Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Управление климатроник- ПРОБЛЕМА Е РЕШЕН

tisho.74 снимка tisho.74 11 юли 2013 - 15:39

Здравейте колеги,

Отдавна подозирах, че вентилаторчето в управлението на климатроника на вектрата не работи (намира се в един малък въздуховод зад мъничката решетка на панела с дисплеите и бутоните на климатроника). Разбрах го със сигурност като си направих диагностика с Оп-Ком, като излезнаха две грешки, които след изчистването им се появиха отново:
1. Internal blower not working/functioning
2. Replace ECU
Така или иначе проблема ми беше ясен и преди това, защото ми беше направило впечатление, че всичко си работи, но реакциите при промяна на температурите са по- бавни отколкото трябва- заподозрях липса на обдухване на датчика за температура на въздуха в купето.
Та питанията ми са следните:
1. Някой има ли информация откъде мога да си купя такова моторче или цялото вентилаторче, съответни обозначения, тип и т.н за целта?
2. Инфо поне за напрежението, на което работи това моторче, тъй като на него няма никаква информация, а измерването на напрежението на платката ми изглежда Мисията невъзможна, още повече това вентилаторче по начало не работи непрекъснато.

Благодаря предварително на отзовалите се колеги!
Мнението беше редактирано от tisho.74: 12 юли 2013 - 14:08
Отговори

fitnesman снимка fitnesman 11 юли 2013 - 18:22

Колега, при мен е същото положението..
Опитай следното: Размърдай вентилаторчето, може и да го напръскаш с WD-40, при мен така се оправи, но скоро пак ми се появи грешката и явно пак е отказало. По оста на самото вентилаторче се натрупва яко гняс и го затормозява, а то е много фино и мъничко.Така че може и да не е изгоряло, опитай поне. Иначе мисля че трябва да сменяш целия модул за управление. Аз пробвах с два различни такива от морги, но и двата бяха със същия проблем.Явно си е хронична болест в модула
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 юли 2013 - 18:30

Благодаря колега, доколкото и аз знам голяма част от втората употреба се оказват със същия проблем, затова и не ща да си купувам цяло "ново" управление, а ще опитам да си оправя моето. След малко го свалям от колата, ще видя какво може да се направи и непременно ще споделя.
Отговори

fitnesman снимка fitnesman 11 юли 2013 - 18:34

Супер, виж какво ще стане и непременно пиши какъв е резултата...Ще следя с интерес.И успех ;)
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 11 юли 2013 - 20:10

Имах същия "проблем".Въпросното моторче работи,но поради повишено триене,блока на климатика го отчита като грешка.Проблема се решава с една съчма 1мм. и две капки масло за автоматична скоростна кутия.Решението го видях в един Руски форум но не мога да намеря линка.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 юли 2013 - 20:37

Такааа, историята е класическа- дванадесетгодишен прах и оттам моторчето не върти, пък и смазката на оста на ротора и тя дванадесетгодишна.... Почистване с четка, издухване, почистване с четка, изваждане на ротора на моторчето и почистване на втулката и оста с контактен спрей, изчакване да изсъхне, смазване със свежо масълце и готово. Но понеже вече е тъмно навън утре ще се разбере крайният резултат.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 11 юли 2013 - 20:37
Отговори

fitnesman снимка fitnesman 11 юли 2013 - 20:38

Супер...стискам палци да си решил проблема, дано....и утре сподели с нас веднага ;)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 юли 2013 - 08:01

Такааа, грешките вече са ;-)
1. Internal blower working/functioning perfectly
2. And do not Replace ECU, PLEASE
;-))))
Работи отлично, при изключване от контакт вече не светят двете тирета на дисплейчето, грешките изчезнаха яко дим. Според мен проблема е решен поне за няколко години или докато отново натрупа прахоляк.

А след като си направих анализ на цялата работа мога да препоръчам следното на тези от Вас, които ще се решат на тази стъпка като мен:
1. Заредете се с доза търпение и спокойствие.
1. При разглобяването на модула с управлението за отваряне на щипките използвайте по- широка плоска отвертка, от порядъка на 5 мм защото така става по лесно.
2. Внимавайте с лентовия кабел, който свързва двете платки в блока, защото при невнимателна работа може нещо да се обърка.
3. Почистването според мен е най- добре да се извърши с четка с естествен косъм и обдухване, без да се пръска нищо с WD40 или подобни спрейове, най- добре да се почисти всичко вътре, включително и целия въздуховод. Единствено от някакъв спрей или разтворител се нуждае осичката на ротора и втулката на същия, аз използвах памучен тампон напоен с контактен спрей. Тази техника преди време използвах при профилактика на капстаните (тонваловете) на касетни декове, със сигурност може да ползвате и медицински спирт 95% или коресилин като по- леснодостъпни течности. След това смазвате с една, не повече от две капки рядко синтетично масло, може да ползвате и финно машинно масло.
4. Моторчето се разглобява лесно- просто плавно и внимателно издърпвате перката нагоре и тя излиза заедно с постоянния магнит и оста на двигателчето. Всъщност постоянния магнит с оста и перката представляват ротора на това моторче.
5. След тази процедура сглобявате по обратния ред, монтирате в колата и се наслаждавате на по- добре работещ климатроник в жегите, а най- вероятно и парно през зимата.
Снимков материал няма, защото в момента нямам с какво да направя що- годе добра снимка.
Айде със здраве и успех!!!
Мнението беше редактирано от tisho.74: 12 юли 2013 - 17:02
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg