Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Странен шум над 70км/ч

senses снимка senses 07 февруари 2021 - 18:05

Здравейте, от известно време в купето се чува странен шум над 70-80км/ч сякаш въздушната струя мърда нещо разхлабено като ламаринка. Чува се много тихо и звука идва отпред или вътре от таблото или от двигателния отсег. Звука не е обвързан с оборотите на мотора. Не е и от скоростта на вентилатора на купето. Спирам го и пак се чува, усилвам го и отново се чува със същият интензитет. Прави го и на свободна по инерция, важно е скоростта да е по-висока от 70км/ч. Не е и от пътната настилка, колата няма хлоп, няма троп. Колата е Opel Zafira B 1.9cdti 150k.c 2010г. ръчка
Звука пак казвам е слаб.
Мнението беше редактирано от senses: 07 февруари 2021 - 18:09
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 07 февруари 2021 - 18:45

Вероятно виене на лагер. Обикновено от този диапазон започват виенето. На една Астра при над 60 започваше.
Отговори

benzy снимка benzy 07 февруари 2021 - 19:28

Я се мушни под колата и огледай топлозащитните щитове в тунела на ауспуха, ламарината около болтовете за закрепване корозира и направо се къса около закрепващата точка. Ако имаш кора под двигателя и скоро си сменял нещо и е сваляна прегледай дали всичко затегнато добре.

Ако е лагер както казва експерт Димов, този шум трябва да се усилва в завой, ляв или десен според това на кое колело е и да отслабва, почти изчезва на обратния завой, когато остава вътрешно колело и е по-слабо натоварено. Влез в някой завой по-остро с тази скорост да натовариш главината и ако е това ще го чуеш много ясно и силно...
Отговори

senses снимка senses 07 февруари 2021 - 22:44

Не е лагер 101%. Шума не е виене, а като на нещо което вибрира/клати от струя въздух. Колата е на реални 69 000км. Купувана е нова от мен. Лагер на 69 хиляди възможно ли е? Другата ми зафира е на 172 000 и няма виене на лагери. Главините издават съвсем друг звук и по мои наблюдения се обаждат минимум след 250 000-300 000км. Много благодаря за бързите отговори. Пробвал съм я в завои, няма разлика,все един и същ звук. Ще проверя отдолу топлозащитните щитове.
Мнението беше редактирано от senses: 07 февруари 2021 - 22:49
Отговори

senses снимка senses 07 февруари 2021 - 22:53

Иначе колата е абсолютно тиха и за да чуеш този звук трябва да се заслушаш. Много е тих. В началото си мислех да не е мотора на парното, но не се влияе от оборотите му, което го елиминира, като виновник.
Мнението беше редактирано от senses: 07 февруари 2021 - 22:53
Отговори

benzy снимка benzy 08 февруари 2021 - 00:47

А на приятел ми се разшумя лагер след 30 хил км, ама той си беше някакъв китайски... Явно знаеш как звучи лагер, и го изключваме.
Щом според теб вибрира от струя, огледай бронята (не знам при теб дали ги има тия "гумени" престилки под нея) ако си закачил нещо. Огледай отпред около радиаторите и въздухозаброниците да не е влязло нещо и да се е заклещило. Огледай подкалниците за някоя откачена щипка или нещо подобно, което въздушното съпротивления при по-високата скорост да огъва.
Ако пак нищо хлабаво не откриеш може да пробваш да я вдигнеш във въздуха и на място да вдигнеш 70-80 (само че трябва да я обезопасиш добре да не хукне и по възможност без да има нищо пред нея), а да видиш дали пък няма нещо по окачване и скорости.
Знам какво е да те дразни подобен шум, побъркват ме такива неща, а са адски трудни за хващане...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 февруари 2021 - 09:24

В наши дни май няма нищо странно в смяната на лагери на 60к на нова кола. "не са като едно време"
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 февруари 2021 - 11:46

Като не си сигурен какво е, единият начин е този с повдигането и вдигане на въпросната скорост. Така, ако не е от "въздушната струя", значи ще е механичен проблем. Тоест ще се отсее едната възможност, защото колата ще седи на едно място.
Подпри я на едни хубави дебели трупчета, някой да се качи и да раздаде на педала.. а ти слушай.

Другият е, ако звукът си е пак там, да си караш и ако започне да се усилва въпросният звук, значи може и да е лагер.

И важно, колкото и да е подпряна, запалена ли е и да някой да раздава на скоростите, никой да не ляга отдолу, освен ако не сте на канал. само около нея и се местиш.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 февруари 2021 - 11:54
Отговори

na4o4o снимка na4o4o 12 февруари 2021 - 21:01

Здрасти,колега и аз да използвам темата,моя проблем е почти същия само че на опел инсигния 2010 160коня автомат комби,страния шум се чува отдясно със скорост над 80 км,все едно стърже нещо,от месеци се мъча даго открия но няма резултат.
Отговори

senses снимка senses 14 февруари 2021 - 07:51

Здрасти, моят звук не е като свържене или виене. Не променя интензитета с увеличаване на скоростта. Адски тих е звука и сякаш идва от таблото или двигателния отсек. За това и набедих първо вентилатора на парното, но с усилването му, звука си е един и същи до степен в която самият звук на зъдушната струя от вентилатора го заглушава и спира да се чува. Ако пусна дори и супер леко музика, няма шанс да се чуе. Карането остро в завои, ускорение или рязко спиране не променят звука и интензитета.
Само малко да се постопли и ще проверя въпросните термощитове, тампоните на мотора и скоростите. Ще огледам добре за нещо разхлабено.
Мнението беше редактирано от senses: 14 февруари 2021 - 07:52
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 15 февруари 2021 - 08:53

Тия дни имаше вятър. Не се ли възползва от него?
Отговори

senses снимка senses 25 февруари 2021 - 08:02

Виновника за шума е открит. От топлозащитните щитове в тунела на ауспуха. Леко се беше изкривил надолу и заграбваше въздух и от там шума.
Няма изгнило, станало е след една автомивка, която мие отдолу колата. Струята на въздуха при сушене е много силна и е перпендикулярна. Пред мен видях как на една кола и отвори капака за резервоара. Минал съм вече 1200км. и шума го няма. Колата се мие само ръчно на принципа dual bucket и маркуч с препарати само на Chemical Guys в 4 стъпки и никога на водоструйка, но отдолу от време на време я мия на машина която мие само отдолу и после я суши. Просто тази процедура с миенето отдолу вече отпада. Благодаря на всички отзовали се колеги.
Мнението беше редактирано от senses: 25 февруари 2021 - 08:03
Отговори

benzy снимка benzy 25 февруари 2021 - 16:24

Е радвам се, че съм допринесъл с някакъв опит и аз.
Сега музиката ще я пускаш за кеф, не да ти крие шума :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg