Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Чукане в двигателя при ускоряване 1.7 CDTI

stiliyan66 снимка stiliyan66 01 март 2017 - 15:19

Мерива 1.7 цдти 2005г. Пали веднага и при -10 градуса. Ускорявам и при 1100-1200 оборота започва да трака като аванс на бензинова кола, или като дюза. При 2400-2500 оборота тракането изчезва. Когато я форсирам на място също причуква при тези обороти, но по-тихо, може би защото мотора не е натоварен. Колата загрява бавно, но когато стрелката се вдигне, сякаш това тракане почти изчезва. Като изстине - пак се появява. След смяна на маслото няма никаква промяна. Няколко човека я чуха и мненията са коренно различни. "Повдигачи, дюза, нищо и няма - така си тракат, биелен лагер, резонанс защото е махнат катализатора, грешно зацепена помпа, лош тунинг, нещо налягането в рейла..." може и други да е имало. Чудя се кой път да хващам. В сервиз Опел ме е страх да отида. ;) Дайте съвет, ако някой се е сблъсквал. Колата ще се продава, но не мога така да я предложа на купувачите.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 март 2017 - 15:34

Ето още едно мнение на база хвърлен боб - съединител///
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 март 2017 - 15:53

А като форсираш на място при натиснат до долу педал на съединителя как е?
Отговори

tihii снимка tihii 02 март 2017 - 10:16

Пуши ли при ускорение?
Отговори

stiliyan66 снимка stiliyan66 02 март 2017 - 10:27

Тази сутрин го пробвах. Няма разлика. По принцип на място се чува по-слабо отколкото при ускоряване, но задържам на 2000 оборота, натискам съединителя и няма никаква разлика в звука. Също така, веднага след като запаля сутрин, почти не се чува. След 3-4 квартала като мина тогава започва да дразни. Ако ускорявам по нагорнище се чува по-силно.Ако само отпусна газта, без да изключвам от скорост, веднага изчезва. Не съм забелязал някакво фрапиращо пушене отзад.
Мнението беше редактирано от stiliyan66: 02 март 2017 - 10:37
Отговори

lrlmodo снимка lrlmodo 02 март 2017 - 11:54

Нещо по КММ е
Бутало, бутален болт или лагер
Отговори

stiliyan66 снимка stiliyan66 02 март 2017 - 17:25

Слушах в Ютуб записи на чукащи двигатели от болтове и лагери. Онези чукат и на ниски обороти. А при форсиране се увеличава. А моето е по-различно като звук, и под 1200 оборота въобще го няма, а над 2500-2600 изведнъж изчезва. И тогава сякаш колата изведнъж се наема. Може да е съвпадение с работата на турбината. Не знам. Сега се сещам, че често съм чувал по-стари коли, особено микробуси, да издават такъв хъркащо-тракащ звук при ускоряване. Да не е наистина грешно зацепена с 1 зъб помпа и при тези обороти предварението да оказва влияние? За да ми проверят центровката ми искат пари, колкото за смяна на ангренаж - 80 лв.... Има ли проблем, ако я карам с 1 изключена дюза за проба? Да изключвам последователно всяка дюза и да карам по 100-200 метра на 3 цилиндъра?
Така ще разбера на кой цилиндър е проблема.
Мнението беше редактирано от stiliyan66: 02 март 2017 - 17:26
Отговори

stiliyan66 снимка stiliyan66 24 май 2017 - 14:58

Времето се стопли, мързелът ме отпусна и реших да поровя в ДВГ. Нещо не ми даваше мира. Всеки път когато стрелката на темп. мине 80 градуса и мотора омеква изведнъж. Чукането почти не се чува. затова порових в нета и намерих къде е скрит датчика за температура на водата. Уж умния германец (или японец) го е шибнал на такова място, че не се вижда и трудно се стига. Откачих му буксата и О ЧУДО ! Тракането вече го няма. Перката се включи още като тръгнах, значи компа мисли двигателя за горещ и променя впръскването. Резултата е осезаем. Ще купя нов сензор и ще го сменя. Ако някой има подобно чукане, може да пробва. Междувременно се наслушах на "майстори" и на цени до 2500 лв. :D
Отговори

Evgeni_71 снимка Evgeni_71 09 юни 2017 - 23:08

И като смени датчика оправи ли се колата колега?
Отговори

joker снимка joker 06 февруари 2019 - 21:00

Така и не разбрахме след смяната на датчика какво стана?
Отговори

stiliyan66 снимка stiliyan66 09 февруари 2019 - 21:18

Забравил съм да пиша :) Смених датчика и пак си чукаше. Датчика ми си е бик ОК. Като включа буксата му и тракането се появява. Изключвам - изчезва. Обаче перката върти постоянно и не спира. Така че си го включих, като продавах колата показах на купувача , че чукането не е механично и това беше. Оттогава много Опели, не само Мериви, съм чул да тракат така при ускорение. Явно компа си променя момента, или друг параметър на впръскването, при темп. по-ниска от около 80 градуса.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg