Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Как да сложим задни дискови спирачки на Тигра A / Корса Б

Nightmare318 снимка Nightmare318 07 октомври 2010 - 14:13

Да но отворите за захващане на главината от вектра или астра нямат (според колегата) нищо общо със захващането на главината на корсата.
А дали след интервенциите с рязане и заваряване не е отслабнало самото място? И има ли голямо натоварване върху планката когато колата примерно е натоварена или се движи с висока скорост?
Отговори

vladkata снимка vladkata 07 октомври 2010 - 16:26

Това и на мене ми е мечта , но тази работа с изрязването и заварянето и на мен не ми харесва все пак там пада цялото натоварване и не се знае при дърпанто на ръчна в някои завой дали няма да хвръкне някое колело .Дали няма начин да се разпробият нови отвори на самата лагер главина или не ,защото един приятел беше сложил дискове на корса но без рязане , а с нови отвори на стария фланец ,но и гумите му излезли с 1 пръст навън и се наложи да преправя калниците сега ме е яд ,че не го питах по-подробно за процедурата.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 07 октомври 2010 - 17:13

Задния мост е сглобен по начало от 4 отделни елемента, заварени един към друг. Аз разбира се не претендирам да съм го заварил толкова добре, но няма да загубя нищо.
Проблемът е, че оригиналната планка на Корсата е с толкова малка площ, че няма как да я разпробиеш и да захванеш къде-къде по-голямата главина от Астра/Вектра. Приблизително 8 на 8 см е, а новата трябва да е поне 10 на 10 см. Отделно, заради АБСа, ако решиш да разпробиваш ще трябва и да отрежеш част от ребрата, които придават здравина на планката и пак да монтираш допълнително планка, за да има къде да се хване главината. Освен това джантите ще ти излязат толкова навън, че ще трябва да преправяш и калници - по груби сметки дисковете изкарваха с 1,5 см навън, като добавиш и дебелината на планката ще станат близо 2 см.. На всичко отгоре ръчната ще стане със странен привод, под странен ъгъл, а къде ще се намират апаратите и дали ще могат да се обезвъздушават е отделен въпрос. Аз за себе си намерих най-добрия вариант - доста време го мислих, преди да хвана флекса.

Владка, твоят приятел е направил така - добавил е планки върху старата на моста, но съм сигурен, че не е имал АБС и не е ползвал лагер-главини.
Мнението беше редактирано от AlexMav: 07 октомври 2010 - 17:15
Отговори

vladkata снимка vladkata 07 октомври 2010 - 17:25

Да благодаря ти точно така мисля ,че го беше направил и наистина се наложи преправка на калниците ,но пък беше станала по широка от зад от пред стандартно и изглеждаше много добре . :good:
Отговори

Opelchyy снимка Opelchyy 11 март 2011 - 20:39

Здравейте колеги , искъм да попитам от каква кола или от каде мога да се снабдя със вси4ките тия джаджи с изклу4ение на "фланците"
Мерис предварително!
Отговори

teac снимка teac 17 март 2011 - 10:48

Здравеите Колеги, да ви кажа, че за Корса А операцията става с разпробиване на нови дупки. Единственото което обаче трябва да се направи е да се запулнят старите на самата планка. Другата драма е да се се избере подходящо място за дупките, за да не опират болтовете в ребрата и да се използва една от старите дупки, за да може и двете главини да са на едно и също място :sun: , че не знам колегите как ги целят с тия заварявания да са енакжо разположени от двете страни. Да не се окаже после, че похапва гуми :lazy:
Ето и една снимка как се получи при мен.

Прикачен файл  019450747-big.jpg (105,97K)
Брой изтегляния: 25

ПС: Голем зор беше. Не е лено да пробиесх сантиметур и нещо стомана с квато и да е бормашина..
Мнението беше редактирано от Жоро: 21 април 2017 - 19:39
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 17 март 2011 - 12:17

Вече година и два месеца карам със задите дискови спирачки на Тиграта. Карам само с нови зимни и нови летни гуми - никакво износване. Ръчната я направих по най-простия начин - чрез скъсяване на дясното жило посредством две жабки за снаждане на стоманени въжета с подходящ диаметър.
Лично аз съм разрешил проблема, който притеснява колегата teac чрез реглаж на задния мост - посредством пластини за регулиране на преден мост на Лада. За изминатите 10-12 000 км няма следи от деформация, умора, скъсани заварки и прочее. Поне претендирам, че заварявам добре :lazy:

Преди реглажа - видно е с колко е избягало от заварката:

Прикачен файл  01.jpg (49,83K)
Брой изтегляния: 6

След реглажа:

Прикачен файл  02.jpg (38,1K)
Брой изтегляния: 5
Мнението беше редактирано от Жоро: 21 април 2017 - 19:41
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

BUHALA84 снимка BUHALA84 18 март 2011 - 01:04

Ето как стана и при мен:lazy:

Прикачен файл  01.jpg (98,72K)
Брой изтегляния: 32

Прикачен файл  02.jpg (100,1K)
Брой изтегляния: 30
Мнението беше редактирано от Жоро: 21 април 2017 - 19:42
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 18 март 2011 - 09:55

Това е добро решение за разглобяемите главини, но е приложимо само при Корса и Тигра без АБС. В случаите, когато има АБС и се ползва лагер-главина е просто невъзможно да се разпробие тя, защото е значително по-обемна централната й част и датчика е по средата. Не съм сигурен как стои въпросът с разглобяема главина и външен АБС датчик, но мисля, че на моста нямаше как да се пробие отвор за него - пада се някъде по извивките...
Отговори

Opelchyy снимка Opelchyy 18 март 2011 - 20:43

от каде мога да се здобия с такива главини и дискове и за какви пари4ки ? !:25::25::25:
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 19 март 2011 - 09:06

От всяка Астра Ф или Вектра А ГТ, която се продава на части. От Калибра могат да се ползват единствено спирачните апарати. Възможни са всякакви комбинации между отделните елементи - например главини от Астра с апарати от Вектра и Калибра.
Отговори

BladeMast6r снимка BladeMast6r 12 април 2011 - 10:27

 BUHALA84, на 18 март 2011 - 01:04, каза:

Ето как стана и при мен:lazy:

Публикувано изображение

Публикувано изображение


Имаш ли повече снимки, мойта е без АБС а части мога да си намеря ефтинко обаче не знам какво да търся и как точно е направено
Отговори

BUHALA84 снимка BUHALA84 18 април 2011 - 19:36

Трябва ти комплект главини и дискове от Вектра А сваляш глявинките и една от твойте от барабаните за мостра и отиваш при някой с кординатна машина и ти ги разпробива по нея.След което трябва да разпробиеш и ламарините, които седят под главинките.
Отговори

warbi снимка warbi 26 декември 2011 - 09:15

 AlexMav, на 17 март 2011 - 12:17, каза:

Вече година и два месеца карам със задите дискови спирачки на Тиграта. Карам само с нови зимни и нови летни гуми - никакво износване. Ръчната я направих по най-простия начин - чрез скъсяване на дясното жило посредством две жабки за снаждане на стоманени въжета с подходящ диаметър.
Лично аз съм разрешил проблема, който притеснява колегата teac чрез реглаж на задния мост - посредством пластини за регулиране на преден мост на Лада. За изминатите 10-12 000 км няма следи от деформация, умора, скъсани заварки и прочее. Поне претендирам, че заварявам добре :lazy:

Преди реглажа - видно е с колко е избягало от заварката:
Публикувано изображение

След реглажа:
Публикувано изображение


Здравейте и весели празници на всички :drinks:
Колега имаш ли възможност да дадеш малко повече инфо за въпросните пластинки за регулиране, как става самото регулиране и по възможност да дадеш някоя снимка. Благодаря предварително
Мнението беше редактирано от warbi: 26 декември 2011 - 09:15
Отговори

Pessho снимка Pessho 06 януари 2012 - 17:58

Да попитам понеже ми останаса старите дискоже с апаратите и др. от корсето (предни)дали ще стане с тях или да си тарся задни от астра?
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 16 февруари 2012 - 16:20

Не виждам как могат да се сложат предните дискове отзад.
Иначе за пластините за регулиране - това са стандартните пластини за реглаж на преден мост на Лада. Снимки от реглажа нямам, но изисква пространствено мислене :)

Между другото врътнах още една година, няма признаци от износване на гумите - това лято карах с нови 16ки.
Отговори

Pessho снимка Pessho 17 февруари 2012 - 20:28

колко горе долу излиза ако имам дисковете?>
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 20 февруари 2012 - 12:15

 Pessho, на 17 февруари 2012 - 20:28, каза:

колко горе долу излиза ако имам дисковете?>

Доста зависи кое на каква цена ще се намери. На мен ми струваше толкова:
дискове - 100 лв
лагерглавини 2 бр - 50 лв (супер изгодни бяха)
накладки за диска и за ръчната - 65 лв
лазерно рязане - 14 лв
елементи за жилото - 5 лв
работата си е от мен, реглажа - 30 лв, пак от мен, но ползвах стенда, пластините са стотинки.
Отговори

Pessho снимка Pessho 20 февруари 2012 - 15:12

 AlexMav, на 20 февруари 2012 - 12:15, каза:

Доста зависи кое на каква цена ще се намери. На мен ми струваше толкова:
дискове - 100 лв
лагерглавини 2 бр - 50 лв (супер изгодни бяха)
накладки за диска и за ръчната - 65 лв
лазерно рязане - 14 лв
елементи за жилото - 5 лв
работата си е от мен, реглажа - 30 лв, пак от мен, но ползвах стенда, пластините са стотинки.

окей мерси за инфото :)
Мнението беше редактирано от Pessho: 20 февруари 2012 - 15:12
Отговори

Гостkadet E_* 22 март 2015 - 12:11

Здравеите колеги :) Наистина темата как да сложим дискоже на задния мост е много добра :) Браво на колегата за снимките. (Y) Искам да споделя някои видяни неща от мен.Един мои приятел има ВЕКТРА от 1994г.но с барабани на задния мост и се чудеше как да си сложи дискоже.След много мнения и проучвания тои се залови да тарси заден мост от друга ВЕКТРА но с дискови и намери цяла кола донор при един прекупвач.И така тои си взема само двата диска с лагерите,спирачните апарати накратко всичко от планката нататък даже и четирите болта кадето се завиват в планката от всяка страна на колелото общо 8 болта.Хванах ме се заедно с моя приятел и брат му да демонтираме старите барабани до гола планка и почнахме да слагаме дисковете.Пъпво сложих ме оста която се закрапжа посредством четирите болта и така наредих ме всичко без да режим планки и да заваряме и всичко си пасна все едно излиза от завода :)С иключение на жилата на ръчната който бяха малко дълги и там проблема го решихме с други нови жила от магазина но само ,че непомня от какъв модел опел бяха и всичко се получи :) За жалост не разполагам сас снимков материал но ще проверя дали моят приятел с вектрата има такива снимки :)
Успех на всички колеги в това начинание :) (Y)

Прикачен файл  01.jpg (46,1K)
Брой изтегляния: 8

Ето тези болтове се развиват и се слага дисковата ос която е със същите отстояния между болтожете :)докато при кадета ми трябва да правя планки или да сложа друг мост от опел :)не че и така неспира де :) даже много добре си спира
Мнението беше редактирано от Жоро: 21 април 2017 - 19:44
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg