Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Съединител или скоросна кутия

t_g_stoev снимка t_g_stoev 14 август 2011 - 13:44

Здравейте колеги.Напоследък забелязвам един проблем в моята кола.Значи искам да обесня по простичко какъв е проблема.Този проблем става когато съм в ниските обороти и карам бавничко,и когато преминавам на 2-ра или 3-та предавка.Получава се нещо като луфт,все едно някой тампон е скъсан.Като се има напредвид че се случва рядко, не е редовно.Съединителят не ми боксува и ми се струва че всичко по него е нормално.Ако някой е имал същият проблем нека сподели. ПС.Според мен,това нещо идва от съединителя,съмнявам се да е от скоросната кутия.Или да го обесня така...когато включа на 2-ра или 3-та предавка в първият момент за част от секундата се усеща някъв свободен ход чува се едно леко ТУП и колата си тръгва нормално :)Просто не се сещам по друг начин как мога да го обесня :icon_razz2:При висока скорост този проблем го няма.
Мнението беше редактирано от t_g_stoev: 14 август 2011 - 13:53
Отговори

Mihalmaistora снимка Mihalmaistora 15 август 2011 - 08:49

И аз имам подобно явление.Получава се ако върна идея по-бързо съединителя.Леко "туп" и си върви след това.
Подозирам ,че това е някой тампон.
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 20 август 2011 - 18:32

Дано се окаже тампон ,а не съединител че да минем по ефтино.Че до колкото разбрах цените на съединителя са.....страшни.другата седмица ще има проверка на тампона на скоросната кутия,другите 2 предни са сменени.Мойте съмнения са за съединител ,но ще видим дано си прав.Добре а няма ли да е на всички предавки а не само на 2-ра и 3-та?Ако е тампон имам предвид
Мнението беше редактирано от t_g_stoev: 20 август 2011 - 18:33
Отговори

Събев снимка Събев 22 август 2011 - 10:49

 t_g_stoev, на 20 август 2011 - 18:32, каза:

Дано се окаже тампон ,а не съединител че да минем по ефтино.Че до колкото разбрах цените на съединителя са.....страшни.другата седмица ще има проверка на тампона на скоросната кутия,другите 2 предни са сменени.Мойте съмнения са за съединител ,но ще видим дано си прав.Добре а няма ли да е на всички предавки а не само на 2-ра и 3-та?Ако е тампон имам предвид


Не е от скоростите, не е и от съединителя!
Търси проблема в някой от тампоните на мотора и кутията както ти е казал колегата по-горе!
От съединител няма какво да тупка!
И да, нормално е това да го усещаш само на малките предавки!
Отговори

ГостRado1768_* 23 август 2011 - 10:57

Здравейте колеги.
НЕ искам да отварям нова тема затова се включвам в тази. Мисля че и аз имам сходен проблем и търся мнения на къде да се насоча, преди да опра до някой майстор. При мен се появи странен шум - предполагам от съединителя. Шума се чува отляво на двигателя, когато работи и е на свободна. Шума го определям като "тракаща ламарина" и се чува не винаги, но когато се чува като се натисне педала на съединителя шумъг или изчезва напълно или се увеличава или се увеличава и когато тръгнеш да отпускаш педала се чува леко стържещ звук като при "зацепване" в положението на педала когато по принцип съединителят ми зацепва. Мисля си за аксиален лагер, но тъй като от скоро карам този автомобил не съм съвсем наясно с този вид съединител , който да поясня, макар и ненужно може би, е хидравилчен - колата е Вектра Б - дизел / Исузу/. Също така и при мен понякога се получава едно "тупкане" което се усеща на скоростния лост когато изключвам от ниски скорости без съединител. Иначе самия съединител работи според мен добре. Зацепва почти на на 1/2 от хода на педала и не мисля че буксува. Отделно от това на ниски предавки като държиш ръка на скоростния лост при подаване или пускане на газта се усеща едно "кълчене" на лоста. Предполагам, че това вече може да е някой от тампоните на ск. кутия. Та питането ми е дали шумът може да е единствено от съединител при така описаната ситуация, или може да има връзка и със скоростната кутия, която я проверих, има нормално количество масло и не се чуват специфични "виения". Че ще се ходи на майстор то е ясно, но ако този шум евентуално е от аксиален лагер, като се отваря съединителя според Вас задължително ли да скачам в "дълбокото" и да сменям цял компелкт.
А що се отнася до тампоните на двигателя, дали някой може да даде акъл и има ли вариант да се разбере визуално - на полеви условия, дали някой о тампоните е заминал. Аз съм пробвал с неработещ двигател на включена предавка бутам колата напред назад и гледам мотора. Тй съответно отдава и мърда напред назад , но това е нормално и това е целта на тампоните, въпроса е по този признак може ли човек да се ориентира и колко е нормално да се клати мотора със здрави тампони.
Отговори

Събев снимка Събев 23 август 2011 - 13:33

 Rado1768, на 23 август 2011 - 10:57, каза:

Здравейте колеги.
НЕ искам да отварям нова тема затова се включвам в тази. Мисля че и аз имам сходен проблем и търся мнения на къде да се насоча, преди да опра до някой майстор. При мен се появи странен шум - предполагам от съединителя. Шума се чува отляво на двигателя, когато работи и е на свободна. Шума го определям като "тракаща ламарина" и се чува не винаги, но когато се чува като се натисне педала на съединителя шумъг или изчезва напълно или се увеличава или се увеличава и когато тръгнеш да отпускаш педала се чува леко стържещ звук като при "зацепване" в положението на педала когато по принцип съединителят ми зацепва. Мисля си за аксиален лагер, но тъй като от скоро карам този автомобил не съм съвсем наясно с този вид съединител , който да поясня, макар и ненужно може би, е хидравилчен - колата е Вектра Б - дизел / Исузу/. Също така и при мен понякога се получава едно "тупкане" което се усеща на скоростния лост когато изключвам от ниски скорости без съединител. Иначе самия съединител работи според мен добре. Зацепва почти на на 1/2 от хода на педала и не мисля че буксува. Отделно от това на ниски предавки като държиш ръка на скоростния лост при подаване или пускане на газта се усеща едно "кълчене" на лоста. Предполагам, че това вече може да е някой от тампоните на ск. кутия. Та питането ми е дали шумът може да е единствено от съединител при така описаната ситуация, или може да има връзка и със скоростната кутия, която я проверих, има нормално количество масло и не се чуват специфични "виения". Че ще се ходи на майстор то е ясно, но ако този шум евентуално е от аксиален лагер, като се отваря съединителя според Вас задължително ли да скачам в "дълбокото" и да сменям цял компелкт.
А що се отнася до тампоните на двигателя, дали някой може да даде акъл и има ли вариант да се разбере визуално - на полеви условия, дали някой о тампоните е заминал. Аз съм пробвал с неработещ двигател на включена предавка бутам колата напред назад и гледам мотора. Тй съответно отдава и мърда напред назад , но това е нормално и това е целта на тампоните, въпроса е по този признак може ли човек да се ориентира и колко е нормално да се клати мотора със здрави тампони.


Колега както си описал нещата не е много розова картинката!
За шума както го описваш ще се сваля кутията със сигурност!
Лагера е дал фира вече и е за смяна, като се свали кутията
хората ще ти кажат в какво състояние е съединителя!
Случвало ми се е да попадна на кофти лагер които за 10х км се предаде!
Като съвет от мен така и така ще се разглобява поне смени феродов диск, но там
вече като се види какво е положение ще решите, че може и притискателя да е към края си!
За тупкането и тампоните, начина ти на проверка не е правилен и така много трудно можеш да разбереш
дали имаш проблем с някой тампон!
Отговори

ГостRado1768_* 23 август 2011 - 15:30

Колега благодаря за коментара. И аз се съмнявах че по този начин може да се установи нещо със сигурност за състоянието на тампоните, но го пробвах като вариант защото на предишната ми кола - Джета , също дизел , тампоните по едното време бяха за смяна и видимо само като започнеш да я палиш се виждаше колко страшно се клати двигателя и там нещата бяха ясни. Смениха се тампоните и двигателя се успокои. Обаче тогава дори със заминалите тампони не усещах "кълчене" в лоста за скоростите, а пък сега на Вектрата, не мога да си обясня от къде другаде може да се получава този ефект. А иначе за шума от съединитела - което предполагам, чух и мнение, че не трябвало да се притеснявам толкова щото можело да е от "вилката"/каквото и да значи това/ и не било чак толкова страшно и да съм си карал така докато сдаде нацяло . Както споделих и в първия коментар не съм запознат в подробности с този съединител и за това потърсих мнения да се ориентирам какво евентуално да очаквам и някакви препоръки за да не съм съвсем неподготвен като събера "сили" и "Смелост" да отида на майстор.
Отговори

saksko снимка saksko 23 август 2011 - 23:14

относно коментара на Събев - има какво да тупка от съединителя. Бяха ми много меки пружините на демпфера и при натискане на съединителя претупкваше почти винаги, бях обърнал внимание че е само при високите обороти. Не казвам че това е проблема в твоят случай, но не го и изключвай.
Отговори

Събев снимка Събев 23 август 2011 - 23:56

 saksko, на 23 август 2011 - 23:14, каза:

относно коментара на Събев - има какво да тупка от съединителя. Бяха ми много меки пружините на демпфера и при натискане на съединителя претупкваше почти винаги, бях обърнал внимание че е само при високите обороти. Не казвам че това е проблема в твоят случай, но не го и изключвай.


Съгласен съм с теб колега!
Но както описа колегата по-горе проблема не е в съединителя според мен!
Отговори

astrabg снимка astrabg 24 август 2011 - 12:01

И аз го имах това тупкане,смених всички тампони на мотора и пак същото.Кутията е вече долу и се оказа лагери на дифиренцял.Сега търсим кутия.Дано не влизаш в този филм.
Отговори

Събев снимка Събев 24 август 2011 - 13:13

 astrabg, на 24 август 2011 - 12:01, каза:

И аз го имах това тупкане,смених всички тампони на мотора и пак същото.Кутията е вече долу и се оказа лагери на дифиренцял.Сега търсим кутия.Дано не влизаш в този филм.


От това по-лошо няма!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg