Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Трудно запалване при студен мотор

nedqlkow снимка nedqlkow 02 декември 2018 - 10:12

Здравейте колеги,
през последните няколко по-студени дни ми прави впечатление нещо, което не се наблюдаваше предната зима или поне беше в далеч по-лека степен, в сравнение със сега. Конкретно:

Сутрин като тръгвам за работа и вечер като се прибирам, когато температурите за момента са около -5, -8 градуса, колата ми пали от 3-тия, че даже на моменти от 4-тия път и то след като и помогна с газ и я задържа на 2000-2500 оборота за 15-20 секунди. И това помагане мога да го направя в оптималният вариант едва след 2рия опит за запалване.

Със завъртането и самото запалване няма проблем, колата си пали от раз, но веднага след това оборотите се вдигат до 800-900, падат до 0 и колата изгасва. Опитвам се да й помогна, натискайки газта, но все едно не съм натиснал педала, изобщо няма никакъв отговор от двигателя. В рамките на 4-5 секунди паля, стига до 900 оборота и изгасва. Пробвам отново, отново прави същото нещо. Едва вече от третия път започва да става по-стабилна и да ми позволява да й помогна като и вдигна оборотите ръчно. След като позадържа на 2000 оборота 10-15 секунди и пусна педала, проблемът изчезва и колата си заработва без проблем, като ми прави впечатление едно единствено нещо:

При по-топло време, когато запаля оборотите се заковават на около 1100 и след като поработи 30-40 секунди сами си падат до 900. В момента след като я позадържа на 2000 оборота и пусна газта, директно отива на 900. По возията няма никакъв проблем. Сега какво съм проверил и какво съм сменил:

Бобината е на под 2000 км, чисто нова, Valeo.
Свещите са сменени малко преди смяната на бобината, тоест преди не повече от 2500 км.
Началото на октомври си изчистих дроселовата клапа основно, смених понацепени маркучета на вакума. Тогава имаше един проблем с нестабилни обороти, но след изчистването на дросела нещата се оправиха.
При почистването на дроселовата клапа си почистих и дебитомера, с ето това спрейче https://imgur.com/a/jXWDJxu
Антифризът е премерен вчера със сондичка, в сервиза казаха, че е с темепература до -40 градуса и като количество е нормален.
Маслото, с което карам е Ravenol 10w40(http://ravenol-bg.com/archives/1, нивото му е до третата черта на щеката. Сменено е преди под 3000 километра.
Единственото нещо, за което се сещам, че би могло да повлияе е и не е сменено наскоро е акумулатора. Този, който използвам е купен чисто нов и сложен преди около година и половина.

Ще бъда изключително благодарен на всеки, който се включи.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 02 декември 2018 - 10:57

Акумулаторът няма отношение щом колата върти нормално! Съветвам те да си провериш налягането на бензина, както и маркучите при помпата, в резервоара под седалката :icon_wink2: В много случаи те се нацепват и се получават тези проблеми.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 02 декември 2018 - 11:12

 IvailoM, на 02 декември 2018 - 10:57, каза:

Акумулаторът няма отношение щом колата върти нормално! Съветвам те да си провериш налягането на бензина, както и маркучите при помпата, в резервоара под седалката :icon_wink2: В много случаи те се нацепват и се получават тези проблеми.


Ясно, ще ги проверя при първа възможност. Не се бях сетил да търся в тази посока.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 02 декември 2018 - 12:21

Колата на газ ли е?
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 02 декември 2018 - 13:14

 Dechkko, на 02 декември 2018 - 12:21, каза:

Колата на газ ли е?


Не, само бензин.
Отговори

sau-152 снимка sau-152 02 декември 2018 - 18:39

Ако правилно разбирам от поста при топло време (плюсови температури) колата пали от раз и не се наблюдава проблемът с непаленето?


Имал съм случай датчикът на температурата на входящия въздух (при мен е на тръбата към дросела) да не подава коректен сигнал и това да води до "давене" на мотора.
За съжаление не мога да помогна с коректните стойности на данните, но може да се направи прост тест - откача се куплунга на датчика при същите условия и се прави опит да се запали. В този случай компютърът ще сигнализира за грешка и ще изолира този датчик и ще действа като без него. Което трябва да даде положителен резултат в паленето :)
Иначе - може да се пробва и още нещо - преди първо въртене на стартера да се натисне плавно (не до край) педалът на газта - както се пали при задавен мотор. Мисля, че също ще има положителен резултат.

И на последно място предположение в сферата на вероятностите, но все пак - наличие на повече водица в горивото (резервоара). Много от нас пренебрегват конденза, който се образува в резервоара, особено ако той не се държи пълен (което в случая предполагам, че не е така, щом се кара само на бензин), но водата в горивото прави страхотни мизерии. И бих предложил, ако проверката на маркучите при помпата в резервоара покаже, че те са здрави, да се сипе литър-два технически спирт в резервоара. Спиртът абсорбира водата и изгаря без проблем.




Поздрави и успех!
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 02 декември 2018 - 18:50

 sau-152, на 02 декември 2018 - 18:39, каза:

Ако правилно разбирам от поста при топло време (плюсови температури) колата пали от раз и не се наблюдава проблемът с непаленето?


Имал съм случай датчикът на температурата на входящия въздух (при мен е на тръбата към дросела) да не подава коректен сигнал и това да води до "давене" на мотора.
За съжаление не мога да помогна с коректните стойности на данните, но може да се направи прост тест - откача се куплунга на датчика при същите условия и се прави опит да се запали. В този случай компютърът ще сигнализира за грешка и ще изолира този датчик и ще действа като без него. Което трябва да даде положителен резултат в паленето :)
Иначе - може да се пробва и още нещо - преди първо въртене на стартера да се натисне плавно (не до край) педалът на газта - както се пали при задавен мотор. Мисля, че също ще има положителен резултат.

И на последно място предположение в сферата на вероятностите, но все пак - наличие на повече водица в горивото (резервоара). Много от нас пренебрегват конденза, който се образува в резервоара, особено ако той не се държи пълен (което в случая предполагам, че не е така, щом се кара само на бензин), но водата в горивото прави страхотни мизерии. И бих предложил, ако проверката на маркучите при помпата в резервоара покаже, че те са здрави, да се сипе литър-два технически спирт в резервоара. Спиртът абсорбира водата и изгаря без проблем.




Поздрави и успех!


Да, при по-топло време проблем няма никакъв. Имаше лека нестабилност в оборотите, но след изчистването на дебитомера и дроселовата клапа нещата се оправиха и колата заработи перфектно. Това, което се случва, започна сега, след като температурите паднаха под нулата.

Иначе това да паля с крак на газта не съм го мислил. Ще го пробвам. Обикновено държа спирачка, защото колата е автоматик и доколкото ми беше обяснено е хубаво да се пали винаги на спирачка. Кондензът го обмислям много сериозно, защото първо както спомена, имайки предвид цените на бензина, рядко се случва да си напълня резервоара до горе. Другият момент е, че колата се пали на кратки разстояния, разбирай 4-5 километра, за да стигна до работа и още толкова обратно. Тоест не успява да сгрее достатъчно. Ще се опитам да го проверя това нещо и да долея технически спирт, ако се окаже, че проблемът е там.
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 02 декември 2018 - 19:16

Аз имах подобен проблем миналата година и го реших с редекс в горивото.Сега като застудя се получи същото и пак слагах добавка.Стигнах до извода че вината е в бензина.На газ съм и бензин имам винаги около 1/4 за палене и заради помпата.Както е писал колегата конденза не е за подценяване
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 02 декември 2018 - 19:31

 stoyanzs, на 02 декември 2018 - 19:16, каза:

Аз имах подобен проблем миналата година и го реших с редекс в горивото.Сега като застудя се получи същото и пак слагах добавка.Стигнах до извода че вината е в бензина.На газ съм и бензин имам винаги около 1/4 за палене и заради помпата.Както е писал колегата конденза не е за подценяване


Добавки до сега не съм слагал никога през живота си. Май е крайно време и в тая посока да се огледам.

А въпросният конденз може ли да доведе до нещо по-сериозно?
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 02 декември 2018 - 20:18

Тая тема с добавките не ми се захваща.На дизела слагам винаги газ за осветление от комунизма имам бутилки+бардал .Вече 6 годии никакви проблеми,като ракета е джипката.От редекса в астрата/бензинка освен паленето че се оправи зимата друго не съм забелязал но съм и пък на газ.Всеки сам да си решава
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 02 декември 2018 - 20:37

Аз имах подобен проблем и след почистване на стъпково моторче нещата улегнаха. Преди това имах подобен проблем и след затапване на ЕГР-а нещата отново заспаха.
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 02 декември 2018 - 20:54

Провери след като запалиш и караш известно време за топли/парещи клеми на акумолатора.Да не би от студа да ти излиза някаква лоша връзка.
Отговори

rocket_strike снимка rocket_strike 03 декември 2018 - 09:16

Здравей колега,

Много неща може да са. Виждам, че си елиминирал повечето неща свързани със запалването на двигателя, както и колегите дават добри съвети. Кога последно са сменяни ролки,ремъци и водна помпа? И другото, което искам да те попитам е, провери ли маркучите и филтъра в резервоара на бензина? Имаш ли друга бензинова помпа, с която можеш да пробваш? Какъв бензин използваш и до край ли го използваш или като ти стигнеш под 10% от капацитета на резервоара отиваш и зареждаш? Искам да кажа, като ти светне оранжевия знак ли зареждаш или преди това зареждаш? Най-вече, ако има от колегите в София с Оп-Ком, да се направи една диагностика (или ако ти имаш) и да видим стойностите на дюзите какви са.
Извинявай, че доста въпроси имах, но просто искам да помогна.
Мнението беше редактирано от rocket_strike: 03 декември 2018 - 09:16
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 декември 2018 - 09:05

 rocket_strike, на 03 декември 2018 - 09:16, каза:

Здравей колега,

Много неща може да са. Виждам, че си елиминирал повечето неща свързани със запалването на двигателя, както и колегите дават добри съвети. Кога последно са сменяни ролки,ремъци и водна помпа? И другото, което искам да те попитам е, провери ли маркучите и филтъра в резервоара на бензина? Имаш ли друга бензинова помпа, с която можеш да пробваш? Какъв бензин използваш и до край ли го използваш или като ти стигнеш под 10% от капацитета на резервоара отиваш и зареждаш? Искам да кажа, като ти светне оранжевия знак ли зареждаш или преди това зареждаш? Най-вече, ако има от колегите в София с Оп-Ком, да се направи една диагностика (или ако ти имаш) и да видим стойностите на дюзите какви са.
Извинявай, че доста въпроси имах, но просто искам да помогна.


Здрасти,

ролки, ремъци и водна помпа са сменени при покупката на колата, в началото на предната година. За да добиеш реална представа обаче, ще кажа, че от покупката до момента са минати не повече от 15 000 километра, тоест далеч съм от активните шофьори.

Маркучите и филтъра в резервоара не съм ги проверявал, ще го направя задължително. За съжаление резервна бензинова помпа нямам, за да си направя проба.

Бензин зареждам главно на 2 места - Лукойл 95 и една по-малка бензиностанция Круиз - предимно 95, рядко 99. Никога не чакам да ми светне лампата, за да отида да заредя, но същевременно и никога не съм си пълнил резервоара до горе по обективни причини. В общия случай съм на около 50-60% и в момента, в който стигнат до 25-30% зареждам отново и така.

За съжаление живея на около 120-тина километра от София(в двете посоки).
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 04 декември 2018 - 09:47

Имам работеща бенз помпа, ако ти потрябва. Бенз филтър не в в резервоара, а под колата
Мнението беше редактирано от IvailoM: 04 декември 2018 - 09:48
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 декември 2018 - 10:21

 IvailoM, на 04 декември 2018 - 09:47, каза:

Имам работеща бенз помпа, ако ти потрябва. Бенз филтър не в в резервоара, а под колата


Най-логичното изглежда е първо да мина една диагностика, за да се види дали ще изкара нещо за бензиновата помпа, ако изобщо има такъв вариант.
Между другото преди около 2-3 месеца правихме смяна на ламбда сонда, тъй като излезе и такава грешка. 2-3 след смяната светна чек, който и до ден днешен си свети, но по работата на колата няма абсолютно никакъв проблем.

Другото, което си мисля е, не е ли логично, ако има проблем в бензиновата помпа, въпросният да е налице и в топлото време, не само когато температурите паднат?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 04 декември 2018 - 11:01

Диагностика не, а манометър за проверка на налягането! Температурата оказва влияние на гумените маркучи...
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 декември 2018 - 15:55

 IvailoM, на 04 декември 2018 - 11:01, каза:

Диагностика не, а манометър за проверка на налягането! Температурата оказва влияние на гумените маркучи...


Разбрах. Благодаря.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg