Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Не влизат скоростите

inspite снимка inspite 19 септември 2017 - 12:16

Здравейте колеги. Колата е вектра б 96г x16szr . Вчера по обичайния маршрут след работа, осбождавам от скорост аха да вкарам на скорост не иска. С триста зора се прибрах, използвайки голямо усилие за да вкарвам скоростите. Пред блока при запален автомобил скоростите не могат да влизат нито 1,2,3,4,5 (при опит за задна, типичното хъркане при което те заболява сърцето, но отново не влиза). На изгасен автомобил скоростите влизат и излизат нормално(включитлно задна).Ако вкарам първа на изгасен двигател и запаля на съединител колата тръгва без да изхрърля лоста или да се чуват странни звуци. Единственото което ми направи впечатление тази сутрин преди работа отидох пак да я погледна, беше че на запален автомобил като се опитам да вкарам 1ва, изобщо не влиза, но автомобила помръдва 1 сантиметър примерно. Не е давала никакви индикации преди това, че има проблем с скорости или съединител (той е в доста добро състояние по мое мнение). Оставил съм я пред блока, чакам съвети от къде да започвам проверката. Така изведнъж да умре и с тези симптоми се надявам да има ясно решение.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 19 септември 2017 - 13:02

Като е изгасена и си на първа без ръчна, като натиснеш съединителя можеш ли да тикнеш колата на ръце?
Излизаш от колата и с единия крак натискаш съединителя и буташ купето....Получава ли се?
Отговори

inspite снимка inspite 19 септември 2017 - 13:08

Довечера ще пробвам, но снощи бях паркирал под много лек наклон. Сутринта като отидох да я видя и пробвам пак, като натиснах съединителя колата тръгна. По принцип винаги паля на скорост и на натиснат съединител, та ако съм го направил по инерция както по принцип би трябвало да може да се мърда колата.
Отговори

inspite снимка inspite 20 септември 2017 - 07:08

Към колегата Стаевски, да може да се движи колата изпробвано снощи. Иначе я запалих на скорост и я покарам 200 метра, скоростите влизат много трудно, но все пак влизат като е в движение. На място, на запален двигател не може да влезе никоя скорост. Някой идеи?
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 20 септември 2017 - 10:05

Тази кола доколкото знам няма жило на съединителя, а е с помпи така че проблем с жилото отпада. Колега, колкото и банално да звучи си провери задължително нивото на маслото в скоростната кутия при някой майстор. Виж също така и тампоните на двигателя и скоростната кутия дали са здрави.
Отговори

inspite снимка inspite 20 септември 2017 - 10:43

Мога ли сам да проверя нивото на маслото. Има една тема за пробка на вектра б : http://www.opelclub....showtopic=51641 , но не можах да разбера къде се намира по снимката от темата.
Иначе за тампоните сега като спомена, се сещам че точно преди да стане това с скоростите (може би 2 3 сфетофара по-рано) на място докато чаках няколко минути в задръстването усетих че колата работа с повече вибрации, държейки педала на спирачката със сигурност "тресеше" леко. Отдадох на това че съм на газ и от време на време двигателя претреперва и си викам нещо от жегата и задръстането тръгни-спри се дави, но сега като се замисля може и да има връзка. Така или иначе ще трябва явно да я замъкна до някой сервиз, щеше ми се да имам идея къде може да е проблема.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 20 септември 2017 - 20:17

Колкото и да не ти се иска проблема е в съединителя непълно изключва-увлича а това дали е смукнала въздух горната помпа или има боклук на клапанчето и или самия съединител е сдал багажа ще установи човек който има нужните познания ти можеш да провериш дали има достатъчно течност в казанчето на спирачките ако е намаляло до нивото на захранването на съединителя долей и някой да ти помогне да я обезвъздушите можеш да се разминеш евтино ако не е от това цената ще е болезнена.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 21 септември 2017 - 09:03

Щеше да претрисва, ако е счупена пружина на притискателя. Може и нещо по лостовата система да е. Нещо необичайно в лоста за скоростите като по-голям луфт има ли ? Виждал съм на една кола как болта за вилката за скоростите се беше охлабил и имаше същия ефект. Ако има проблем с помпите на съединителя най-вероятно или няма да се връща понякога или ще му се промени хода, а засега в тая тема не виждам подобно нещо.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 21 септември 2017 - 09:11
Отговори

vladigbg снимка vladigbg 21 септември 2017 - 11:00

Абсолютно същите симптоми, само че на VW CAddy, 1.9 TDI (105 к.с., 2007 г), оригинален съединител на 2-рата година, на 90 000 км умря отведнъж, няма включване, нито 1-ва, нито задна , само на изгасен двигател. Също нямаше никакви ясни показания за такова износване, че да спре да включва скоростите отведнъж. Добре че беше служебен, не съм сигурен какво освен съединител сменяха, но си спомням че цената беше нещо от сорта на 1300 лв. Сигурно е бил комплект съединител (демферен) с доста сериозна остъпка :). Тогава във фирмата имаше 50 - 60 чисто нови Кадди-та и на всички съединителите им умираха на 90 - 100 000. На 1-2, карани от "големи шофьори" още на 65 - 70 000 км. колите заминаваха за съединител. Вече монтираните показаха по-добра устойчивост. Допреди да почнат за ги продават на 5-6-та година ( 250 - 300 000 км) не съм забелязал или чул някой да е сменял съединител.
Отговори

inspite снимка inspite 21 септември 2017 - 12:32

 javor_bg, на 21 септември 2017 - 09:03, каза:

Щеше да претрисва, ако е счупена пружина на притискателя. Може и нещо по лостовата система да е. Нещо необичайно в лоста за скоростите като по-голям луфт има ли ? Виждал съм на една кола как болта за вилката за скоростите се беше охлабил и имаше същия ефект. Ако има проблем с помпите на съединителя най-вероятно или няма да се връща понякога или ще му се промени хода, а засега в тая тема не виждам подобно нещо.


Няма необичаен луфт на скоростния лост. Напълно нормално се движи, спрямо преди. Съединителя също, като ход и твърдост е еднакакъв както на запален така и на изгасена кола, както преди.
Като спомена за лостовата система, трябва ми помощник който да ръчка скоростите а аз да гледам.
Само забелязах на лоста, които излиза от купето след маншнона и преди да влезе в следващата връзка ( до скоростната кутия нали са няколко лоста, стави и т.н. ) някаква пластина около пръта която стои отворена (номер 1 на снимката) и неще като скоба, която наподобява "метална свинска опашка" (номер 2 на снимката). Въпросната скоба е скъсана и се опитавах да я извадя но не става. В зоната на маншона има голяма разлика в мръсотията по лоста. Като вкарам на някоя скорост примерно се показват 3 4 сантиметра чист метал, иначе на друга е само мръсотия. Да не би да се е изхлузил този лост след като се отворила тази пластина. Не намирам връзка с това дали е загасена или запалена обаче. Търся малко под вола теле ама....
https://ibb.co/jRAHg5
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 21 септември 2017 - 14:36

Номера по снимката не се виждат, или аз не виждам.....
Намери си помощник и включвайте скоростите при изгасен двигател. Вижте дали при всички ходове на скоростния лост, това що влиза в кутията има същия ход. Говорете си като пробвате. Търсете луфтове.
Няма как съединителя да ти се износи изведнъж.
При положение, че палиш на първа скорост, ако съединителя не отделя напълно, колата ще иска да тръгне още преди да отпуснеш съединителя /педала/.

В прочем в първия ти пост си писал"като се опитам да вкарам 1ва, изобщо не влиза, но автомобила помръдва 1 сантиметър примерно" Това при натиснат педал на съединителя или при самия опит да вкараш първа скорост?
Не разбрах!
Мнението беше редактирано от Стаевски: 21 септември 2017 - 14:42
Отговори

inspite снимка inspite 21 септември 2017 - 14:42

Има малки цифрички и стрелкички, моя грешка че ги направих черни и не си личи много.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 21 септември 2017 - 21:15

Защо търсите под вола теле щом на загасен мотор системата за превключване на предавките работи без проблеми значи че няма провиснали,скъсани тампони няма криви,износени щанги,жила,втулки и каквото и да е подобно проблема е в съединителя или в неговото управление.
Отговори

inspite снимка inspite 21 септември 2017 - 21:31

Защо го търсим е пределно ясно на всеки
Отговори

inspite снимка inspite 23 октомври 2017 - 13:47

Само за протокола, ако някой след мен има същите симптоми. Съединител. Смених комплект притискател и феродо и всичко по скоростите е ок в момента.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 23 октомври 2017 - 15:30

Колега, благодаря, че сподели. Притискателя или феродовия диск беше главния виновник ?
Отговори

inspite снимка inspite 23 октомври 2017 - 15:47

Феродовия видимо беше в горе долу добро състояние. Мернахме го с шублера 8мм, на новия дебелината беше 9 или 9,5 не помня точно. Притискателя от друга страна не толкова добре изгледащ по равнината и може би главен виновник, омекнали "ламели" на притискателя, които успявах да мърдам натискайки с пръст.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 25 октомври 2017 - 18:58

Демек омекналите ламели не могат да отцепят добре претискателния от феродовия. Това от прегряване ли става или от "умора" на материала :confused:
Отговори

ufer снимка ufer 26 октомври 2017 - 08:24

 Стаевски, на 25 октомври 2017 - 18:58, каза:

Демек омекналите ламели не могат да отцепят добре претискателния от феродовия. Това от прегряване ли става или от "умора" на материала :confused:


И от двете! При по-старите производства умората на материалите може да не се прояви дори и след 50 години. Но при новите може и след 5 години да даде фира. Това се дължи на прекалено нови "модерни" сплави при стоманени, чугунени и алуминиеви продукти. Направени са уж за нещо по-добро, а всъщност се цели единствено сваляне на себестойността и респективно увеличаване на печалбите...
Мнението беше редактирано от ufer: 26 октомври 2017 - 08:25
Отговори

indi снимка indi 26 октомври 2017 - 19:39

 ufer, на 26 октомври 2017 - 08:24, каза:

и респективно увеличаване на печалбите...

........чрез увеличаване и оборотите с резервни части.. :fire:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg