Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Стабилизатор на напрежението

Оги снимка Оги 18 януари 2008 - 14:14

Тъй .. историята е следната:

Купих си уредче за температурата на водата на METRIKA. Уреда е много истински, произведен в италия, един куп леф цаках за него.
Обаче разбира се има проблем, уреда се влияе от тока :ph34r: Когато колата е само на контакт (12v) температурата която показва е с точност до градуса .. това го сравнихме с показанията на МЕГА-та които тя взема от датчика за температурата. Когато запаля и почва да си променя покзанията като зависимоста е показва повече градуси като има повече консуматори.
Мислехме, че уредчето е прецакано. Смених го с друго, смених и датчика за темп (има си в комплекта такъв, който е към уреда) .. пак същото.
Пробвах какво ли не включително да взема + и - директно от акумолатора, въртяхме масите .. ае всичко и се същото. Накрая отидих в ХЕЕД (от където е купено), събраха се сичките жичкаджии, правиха струваха и заключиха: "Имаш проблеми с токовете" :sad-smiley-046:
Стигнах до извода, че ми трябва стабилизато на напрежението, който да държи ПОСТОЯННИ 12v към уреда. Благодарение на Стельо се свързах с елконаджията на Каргоекспорес Варна. Той беше достатъчно добър да се съгласи и да ми направи такова чудо ... уви като го вързахме всичко си беше по старо му :o Неговото мнение е, че трябвало да се направи "по-мощно" каквото и да значи това :clap:

Питането ми е:
Знае ли някой от къде мога да си купя такова чудо?
Продава ли се въобще по магазините?
Някой може ли да направи/произведе едно такова за мен?
Някакви други идеи?

Благодаря предварително
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 18 януари 2008 - 14:17

Огич, не можеш ли да си дръпнеш от мегата? Мисля си, че би трябвало да има стабилни 12 волта в нея...
Отговори

Оги снимка Оги 18 януари 2008 - 14:19

 DJ IMC, на Jan 18 2008, 02:17 PM, каза:

Огич, не можеш ли да си дръпнеш от мегата? Мисля си, че би трябвало да има стабилни 12 волта в нея...


Тц, не стаа. Откъдето и да дръпна се греда ... като ми удари баса и температурата се качва с 10 градуса :sad-smiley-046: а като пусна духалката и нагревателите залепя на 120 градуса и не мърда :o

Аз мисля, че единственото ми спасение е такава джаджичка, през която колкото и ток да влиза винаги да излиза 12в
Отговори

i_p снимка i_p 18 януари 2008 - 14:21

 Оги, на Jan 18 2008, 02:14 PM, каза:

Тъй .. историята е следната:

Купих си уредче за температурата на водата на METRIKA. Уреда е много истински, произведен в италия, един куп леф цаках за него.
Обаче разбира се има проблем, уреда се влияе от тока :ph34r: Когато колата е само на контакт (12v) температурата която показва е с точност до градуса .. това го сравнихме с показанията на МЕГА-та които тя взема от датчика за температурата. Когато запаля и почва да си променя покзанията като зависимоста е показва повече градуси като има повече консуматори.
Мислехме, че уредчето е прецакано. Смених го с друго, смених и датчика за темп (има си в комплекта такъв, който е към уреда) .. пак същото.
Пробвах какво ли не включително да взема + и - директно от акумолатора, въртяхме масите .. ае всичко и се същото. Накрая отидих в ХЕЕД (от където е купено), събраха се сичките жичкаджии, правиха струваха и заключиха: "Имаш проблеми с токовете" :sad-smiley-046:
Стигнах до извода, че ми трябва стабилизато на напрежението, който да държи ПОСТОЯННИ 12v към уреда. Благодарение на Стельо се свързах с елконаджията на Каргоекспорес Варна. Той беше достатъчно добър да се съгласи и да ми направи такова чудо ... уви като го вързахме всичко си беше по старо му :o Неговото мнение е, че трябвало да се направи "по-мощно" каквото и да значи това :clap:

Питането ми е:
Знае ли някой от къде мога да си купя такова чудо?
Продава ли се въобще по магазините?
Някой може ли да направи/произведе едно такова за мен?
Някакви други идеи?

Благодаря предварително


Колега 99% причината не е в колата ако акумулатора е добър и генератора изправен.
Ако може дай малко заводски данни за това чудо.
Отговори

Оги снимка Оги 18 януари 2008 - 14:27

 i_p, на Jan 18 2008, 02:21 PM, каза:

Колега 99% причината не е в колата ако акумулатора е добър и генератора изправен.
Ако може дай малко данни за това чудо.


Акомулатора е НОВ Еxide. Уреда можеш да видиш на
http://www.metrikala...m/eng/main.html -> Products -> Gauges -> Metrix270 -> Water temp
Сори, че така го пиша ама сайта е на флаш и няа как да дам линк.
Та проблема НЕ Е в уреда .. освен ако съм случил на два дефектни което според мен е 0% шанс. Отделно не пропускайте момента, че като е на контакт показанията са ТОЧНО ДО ГРАДУСА. Като видиш снимката на уреда ще разбереш че може да се види, не е като на китайците дето са разделени пред 5 градуса и стрелката е толкова дебела, че покрива 10 градуса на скалата. На моето се вижда точно колко са. Температурата която показва (то я взима от датчика, който е комплект към уреда) е 100% същата като тази на датчина, от който взима сигнал компютъра ... затова не мисля, че той е прецакан
В генератора единствената стара част е статора :sad-smiley-046: ВСИЧКО останало е НОВО и е заменено с оригинални части. Зарежда си перфектно

Е тука са инструкциите http://www.metrikala...N_metrix270.doc .. ама те са за туристи
Отговори

Inspo снимка Inspo 18 януари 2008 - 14:51

Колега виж какво предлагат от млад конструктор
Ако имаш време да се разходиш до там исля че може да ти дадат и съвет по въпроса .
може и да питаш дали няма да ти направят точно каквото ти трябва ,ако ти се дават още кинти де .
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 18 януари 2008 - 14:55

Скачи един диод(последователно на плюса) и електролитен кондензатор(паралелно след диода) на изводите на тоя уред,колко микрофарада ще определиш опитно,гледай да е поне на 25 волта и спази поляритета му!
по този начин спадовете на напрежението ще се поемат от кондензатора!

P.S това за стабилизатора са пълни глупости и няма как да стане да стабилизиташ напрежението на 12V след катo e толкова и на входа на тоя стабилизатор!

Нека някой да изтрие първият ми пост ,че стана някаква грешка!
Отговори

Оги снимка Оги 18 януари 2008 - 14:57

 Inspo, на Jan 18 2008, 02:51 PM, каза:

Колега виж какво предлагат от млад конструктор


Мнооооооооого ти благодаря колега :sad-smiley-046: :o :clap: точно това е което търся

Магазина ми е на 3 мин разходка пеша :bou:

Отивам да пазаря :beer:

 ОМЕГА, на Jan 18 2008, 02:55 PM, каза:

P.S това за стабилизатора са пълни глупости и няма как да стане да стабилизиташ напрежението на 12V след катo e толкова и на входа на тоя стабилизатор!


Това което казваш да направя е непосилно за мен :beer: шанса да е справя е 1:4376493643094780.
Аз мога да се оправя до там ако иам уредчео да му вържа + и - на вдода и изхода :16V:

Не успях да разбера какво имаш предвид с горенаписаното. Напрежението на входа е 12в само като съм на контакт, като запаля варира м/у 13.2 и 13.9
Отговори

Inspo снимка Inspo 18 януари 2008 - 15:01

няма за какво

 ОМЕГА, на Jan 18 2008, 02:55 PM, каза:

P.S това за стабилизатора са пълни глупости и няма как да стане да стабилизиташ напрежението на 12V след катo e толкова и на входа на тоя стабилизатор!


и аз си мисля че може би не ти трябва точно стабилизатор
затова първо се консултирай там
Отговори

Оги снимка Оги 18 януари 2008 - 15:05

 Inspo, на Jan 18 2008, 03:01 PM, каза:

и аз си мисля че може би не ти трябва точно стабилизатор
затова първо се консултирай там


Както виждате знанията ми са мноооого мизерни и повърхностни. Аз се водя, по простата логика, че когато напрежението не се променя показанията са стабилни и точни ... и това се случва на 12 волта .. затова реших, че ако направя така, че при всички положения входното напрежение на уреда да си остане постоянно (12в) всичко ще е наред

.. може би съм далеч от истината :sad-smiley-046:
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 18 януари 2008 - 15:08

Пробвай със стабилизатора,може пък и да се получи,все пак "НЕВЕДОМИ СА ПЪТИЩАТА НА ТОКА"! :sad-smiley-046:
Отговори

Оги снимка Оги 18 януари 2008 - 15:10

 ОМЕГА, на Jan 18 2008, 03:08 PM, каза:

Пробвай със стабилизатора,може пък и да се получи,все пак "НЕВЕДОМИ СА ПЪТИЩАТА НА ТОКА"! :sad-smiley-046:


Интересно ми е защо каза, че няа да стане. Можеш ли да ми обясниш по-простичко :b070:

Има нещо което забравям/не знам ли ?

Стабилизатора моа да го пробвам е .. той струва 5 пъти по-малко от парите дето дадох за бенз да обикалям по някви места .. туй е, че ми писна и ако смяташ, че няа да стане въобще да не се занимавам :o
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 18 януари 2008 - 15:15

Ами по принцип във всеки стабилизатор има загуба на напрежение,ето защо ако искаш примерно да извадиш 9V на входа му трябва да подадеш 12V!
Когато ти е запалена колата може и да работи сравнително добре,но на незапалена какво ли ще стане!
Отговори

Inspo снимка Inspo 18 януари 2008 - 15:16

Колега нали каза че ти е наблизо магазина ако не те мързи разходи се и попитай ,мисля че хората си разбират от работата . А парите си така или иначе е най-лесно да ги дадеш .Затова първо се убеди какво точно ти е нужно .
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 18 януари 2008 - 15:22

 Inspo, на Jan 18 2008, 03:16 PM, каза:

Колега нали каза че ти е наблизо магазина ако не те мързи разходи се и попитай ,мисля че хората си разбират от работата . А парите си така или иначе е най-лесно да ги дадеш .Затова първо се убеди какво точно ти е нужно .

Това май ще е най умното нещо,хората са казали "От опит глава не боли",иначе има до утре да си чешем езиците тук!
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 18 януари 2008 - 16:11

А ето и схемата за която ти говоря!

Публикувано изображение
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 януари 2008 - 18:38

С диод няма да стане защото няма да стабилизира напрежението. Стабилизатора на млад конструктор нещо не ми харесва - не може входното напрежение да е толкова равно на изходното защото стабилизатора си има някаква консумация. Друго, как ще се стабилизира на 12в като в покой от акумолатора имаме почти толкова. Самият стабилизатор си има и консумация на празен ход макар и малка. Лошото е че напрежението на колата се вдига когато е запалена . Може би най-добрия вариант е да се вдигне импулсно напрежението примерно до 15В и едва тогава да се стабилизира - става сложно и обезмисля зайгравката. Имам само няколко въпроса:
1-този уред точно с 12 В ли работи, не може ли с примерно 9В.
2-може ли да се настройва показанието по някакъв начин.
Ако уреда работи на по-малко от 12В примерно 9В то супер лесно може да се стабилизира напрежението с най- обикновен стабилизатоор от серията 78хх в случая 7809 за +9В и мах. ток от 500мА. Става лесно стабилизатора има 3извода-вход/маса /изход и есупер евтин не повече от 50-60ст. Естествено при 9В показанията ще са други и ако има възможност да се настроят то това да стане на това напрежение и уреда да си отчита както трябва.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

stefanvarna снимка stefanvarna 19 януари 2008 - 21:25

А какво става когато е закачено само захранване без да има закачен датчик-пак ли така се държи.Стабилизатор вътре в устройството има със сигурност така че според мен въшен не е необходим.
Отговори

Оги снимка Оги 19 януари 2008 - 21:35

 stefanvarna, на Jan 19 2008, 09:25 PM, каза:

А какво става когато е закачено само захранване без да има закачен датчик-пак ли така се държи.


Ми не, само така не съм пробвал :unsure: Не мисля, че има значение обаче, датчика все пак си е към комплекта и е сложен както трябва .. освен това пробвах и с друг.

 rusin atanasov, на Jan 19 2008, 06:38 PM, каза:

1-този уред точно с 12 В ли работи, не може ли с примерно 9В.
2-може ли да се настройва показанието по някакъв начин.


1: 12 волта само
2: Не

За другото което казваш може и да си прав ама не мисля, че има значение, при условие, че когато е запалена колата напрежението не пада под 13.1 .. а мен температурата докато е изгасена колата не ме интересува.

Ае ше го пробвам това дето го продават, само да ми остане време
Отговори

stefanvarna снимка stefanvarna 19 януари 2008 - 22:07

Напрежението когато включваш разни консуматори се променя но в много малки граници които не би трябвало да водят до такива отклонения.Според мен проблема не е по захранване а по по входа от към датчика.А той как е монтиран ?Завит към блока ,сложен на някое Т ,или?С колко кабела е?“

Разгледах описанието и ми се изясни донякъде.Масата на датчика каде сте я хванали?Да не се губи масата между мотора и купето?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg