Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Управление на бензинова помпа

Flash Ray снимка Flash Ray 23 март 2009 - 14:13

Здравейте колеги,
от няколко месеца вектрата почна да пали по-трудничко и в един момент се замислих,че не чувам помпата да "тръгва" като дам контакт.Поразпитах тук -таме,също и колеги тука от Форума и преобладава мнението,че помпата трябва да тръгва за малко(една-две секунди) докато качи налягане и после да спира.При мене обаче не тръгва.Свалях кората долу вдясно където ми е компУтера и релето и плюс към помпата изобщо не отива,когато давам контакт - само на стартер.Иначе управлението на релето става през един червено-кафяв кабел от въпросния компютър(краче D6). Публикувано изображение
Иначе по запалването всичко е ново(кабели,свещи,капачка,палец)без бобината.Колата се кара и на газ.Иначе колата си върви на бензин без проблеми и помпата си храни без проблем до прекъсвач,т.е. едва ли е от помпата.А самото реле си работи - когато съм на стартер затваря и пуска плюса към помпата :mhihi:
Отговори

elozew снимка elozew 23 март 2009 - 14:30

Така трябва да е. Помпата тръгва при вклюване на стартера и работи докато постъпват импулси на компютъра. Ако двигателя загасне , а е на контакт - помпата спира да работи. Никога досега не съм чувал моята помпа да работи, когато дам на контакт.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 март 2009 - 15:54

Да при някои модели помпата подкачва бензин на контакт,при други се включва само при въртене на стартера.Хубаво е да караш малко на бензин(ако не го правиш)защото освен дюзата помпата също клеясва в следствие от което гори.Поздрави
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 23 март 2009 - 16:02

 Rosen Popov, на 23 Mar 2009, 03:54 PM, каза:

Да при някои модели помпата подкачва бензин на контакт,при други се включва само при въртене на стартера.Хубаво е да караш малко на бензин(ако не го правиш)защото освен дюзата помпата също клеясва в следствие от което гори.Поздрави


Специално при C18NZ тръгва за около 2-3 секунди след даването на контакт, А и релето се намира в двигателния отсек в голяма черна кутия над сервоапарата.
Това реле се управлява с минус от компютъра та не разбрах какъв плюс търсиш там?
Мнението беше редактирано от Georgi - Plovdiv: 23 март 2009 - 16:04
Отговори

Flash Ray снимка Flash Ray 23 март 2009 - 16:13

 Georgi - Plovdiv, на 23 Mar 2009, 04:02 PM, каза:

Специално при C18NZ тръгва за около 2-3 секунди след даването на контакт, А и релето се намира в двигателния отсек в голяма черна кутия над сервоапарата.
Това реле се управлява с минус от компютъра та не разбрах какъв плюс търсиш там?


Колега,
аз търся плюс към помпата.Този плюс идва от кл.87 на релето за помпата М,както се вижда на схемата,която съм приложил.При мен релета в двигателния отсек няма,а това за помпата е там,където съм посочил,но това в случая не е важно.Иначе си прав,че релето се управлява през компа - и аз това съм написал.
Значи да уточня,че колата доста сериозно си я подкарвам на бензин,а и забравих да кажа,че за всеки случай смених и дюзата,ама нищо не се промени,ако не е работила колата 4-5 часа пали трудно.Ако съм я загасил преди малко пали без проблем.
Мнението беше редактирано от Flash Ray: 25 март 2009 - 09:33
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 23 март 2009 - 16:38

 Flash Ray, на 23 Mar 2009, 04:13 PM, каза:

Колега,
аз търся плюс към помпата.Този плюс идва от кл.87 на релето за помпата К58,както се вижда на схемата,която съм приложил.При мен релета в двигателния отсек няма,а това за помпата е там,където съм посочил,но това в случая не е важно.Иначе си прав,че релето се управлява през компа - и аз това съм написал.
Значи да уточня,че колата доста сериозно си я подкарвам на бензин,а и забравих да кажа,че за всеки случай смених и дюзата,ама нищо не се промени,ако не е работила колата 4-5 часа пали трудно.Ако съм я загасил преди малко пали без проблем.


Всякакви съмнения около помпата ще разсееш само ако извадиш маркуча след регулатора на налягането в инжекторния блок и като въртиш стартер (щом само с контакт не става ) хвърля бензин. Може да сложиш и някоя пластмасова бутилка да не се олее всичко. Трябва да пръска от щуцера който се намира по-близо до двигателя.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 23 март 2009 - 16:44

Уточнете си коя година са ви колите, защото ми се струва, че единия гледа втора програма, другия Би Ти Ви и се чудите, защо са ви различни водещите...
Отговори

Flash Ray снимка Flash Ray 23 март 2009 - 18:54

 Georgi - Plovdiv, на 23 Mar 2009, 04:38 PM, каза:

Всякакви съмнения около помпата ще разсееш само ако извадиш маркуча след регулатора на налягането в инжекторния блок и като въртиш стартер (щом само с контакт не става ) хвърля бензин. Може да сложиш и някоя пластмасова бутилка да не се олее всичко. Трябва да пръска от щуцера който се намира по-близо до двигателя.

Според мен същината на проблема е че до помпата НЕ стига плюс през контакт.Мисля че в тая насока трябва да се "човърка".Ти сам казваш че при тебе тръгва като дадеш "контакта".Иначе благодаря за съветите.

P.S.
...иначе в заглавието си пише че колата е '91 лето правена
Мнението беше редактирано от Flash Ray: 23 март 2009 - 22:16
Отговори

Prilo снимка Prilo 24 март 2009 - 08:31

Охх мамка му - АМАН ВЕЧЕ!!!

Вземи една пробна лампа.
Вдигни задните седалки.
Махни пластмасовата капачка под дюшемето.
Откачи куплунга на кабелите на помпата.
Нахакай в куплунга краищата на кабелите на пробната лампа.
Дай на контакт и врътни на стартер.
Ако светне лампата - помпата е дала фира. Ако не светне - търси релето и го прослушай дали работи.

За нататък не ми се пише.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 24 март 2009 - 10:15

Изобщо не разбирам за какво се рови в тази посока- ако релето беше прецакано, как ще върви до прекъсвач?! То релето да не участва само при запалването? Или един прекрасен ден да е решило, че няма да сработва на контакт, а чак на стартер?! С всичко изброено дотук най-много да откриеш, че помпата ти тръгва при позиция стартер, а не само на контакт. Чудо голямо! Моята си е оригинално така, а си пали от раз! Освен това рейката с дюзите си остава под налягане като загасиш мотора. :newsm05_41: Търси проблема в трудното палене другаде!
Мнението беше редактирано от AlexMav: 24 март 2009 - 10:16
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 24 март 2009 - 10:49

мен ми мирише на датчика на температурата за Еку то .... да пали и да не пали...
Отговори

Flash Ray снимка Flash Ray 25 март 2009 - 09:32

 Коцето-Шумен, на 24 Mar 2009, 10:49 AM, каза:

мен ми мирише на датчика на температурата за Еку то .... да пали и да не пали...


В неделя през деня пак свалих кората за релето,дето е и в момента я карам така
"разпарчетосана",и вчера като си тръгвах от работа,както и днеска сутринта преди
да запаля вадя релето и с едно кламерче пускам плюс към помпата,за да "качи" гориво и
така два пъти за по около 5 секунди,но пак така си пали по-трудничко.
Явно си прав,че трябва да се търси в друга насока.После ще премеря датчика за температурата
да видя какво съпротивление дава на студено - дано да си прав.
Мнението беше редактирано от Flash Ray: 26 март 2009 - 10:04
Отговори

Flash Ray снимка Flash Ray 26 март 2009 - 10:06

Вчера сложих новия датчик ииии...никаква промяна. :newsm05_41:
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 26 март 2009 - 13:01

да му се невиди:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от Коцето-Шумен: 26 март 2009 - 13:01
Отговори

VectraX20DTH снимка VectraX20DTH 26 март 2009 - 15:27

При C18NZ помпата не се чува при даване на контакт,а започва да работи след завъртането на ключа при палене при някой релето е отпред в кутията моето се намира при електрония блок отпред в дясно в краката.На скоро имах проблем и аз с паленто катоя оставя за няколко часа или пък като загрее много спирам някаде и след минути няма запалване какво ли не рових накрая се оказа комутатора.Смених го и сега всичко е наред.
Отговори

deydod снимка deydod 31 март 2009 - 07:50

И аз имам проблем с моята C18NZ -> не вървеше както трябва. Отидох на майстор да замери налягането 0.75бар. По спецификация на C18NZ дават толкова на помпата. Никога несъм я чувал да върти при контакт и никога не е сменяна (колата е 1993та). Майстора се хвана за главата - перфектна 15 годишна помпа. Както и да е - иди и замери как е налягането на помпата след това търси другаде проблеми. При мен се оказа проблем с двигателя и тъй като неповярвах на майстора сека протече от гарнитурата на главата, но още върви пущината. Много са здрави тия C18NZ :icon_wink2:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 31 март 2009 - 10:36

Наистина първо свържи една пробна лампа на местото на помпата и пробвай......

Колкото до заработването на помпата на контакт мойта кола пак е NZ мотор 91ва година и заработва за 2 секунди за да качи налягане. След като изгася от контакт и дам отново на контакт след 1-2 секунди помпата НЕ заработва отново. Ако почакам обаче 6-7 секунди и дам пак на контакт чак тогава заработва пак. Значи има някакъв сензор за налягането който кара помпата да "подкачва" за 2 секунди. Както каза колегата "Georgi-Plovdiv" трябва да се разкачи маркуча и да се опита пак. Ако тогава не заработи помпата то проблема не е в регулатора на налягане.

Иначе щом колата е с газова значи аванса най-вероятно е мръднат и може и това да е причината че върти малко повече. За всеки случай може да пробваш да изолира газовата за 2 дни като и спреш кранчето и изчакаш да свърши газта по тръбопроводите и да покараш на бензин. Пробвай за всеки случай.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 31 март 2009 - 10:38
Отговори

Flash Ray снимка Flash Ray 01 април 2009 - 08:41

 javor_bg, на 31 Mar 2009, 11:36 AM, каза:

Иначе щом колата е с газова значи аванса най-вероятно е мръднат и може и това да е причината че върти малко повече.


C18NZ сама си прави аванса - делкото не се върти.
Благодаря на всички включили се в темата,но явно засега ще остане така,защото колата си върви екстра и харчи нормално.Трудното палене все някак ще го преживея.
Като остане време ще я закарам някъде да и премерят налягането и така...

Поздрави!!!
Отговори

Flash Ray снимка Flash Ray 24 октомври 2009 - 12:01

Понеже наскоро някой беше писал,че във форума изобилства от теми с нерешени проблеми,тоест някой пуска тема и после като си реши проблема не споделя какво и е било на колата,реших да споделя какво се случи по моя въпрос с трудното палене.
От както е пусната темата досега нямаше никаква промяна.Миналата седмица сменях изпарителя(BRC на около 200 хил.км) с Lovato и изведнъж проблема се оправи.Значи колата винаги си пали на бензин.Не знам каква е връзката,но е факт че сутрин като се кача все едно паля друга кола.Не знам каква е причината.

Поздрави!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 24 октомври 2009 - 18:05

Ако има нещо различно във вакумите може да даде отражение. Все пак си вакумен регулатор на налягане :devil-smiley-019: ...... :mhihi:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg