Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Двигател X16SZR

CuMo снимка CuMo 22 април 2010 - 17:59

Здравейте, колеги! Имам запитване за този тип двигател, как е и за какво става въпрос общо взето. Моля мнението си да споделят хора, които имат коли със същия агрегат, не че и на другите мнението е излишно, но все пак си е по-добре. Интересува ме, защото онзи ден малко се погонихме с един мерцедес и ми се наложи да поддържам малко по-високи обороти. Астричката на която е мотора е учебна (на бащата) и е газифицирана, та малко ме гложди дали не съм прецакал нещо, защото беше темпо от 120-130, че като го изпреварвах стигна и до 160км/ч, по оборотомер имаше още около 700-800 оборота използваем диапазон, но все пак дали може да съм прецакал нещо? Предварително благодаря на отзовалите се!
Отговори

ndachev снимка ndachev 23 април 2010 - 10:35

Аз карам такова чудо. Принципно този двигател не е предназначен за големи натоварвания, все пак е в най-ниския клас - ниска компресия, малко коне. Само X16SZ е една идея по-слаб. При изкачване на наклони си е направо задължително да се поддържат малко по-високи обороти - около и над 2500, смяна на предавка чак след 3000. Ако не се прави това, се усеща муден. Изобщо не те съветвам да го натискаш много. Това че си го карал веднъж така не би трябвало да е проблем, но не го прави системно. В youtube има клипчета как карат такъв двигател със 180 и дори повече км/ч, но по нашите пътища и с нашите горива - едва ли...
Имай впредвид че наблюденията ми са само за каране на бензин, газ нямам защото карам малко (4-5 хил. км/година).
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 23 април 2010 - 12:50

1-во да те успокоя, че надали е станало нещо фатално, зависи колко време си я държал у "лютеницата" (както се изразяват рейсърите :) ) абе по принцип избягвай да я цедиш до максималните обороти продължително време, по точно да я държиш в максималните. Иначе скорости до 140- 150 на 5 предавка въобще не трябва да е проблем, т.е. да поддържаш обороти около 3 000 - 4 000 не мисля, че е опасно.
А чакай че ми стана интересно, я кажи 700 - 800 обороти преди максимума на каква скорост съответства и на коя предавка? Щото тия колички са с дългички скорости, например на 5-та предавка при 3 000 об/мин съм с 120 км/ч, а при 150 км/ (дотолкова съм си позволявал да я изцедя 1 - 2 пъти), ако ме не лъже паметта оборотите бяха не повече от 4 000 или там някъде, ама то и бавно се развърта нагоре, още повече че макс. скорост, която му дават е 165 км/ч по спомени.
Мнението беше редактирано от баш майстора: 23 април 2010 - 12:52
Отговори

CuMo снимка CuMo 23 април 2010 - 20:23

У лютеницата изобщо не съм го вкарвал, колкото до скоростите на трета съм вдигал 130 и е било около 5000, май са дългите, а когато вдигнах 160 на 5 пак беше на тея обороти някъде. Червената зона започва от 6500 обаче не ми се вярва чак такива обороти да развие и затова писах към 700-800, поне така си мисля, тревожи ме, че я карах на газ, а не на бензин и затова питам. А колкото до този двигател, доколкото разбрах от буквите във ВИН кода, това R накрая значело форсиран, само че не разбирам кое му е форсираното като е на същите коне като 16NZ-та, някой ако има по-подробна информация за това двигателче ще му бъда благодарен да я сподели. Благодаря предварително!
Отговори

mita4e снимка mita4e 23 април 2010 - 20:45

Едно време, когато беше здрава магистралата Шумен-Варна и аз карах моята(бензин) с 160-180 без никакви проблеми. Но по спомен оборотите май бяха по-малко, може би около 4000-4500. И все пак наистина двигателчето е слабо, но за нормално каране(като моето) е екстра. Аз съм доволен.
Отговори

v_ankata снимка v_ankata 23 април 2010 - 21:30

Вие какви теми обсъждате... То че мотора е слаб - слаб е, но едно такова каране с 4-5000, че дори и 6000об няма как да му навреди, освен ако не се кара дълго време.. Тия коли не са от стъкло, не се чупят от едно настъпване, щом колата е загряла, има вода и масло, така лесно няма да се предаде. Според мен ако е здрав мотора ще понесе мнооого по големи изтезания от това да дигне 160км на 4000об :newsm05_41: :mhihi: :doh:
Отговори

CuMo снимка CuMo 25 април 2010 - 17:54

Така си е колега, но все пак не я караме с качествено масло, а с такова от някви 9-10 лева литъра. Плюс това днес като го проверявах по щеката нямаше нищо друго освен масло, но като вдигнах капачката където се налива имаше освен масло и малко беличко. Това значи ли, че е пресечено, казанчето с антифриза не го видях как е. Давайте по-бързо съвет, че направо се побърках! Благодаря предварително!
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 25 април 2010 - 19:50

Не се притеснявай, всичко е ОК.
Това беличкото е вследствие конденза на парите от най-вече зимния период.
Така се получава защото мотора е подложен на големи температурни аномалии през зимата.
Забърсваш го това и нямаш проблем!!!
Отговори

ndachev снимка ndachev 25 април 2010 - 20:31

Така е, доста майонеза прави този мотор, особено ако се кара само на къси разстояния. Направо може да конкурира завод на "Олинеза" :manta: Бърши хубаво, и карай и извънградско, и нямаш проблеми.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 25 април 2010 - 20:33

Няма проблеми колега!
Карай си и си свиркай! Щом си успял да вдигнеш 160 с този "звяр", значи си е добре мотора. :opc:
За всеки случай почисти степ мотора, дроселовата клапа и смажи последната. Ще се изненадаш приятно!
Провери на диагностика и ламбда сондата, ако ти светва "двигателчето" на таблото при 100-110 на 5-та предавка. Универсалната на Бош е към 100лв.
Четвърта година карам Caravan с такъв двигател, като отначало ми се струваше доста спънат. След посочените интервенции и смяна по принуда на средно и задно гърне с тръбите колата вече не ме изнервя толкова. Е, не е спортист, но за годините си понавървява доста с минимален разход на гориво за моето каране :manta:
Отговори

CuMo снимка CuMo 25 април 2010 - 20:40

Колега, да ти кажа честно, Астричката е учебна и май няма смисъл да й правя тея неща, защото е на около 35 000 реални километра и по сервизна книжка и по състояние, лампичката на двигателчето не свети на никаква скорост, само че като я включа на газ светва, с бащата трябва да й сложим някакъв ламбда емулатор или симулатор за да спре, иначе дано да сте прави за конденза и затова, че няма проблем, аз се притеснявам не защото съм вдигнал тази скорост то беше около 5000 оборота, притесняваме, че преди това темпото си беше 120-130 и целия път от около 40 км го минах на газ, затова ме е страх. Благодаря много на отзовалите се колеги!
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 25 април 2010 - 21:02

Кой набор е колата? 35000км пробег само и с този мотор?
Нещо не ми се вярва, защото е спрян от производство в края на 1999, ако не ме лъже паметта...
Отговори

CuMo снимка CuMo 26 април 2010 - 16:25

Така е, приятелю, прав си, и аз доколкото знам се произвежда до около края на 99-2000, колата е набор 98. Историята й е много дълга, толкова, че тук няма да ми стигне мястото да напиша за какво става въпрос, общо взето имаме Астра Ф, тя си беше учебна и останахме много доволни от това, което предлага Опел, говоря като съотношение цена-качество, та решихме да вземем по-новичката Астра - Г, и бяхме решили да е дизел, защото служебната учебна на бащата е такава с Исузу мотора(пак Астра Ф), и двамата много ни радва как върви, обаче като започнахме да обикаляме то нямаше една запазена кола, някъде около девет месеца сме обикаляли по автосалони и сме говорили с хора, които вкарват коли, опитаха се да ни метнат с една Шкода Октавиа 1.8 20 клапана, обаче не успяха, и така намерихме тази Астричка, не е дизел, но си върви прилично, то мен затова ме е страх да не прецакам нещо, защото си е супер запазена. По сервизна книжка беше на 28 000 преди около 10 месеца, попълнена от - до, с печати, с подписи, лепенки, бележки и другите си му простотий, като цяло състоянието й е близо до излязла от завода преди година, всеки който е бил скептик когато съм му казал, че е на толкова километри, когато съм го качвал просто е онемявал. Малко е странно изпълнението на Астричката - климатик си има, обаче ел. стъкла и ел. огледала няма, луда работа, но се живее. Пожелавам на всекиму такъв късмет с колата, хората трябва да знаят, че става с много търсене и още повече късмет, това е! Колкото до това дали съм я прецакал, смяната на маслото е след има-няма 1000 километра - ще се види тогава най-точно. Пак искам сърдечно да благодаря на отзовалите се колеги!
Отговори

mita4e снимка mita4e 26 април 2010 - 23:09

И как решихте да я направите учебна :mhihi:
Отговори

CuMo снимка CuMo 27 април 2010 - 17:39

Ами при положение, че бащата е инструктор, пък след време и аз може да стана, защо да не я направим. Малко ми беше тъжно, че толкова запазена кола трябваше да я правим учебна, та да я чупят някакви хора, ама какво да се прави, пари трябва да се изкарват. :mhihi: :mhihi:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg