Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

октан коректор с20хе

blizzard снимка blizzard 04 септември 2008 - 14:47

Колеги някой знае ли на тоя мотор тази букса (до тестовата се намира) която е означена с А и В като се обръща се дава съпротивление 220 и 440 ома дали е някаква настройка за различно гориво.
Отговори

Vertig0 снимка Vertig0 04 септември 2008 - 18:51

Аз имам спомен,че съм чел някъде из форума,че ХЕ сам си разпознава горивата.Моля някой по запознат да пусне малко светлинка в тунала.
Отговори

paconi снимка paconi 05 септември 2008 - 19:58

 Vertig0, на Sep 4 2008, 07:51 PM, каза:

Аз имам спомен,че съм чел някъде из форума,че ХЕ сам си разпознава горивата.Моля някой по запознат да пусне малко светлинка в тунала.


Този двигател е с кнок сензор....сам се нагажда според горивото :newsm05_41:
Отговори

blizzard снимка blizzard 09 септември 2008 - 11:37

Е тогава за какво е тази джаджа?
Отговори

Оги снимка Оги 09 септември 2008 - 11:48

 paconi, на Sep 5 2008, 08:58 PM, каза:

Този двигател е с кнок сензор....сам се нагажда според горивото :beer:


Не е вярно, има октан коректор точно както казва колегата. Последно като говорих с Бай Митьо ми каза, че на неговата въпросната букса е означена 95/98, а и при мен е както при blizzard с А/В. Знам, че дава предварение от 5 градуса, което принципно трябва да се усети, ама аз не мога. Ще се радвам ако някой даде инфо на кой октан съответстват А и В
Отговори

gadjo_1978 снимка gadjo_1978 09 септември 2008 - 12:21

95 - А
98 - B
Отговори

VectraB снимка VectraB 09 септември 2008 - 13:04

Разрових се из TIS-a. Работата не е много ясна, но открих следното.
C20XE има с М2.5 и М2.8. в зависимост от годината на производство.
И двата имат Knock Sensor, което изключва нуждата от Октан Коректор. Въпреки това има такъв Куплунг X54 и на двата двигателя.
При по-стария М2.5 е обозначен като такъв, със съпротивления 220ohm o 470ohm.
За М2.8 изрично пише, че няма октан Колректор, а този куплунг A и B е с неясно предназначение.
Описане е като Coding Plug, каквото и да значи това.
По схема го има и също дава терминал 39pin на ECU-то към маса през разлини съпротивления.

Дали обаче има някакво влияние, и какво, това е въпроса !

В този Прикачен файл  Opel_Motronic2.5.pdf (39,24K)
Брой изтегляния: 78 пише че Октан Коректор не се ползва.
Отговори

Оги снимка Оги 09 септември 2008 - 13:11

Благодаря и на двамата :beer:

Божо, сподели дали намираш разлика при теб! Единственото което (поне аз виждам) става на моята кола е, че оборотите на празен ход се качват до 1000. Разлика във вървежа не усещам.
Интересно е защо при М2.5 е 95/98, а при по-новите М2.8 са го означили с А и В :beer:
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 09 септември 2008 - 13:15

В migweb.co.uk бях чел, че октан коректора с позиции А и В се слага на позледните (low noise) ХЕ-та, като едната му позиция правела мотора по-тих и спокоен, очевидно по-подходящ за градски условия, имайки предвид, че немците са фанатици на тема шум, а в другата позиция си ставало познатото брутално C20XE. Не знам доколко е вярно и дали не е просто писание на някой британски тийн със сърбеж в пръстите, но сега като чета това, което е писал Оги за оборотите, явно има някаква логика...
Отговори

VectraB снимка VectraB 09 септември 2008 - 13:32

Илиане, май е вярно. В TIS-a също се споменява нещо такова, но много завоалирано. Че било съобразено с изискванията на за Шум и Вредни емисии за дадена държава. :beer:
В един друг Форум пък бях, чел че определно вдига оборотите на празен Ход, както при Оги, но онзи пишеше че и прекъсвача на Обороти се качвал, но не помня с колко.

Все повече се убеждавам, че в крайна сметка, независимо какво пише на куплунга, той има една и съща ф-я.
Но тя НЕ е в смисъла на Октан Коректор, просто се ползва съществуваща инсталация от двигатели с октан коректор.. C20XE според мен 99% няма Октан Коректор, независимо дали е М2.5. и М2.8. може и да греша...

Това е един прост начин, да въздеистваш на работата на Софтуера на ECU-то, по различни таблици, без да го препрограмираш, отваряш и т.н. Поне аз така бих го направил.
Възможно е при различни (евентуално тунинг) версии на Firmware-a, да се ползва много успешно.

Трябва да поровим из :beer: Сигурно има нещо написано.
Отговори

Vertig0 снимка Vertig0 09 септември 2008 - 14:29

Браво за инфото момчета,обаче имам въпрос: Докато работи ДВГ ли да обръщам коректора?
Отговори

Prilo снимка Prilo 09 септември 2008 - 14:41

Чакай да изръся и аз малко мозък.
И аз подобно на колегата бях чел в един британски форум, че т.нар. октанкоректор с позиции А и Б само променя оборотите на празен ход.То друго не трябва и да прави, щом ХЕ-то е с ноксензор.
Разглежданият случай в онзи форум, беше за В6 мотор. Произведените за ЮАР машини били с по-строги норми за изгорели газове и ниво на шум. Посредством тая джаджа се докарвали по-ниски обороти на празен ход и по-ниски нива на СО-то.
Ся....колко е вярно, и колко е бил в час оня дето го е писал из форума....не знам.Но на мен ми звучи като единственото логично обяснение.
Отговори

Оги снимка Оги 09 септември 2008 - 15:42

Ок, следва логичния въпрос:

Защо и двата имат нок сензор, а само единия има октан коректор?
... или защо и двата имат едно и също нещо, а на различните мотроници изпълняват различни функции?
Отговори

VectraB снимка VectraB 09 септември 2008 - 16:00

НЕ, според Мен, и Двата нямат октан коректор. Това какво пише, на тапата мисля че няма значение.
Прочети pdf- за М2.5, който съм качил по-горе. В него пише че предварението се определя само от показанията на Knock Sensor-а. С 2 думи е описано и как и на какви интервали.
Истинския Октан Коректор напримр на C20NE просто фиксира едната от двете таблици.

И двата случая, мисля че този конектор е за нещо друго, но не и за Октан коректор.
За какво точно, мога само да гадая, както направих малко по-горе.
Отговори

blizzard снимка blizzard 10 септември 2008 - 12:18

Добре а ако gadjo_1978 е прав как се разбира кое е А и Б като буксата е подвижна . Знае ли някой като съпротивления как са октаните?
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 10 септември 2008 - 12:27

Прочете ли темата?
Предварението за различния бензин не се определя от "октан коректора", а от knock sensor-a. Виж поста точно над твоя. В него е сбит отговора максимално чисто.
Отговори

blizzard снимка blizzard 10 септември 2008 - 12:51

От писаното не става 100% ясно. Още повече че щом на някои хе има 95/98 значи наистина има нещо.

Доколкото съм чел за детонационните датчици те имат функция единствено да предпазват мотора и не могат да дават по голямо предварение от това на картата. Могат само да режат аванса за да не се строши мотора. След спиране на детонациите на малки стъпки предварението се връща до регистриране на нови детонации, ако такива няма то максимално аванса стига до зададените стойности, не повече. Тоест ако мотора е настроен по карта за 95 и ние караме със 100октана датчика няма да даде по-голямо предварение независимо че реално детонации няма да има.

Според мен твърдо има логика да има за октан коректор но дали е така?
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 10 септември 2008 - 13:04

 blizzard, на Sep 10 2008, 01:51 PM, каза:

От писаното не става 100% ясно. Още повече че щом на някои хе има 95/98 значи наистина има нещо.

Според мен твърдо има логика да има за октан коректор но дали е така?

Твърдо не. Motronic 2.5 е този с куплунг 95/98, и именно в неговото описание пише...

Цитат

Octane coding
Because of the sophistication of the KCU and timing control an octane coding plug is not considered necessary for the 20XE &
C20XE engines. Octane adjustment is automatically selected according to operating conditions. Motronic 2.5 is programmed with
two different timing maps. These are Low Octane Number Map (more retarded timing) and High Octane Number Map (more
2 advanced dwell angle). The KCU selects the appropriate map according to the following conditions. Once knocking combustion
of more than 50 have occurred, the KCU switches to the Low Octane Map. Once approximately 8.5 minutes of knock-free
operation have passed, the KCU switches to the High Octane Map.


Относно KCU:

Цитат

Knock sensor
The optimal ignition timing (at engine speeds greater than idle) for a given high compression engine is quite close to the point of
onset of knock. However, running so close to the point of knock occurrence, means that knock will certainly occur on one or
more cylinders at certain times during the engine operating cycle.
Since knock may occur at a different moment in each individual cylinder, Motronic 2.5 employs the Knock Control unit - KCU (in
the ECU) to pinpoint the actual cylinder or cylinders that are knocking.


С две думи - настройката ниско/високо октаново гориво става автоматично, благодарение на Knock Control unit, който се намира в ЕКУ-то и получава сигнал от Knock Sensor-a.
Отговори

blizzard снимка blizzard 10 септември 2008 - 13:20

Интересно там пише че има две карти и детонационния модул сам избира между двете.

Според мен не е изключено да има различни вариации. Примерно тези с букса 98/95 именно буксата да управлява двете карти а не модула. А меду другото моята вектра е с 2,5 и си е с А В.
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 10 септември 2008 - 13:26

Отказвам се...Щом data sheet-a на производителя не може да те убеди, че C20XE не ползва октан коректор - не знам коя ще е силата, която е в състояние да го направи. Приключвам с конкретно изречение от data sheet-a, пък ти си мисли каквото искаш...

Цитат

Because of the sophistication of the KCU and timing control an octane coding plug is not considered necessary for the 20XE & C20XE engines.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg