Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Пали и веднага гасне - X18XE

ogopogo снимка ogopogo 22 декември 2009 - 00:50

Здравейте колеги,

Появи ми се следния проблем - при палене колата пали от раз, но веднага след това колата гасне - оборотите падат до нула. Това се случва само понякога, и като се случи, се повтаря и при следващите 1-2 опита за палене, докато накрая не подам газ, при което не гасне и като пусна газта продължава да работи на празех ход. След което ако я угася и запаля пак, всичко е нормално. Това съм го наблюдавал (засега) когато колата е загряла. Иначе двигателят работи като часовник, на празен ход оборотите ги държи на 900 и не играят. Още нещо което ми прави впечатление но не съм съвсем сигурен, е че когато вече се е оправила, като запали без газ, оборотите първоначално падат докъм 7-800 да речем и след това веднага се стабилизират на 900.
Иначе, поне за сега, на светофари не гасне, всичко е нормално. Чек лампата не свети. Когато запаля и угасне веднага, чувам бензиновата помпа за момент и после спира (след като двигателя е угаснал), което ме кара да мисля че не е от нея.
Тоя проблем се появи за първи път при маневра на напълно загрят двигател (след дълъг път), при която колата я пуснах по инерция на заден (натиснат съединител), и когато трябваше да я задвижа от двигателя, се оказа че двигателят е угаснал. При което запалих и тя веднага угасна, както е описано по-горе.
Иначе днес като беше студена (и то в сегашния студ), колата запали от раз и нямаше никакви проблеми. Угасих я и пак запалих, и пак всичко ок - така още 2-3 пъти.
Досега колата никога не е имала проблеми с оборотите на празен ход.
Някой има ли идея откъде може да е проблема, дали е свързан със студовете, дали може да е стъпковото моторче за празен ход?

Поздрави
Отговори

diamant8009 снимка diamant8009 25 януари 2010 - 15:23

 ogopogo, на 22 Dec 2009, 0:50, каза:


имах подобен проблем ,но само като е студена колата и палеше когато си иска,след като загрее ниамаше никакъв проблем.оказа се прегънат марку4 на вакуум,които излиза то4но под дроселовата клапа.
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 19 май 2010 - 14:54

Колеги, малко развитие по проблема. Колата не го беше правила въпросния проблем от зимата насам. Но напоследък се възобнови. На няколко пъти се случи на скорост да придърпа за момент, след което да продължи да работи сякаш нищо не е станало, не светва чека. Веднъж направо си угасна, и почна да спира (моторна спирачка), аз изключих от скорост и по инерция отбих в една пресечка. След това запали от раз и си работеше без проблеми докато пристигна закъдето бях тръгнал, доста километри. Чек лампата не свети и не минава в авариен режим. Някой има ли идея какво може да прави такива проблеми?
Поздрави
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 19 май 2010 - 21:45

Първото нещо е задължително почистване на дроселова клапа, с празния ход. Има важни теми по въпроса.
Аз ли не разбрах или е угаснала и на скорост?
Отговори

чоки4а снимка чоки4а 19 май 2010 - 21:46

колега да не би да ти е заседнал клапана ЕГР ,,при мен така се получаваше при заседнал клапан..
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 20 май 2010 - 09:58

 IvanGrigorov, на 19 May 2010, 22:45, каза:

Първото нещо е задължително почистване на дроселова клапа, с празния ход. Има важни теми по въпроса.
Аз ли не разбрах или е угаснала и на скорост?

Точно така, угасна ми и на скорост веднъж, а като придърпва на скорост предполагам че се опитва за момент да гасне. И аз си мислех да не е от МПХ, но на празен ход оборотите са абсолютно стабилни 900 и никога не са играели, а както казах прави мизерии и на скорост, там МПХ мисля не играе роля. Само съм забелязал понякога като форсирам на празен ход и отпусна рязко, оборотите понякога падат под 900, може и да претресе за момент, след което се вдигат и заковават на 900. Наистина първото нещо което смятам да направя е да почистя МПХ, но се страхувам че може да не е от това

 чоки4а, на 19 May 2010, 22:46, каза:

колега да не би да ти е заседнал клапана ЕГР ,,при мен така се получаваше при заседнал клапан..

Колега как точно се държеше твоята кола тогава? При мен странното е че проблема се появява сравнително рядко, изведнъж, рязко, и за момент. Ако клапана е заседнал няма ли проблема да е постоянен?
Поздрави
Мнението беше редактирано от ogopogo: 20 май 2010 - 10:04
Отговори

чоки4а снимка чоки4а 20 май 2010 - 21:51

постепенно проблема ще се увеличава...с клапана докато не се свали и почисти ,или затапи както аз направих с моя
събира много нагар от колектора и буталцето засяда ,не се движи .
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 20 май 2010 - 22:06

Трудна работа колега :biggrin: . За да почне да гасне на скорост и да не святка чека? Определено проблема е или в бензиновата помпа, или свещи кабели бобина. Също така може и гаден бензин!!! Всичко друго го хваща комп. диагностика. Когато ти угасне без да връщаш контакт завърти на стартер и виж ако запали дали чека ще светне. Ако светне я карай някъде да я прочетат за повреди. Малко трябва да се локализира проблема. Може да бъде тръгнала бензинова помпа, ел.веригата която и подава напрежение. Може да има проблем в запалването, за да гасне на скорост би трябвало захранването на бобината да прекъсва за момент. А всичко може да се дължи на хлабава връзка. Виж ако светне чека за момент тогава вариантите на проблем се увеличават :biggrin:
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 21 май 2010 - 12:15

Благодаря много колеги за предположенията. Ценно ми беше да знам че ако чека не свети може да е само от запалителната система или бенз помпа. Ще я карам така засега за да събера повече инфо. Всъщност свещите и кабелите са оригинални ГМ (от Аксон купени) на 30 хиляди км, но човек никога не знае. Ще ви държа в течение като има развитие. Междувременно всякакви предположения са добре дошли
Поздрави
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 21 май 2010 - 21:15

Ако имаш път към София мога да те пратя при колега. Ще я оправи, и парите няма да много. Все пак сам казва клиента не е ли доволен нищо не съм направил. Ако много го закъсаш :icon_wink2:
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 21 май 2010 - 23:00

Благодаря колега, малко ми е далеч, но ще го имам предвид. Поздрави
Мнението беше редактирано от ogopogo: 21 май 2010 - 23:01
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 24 май 2010 - 18:44

Колеги, аз като гледам не съм споменал че колата има газов инжекцион. Извинявам се за объркването. Бях убеден че няма нищо общо с газта, защото (както съм описал в първия пост) колата палеше на бензин и веднага гаснеше, преди изобщо да си и помисли да минава на газ. Оказва се май че сега проблема няма общо с този който съм описал първоначално, тъй като симптомите вече са доста по-различни. Най малкото преди с форсиране след палене колата не гаснеше. А и от почти половин година не го е правила.
За сметка на това новото явление се изостри, и го прави само когато е на газ. Колата през 15тина минути или придърпва или направо гасне на скорост, Мисля че е по-подходящо да пусна тема в раздела за АГУ, така че ако някой следи тази тема, ето линка:
http://www.opelclub-...showtopic=72314
Отговори

d0d0v снимка d0d0v 10 декември 2010 - 20:03

колега на мен ми гаснеше колата по саштия начин и се оказа че е от имобилайзера .
Отговори

federer4o снимка federer4o 24 септември 2012 - 22:26

Здравейте колеги става дума за Опел Вектра Б 2000 година двигателя е 1.6 X16XEL колата пали и когато я исфорсирам фо 3 4000 оборота и гасне дори по някога пали и на момента гасне стръва ми се че не и достига бензин. Може ли съвет от какво може да се получи това!
Отговори

ivankiderov72 снимка ivankiderov72 02 юни 2018 - 22:58

 federer4o, на 24 септември 2012 - 22:26, каза:

Здравейте колеги става дума за Опел Вектра Б 2000 година двигателя е 1.6 X16XEL колата пали и когато я исфорсирам фо 3 4000 оборота и гасне дори по някога пали и на момента гасне стръва ми се че не и достига бензин. Може ли съвет от какво може да се получи това!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg