Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Износване на 1.6 двигател на астра!

geniy снимка geniy 05 ноември 2006 - 18:59

Здравейте!В мобилето пише,че двигателите на астра 1.6 от 1998 година натам,75 и 101 к.с. ,се износвали цилиндрите на двигателя.След 100 000 километра било често срещан дефект,колата стигала до 1 литър масло на 1000 км. Вярно ли е това?Решил съм да взимам такава,но много ме притесни тази статия.Ще съм благодарен ако пишат хора с такива модели!
Отговори

StK снимка StK 05 ноември 2006 - 19:19

Едва ли пише точно това в Мобилето, защото е голяма дивотия. Все пак 1.6 двигателите са три вида, 1,6 моноинжекция с 8 клапана 75 к.с, 1.6 пълна инжекция с 8 клапана 90 к.с. и 1.6 пъна инжекция 16 клапана 101 к.с. Първите два двигателя (то си е един и същ) просто единия е моно другия е пълна инжекция, се произвеждат още от времето на Кадета, Асконата, Вектрата и Астрата. Този двигател е железен и един от най-успешните. Но разбира се е само с 8 клапана, което си е стара технология. Има такива на много, километри, аз имам познат с такси Вектра двигателя му е на 500 000 км, но той си го подържа безупречно, щото колата му вади хляба.
За по новите 1.6 16 вентилки ЕКОТЕК има създадено някакво убеждение, че имат проблеми. И сигурно е така, защото и аз чувам от няколко места че харчат доста масло. Но това че се среща масово не означава че този двигател е тотално калпав. Ако преоблема се решава със смяна на сегменти просто си го клкулирай в цената и готово.
Ако влезете във форума на Тойота ще видите че на новите модели, е вярно като гаранционна усуга, са сменени буталата и сегментите поради сходен проблем, голяма консумация на масло, буталата са били с много дълбоки канали за сегментите и затова се е наложила смяната.
Та аз не бих поругавал тотално този двигател, защото той е най-оптималното решение, икономичност - динамика за този клас автомобил.
Отговори

geniy снимка geniy 05 ноември 2006 - 19:36

StK, на Nov 5 2006, 07:19 PM, каза:

Едва ли пише точно това в Мобилето, защото е голяма дивотия. Все пак 1.6 двигателите са три вида, 1,6 моноинжекция с 8 клапана 75 к.с, 1.6 пълна инжекция с 8 клапана 90 к.с. и 1.6 пъна инжекция 16 клапана 101 к.с. Първите два двигателя (то си е един и същ) просто единия е моно другия е пълна инжекция, се произвеждат още от времето на Кадета, Асконата, Вектрата и Астрата. Този двигател е железен и един от най-успешните. Но разбира се е само с 8 клапана, което си е стара технология. Има такива на много, километри, аз имам познат с такси Вектра двигателя му е на 500 000 км, но той си го подържа безупречно, щото колата му вади хляба.
За по новите 1.6 16 вентилки ЕКОТЕК има създадено някакво убеждение, че имат проблеми. И сигурно е така, защото и аз чувам от няколко места че харчат доста масло. Но това че се среща масово не означава че този двигател е тотално калпав. Ако преоблема се решава със смяна на сегменти просто си го клкулирай в цената и готово.
Ако влезете във форума на Тойота ще видите че на новите модели, е вярно като гаранционна усуга, са сменени буталата и сегментите поради сходен проблем, голяма консумация на масло, буталата са били с много дълбоки канали за сегментите и затова се е наложила смяната.
Та аз не бих поругавал тотално този двигател, защото той е най-оптималното решение, икономичност - динамика за този клас автомобил.
 


Ами ще пусна статииката да прочетете за какаво става въпрос.Лошото е че пише за 75-те и 101 к.с. Ето:
Най-разпространен е 1 600-кубиковият двигател с мощност 75 или 100 к.с., комуто се падат почти 70 на сто от продажбите в Европа. Малко изненадващо, той се сочи и за най-неудачният от цялата гама. Според статистиките след пробег от 100 000 км много автомобили с такъв мотор започват да харчат масло, като разходът понякога достига до литър на 1 000 км. Причината за това е колкото проста, толкова и удивителна за кола от 90-те години - износване на стените на цилиндрите. Дефектът засяга само 1.6-литровите двигатели, но удря по реномето на модела като цяло. Това е малко несправедливо, защото останалите мотори са напълно конкурентни и надеждни.При полагане на нужните грижи служат вярно дълги години също както някогашните си предшественици в Kadett и първата Astra.
Отговори

geniy снимка geniy 05 ноември 2006 - 19:37

geniy, на Nov 5 2006, 07:36 PM, каза:

StK, на Nov 5 2006, 07:19 PM, каза:

Едва ли пише точно това в Мобилето, защото е голяма дивотия. Все пак 1.6 двигателите са три вида, 1,6 моноинжекция с 8 клапана 75 к.с, 1.6 пълна инжекция с 8 клапана 90 к.с. и 1.6 пъна инжекция 16 клапана 101 к.с. Първите два двигателя (то си е един и същ) просто единия е моно другия е пълна инжекция, се произвеждат още от времето на Кадета, Асконата, Вектрата и Астрата. Този двигател е железен и един от най-успешните. Но разбира се е само с 8 клапана, което си е стара технология. Има такива на много, километри, аз имам познат с такси Вектра двигателя му е на 500 000 км, но той си го подържа безупречно, щото колата му вади хляба.
За по новите 1.6 16 вентилки ЕКОТЕК има създадено някакво убеждение, че имат проблеми. И сигурно е така, защото и аз чувам от няколко места че харчат доста масло. Но това че се среща масово не означава че този двигател е тотално калпав. Ако преоблема се решава със смяна на сегменти просто си го клкулирай в цената и готово.
Ако влезете във форума на Тойота ще видите че на новите модели, е вярно като гаранционна усуга, са сменени буталата и сегментите поради сходен проблем, голяма консумация на масло, буталата са били с много дълбоки канали за сегментите и затова се е наложила смяната.
Та аз не бих поругавал тотално този двигател, защото той е най-оптималното решение, икономичност - динамика за този клас автомобил.
 


Ами ще пусна статииката да прочетете за какаво става въпрос.Лошото е че пише за 75-те и 101 к.с. Ето:
Най-разпространен е 1 600-кубиковият двигател с мощност 75 или 100 к.с., комуто се падат почти 70 на сто от продажбите в Европа. Малко изненадващо, той се сочи и за най-неудачният от цялата гама. Според статистиките след пробег от 100 000 км много автомобили с такъв мотор започват да харчат масло, като разходът понякога достига до литър на 1 000 км. Причината за това е колкото проста, толкова и удивителна за кола от 90-те години - износване на стените на цилиндрите. Дефектът засяга само 1.6-литровите двигатели, но удря по реномето на модела като цяло. Това е малко несправедливо, защото останалите мотори са напълно конкурентни и надеждни.При полагане на нужните грижи служат вярно дълги години също както някогашните си предшественици в Kadett и първата Astra.
 


Автор на горното е Димитър ДИМИТРОВ
Отговори

Pawel_p снимка Pawel_p 06 ноември 2006 - 09:57

Карам 1,6 Моно X16SZ - последното моно монтирано на Опел въобще .
Искам да ти кажа ,че от смяна на смяна .... от макс на щеката стига до средата .
Не е вярно и не съвсем точно и за 16 кл. мотори .. Мисля че след 1998 г проблема е решен успешно ... Иначе в много приличен мотор ..
Отговори

ilian_e576 снимка ilian_e576 06 ноември 2006 - 10:08

Лошото е, че май аз съм попаднал на такъв двигател, който си лапа яко :love_opel: , а иначе нито пуши нито тропа :kinggrin:
Отговори

Емилио снимка Емилио 06 ноември 2006 - 11:14

ilian_e576, на Nov 6 2006, 10:08 AM, каза:

Лошото е, че май аз съм попаднал на такъв двигател, който си лапа яко  :love_opel: , а иначе нито пуши нито тропа  :kinggrin:
 

Колега,аз също май имам такова двигателче под капака,но...се опавиха нещата с добавка за масло Валволин.И си карам и свиркам,няма пушилка,няма куцане,бега яко.Виж какво съм писал аз и са ми отговорили,може да познаеш и своята болежка!
Успех!
Отговори

geniy снимка geniy 06 ноември 2006 - 15:19

Pawel_p, на Nov 6 2006, 09:57 AM, каза:

Карам 1,6 Моно X16SZ - последното моно монтирано на Опел въобще .
Искам да ти кажа ,че от смяна на смяна .... от макс на щеката стига до средата .
Не е вярно и не съвсем точно и за 16 кл. мотори .. Мисля че след 1998 г проблема е решен успешно ... Иначе в много приличен мотор ..
 


Аз съм се спрял на 1.6 моно инжекция,опел астра 1999 година.Какво ще кажете за този двигател?А ако може споделете и какъв е номера му / дали е същия X16SZ или друг /.Благодаря!
Отговори

andreyfa снимка andreyfa 06 ноември 2006 - 15:48

Моят C16NZ е на 250 000 и ми харчи около 700-800г./10 000,като допускам , че се губят през картера, защото ми е доста омаслен , но нямам време да му сменя гарнитурата.Иначе машинката е перфектна - особенно за дълъг път.
Струва ми се икономичен - на газ ми е падал под 6.5/100 което за натоварено комби ми се струва перфектно.
Отговори

mp13 снимка mp13 06 ноември 2006 - 17:11

andreyfa, на Nov 6 2006, 03:48 PM, каза:

Моят C16NZ е на 250 000 и ми харчи около 700-800г./10 000,като допускам , че се губят през картера, защото ми е доста омаслен , но нямам време да му сменя гарнитурата.Иначе машинката е перфектна  - особенно за дълъг път.
Струва ми се икономичен - на газ ми е падал под 6.5/100 което за натоварено комби ми се струва перфектно.
 


Не знам кой идиот е писал тези неща за този двигател но моя е на 20 години и наскоро сменях сигменти, та майстора се учуди колкомалко е износването на цилиндрите. Говорих и с други хора общото мнение е че това е изключително здрав мотор и може да бъде скапан само от лошо масло лош бензин и прегряване.
Отговори

geniy снимка geniy 06 ноември 2006 - 18:18

mp13, на Nov 6 2006, 05:11 PM, каза:

andreyfa, на Nov 6 2006, 03:48 PM, каза:

Моят C16NZ е на 250 000 и ми харчи около 700-800г./10 000,като допускам , че се губят през картера, защото ми е доста омаслен , но нямам време да му сменя гарнитурата.Иначе машинката е перфектна  - особенно за дълъг път.
Струва ми се икономичен - на газ ми е падал под 6.5/100 което за натоварено комби ми се струва перфектно.
 


Не знам кой идиот е писал тези неща за този двигател но моя е на 20 години и наскоро сменях сигменти, та майстора се учуди колкомалко е износването на цилиндрите. Говорих и с други хора общото мнение е че това е изключително здрав мотор и може да бъде скапан само от лошо масло лош бензин и прегряване.
 


Защо са тези обиди?Човека говори с факти,а не "Говорих и с други хора общото мнение е че това е изключително здрав мотор и може да бъде скапан само от лошо масло лош бензин и прегряване".Еднакви неща няма!Както при двигателите,така и при хората.Но ако обичате говорете с факти .
Отговори

andreyfa снимка andreyfa 06 ноември 2006 - 18:42

mp13, на Nov 6 2006, 05:11 PM, каза:

andreyfa, на Nov 6 2006, 03:48 PM, каза:

Моят C16NZ е на 250 000 и ми харчи около 700-800г./10 000,като допускам , че се губят през картера, защото ми е доста омаслен , но нямам време да му сменя гарнитурата.Иначе машинката е перфектна  - особенно за дълъг път.
Струва ми се икономичен - на газ ми е падал под 6.5/100 което за натоварено комби ми се струва перфектно.
 


Не знам кой идиот е писал тези неща за този двигател но моя е на 20 години и наскоро сменях сигменти, та майстора се учуди колкомалко е износването на цилиндрите. Говорих и с други хора общото мнение е че това е изключително здрав мотор и може да бъде скапан само от лошо масло лош бензин и прегряване.
 


Не виждам нищо идиотско в това което съм написал. Не е нещо свръхестествено да се губят 700г масло от смяна до смяна, а както казах,част от това може да е загуба през картера.
Аз нямам оплаквания от колата като цяло.Все паке на 1/4 милиона км
Отговори

Гено снимка Гено 06 ноември 2006 - 19:18

позволявам си да се намеся в спора ви, без да имам опит с такъв двигател(старата ми Астра беше 1,4), но пък редовно следя форума и смятам че лошите отзиви са за Екотек двигателя(-ите), а C16NZ наистина е железен мотор, но вече не се монтира доколкото знам за въпросната година
поздрави
Отговори

i_p снимка i_p 06 ноември 2006 - 19:40

geniy, на Nov 5 2006, 08:36 PM, каза:

StK, на Nov 5 2006, 07:19 PM, каза:

Едва ли пише точно това в Мобилето, защото е голяма дивотия. Все пак 1.6 двигателите са три вида, 1,6 моноинжекция с 8 клапана 75 к.с, 1.6 пълна инжекция с 8 клапана 90 к.с. и 1.6 пъна инжекция 16 клапана 101 к.с. Първите два двигателя (то си е един и същ) просто единия е моно другия е пълна инжекция, се произвеждат още от времето на Кадета, Асконата, Вектрата и Астрата. Този двигател е железен и един от най-успешните. Но разбира се е само с 8 клапана, което си е стара технология. Има такива на много, километри, аз имам познат с такси Вектра двигателя му е на 500 000 км, но той си го подържа безупречно, щото колата му вади хляба.
За по новите 1.6 16 вентилки ЕКОТЕК има създадено някакво убеждение, че имат проблеми. И сигурно е така, защото и аз чувам от няколко места че харчат доста масло. Но това че се среща масово не означава че този двигател е тотално калпав. Ако преоблема се решава със смяна на сегменти просто си го клкулирай в цената и готово.
Ако влезете във форума на Тойота ще видите че на новите модели, е вярно като гаранционна усуга, са сменени буталата и сегментите поради сходен проблем, голяма консумация на масло, буталата са били с много дълбоки канали за сегментите и затова се е наложила смяната.
Та аз не бих поругавал тотално този двигател, защото той е най-оптималното решение, икономичност - динамика за този клас автомобил.
 


Ами ще пусна статииката да прочетете за какаво става въпрос.Лошото е че пише за 75-те и 101 к.с. Ето:
Най-разпространен е 1 600-кубиковият двигател с мощност 75 или 100 к.с., комуто се падат почти 70 на сто от продажбите в Европа. Малко изненадващо, той се сочи и за най-неудачният от цялата гама. Според статистиките след пробег от 100 000 км много автомобили с такъв мотор започват да харчат масло, като разходът понякога достига до литър на 1 000 км. Причината за това е колкото проста, толкова и удивителна за кола от 90-те години - износване на стените на цилиндрите. Дефектът засяга само 1.6-литровите двигатели, но удря по реномето на модела като цяло. Това е малко несправедливо, защото останалите мотори са напълно конкурентни и надеждни.При полагане на нужните грижи служат вярно дълги години също както някогашните си предшественици в Kadett и първата Astra.
 


Аз ще си позволя да се намеся и да ти задам наколко въпроса:
1.Значи по твоите думи аз не разбрах дали казваш това от личните ти наблюдения или просто си прочел някаде по-горното защото много се пише
ама каде е истината.
2.Продукт който е доказал свойте качества през годините значи си е защитил
произхода това какво значи?
3.Направи съпоставка качество-цена.

Моят съвет е да се поинтересуваш малко повече и тогава да издаваш мнение.
Отговори

geniy снимка geniy 06 ноември 2006 - 20:11

Аз ще си позволя да се намеся и да ти задам наколко въпроса:
1.Значи по твоите думи аз не разбрах дали казваш това от личните ти наблюдения или просто си прочел някаде по-горното защото много се пише
ама каде е истината.
2.Продукт който е доказал свойте качества през годините значи си е защитил
произхода това какво значи?
3.Направи съпоставка качество-цена.

Моят съвет е да се поинтересуваш малко повече и тогава да издаваш мнение.
 
[/quote]

Ако питаш мен,ясно съм написал и от кой е въпросната статия/ а тя се основава на данни от техническите служби на Германия /.А и затова задавам въпрос на хората,които карат тези автомобили.Този форум е затова-да си помагаме :love_opel:
Отговори

kvalev снимка kvalev 06 ноември 2006 - 20:51

Ами аз карам 1,6Si, 8 клапана пълна инжекция 101 коня.
По мои преценки и от "скромния" ми опит, колата е на около 350 хиляди - грубо.
на 10 хиляди километра - около 400-500 грама масло. Ако това ти се струва много незнам. да не говорим че в книжките на Опел има разходни норми на масло.

1,6 е един от най-добрите и икономични мотори на Опел в ниския клас

Мое мнение.


:love_opel:
Отговори

John снимка John 06 ноември 2006 - 22:57

Първо, не мисля, че на двигателя може да му се износват цилиндрите повече отколкото сегментите. Горенето на масло може да бъде именно от износването на маслените сегменти. В противен случай ще трябва сегментите да са изработени от по-здрав материал отколкото цилиндрите, а това не е възможно.
Второ, към журналистическите писания, пък и тези от Димитър Димитров все пак трябва да се има едно наум. Има някои интересни публикации, но е писал и доста глупости. Аз самия съм се занимавал с журналистика и имам една мисъл: Като знам кви хора пишат във вестниците, ми се отщява да ги чета.
Отговори

smeico снимка smeico 09 ноември 2006 - 09:38

Aз карам АСТРА 1.6 16V ECOTEC 98г от смяна на масло до смяна/10000км./ не доливам и грам.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 09 ноември 2006 - 10:20

мама му ба е*а на тоя екотек! :2angry1: 94г 180х. км. и от смяна до смяна доливам около 4,5л масло :kinggrin: не стига и това ами маслото започна да цапа на 3-и цилиндър и бачка като трактор ,а компресия-като на нов! :love_opel: скоро ще е времето ,когато ще откача и ще му "резна" кратуната!!!
Отговори

Deutschland снимка Deutschland 09 ноември 2006 - 10:59

Аз съм с C16NZ на 140 000 км. Карах я близо 9000 километра с тънко масло Opel 5W-40, не съм долял и грам, на пръчката на маслото едва беше паднало нивото под Max. Леко сълзи от гарнитурата на главата, колата е карана възрастен германец и явно е била поддържана идеално.
Тъй, че състоянието на двигателя си зависи кой го е карал и как го е поддържал.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg