Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Смяна на двигател 1.6SE - спукана глава

opel16SE снимка opel16SE 18 септември 2018 - 21:21

Здравейте колеги.Имам Опел Астра 1992 г. 1.6СЕ -74 KW ,без хидравлика и без климатик и работещ двигател и изгнило купе.Преди около 2 месеца си взех Астра 1994 година ,също 1.6 СЕ -74kw,със хидравлика и климатик и след смяна на масло ,шоуто започна.
След около 200 км ,след смяна на маслото "Новия" Опел 1994 ,смеси антифриза с маслото и то се пресече и стана на боза.
Всеки казваше гарнитура ,но след трудното намиране на "майстор", се оказа спукана глава,прикрита със сменени нови гарнитури и незнайно още какво.
Въпроса ми е следния - Възможно ли е двигателя 1.6СЕ на Опела 1992 година, описан по горе ,да се постави на Опела 1994г. с двигател 1.6СЕ(спукана глава) ,който обаче е с ролки за климатик и хидравлика пистов?
"Майстора" два дни се чуди вече.
Извинявам се на всики ВИ ,ако съм объркал нещо с пускането на темата.
Благодаря ВИ предварително за отговорите и съветите.
Отговори

kevin снимка kevin 19 септември 2018 - 06:57

Без никакъв проблем, един вид става въпрос за ниво на оборудване.Прехвърляш си нещата и готово.Този майстор дето се чуди да не си ти,защото не вярвам един Що годе майстор да се чуди, до сега трябва да са минали поне 30 такива астри през него.Предвид модела и годината на производство.
Отговори

opel16SE снимка opel16SE 19 септември 2018 - 10:45

Здравейте.Благодаря за отговора.Аз и днес съм в очакване на отговор от майстора ,възможна ли е смяната на двигателя,при положение че двете коли са при него. Ще споделя резултата,когато имам такъв.
Отговори

Silencer снимка Silencer 19 септември 2018 - 11:51

Може уточниш какво ще прехвърляте - блок с бутала, глава оборудвана или не?

Разликите идват само от захващането - без хидравлика лапата, която е под филтърната кутия една , при другия друга...

Да не говорим законово - трябват ти документи от единия блок , трябва да минеш през КАТ, ако пипаш блока...
Отговори

opel16SE снимка opel16SE 19 септември 2018 - 16:41

 Silencer, на 19 септември 2018 - 11:51, каза:

Може уточниш какво ще прехвърляте - блок с бутала, глава оборудвана или не?

Разликите идват само от захващането - без хидравлика лапата, която е под филтърната кутия една , при другия друга...

Да не говорим законово - трябват ти документи от единия блок , трябва да минеш през КАТ, ако пипаш блока...

Смяна на целия двигател.
Думите на майстора ,преди два/три дни бяха - най-лесно е да извадя двигателя от коша и да го сложа на другата. Каза че ще ми звънне ,когато има някакъв резултат.
Не знам ,защо не смени само главата ,не ми каза основателна и въобще някаква причина,а и аз не бях убеден дали е възможно в онзи момент(няма как да му давам акъл).
Още не съм му звъннал ,защото нямам нерви в момента за поредното "Майсторско оправдание".
Просто исках да разбера дали са достатъчно еднакви двигателите(без ролките за пистов ремък) ,че да възможна смяната.
По нататък ,ще споделя признаците , които според мен (дори и да са нереални) подсказваха за спуканата глава на двигателя ,когато купувах колата.
Отговори

Silencer снимка Silencer 19 септември 2018 - 16:57

По-добре да е наистина само главата да се смени, и като се отвори да се види дали има нужда от бутални пръстени/сегменти/ и биелни лагери.

Защото сега със сменения двигател от старата ти кола си незаконен!

Номера на блока, няма да съвпада с този от големия талон.

Факт е, че единствените които биха го търсили са пунктовете за ГТП и при прехвърляне на колата.

Ти решаваш.
Може след това с талона от старата си кола да идеш до КАТ и да оправите талоните. Щом двигатели са 1към1 няма да има проблем.
Отговори

kevin снимка kevin 19 септември 2018 - 17:39

Начи сменяй двигателя цял, не се занимавай с глупости.За да смениш глава трябва да налееш правилно пари,почваш от нови болтове,и др. и др.ИНАЧЕ ще сменяш гарнитури на пет месеца.Не отваряй здрав двигател.ОСОБЕННО като му знаеш състоянието.В КАТ ще ти вземат 20 до 30 лева да ти издадат талон нов.Двг което се монтира на един и същ модел и е с същия код никакви ядове.Аман от мнения сменяй главата,,вие да не сте приятели на майстора му,дето не може да ги размени,камо ли да направи качествен ремонт.А и тая интервенция е един ден максимум два, да не ти говори за седмица.
Отговори

kevin снимка kevin 19 септември 2018 - 17:47

И по скоро се замисли,като се сменя двигателя,кой съединител е по добрия от двата да се види,аксиален лагер,защтото после пак да не се търсят майстори.
Отговори

Silencer снимка Silencer 19 септември 2018 - 18:58

Ми най-вероятно нямат лебедка, повече от един ден...
Прехвърлянето в КАТ е 30 лв със таксите към банката, но трябва да имаш талон от предишната кола, която трябва задължително да е бракувана.

Прехвърляне на мотор в друг кош е поне 200лв, да не е 300. Но след като толкова лесно, може и за 50-60лв да се направи +/- някой болт :)
Но щом колегата казва аман...сигурно е прав
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 19 септември 2018 - 19:47

Проблема е че майсторите са свикнали да взимат 30-40лв на час и трябва да работи плътно ден-ден и половина зависи колко е сръчен по двете коли за да размени моторите и цената става болезнена.А ако наистина не знае дали моторите са заменяеми при положение че има донор то бягай далече от него.
Отговори

kevin снимка kevin 19 септември 2018 - 20:24

Упражнението съм го правил доста пъти, къде на мен къде на приятели без пари.Съгласен съм занаят е.Двеста добре, хората трябва да ядат,Не ми говори за болтове не са много.Подходящия майстор Ако ИМА инструменти,никакъв проблем.Ползвал съм от хора с въже и тръба до мотокар както дойде, и не съм профисоналист, не си вадя хляба с това.Няма плюс минус някой болт,щото беля.И не си чеша езика,виж ми постовете,което не знам питам,което съм правил казвам.Проблема е че за това време майстора ще смени пет шарнира и два ангренажа без да се напъва и същите пари ако не повече.
Мнението беше редактирано от kevin: 19 септември 2018 - 20:39
Отговори

opel16SE снимка opel16SE 23 септември 2018 - 21:41

Здравейте,смяната на двигателите е вече факт.Важно мисля е да се знае ,че ролките от счупения двигател за пистов ремък са прехвърлени на здравия двигател ,който беше без хидравлика и климатик и там ремъка беше трапецовиден.
Майстора е забравил да смени термостата и изпарителя(дадох му нови) ,а също и скоростната кутия(долял е масло ,защото нямала).
Излишно е сменил ангренаж , водна помпа и ролка , бяха сменени скоро.Сменил също полуоски и всичко отдолу каквото преценил , но единичното тропането при пълен ляв и десен, си остана. Неравномерна работа на газ +бонус теч на антифриз от изпарителя.Наистина не мога да ги разбера тези "майстори",нито се пазаря за пари,каквото им трябва, максимално им е дадена пълна свобода,каквото предложат като време и работа и никога не е изпълено ,каквото е обещано и говорено.
Но важното е ,че за сега Опела върви.Благодаря на всички колеги ,за коментарите и съветите.
Отговори

sathv снимка sathv 23 септември 2018 - 22:42

Хубаво, че сте се справили и опела върви, но по-принцип той няма право да върви докато не го оправиш документално в КАТ. В момента колата се води технически неизправна със всички последици за водача. Застраховката ГО също не важи за технически неизправни автомобили. Ако недай си боже причиниш ПТП ще плащаш като поп. Така, че бързо си оправи документацията и много безаварийни километри.
Мнението беше редактирано от sathv: 23 септември 2018 - 22:42
Отговори

Silencer снимка Silencer 24 септември 2018 - 08:24

браво само така :icon_razz2:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 25 септември 2018 - 16:04

 opel16SE, на 23 септември 2018 - 21:41, каза:

но единичното тропането при пълен ляв и десен, си остана.


На старата ми кола имаше такова пукане при пълен десен и се получаваше от счупен горен край на дясната пружина на предния амортисьор.
Отговори

opel16SE снимка opel16SE 26 септември 2018 - 20:47

 javor_bg, на 25 септември 2018 - 16:04, каза:

На старата ми кола имаше такова пукане при пълен десен и се получаваше от счупен горен край на дясната пружина на предния амортисьор.

И моите съмнения клоняха към пружината ,предупредих майсторчето да смени амортисъорите и да погледне пружините ,но не беше го направил. Опасно ли е да се кара така ,ако е счупена пружината?
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 26 септември 2018 - 20:54

Счупената пружина ще познаеш по това че едната страна виси и колата е нестабилна.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 28 септември 2018 - 11:26

При мене беше само горния край. Карах така доста време докато разбрах откъде е проблема примерно 2 години.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg