Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

1.6 екотек в Опел Вектра C?

ГостNikola Petkov_* 09 февруари 2011 - 15:22

Здравейте,
Това ми е първи пост в този форум ,но карам Опел вече 5 години
В момента имам колебания дали да купя Опел Ц с двигател 1.6 екотек на 156000 километра
Има пълна сервизна книжка,проверена в Булвария и е без технически проблеми
Притесненията са ми,че 1.6 е доста слабо за това купе и се питам дали това може да доведе до проблем в двигателя в близко бъдеще,въпреки че в момента няма такива индикации
Благодаря предварително за мнения и коментари
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 09 февруари 2011 - 15:46

Ами,да... Слаб е за тежкото купе,но зависи от къде ще го погледнеш.

Ако караш колата в града,от точка А до точка Б и не обичаш да се състезаваш,двигателя е добър. Ако мислиш да "натискаш" колата,определено е малък. Иначе е сравнително икономичен.
Мисля,че както при 1.8,скоростите са му много къси,но не е проблем. Преди да я вземеш,все пак я покарай и си направи някакъв извод :)).
За 1.8,както при мен, при празен ход почти не се чува,че работи. Но на магистралата при скорост над 150,в купето става шумно. Иначе при 100-110 км/ч с автопилот прави разход ~6.2/ л/100км.
1.8 също не става за гонки,но има прилична динамика и набира бързо. Разход на масло - колкото сипят в сервиза,толкова и източват. Макс. 200-300 грама на 15000 км.
Също прегледай добре и сервизната история,смени на масла,филтри,ремъци и т.н. и ако всичко е изрядно,взимай,колата ще те очарова :))

Дано съм ти бил полезен.
Ако имаш някакви въпроси,питай смело :))

Поздрави!
Мнението беше редактирано от pacho_m: 09 февруари 2011 - 15:48
Отговори

Рошко снимка Рошко 09 февруари 2011 - 15:48

Vectra C определено не е най-подходящият градски автомобил - по-скоро е лимузина за дълго, комфортно пътуване и този 1.6 лично според мен би й бил малък/тромав/харчещ майка си и баща си мотор...
Отговори

vankis снимка vankis 09 февруари 2011 - 16:31

Колега, покарай колата и сам ще си прецениш дали те утройва като вървеж. Все пак това си е субективно. Иначе няма какво да му стане на двигателя, ако е бил сервизиран редовно и експлоатацията е била правилна.
Отговори

ГостNikola Petkov_* 09 февруари 2011 - 16:40

 pacho_m, на 09 Feb 2011, 16:46, каза:

Ами,да... Слаб е за тежкото купе,но зависи от къде ще го погледнеш.

Ако караш колата в града,от точка А до точка Б и не обичаш да се състезаваш,двигателя е добър. Ако мислиш да "натискаш" колата,определено е малък. Иначе е сравнително икономичен.
Мисля,че както при 1.8,скоростите са му много къси,но не е проблем. Преди да я вземеш,все пак я покарай и си направи някакъв извод :)).
За 1.8,както при мен, при празен ход почти не се чува,че работи. Но на магистралата при скорост над 150,в купето става шумно. Иначе при 100-110 км/ч с автопилот прави разход ~6.2/ л/100км.
1.8 също не става за гонки,но има прилична динамика и набира бързо. Разход на масло - колкото сипят в сервиза,толкова и източват. Макс. 200-300 грама на 15000 км.
Също прегледай добре и сервизната история,смени на масла,филтри,ремъци и т.н. и ако всичко е изрядно,взимай,колата ще те очарова :))

Дано съм ти бил полезен.
Ако имаш някакви въпроси,питай смело :))

Поздрави!


Благодаря за бързия отговор.
В никакъв случай не ми трябва мощен двигател - до сега бях на 2.0 пълен инжекцион и освен да харчи бензин друго не правеше.
1.6 като цяло ми харесва.Единственото,което ме вълнува е дали мога да разчитам че при добра поддръжка двигателя ще издържи да кажем още 100 000 километра или не?За мен това в крайна сметка е повече или по-малко инвестиция и не ми се ще да купувам след 50 000 километра нова кола
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 09 февруари 2011 - 16:47

Аз също мисля, че 1.6 е слабичък за това купе. По-добре 1.8
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 09 февруари 2011 - 16:48

Ще издържи и много повече.Просто трябва да си я поддържаш колата. :icon_wink2:
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 09 февруари 2011 - 17:11

При добра поддръжка,може и 2 Х 100000 да издържи :).
И все пак пробвай колата преди да я купиш...
Отговори

ГостNikola Petkov_* 09 февруари 2011 - 17:32

еми пробвах я на пътя.Тествах двигателя на компютъра в Булвария.Амортисьорите,и другите по-сериозни консумативи са наред.Маслото е сменяно преди 1000 километра и всичко изглежда перфектно.Явно ще я взема - дано не греша
Отговори

milenxe снимка milenxe 09 февруари 2011 - 18:01

Ако колата ти харесва,лапвай я ,щото най много да чуеш 200 различни мнения и после да има да ги мислиш!Щом няма да натискаш явно ти е добър вариант,пък и си е сравнително нова колица :icon_wink2:
Отговори

fanatic снимка fanatic 09 февруари 2011 - 18:15

Според мен и като правило базов мотор на който и да е модел не е добре да се купува. Разбирам, че колегата разчита на това, че колата има минало и се знае какво и е, което не може да се каже за 99,9% от колите в БГ, но според мен това не е достатъчно услвовие да купиш автомобил, който след няколко месеца ще ти покаже, че е твърде тромав, твърде лаком и.т.н за мен това не е твоята кола... наясно съм, че не всеки трябва да кара големи мотори, но този дори идеален просто е куц, харчи и.т.н....
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 10 февруари 2011 - 11:39

Аз също бих те посъветвал да си вземеш малко по голям мотор, купето на Вектрата е много тежко и дори и 2.2 не я прави спортна кола, но ако колата е много запазена и на добра цена....ти решаваш
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 10 февруари 2011 - 11:57

Колеги, човека ясно каза, че не му трябва кола за настъпване, да е спортна,а надежден автомобил.
Кола като тази Вектра си има ясни предимства:
- първия собственик не би купил такава кола ако е със "състезателни" наклонности и мачка педала на газта- хората, които купуват такива коли са прагматици, които искат автомобил, който да ги кара от точка А до Б и да не създава допълнителни разходи.Следователно шанса колата да е карана нормално и спокойно е много по- голям от този при една по-спортна модификация примерно;

- данъка (ако е 100 конски сили) е много малък, заради 15-20 коня отгоре защо да плаща 200 лв горница всяка година;

- разхода на автомобила (в добро техническо състояние) би бил нормален, ако разбира се не се настъпва.Но това дали ще настъпваш градско 1.6, 1.8. или 2.0 бензин разхода винаги отива много нагоре.Същот важи до голяма степен и за вървенето- тия мотори са много близки като характеристики.

- варианта газов инжекцион, тогава разходите за гориво биха паднали значително;

Моя извод е, че ако човек не държи на допълнителните екстри (приемаме,че колата има клима, серво, централно и ел стъкла) тази Вектра би била един добър и прагматичен избор.
Мнението беше редактирано от martin_kolev: 10 февруари 2011 - 11:58
Отговори

торел снимка торел 13 февруари 2011 - 00:12

Хайде и аз да се включа, макар и малко късно. Колегата може вече да е взел колата. Най-важното е да е здрава - и аз също не държа на мощни двигатели, бързи ускорения и т.н. Ниския разход, надеждността и не на последно място евтината поддръжка също са важни. Все пак, да си кажа впечатленията от една среща за около 200 км каране с Вектра B Комфорт 1.8 - на 60 000 беше май като я карах. Нисък разход, сравнително комфортно купе, климатроника ми хареса как работи, озвучаването (вграденото) беше доста добро. Като минус мога да отбележа, че наистина както казват останалите, купето е твърде тежко за този двигател. Колата си беше мудна при ускорение. Друг минус - колата беше служебна и имах възможност да я наблюдавам известно време, макар и да не я карах аз. От тежкото купе май страда и окачването, щото и смениха половината предница още на 40 000 км.
Когато си избирах кола преди 3 години, също се чудех на такава Вектра, но накрая избрах Голф 4 1.6 :mhihi::

Edit: Вектрата, дето съм карал, е по-стария модел. За следващия нищо не мога да кажа, не съм карал, но на размери и тегло май не е по-малък.
Мнението беше редактирано от торел: 13 февруари 2011 - 00:26
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 13 февруари 2011 - 00:23

 торел, на 13 Feb 2011, 0:12, каза:

От тежкото купе май страда и окачването, щото и смениха половината предница още на 40 000 км.


Не страда от купето ,а от това,че е служебна :mhihi:
Отговори

торел снимка торел 13 февруари 2011 - 00:48

Бе като за нова кола ми се вижда доста трошлива, а и не е карана душмански (не ми я даваха много :mhihi: )
Отговори

vaskogts снимка vaskogts 13 февруари 2011 - 10:24

Съвсем не си заслужава този двигател на това купе! :mhihi: На 100% съм сигурен, че ще харчи повече от 1.8 двигателя и ще видиш какъв смисъл се крие зад израза- "ходене на Богородица по мъките"! Имам познат, който беше в подобна ситуация- Астра Г комби- дали да е 1.6 или 1.4. Казах му, че 1.6 е по- добър за това купе и ще е по- икономичен, ама той: НЕ и НЕ. Взе си 1.4 и сега си скубе косите- ама то много харчи, хич не варви, оле мале какво ще правя... Та Мой съвет е : 1.8 е по- добрият избор! :idiot:
Отговори

m4r1qn снимка m4r1qn 13 февруари 2011 - 10:36

Двг. най вероятно е XER - 115 кс и данъка и е 300+ лв. Имам наблюдения върху Зафира с този мотор - последното, което можеш да кажеш е, че е икономична - градско София с клима - 12 - 14 л/100км!!!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 13 февруари 2011 - 13:46

Темата стана като повечето в един друг форум. Там все едно половината карат 300коня+++ и като чуят такива неща 1.6 на Вектра им става зле. Мощността на един автомобил е много субективно понятие. Аз пример мога да кажа моя случай. Аз купих А6 4х4 с 140 коня бензин. Маршрута който карам е Своге-София ми колата все едно за този път е правена. Хем в дефилето късите предавки са много добре, хем като сложа 5-та пак си карам със 100-120 по околовръстното. Да 2-3 пъти годишно като се кача на магистралата виждам, че там нещата може да са по-добре ама пълно щастие няма. Там съм бавен, само сравнен с най-бързо минаващите коли. Но 2-3 пъти годишно на магистрала колата си ме устройва супер.

ПП - Конкретно аз съм сигурен, че Вектрата ще си върви прилично. Единствения и минус ще е на магистралата, но ако човека реши да си купи колата за няколко излизания ...а бе да я кара и сам да си реши :mhihi: :idiot:
Отговори

Kondo снимка Kondo 13 февруари 2011 - 23:31

Е кое му е минус на магистрала след кат там тежкото купе веднъж засилено може и 160 си поддържа без проблеми? Нещо ти е сбъркана логиката ми се струва.Кофтито е точно градско когато трее се ускорява и особенно когато шофьора има така наречения по-тежък крак и ръчка малкия мотор.Аз лично не съм фен нито на астра г комби 1.6 моно,нито на тая комбинация.Уж по-нова кола, а динамика неотговаряща на визията.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg