Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Налягане на маслото

dj_zenith снимка dj_zenith 12 май 2014 - 16:39

Здравейте колеги, искам да питам колко трябва да бъде налягането на маслото на Astra F X16SZR, понеже сложих уреди за маслото и волтажа от Calibra и при загрят мотор на празен ход ми показва под 1 бар. Това нормално ли е или трябва да е повече? Също така на празен ход когато налягането стане около 0.8 бара ми светва лампата за маслото, но си мисля, че това се получава защото датчика е от Calibra C20NE а там сигурно и работното налягане е по-високо. Извинявам се ако има вече такава тема, но не я открих - намерих за други двигатели, но не и за моята. Благодаря предварително на всички отзовали се!
Отговори

kalin09 снимка kalin09 12 май 2014 - 17:57

На моя екотек 4 на празен ход 4,5 с газ. 1 и надолу е много малко.
На твое място бих премерил с надежден манометър.
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 12 май 2014 - 18:04

Благодаря за отговора колега, в такъв случай ще трябва да пробвам с друг манометър да видя какво ще излезе.
Мнението беше редактирано от dj_zenith: 12 май 2014 - 18:04
Отговори

gramis снимка gramis 12 май 2014 - 19:16

 dj_zenith, на 12 май 2014 - 18:04, каза:

Благодаря за отговора колега, в такъв случай ще трябва да пробвам с друг манометър да видя какво ще излезе.
на малки обороти при загрял двигател трябва да държи около 1 но да не пада под 0,8
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 12 май 2014 - 19:53

Под 0.8 бара не пада, но ми се вижда ниско - не трябва ли да е около 1.5 - 2 бара (става въпрос за празен ход) или за по-слабите мотори е по-ниско налягането? Освен това колко е нормалното работно налягане за този мотор? А това със светването на лампата за маслото под 1 бар защо се получава?
Отговори

kalin09 снимка kalin09 12 май 2014 - 20:17

Помпата е същата като на моята,а на лампата това и е работата,според мен имаш проблем...
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 12 май 2014 - 20:58

Светене на лампата е притеснително, дори и да е само на място и даже да е прегряла. Проблема не е в датчика на прибора, щом лампата свети. Явно налягането наистина е малко. При налягане под 0.8 бара трябва да свети лампата. На топъл мотор при над 2000 оборота налягането трябва да е над 3 бара, колкото повече-толкова повече(мечо пух). Сега сериозно, налягане и над 5,5 бара също е вредно и затова си има клапан.
Калине, наистина искам да ми направиш мотора на топло масло да ми държи 4 бара на място. Поздрави.
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 12 май 2014 - 21:32

 dimitarmark, на 12 май 2014 - 20:58, каза:

Светене на лампата е притеснително, дори и да е само на място и даже да е прегряла. Проблема не е в датчика на прибора, щом лампата свети. Явно налягането наистина е малко. При налягане под 0.8 бара трябва да свети лампата. На топъл мотор при над 2000 оборота налягането трябва да е над 3 бара, колкото повече-толкова повече(мечо пух). Сега сериозно, налягане и над 5,5 бара също е вредно и затова си има клапан.
Калине, наистина искам да ми направиш мотора на топло масло да ми държи 4 бара на място. Поздрави.

Преди да сменя датчика за маслото с този от Калибрата никога не ми е светвала лампата или пък да съм имал някакви проблеми. Иначе момчето с което свързахме уредите ми спомена, че може да се получи този проблем със светването на лампата за маслото понеже датчика е от Калибра C20NE а там налягането е по-високо (не знам дали това е причината) и даже след като сменихме датчика при паленето лампата не загасна както обикновено след 2-3 секунди а след 10-на. Както вече споменах не пада под 0.8 бара на загрял мотор на празен ход, иначе при движение стрелката си се мести и отива до 3-4 бара както и при подаване на газ, но на празен ход загряла пада около и под 1 бар и светва лампата и щом подам малко газ и стрелката се отдалечи от 1 бар нагоре гасне.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 12 май 2014 - 21:57

Ами карай си я и си свиркай, явно проблема е в много далечно бъдеще. Поздрави.
Отговори

veskonyracing снимка veskonyracing 12 май 2014 - 22:21

И аз да драсна някои ред.На опеловите мотори налягането на маслото при загрят двигател на 850 оборота трябва да е 1.5-2.0бара.Датчиците за активирането на лампата са настроени да я включват на 0.4бара.При по стара машина лампата може никога да не светне при ниско налягане,защото датчика е поставен в глух отвор на маслената помпа,който много често се пълни с така наречения слъдж/много гъста консистенция,а в някои случаи твърд маслен нагар като този в капака за клапаните/.За това по старите двигатели имаха проблеми с мазилната уредба ,в частност износваха разпределителният вал или тунела за вала,защото не можеш да разбереш кога е ниско налягането на маслото.На биг блоковете в главата има още един клапан ,които подържа 0.4бара налягане за повдигачите.,т.е. падне ли под това налягане повдигачите започват да чукат.Аз имам Астра с двигател х16нз които съм го мерил с монометър и резултатът беше 1.5 бара на 85градуса на антифриза и 850 оборота.На кадета /гси / на дигитала показва две деления,а на монометъра 1.8бара но двигателя беше на 70000км от основен ремонт.
За най сигурно е да се премери налягането с външен монометър!!!
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 12 май 2014 - 22:26

Не вярвам да имам проблем с налягането, защото според мен щеше да гасне ако е ниско (поправете ме ако греша) или пък досега щеше да блокира ако я карах с ниско налягане. М/у другото така и не разбрах колко трябва да бъде налягането на този мотор студен и съответно загрят. А и маслото е на не повече от 2000 км от последната смяна. Но за всеки случай ще трябва да се премери с друг манометър.
Мнението беше редактирано от dj_zenith: 12 май 2014 - 22:45
Отговори

kalin09 снимка kalin09 13 май 2014 - 07:30

 dimitarmark, на 12 май 2014 - 20:58, каза:


Калине, наистина искам да ми направиш мотора на топло масло да ми държи 4 бара на място. Поздрави.

Това беше преди години,с качествено масло и перфектен мотор. Мога да ти го направя,но струва ли си? Тия дни като си правя гърнетата пак ще я проверя и ще пиша.
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 13 май 2014 - 19:27

Сутринта като я запалих държеше 3 - 4 бара (поне толкова показваше уреда) и докато пътувах (около 5км) не падна под 3 бара, но и мотора не беше загрял. Преди час като се прибирах вече при загрял мотор около 95 градуса на празен ход беше около 1.2 бара и съм сигурен, че ако беше загряла още докъм 97 - 98 градуса примерно щеше да падне към 0.8 - 1 бар. При първа възможност ще премеря с друг манометър да видя той какво ще покаже.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 13 май 2014 - 20:18

Значи по-скоро маслото е менте...
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 13 май 2014 - 20:33

Маслото което последно сипах е MOTUL 6100 Synergie+ 10W40 уж оригинално, на тубата пишеше Made in France и преди да сменя датчика не ми е светвала лампата а и редовно проверявам нивото и то е близо на максимум, което сигурно е множко ако има някакво значение.
Отговори

borro снимка borro 13 май 2014 - 20:44

 kalin09, на 13 май 2014 - 20:18, каза:

Значи по-скоро маслото е менте...

и като се нагрее оредява - съответно пада и бара.

Виж покарай я още няколко дни и сипи наблюденията.
При под еденица мисля е проблем.
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 13 май 2014 - 21:22

 borro, на 13 май 2014 - 20:44, каза:

Виж покарай я още няколко дни и сипи наблюденията.

Колега предполагам искаше да кажеш да споделя наблюденията около налягането. А според вас дали има истина в това, че тези смущения може да се получават защото датчика е от Калибра и там налягането трябва да е по-високо заради по-големия мотор.
Отговори

Жоро снимка Жоро 14 май 2014 - 08:40

Според мен във високите може и да има разлика между твоя и NE-то, но и колегите ти казват, че на място и при теб трябва да е над твоите стойности...
Аз се съмнявам дали датчика ти нещо не е е сдал. По-трудно гаснене на лампата, светене...
Нямаш ли някой познат да замените датчика да видиш какви стойности ще даде...
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 14 май 2014 - 10:28

 Жоро, на 14 май 2014 - 08:40, каза:

Според мен във високите може и да има разлика между твоя и NE-то, но и колегите ти казват, че на място и при теб трябва да е над твоите стойности...
Аз се съмнявам дали датчика ти нещо не е е сдал. По-трудно гаснене на лампата, светене...
Нямаш ли някой познат да замените датчика да видиш какви стойности ще даде...

И аз си мисля, че проблема най-вероятно е в датчика, защото ако налягането беше толкова ниско като загрее досега или щеше да ми е светнала поне веднъж лампата със стария датчик, или да е блокирала вече. А да я карам вече 3-та година откакто е при мен с ниско налягане и досега да не и стане нищо не ми се вярва. Ще потърся друг датчик или друг манометър да видя с тях какви ще са стойностите. Иначе поне за сега лампата вече си гасне нормално след палене, единствено първото палене след монтирането на Калибровия датчик загасна след 10-на секунди.
Отговори

veskonyracing снимка veskonyracing 15 май 2014 - 19:52

Брат,налягането на този двигател на студено трябва да бъде 4.5-5.0бара на празен ход.На загрял 1.5-2.0бара.Със сервизен монометър всяко отклонение е проблем.Лампата ще ти светне при 0.4бара.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg