Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Поведение на Астра H с ESP по хлъзгава настилка

milipili снимка milipili 10 януари 2008 - 14:04

Здравейте! Заледиха се пътищата и то за доста време и това даде възможност да пробвам и преценявам "файдата от ползата" да имаш ESP. На 1-во място: хубаво нещо е да го имаш особено, когато е комбинирано с добри зимни гуми :o
Онова което малко ме очуди обаче е прекалено агресивната настройка, според мен и моите очаквания, за един пътнически автомобил. В какво се изразява това?
Системата позволява немалко боксуване на водещите колела, преди да се включи тракшън контролът и да светне лампата. Освен това позволява значително, по моите разбирания, странично подхлъзване преди да вземе мерки за вкарване на колата в зададената от волана траектория. Примери - няколко. Наложи ми се да изпреваря един бавнодвижещ се автобус по заснежено и тясно шосе, когато по-рязкото подаване на газ заедно с маневра от волана ме завъртя в опасна, според мен, близост до автобуса :sad-smiley-050: Дори простото подаване на повече от допустимото за пътните условия газ, води до зигзагообразно движение на колата, без индикация за вкл. на ESP и трябва да върна газта, за да накарам колата да се движи праволинейно. Струва ми се, че това вече трябва да е функция на ESP, а не на водача, платил за системата ...
Попитах в сервиза за евентуален update на програмата с по-неагресивна настройка, но ми отговориха, че доколкото знаят - няма. Добавиха, че ESP като всяка регулираща система, трябвало да разпознае излизането от параметри (зададена траектория или различна скорост на водещите и водимите колела) и тогава да се включи с регулираща функция.
В описанието на ESP обаче е казано, че тя разпознава опасната ситуация преди да е настъпила. Поведението на колата на пътя обаче показва, че едва след осезаемото й настъпване - боксуване или странично подхлъзване, системата се включва и взима мерки, на доста късен етап според мен :sad-smiley-050:
Има ли подобен проблем на вашите коли, какво е тяхното поведение и дали имате повече инфо по този въпрос?
Отговори

фалконети77 снимка фалконети77 10 януари 2008 - 14:46

Има нещо вярно...забелязвал съм подобни признаци и на моята колица...само с едно уточнение-колкото по-агресивно карам на сняг или заледен път,толкова по-бързо се задейства системата.При резки маневри или рязко подаване на газ ESP-то сработва по-бързичко,но при по-плавни маневри-няма никой,нищо че се усеща,че колата поднася.
Отговори

astra17DTL снимка astra17DTL 10 януари 2008 - 16:01

Ако се разчита на ESP-то да спасява положението при неразумно каране в хлъзгаво време си е просто самоубийство.
Иначе системата специално на новите опели си е много добра. Сигурно колегите не са карали други коли с такава система и очакват чудеса. Това е само един асистент който се задейства в критични ситуации и колкото по-рядко се включва толково по-добре. Самият принцип на системата е регистриране на разлика във оборотите на колелата. Колкото и бързо да е обработването на информацията, задействане на спирачните апарати, а също така и регулиране на оборотите на двигателя, си е необходимо време. Макар и това време да е мили секунди за това време колата изминава определено разстояние.
Успех
Отговори

kirenski снимка kirenski 10 януари 2008 - 16:08

 фалконети77, на Jan 10 2008, 02:46 PM, каза:

Има нещо вярно...забелязвал съм подобни признаци и на моята колица...само с едно уточнение-колкото по-агресивно карам на сняг или заледен път,толкова по-бързо се задейства системата.При резки маневри или рязко подаване на газ ESP-то сработва по-бързичко,но при по-плавни маневри-няма никой,нищо че се усеща,че колата поднася.


Точно така е :o Забелязал съм абсолютно същото нещо -,
Провокирал съм я много кратно и досега винаги системта е била на 6
Отговори

nikal снимка nikal 10 януари 2008 - 23:31

Абсолютно си е на 6.Такива разни подхлъзвания странични и т.н. ги лови моментално.Искам да кажа,че с добри гуми просто няма грешка-веднага си в правия път.
Отговори

milipili снимка milipili 11 януари 2008 - 15:53

 astra17DTL, на Jan 10 2008, 04:01 PM, каза:

Самият принцип на системата е регистриране на разлика във оборотите на колелата. Колкото и бързо да е обработването на информацията, задействане на спирачните апарати, а също така и регулиране на оборотите на двигателя, си е необходимо време.

Ами това просто не е вярно, защото в основата на регистриране на критична ситуация е разликата в ъгловото положение на волана и отчетения реален курс от йо (yaw) сензора! А в случаите които ме накараха да отворя дума за системата, тези отклонения траеха осезаеми, дълги части от секундата...

Иначе ме накарахте да си помисля и да преценя, че наистина по-дръзкото каране води до по-строги реакции на ESP, а аз предимно отбелязвам бавните или никакви реакции на системата при наистина много внимателно каране, просто защото тази поледица ме кара да съм муден и да внимавам извънредно. Дали пък няма някаква адаптивна функция към стила на шофиране, за която да не са споменали в документацията?
Отговори

milipili снимка milipili 12 януари 2008 - 16:55

Помислих още малко върху това което съобщавате за поведението на ESP на вашите коли и си направих следния извод. Yaw сензорът, който отчита загубата на управление прави това на база измерване на ускоренията в различните направления/посоки. Ако колата се движи бавно (както я карам аз) по-големите отклонения или поднасяния няма да доведат до значителни странични ускорения и сензорът и системата ще реагират забавено. При по-чевръсто каране и леките отклонения от зададената с волана траектория ще създадат сериозни ускорения и сензорът и системата ще реагират бързо. Дали съм прав не знам, но ми звучи правдоподобно :kuku:
Отговори

nikal снимка nikal 12 януари 2008 - 17:01

Мисля,че си прав.Всичко се базира на това с каква скорост си,ъгъл на завъртане,спирачно усилие-абе сложно,но ефективно.
Отговори

ipetrov снимка ipetrov 05 март 2008 - 16:32

 nikal, на Jan 12 2008, 04:01 PM, каза:

Мисля,че си прав.Всичко се базира на това с каква скорост си,ъгъл на завъртане,спирачно усилие-абе сложно,но ефективно.


Мога да добавя, че точно имах възможността да тествам ЕСП-то на лед и сняг на празен път и поляни, където не се страхувам да се ударя в нещо.
Работи много добре и безотказно. Колкото по-бързо и диво се опитваш да караш, толкова по-бързо и рязко се намесва. Не успях да обърна колата или да се заъртя, независимо, че правих неща, които биха обърнали автомобил без такава система.
Нямам забелжки.
Но дори в книжката на колата пише, че ЕСП-то не е направено за да компенсира неразумно каране.
В реални ситуации, ЕСП-то ме е спасявало веднъж на лед, 40 км/ч, просто ме вкара в пътя, тъй колата започна да се хлъзга странично.
С две думи - работи добре. Доволен съм.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg