Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Car Audio

Как да разбера кое е + и кое -

Тази тема е заключена

Gmilev снимка Gmilev 16 ноември 2009 - 21:25

Ще си слагам нови колони но не ми се дават 20-30лв за нищо при положение че и сам мога...

Проблема е как да разбера кой кабел е + и кои е -

става въпрос за предните ...долу в краката...
мерси
Отговори

Рошко снимка Рошко 16 ноември 2009 - 21:32

 Gmilev, на 16 Nov 2009, 21:25, каза:

Ще си слагам нови колони но не ми се дават 20-30лв за нищо при положение че и сам мога...

 Gmilev, на 16 Nov 2009, 21:25, каза:

Проблема е как да разбера кой кабел е + и кои е -

И в крайна сметка можеш или не можеш, щом като даже не можеш да хванеш кое е + и кое -?
Отговори

Gmilev снимка Gmilev 16 ноември 2009 - 21:36

хах само трябва да ги монтирам и да сглобя вратите

сложното е да свържа 2 кабела...
Отговори

maksi снимка maksi 16 ноември 2009 - 21:43

Имаш ли задни колони?
Ако нямаш връзваш едната колона като се опитваш да познаеш кое е +.При сглобяването на втората колона ще видиш разлика като вържеш колонката два пъти с обърнати полюси.Не мисля,че ще имаш проблем. :drinks:
Отговори

Gmilev снимка Gmilev 16 ноември 2009 - 21:52

имам само елипси? :drinks:
Отговори

Automatic снимка Automatic 16 ноември 2009 - 21:57

При мен на вектрата са на дясната врата жълт + и жълт с кафяво -, на лявата зелен + и зелен с кафяво -. Незнам дали притеб цветовете са същите, но едноцветния е + ,а с кафява лента -. Дано съм ти бил полезен.
Мнението беше редактирано от Automatic: 16 ноември 2009 - 21:57
Отговори

maksi снимка maksi 16 ноември 2009 - 22:23

И това е вариант,но не се знае кой гаражен майстор е слагал евробуксата,ако е сменявана.
Значи метода на изключването...
Пускаш само лявата колона(елипса)и връзваш предната колона по един начин.Чуй как звучи и обърни полюсите.Веднага ще усетиш разлика в звученето,която се усеща още повече ако е пуснат Loudness-a,ако имаш такъв.Разликата идва от там,че когато са обърнати полюсите на говорителя баса отива назад,а не напред :drinks:
По същият начин правиш и десния канал.Нищо не може да се обърка ако вържеш неправилно колоните,освен това,че няма да свири качествено.
Отговори

docenta снимка docenta 16 ноември 2009 - 23:05

С батерия от 1,5V свързваш за кратко и гледаш накъде ще тръгне мембраната ако е навън значи си свързал + със + и - със - ако тръгне навътре значи са обратно. :icon_wink2:
Отговори

Jasper80 снимка Jasper80 16 ноември 2009 - 23:19

Колега взимаш един мултицед и мериш,а ако неможеш да работиш с мултицед или нямаш,тогава взимаш и светодиод и с него.Слагаш го на една батерия и виждаш кое краче е плюс(дългото трябва да е по-принцип ако не са рязани крачетата),след това закачаш светодиода на жичките и когато светне разбираш кое е + и кое е -.
С :icon_wink2: Jasper80.
Отговори

djface снимка djface 17 ноември 2009 - 09:10

 Gmilev, на 16 Nov 2009, 21:25, каза:

Ще си слагам нови колони но не ми се дават 20-30лв за нищо при положение че и сам мога...

Проблема е как да разбера кой кабел е + и кои е -

става въпрос за предните ...долу в краката...
мерси



Здравейте! Колега аз така правя- свързваш по някакъв начин без значение +/- , включваш касетофона, пускаш си някоя песничка с повечко бас /нещо черно и т.н./ и гледаш на каде ще прави баса, ако е навън си 6 точки ако е на вътре обръщаш кабелите. Аз така правя и при мен си действа.
п.с. Не усилвай много просто леко колкото като удари бас да виждаш мембраната на къде се мърда.
Успех!
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 17 ноември 2009 - 10:06

 djface, на 17 Nov 2009, 9:10, каза:

гледаш на каде ще прави баса, ако е навън си 6 точки ако е на вътре обръщаш кабелите

Тотално грешно!!! Писал съм го много пъти в най различни теми, но ще го напиша пак. Всяка музика всеки бас или каквото и да е друго има положителна и орицателна полувълна. Това значи че говорителя мърда колкото напред токова и назад. Така че ако си мислите че като обърнете полюсите ще се смени посоката грешите! Ще се смени ФАЗАТА. Ако движението в единия случай е такова _--_-- като обърнете кабелите ще е такова --_--_. Толкова относно теорията.
На практика ако имате един говорител няма абсолютно никакво значение как е вързан! Ако имате 2 или повече тогава е важно те да са СИМФАЗНИ. Това на български значи да се движат ЗАЕДНО напред и назад. Ето така

--_--_--_

--_--_--_

Ако ги включите противофазно (т.е. единия е включен обратно на другия) тогава единия когато излиза напред, другия ще се прибира назад и като резултат двете вълни ще се гасят.

--_--_--_

_--_--_--

Това на практика води до липса на ниски честоти (както вече някои колеги обясниха).

Няма значение дали + на усилвателя е вързан към + на говорителите. Важното е всички говорители да се включени еднакво. Т.е. ако единият е включен - на говорителя към + на усилвателя, то всички трябва да са включени така. И това няма да води до потъване на мембраната вместо изкачане напред!
Ако все пак държите да сте + към +, тогава метода с батерията е най-лесен и безгрешен :)
Отговори

maksi снимка maksi 17 ноември 2009 - 12:03

Именно за този вариант говорех и аз.Аз така си закачам колоните.В последните 6 месеца карам втора астра,на която само един говорител е "обърнат" и музиката е отвратителна.Буксата е оригинална...нарочно ли така го правят не знам,но със сигурност не е от плеъра ми.
Отговори

Рошко снимка Рошко 17 ноември 2009 - 12:14

 Astra 1.4mi, на 17 Nov 2009, 10:06, каза:


Бих казал, че след този отговор няма какво да се добави! И за да не се разводнява повече темата и да се СПАМ-и, я заключвам. Ако някой смята, че има нещо смислено да добави, да ми пусне ЛС, за да я отключа.
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg