Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Ремонт на PSG5 на ГНП Bosch VP44

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 март 2018 - 10:33

Не е задължително да е помпа, но на там отиват нещата. Най-добре намери някой да я прочете помпата на нейната букса преди да я сваляш, че ако не е от нея само ще я съсипеш. Огледай буксите на помпата преди да правиш каквото и да е. Виж там да няма проблем.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 30 март 2018 - 10:33
Отговори

steve b снимка steve b 30 март 2018 - 11:56

 Ne6to Smisleno, на 30 март 2018 - 10:33, каза:

Не е задължително да е помпа, но на там отиват нещата. Най-добре намери някой да я прочете помпата на нейната букса преди да я сваляш, че ако не е от нея само ще я съсипеш. Огледай буксите на помпата преди да правиш каквото и да е. Виж там да няма проблем.


Помпата е с двете букси ПСГ16 - нищо повече няма да прочете като грешки , няма нужда от това....
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 март 2018 - 17:52

 steve b, на 30 март 2018 - 11:56, каза:

Помпата е с двете букси ПСГ16 - нищо повече няма да прочете като грешки , няма нужда от това....


И аз така предположих (за двете букси), но тя не подлежи ли също на четене? Идеята е да се изолира компа и инсталацията от възможните сценарии, че иначе е сложно за обясняване какво да се прави.
Отговори

steve b снимка steve b 30 март 2018 - 18:19

Той компютъра(ECU) си е вътре в помпата , каквото прочетеш през диагностичната букса такова ще прочетеш и от помпата.
Мнението беше редактирано от steve b: 30 март 2018 - 18:21
Отговори

k opel e снимка k opel e 11 април 2018 - 10:05

Появи се полска фирма за помпи VP44. Предлагат замяна на старата помпа с нова и две години гаранция.
Но само за PSG 05. След разговор със представител на фирмата се оказа, че не дават нова помпа, а такава със рециклиране 100% в полския завод на БОШ. Замяната за 1300 лева, и както писах две години гаранция.
Доставят на място помпата.
Написах това, за някой, който го интересува. Имам визитката на представителя.
Отговори

esil2 снимка esil2 11 април 2018 - 16:30

1300лв не са малко а и поне като доставят да си извършат и демонтаж и монтаж.
Отговори

k opel e снимка k opel e 11 април 2018 - 16:32

Не са малко разбира се, но питах за демонтаж - монтаж, не влиза в цената.
Отговори

Venelin снимка Venelin 05 юли 2018 - 20:10

Извинявам се на колегата че му използвам темата но имам един въпрос.

Комшията си смени сам горивния филтър на Зафирата и тя повече не запали. Затеглиха я до сервиз и дам казаха че е заминала ГНП. Питал ги как така е заминала помпата точно по време на смяната на филтъра, в сервиза му казали че сигурно е влязъл въздух в системата и заради това.

След смяната на филтъра е припалила за 2-3 секунди и до тука. Чиста случайност съчетана с лош късмет или наистина е заради въздуха в системата ?
Колата мисля че е с 2.0 мотор но за кода не съм сигурен.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 юли 2018 - 21:07

Може да е съвпадение, но може и да не е. Ако е въртял 2-3 минути без да спре - е възможно той да е причината за това. Върти се не повече от 7-8 секунди, след това почивка най-малко 30-40, 40 за по-сигурно. И пак. НЕ се върти като замаян след затваряне на филтърната кутия.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 юли 2018 - 21:28
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 юли 2018 - 21:30

Затова при смяна на тоя филтър се прави следното: паркира се така, че задницата да е с десет- двайсет сантиметра по- високо от предницата. Сменя се филтъра както си му е реда. Пали се и още при въртенето се дава газ и после се поддържат над 3500-4000 оборота за поне 40 секунди.

А за въздуха е дълга темата, а имам подозрения, че точно заради въздух е отишла и помпа на z17dth на колега от форума.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 05 юли 2018 - 21:33
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 юли 2018 - 21:41

 tisho.74, на 05 юли 2018 - 21:30, каза:

Затова при смяна на тоя филтър се прави следното: паркира се така, че задницата да е с десет- двайсет сантиметра по- високо от предницата. Сменя се филтъра както си му е реда. Пали се и още при въртенето се дава газ и после се поддържат над 3500-4000 оборота за поне 40 секунди.

А за въздуха е дълга темата, а имам подозрения, че точно заради въздух е отишла и помпа на z17dth на колега от форума.



Напълно подкрепям.
И един извод: Помпите живеят по-дълго без тормоз :)
Отговори

steve b снимка steve b 05 юли 2018 - 23:33

 Venelin, на 05 юли 2018 - 20:10, каза:

Извинявам се на колегата че му използвам темата но имам един въпрос.

Комшията си смени сам горивния филтър на Зафирата и тя повече не запали. Затеглиха я до сервиз и дам казаха че е заминала ГНП. Питал ги как така е заминала помпата точно по време на смяната на филтъра, в сервиза му казали че сигурно е влязъл въздух в системата и заради това.

След смяната на филтъра е припалила за 2-3 секунди и до тука. Чиста случайност съчетана с лош късмет или наистина е заради въздуха в системата ?
Колата мисля че е с 2.0 мотор но за кода не съм сигурен.


Бих казал КЪСМЕТЛИЯ - по добре в сервиза или пред в къщи отколкото с пълна кола с жена , деца и багаж далече от дома !!!
Както и да я стопанисваш тази помпа електрониката гори - просто се износва и тя ! Въздуха може и да е помогнал да изгори 100 или 1000км по рано - но това не е определящо. Това не е първия филтър и въздух които вижда тази помпа !
Мнението беше редактирано от steve b: 05 юли 2018 - 23:35
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 юли 2018 - 12:08

 steve b, на 05 юли 2018 - 23:33, каза:

- по добре в сервиза или пред в къщи отколкото с пълна кола с жена , деца и багаж далече от дома !!!

Питай мене за това...

При смяна на филтър допълваш филтъра с нафта и затваряш капачето. Като запали, форсираш. Претриса много малко. Като избистри /за около 3-4 секунди/ вече я смятам за обезвъздушена. Не съм вдигал задницата и. Винаги така правя и се получава. Мойта електроника ме остави много след или преди да пипам около горивния филтър.
Отговори

k opel e снимка k opel e 06 юли 2018 - 12:42

Има Опели с VP44, които се обезвъздушават след смяна на филтър от раз. Ама има и такива, които е мъка за обезвъздушаване. На Астрата ми е ужас. Ако тази Зафира е от тия, е ясно, защо: "Помпа та помпа".
Отговори

Venelin снимка Venelin 06 юли 2018 - 20:19

То преди филтъра има монтирана ръчна помпа за подкачване (монтирана от предишния собственик). Комшията е напомпал хубаво и не би трябвало да е останал въздух.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 07 юли 2018 - 00:43

Такива помпи помагат при проблем с херметничноста на системата при палене но след запалване пречат за нормалната самата помпа за високо налягане.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 07 юли 2018 - 01:53

 k opel e, на 06 юли 2018 - 12:42, каза:

Има Опели с VP44, които се обезвъздушават след смяна на филтър от раз. Ама има и такива, които е мъка за обезвъздушаване. На Астрата ми е ужас. Ако тази Зафира е от тия, е ясно, защо: "Помпа та помпа".


Какво имаш предвид под "ужас", колега?
Аз като сменях филтъра, си въртях по описания от мен начин по горе, без да пълня/допълвам никакви филтри и т.н. И си запали от 5-тия или 6-ия път , не си спомням точно. След запалването имаше колебания за буквално 2-3 секунди и се установи, след което държах около половин минута на 3000 оборота.

Според мен това, което казваш за обезвъздушаването "при някой опели" , зависи от състоянието на помпата , а не от "някой опели". Ако е "разхерметизирана" (че не намерих по-подходяща дума), то е логично да не смуче толкова добре и да обезвъздушава трудно. Това би трябвало да е логичното.
Тоест с две думи, ако има уплътнения, които изпускат, обезвъздушаването ще е "ужас" (да ползвам твоята дума). Особено тоя семеринг на оста й и уплътненията по разните му клапани и отвори по нея.

Гледах комплекта уплътнения за тези помпи. Ми той струва 35 $ , но има амнадесет хиляди гумички - еб@ти :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 07 юли 2018 - 01:56
Отговори

koko500ps снимка koko500ps 10 септември 2018 - 22:38

Здравейте колеги! демонтирам една VP44 011 на Астра Г и стигнах до гайката на оста на помпата. Сега как най-лесно да я развия? Някакви белези на зъбното колела да правя ли или то си е фиксирано? другия въпрос ми е при качване живот и здраве някакво предварение на помпата правили се?
Отговори

k opel e снимка k opel e 12 септември 2018 - 05:57

Не барай гайката. Писах в тази тема как става демонтажа. Намери коментарите!
Отговори

indi снимка indi 13 май 2019 - 20:16

Да съживим темата. След като спрях пред вкъщи с напълно изправна и перфектно работеща кола,след една седмица сядам, въртя ключа и ..нъц, :surrender: нито припалва,нито припушва---нищо,просто си върти без каквито и да е признаци на запалване. Идва човек с лаптоп,направи диагностика и каза че няма записани грешки.Въртях на 3 пъти по около 5-7 секунди.Никакви признаци за нередовна работа на мотора не съм имал до последното паркиране пред нас. Утре ще търси въздух в горивната с-ма,и аз не знам защо,след като нито е хълцала,нито е пушила. Въпроса ми е--Може ли нещо в ГНП системите да се е скапало а на диагностика да не отчита никакви грешки ? Благодаря на отзовалите се с мнение.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg