Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Изчезваща утечка.

Jivko92 снимка Jivko92 05 ноември 2020 - 16:08

Здравейте колеги, имам проблем с утечка. Колата е Астра г 99 1.6 моно 75. Утечката е непостоянна, ту я има, ту я няма. В моментите когато я има за около 3-4-5 часа успява да събори толкова акумулатора, че даже не може да завърти стартера. В мига в който изкарам клемата било то на + или - утечката изчезва. Опитвал съм се да я замеря като си викам човек да държи едната сонда за - на акумулатора, а аз придържам другата сонда към клемата и я вадя, но щом го направя утечката отново изчезва. Незнам дали е в мултицета проблема или аз бъркам нещо, а така не мога да проверя и предпазителите. Проблемът е отдавна, поне година, а чак сега пиша защото взе да зачестява (последния месец пада поне 4-5 пъти и вече ми се налага да разкачвам след всяко каране, за всеки случай). Появаваше се по-често лятото, а преди това поне 4 месеца нямаше нито един случай. Какво може да е според вас?
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 05 ноември 2020 - 17:20

Колко стар е акумулатора,какво е радиото в колата и на първо време свали крушката за осветление на багажника и сваляй панела на радиото ако може.
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 05 ноември 2020 - 17:48

За да не изчезне утечката запаралелваш с друго захранване с последователно свързан ампермер изключваш акумулатора и мериш тока.Целта е елемента който дърпа да не се нулира.След това с предпазителите за насока.Нещо остава в някъкъв/никакъв/режим но ти го нулираш с ваденето на клемата за да мериш и няма как да го хванеш.Ако имаш път към Нова Загора се обади ще ти помогна.
Мнението беше редактирано от stoyanzs: 05 ноември 2020 - 17:59
Отговори

Jivko92 снимка Jivko92 06 ноември 2020 - 08:42

 mrsch66, на 05 ноември 2020 - 17:20, каза:

Колко стар е акумулатора,какво е радиото в колата и на първо време свали крушката за осветление на багажника и сваляй панела на радиото ако може.


Акумулаторът е на под 2 години, радиото не се сещам точно каква марка е, но всеки път свалям панела. Ще проверя за крушката на багажника, но е много малко вероятно, защото съм почти на 100% сигурен, че има случаи в които не съм отварял багажника, но се е получавало.
Отговори

Jivko92 снимка Jivko92 06 ноември 2020 - 09:05

 stoyanzs, на 05 ноември 2020 - 17:48, каза:

За да не изчезне утечката запаралелваш с друго захранване с последователно свързан ампермер изключваш акумулатора и мериш тока.Целта е елемента който дърпа да не се нулира.След това с предпазителите за насока.Нещо остава в някъкъв/никакъв/режим но ти го нулираш с ваденето на клемата за да мериш и няма как да го хванеш.Ако имаш път към Нова Загора се обади ще ти помогна.


Малка батерия 12V от ел. количка дали ще свърши работа? И така ли трябва да стане свързването?

file:///C:/Users/ord4/Desktop/New%20Microsoft%20Word%20Document%20.htm

file:///C:/Users/ord4/Desktop/New%20Microsoft%20Word%20Document%20(2).htm
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 ноември 2020 - 09:08

 Jivko92, на 05 ноември 2020 - 16:08, каза:

В мига в който изкарам клемата било то на + или - утечката изчезва. Опитвал съм се да я замеря като си викам човек да държи едната сонда за - на акумулатора, а аз придържам другата сонда към клемата и я вадя, но щом го направя утечката отново изчезва.

А как разбираш, че точно преди да извадиш клемата е имало утечка, та след това пък е изчезнала при ваденето?
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 06 ноември 2020 - 10:31

 Jivko92, на 06 ноември 2020 - 09:05, каза:

Малка батерия 12V от ел. количка дали ще свърши работа? И така ли трябва да стане свързването?

file:///C:/Users/ord4/Desktop/New%20Microsoft%20Word%20Document%20.htm

file:///C:/Users/ord4/Desktop/New%20Microsoft%20Word%20Document%20(2).htm

На ЛС съм ти дал телефон да коментираме.
Отговори

Jivko92 снимка Jivko92 06 ноември 2020 - 11:23

 Стаевски, на 06 ноември 2020 - 09:08, каза:

А как разбираш, че точно преди да извадиш клемата е имало утечка, та след това пък е изчезнала при ваденето?


Замервам волтажа на акумулатора, разбира се. А разбирам, че е изчезнала, защото като откачиш клемата и замериш с амперметъра не показва консумация.
Мнението беше редактирано от Jivko92: 06 ноември 2020 - 11:27
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 ноември 2020 - 11:36

Да разбирам ли, че не си говорил по телефона с колегата?
Въобще не се прави така.
Просто потърси в гугъла и прочети малко.
Отговори

Jivko92 снимка Jivko92 06 ноември 2020 - 14:31

 Стаевски, на 06 ноември 2020 - 11:36, каза:

Да разбирам ли, че не си говорил по телефона с колегата?
Въобще не се прави така.
Просто потърси в гугъла и прочети малко.


В гугъла(VW тема "Измерване на утечка") ми показва точно това, което съм описал с началото на темата. Да, не съм говорил с колегата, на работа съм, но като се прибера ще пробвам неговия начин. Разбира се, може да я няма утечката, но ще видим. Познат ме посъветва да обърна внимание на диодите на алтернатора, но честно казано идея си нямам как да стане. Но да, едно по едно нещата.
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 06 ноември 2020 - 15:28

 Jivko92, на 06 ноември 2020 - 11:23, каза:

Замервам волтажа на акумулатора, разбира се. А разбирам, че е изчезнала, защото като откачиш клемата и замериш с амперметъра не показва консумация.

ВОЛТАЖА не ти е проблем не те интерисува.Проблема е тока който според теб описаното тече когато си поиска.ЗАТОВА резервирано захранване /с ток надвишаващ предполагаемата утечка най добре друг АК/ ПОСЛЕДОВАТЕЛНО ампермер на 10 А щото сигурно това имаш.След това в ПАРАЛЕЛ все едно че зареждаш стария АК.Ако имаш утечка и си откачил АК на колата то през ампермера на резервното захранване ще видиш какво тече АКО НЕ СИ СИГУРЕН В СЕБЕ СИ НЕ ГО ПРАВИ нека някой ел го направи.Сигурен ли си че нямаш никаква консумаия нали си с централно
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 ноември 2020 - 20:29

А толкова ли е трудно, като се прибере, да остави уреда на амперметър и закачен след като затвори и заключи колата, ако трябва и цяла нощ.
Така, ако ресетва нещо и се появява след определено време, ще се види сутринта на уреда.
Ако и това не помогне, то тогава ще трябва да "чакали" кога го има, чак тогава да прави схемите с външно захранване.
Явно има определено време, след което "някой модул" откача.. И не виждам по-лесно от това, да остави уреда цяла нощ и да повери сутринта. Ако не работи почивните дни, ще може и за повече да я остави така.

Две щипки, едната на клемата с палката, другата между кабела и другата палка и готово. И чакаме мишката в капана.

За диодите на алтернатора не знам дали, обикновено ако там има неизряден диод, то ще е постоянно, няма да има "тука има-тука нема".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 ноември 2020 - 20:34
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 07 ноември 2020 - 10:27

 Д-и-м-о-в, на 06 ноември 2020 - 20:29, каза:

А толкова ли е трудно, като се прибере, да остави уреда на амперметър и закачен след като затвори и заключи колата, ако трябва и цяла нощ.
Така, ако ресетва нещо и се появява след определено време, ще се види сутринта на уреда.
Ако и това не помогне, то тогава ще трябва да "чакали" кога го има, чак тогава да прави схемите с външно захранване.
Явно има определено време, след което "някой модул" откача.. И не виждам по-лесно от това, да остави уреда цяла нощ и да повери сутринта. Ако не работи почивните дни, ще може и за повече да я остави така.

Две щипки, едната на клемата с палката, другата между кабела и другата палка и готово. И чакаме мишката в капана.

За диодите на алтернатора не знам дали, обикновено ако там има неизряден диод, то ще е постоянно, няма да има "тука има-тука нема".

Разбира се че може да пробва и други варианти. Може и с АМПЕР клещи за прав ток стига да ги имаш.Може може ама си е ручкане.Едва ли утечката ще се появи в гаража.Сигурнно става след каране с включени разлини модулиАбе мерене му е майката.
Отговори

ZIGI снимка ZIGI 07 ноември 2020 - 13:46

Не е ли по-лесно -поставя се амперметър , шунтира се и се пали колата ,след малко се гаси маха се шунта и се следи консумацията ?
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 07 ноември 2020 - 15:53

 ZIGI, на 07 ноември 2020 - 13:46, каза:

Не е ли по-лесно -поставя се амперметър , шунтира се и се пали колата ,след малко се гаси маха се шунта и се следи консумацията ?

Да това е много добър вариант.Аз с другото захранване го правя в електрониката когато сменям батерии за памет и не искам да загубя данните.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg