели и помпи и т.н. - а всъщност в 90% от случаите(да не кажа 99) става дума за смяната на един тъп транзистор. Единственото , което отнема повече време е свалянето и слагането на помпата.
Ама иначе аз съм "тариката с кабелчета за 20 лева" както ме нарече тук един много можещ и знаещ.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 февруари 2018 - 19:30
Отговори

asensio снимка asensio 21 февруари 2018 - 19:47

Той транзистора е ясен, 99% от случаите е това. Само че за да изгори трябва да има боклук наклапана за да претовари транзистора и да изгори или да е задрал по някаква друга причина.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 21 февруари 2018 - 21:22

Досега съм гледал пет заминали електроники на псг 5 с евро 2. Две на дтл и три на дтх. На всяка от тях имаше поне по две ясни грешки в компа на колата. След триене се появяваха отново при следващия опит за палене.

 Д-и-м-о-в, на 21 февруари 2018 - 19:25, каза:

Да, така е. Нямам навика да гледам/вярвам на тия неща, затова и не казвам нищо със сигурност докато не се потвърди.
Но така или иначе пак от такива "майстори" с техните цени - тръгва "мантрата" за тия тъй гадни и скъпи дизели и помпи и т.н. - а всъщност в 90% от случаите(да не кажа 99) става дума за смяната на един тъп транзистор. Единственото , което отнема повече време е свалянето и слагането на помпата.
Ама иначе аз съм "тариката с кабелчета за 20 лева" както ме нарече тук един много можещ и знаещ.


В случая ти споделям мнението. И много ме кефи това, което си сложи в подписа.
Но докато колегата не сподели какви са грешките аз отказвам да приема версията за електрониката.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 21 февруари 2018 - 21:23
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 февруари 2018 - 09:48

Гледам в олх се продава електроника за 150 лв и работещи помпи по 250. Има и цял куп морги и какво ли не. Има рискове при такъв ремонт, но не са безкрайно скъпи. Грешка ще пише и в компа на колата. 1651 1630 някакви такива бяха. Има 4/5 дето са свързани с изгарянето на диод и проучването ми показва, че като се появят е 99% това. Той колегата е казал, че хвърля нафта, но много слабо през търбите на дюзите. Какво повече от това. Ясна е работата.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 22 февруари 2018 - 09:50
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 февруари 2018 - 13:42

И на Оги астрата хвърляше нафта, ама помпата беше след ремонт и изправна. И не запали. Едва след истинското обезвъздушаване на помпата запали.
Така че без грешките не вярвам.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 22 февруари 2018 - 13:43
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 февруари 2018 - 13:59

 tisho.74, на 22 февруари 2018 - 13:42, каза:

И на Оги астрата хвърляше нафта, ама помпата беше след ремонт и изправна. И не запали. Едва след истинското обезвъздушаване на помпата запали.
Така че без грешките не вярвам.


Моята запали перфектно с дърпане 30 метра.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 февруари 2018 - 18:28

Точно. Но астрата не щяхме да я дърпаме и Оги и прави някакви магии с помпи- момпи и стана.
Отговори

vdwind снимка vdwind 23 февруари 2018 - 13:10

@ Георги Вутов - значи все пак прав се оказах, че проблемът е в електрониката на помпата. Доколкото зная тази електроника се ремонтира лесно и след това колата си върви много добре. Ремонтирай си електрониката, не търси втора ръка, защото пак ще работи известно време и ще ти направи същия номер, ако въобще заработи.

Ако цената за ремонт ти е много може да се пробваш сам, ето как да стане това Ремонт на VP44
Отговори

Георги Вутов снимка Георги Вутов 23 февруари 2018 - 22:11

Качихме я на пътна помощ и я закарахме на друго място и пак казаха помпа.Биле източили нафтата от резервоара и била като кал?! Ако може препоръчайте някой от Варна да я погледне на място , че не искам пак да я карам с пътна помощ на ляво на дясно , ако трябва ще го взема. НЕ знам какво ще правя , но ако е помпата съм пред голяма дилема дали въобще да я оправям или да я продавам на части
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 23 февруари 2018 - 22:21

Престанете с тая помпа бе, хора. Има поне три неща преди да я обвините.
Ако е електрониката има ГРЕШКИ. И в компютъра на колата. Кои са? Щото ако няма грешки ще ме извиняват феновете на безумните ремонти на помпи, ама не е помпата, а поне две- три други неща.
И да, задължително е да отворите и да изчистите цедката в резервоара в тази ситуация с калта. За съжаление ще сваляте самия резервоар- това е Зафира.
И задължително нов горивен филтър с хубаво миене на корпуса му, като разгледате какво има там- кал например.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 23 февруари 2018 - 22:23
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg