Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с перките

dimitar__ снимка dimitar__ 20 юли 2010 - 21:34

Здравейте колеги,имам следния проблем,когато запаля колата и включа климатроника се включват и двете перки на 1-ва степен,и когато колата загрее до 80-85 градуса,перката на водния радиатор спира да варти,а тази на климатика се усилва,а когато загрее до 90-92 и я изгася,се вклучват и двете перки.Така ли трябва да бъде?Трябва ли и двете перки ВИНАГИ да въртят заедно когато е вклучен климатроника,и ако е така насочете ме къде да търся проблема.Също така когато загрее колата до 90-92 градуса без вклучен климатика,се вклучва само предната перка,а тази на водния се вклучва когато е изгася.Ако знаете нещо по въпроса,моля помагайте,мерси предварително.
Отговори

blagom снимка blagom 21 юли 2010 - 08:07

моята се държеше малко по различно, но първото което трябва да направиш е да си провериш термо съпротивленията на двете перки като дадеш ток директно от акумулатора. при мен беше дало фира това на водния радиатор. 100 % в едно от двете съпротивления е проблема. има тема за това. след това или нова (втора ръка) перка или само съпротивлението (има такава оригинална част) или отиваш в магазин за ел. компоненти и си вземаш термо съпротивление с параметри 240 градуса и 10А и се оправяш сам по темата във форума.
Отговори

hudson снимка hudson 21 юли 2010 - 08:37

Перките на охладителната система при вектра Б работят винаги заедно! Независимо дали на първа или втора степен. По описаните симптоми и за мен причината е в термосъпротивлението, което е само едно и се намира на едно от ребрата държащи голямата перка.
Ето една подобна тема имаше и една със снимково ръководство как да си ремонтираш съпротивлението, но не я намирам.
Отговори

blagom снимка blagom 21 юли 2010 - 10:12

 hudson, на 21 Jul 2010, 9:37, каза:

... което е само едно и се намира на едно от ребрата държащи голямата перка.

и на перката на климатика има съпротивление, което е абсолютно същото. и тя е с 2 скорости. всъщност има 3 режима на работа на перките (винаги работят и двете) -> 1. двете работят на първа скорост 2. перката на водния радиатор на 1-ва, а другата на 2-ра. 3. и двете на мах.
при мен точно втория режим ми се губеше и съответно перката на водния спираше.
предния радиатор много лесно се проверява понеже буксата е отгоре и се вижда. провери първо нея. по спомен кафявия кабел е минус. и + трябва да дадеш на черния и после на червения. и в двата случая перката трябва да тръгне.
Отговори

hudson снимка hudson 21 юли 2010 - 12:35

Перките имат само две скорости - бързи и бавни. Принципа на работа е: бавни обороти - двете перки са свързани последователно, бързи обороти - двете перки са свързани паралелно.
Превключването на схемите става от релетата в кутията до акумулатора.
Отговори

dimitar__ снимка dimitar__ 21 юли 2010 - 17:35

Мерси много.Ако намерите тази тема със снимковото ръководство пишете.Значи като подам ток директно от акумулатора на буксите и двете перки трябва да работят и на двете степени,съответно на коя жица съм подал ток.Така ли ще разбера дали е изгоряло термо съпротивлението,като не ми работи някоя степен?
Отговори

blagom снимка blagom 22 юли 2010 - 08:04

:k055:
намерих едно нещо
Цитат
4. След това плюса го подаваш на черния кабел на куплунга, а минуса на кафявия кабел на куплунга! Вентилатора трябва да се завърти на I скорост.
Ако при тази проба, имаш I скорост, то термозащитата е здрава!

5. След това минуса го оставяш на кафявия кабел на куплунга, а преместваш плюса на червения кабел на куплунга. Вентилатора трябва да се завърти на II скорост!

Вариант да се върти I скорост, а II скорост да я няма, при тази проба, не съществува! Ако при тези проби имаш и двете скорости на вентилатора, отиваш на вариант скапано реле или изгорял бушон! Но това е друг филм и задължително трябва да се провери схемата и физическото състояние на релетата! Успех!!!
Мнението беше редактирано от blagom: 22 юли 2010 - 08:13
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg