Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Vectra B, X20XEV - на борда изписва ниско ниво на маслото

вектров снимка вектров 26 декември 2013 - 13:56

Здр.колеги.От известно време на бордовия комп ми изписва-ниско налягане на маслото-това е само когато карам с над 110-120 км. при по ниска скорост надписа не се появява.Първият път като се появи надписа помислих че трябва да се долее масло но се оказа че нивото е добре,реших да го сменя но пак е така.Маслото което слагам е 10-40 кастрол а също и опелското GM.Иначе колата си върви добре,почти не гори масло,разхода е около 7 извън градско на газ/колата ми е с газов инджекцион/Ако някой знае защо се появява този надпис моля да сподели.Весели празници!!!
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 26 декември 2013 - 14:40

Според мен е от качеството на маслото, при мен с масло ГМ също имаше такъв надпис,
а с масло Елф всичко е ОК. И двете са 10/40.
Отговори

danail55 снимка danail55 26 декември 2013 - 15:27

Според мен е проверка на маслото,напиши точно надписа и на моята се появява съобщение когато маслото е под максимума,и аз карам с 10W40 кастрол
Отговори

obic снимка obic 26 декември 2013 - 16:47

Здр. Колеги,
И аз лятото имах същия проблем, до като карах колата с висока скорост към 220 км (над 5000 оборота) с дълга продължителност ми светва чека и ми изписва някакво внимание на маслото но сега не го помня(може да е low level), castol magnatec 10W40 е маслото,няма километрите но от една година на сам не е сменена.
Мисля че на загрят двигател визкозитета на маслото се променя и маслената помпа не може да изпомпи маслото с достатъчно налягане..
Предполагам като се смени марката на маслото всичко ще е ОК..
Отговори

kalin09 снимка kalin09 26 декември 2013 - 19:03

Защо ли мисля че е изписала "ниско ниво на маслото"
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 26 декември 2013 - 19:55

 Peshotiger, на 26 декември 2013 - 14:40, каза:

Според мен е от качеството на маслото, при мен с масло ГМ също имаше такъв надпис,
а с масло Елф всичко е ОК. И двете са 10/40.

Така е май!Преди бях с масло GM 10/40 и ауспуха ми беше ръждив на цвят.(карам на газ)Сега съм с Castrol 10/40,и ауспуха е черен.Колата си върви и харчи нормално.До сега колкото коли съм карал,никоя не се е оплакала от качеството на маслото.Всички оплаквания идват от главата на задкормилното устройство!
Отговори

obic снимка obic 27 декември 2013 - 16:04

kalin09
"Защо ли мисля че е изписала "ниско ниво на маслото"


Колега, това го знаем и ние.Въпросът обаче защо го изписва (при високи обороти) при положение че нивото на маслото е ОК...

 ivan_pop, на 26 декември 2013 - 19:55, каза:

Така е май!Преди бях с масло GM 10/40 и ауспуха ми беше ръждив на цвят.(карам на газ)Сега съм с Castrol 10/40,и ауспуха е черен.Колата си върви и харчи нормално.До сега колкото коли съм карал,никоя не се е оплакала от качеството на маслото.Всички оплаквания идват от главата на задкормилното устройство!


Колега,
Незнам дали имаш проблем в двигателя на колата си но едно знам че на аспуха не би трябвало да имаш нещо, особенно черно..

И от личен опит и професионален знам че голяма разлика има между марките,химичните вещества са различни.
Бях сложил евтино масло (на другата векта 1.6) с непозната марка само за да изкара 1000-1500 км,след тези километри като оборите са около 750 ми почваше да свети лампата на маслото, смених го с марково масло или по пзната марка и нямам никъкви проблеми.(от 2006г. я карам до тогава нямаше подобен случай, казвам го за да не каже някой че маслената помпа е издала багажа)
Мнението беше редактирано от obic: 27 декември 2013 - 16:17
Отговори

kalin09 снимка kalin09 27 декември 2013 - 18:17

Единственото горе-долу логично обяснение е маслото при продължителни високи обороти да няма време да се стече в картера.
Щом като всички знаят че става въпрос за НИВО, а не за НАЛЯГАНЕ сменям заглавието на темата и призовавам да пишете за неща свързани с него.
Може да си отворите нова тема,в която да споделяте за светнали лампи(от липса на налягане) и т.н.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 28 декември 2013 - 15:29

Възможно е на дъното на картера да има някаква гняс,която заема част от обема,ако имаш възможност свали картера и виж за какво иде реч.
Отговори

tokoxxl снимка tokoxxl 30 декември 2013 - 10:11

Здравей колега! И аз го имам същия проблем. Първо започна да излиза надписа на борд компютъра за ниско ниво на маслото при скорост над 110-120 км/ч, а нивото му беше нормално. В последствие надписа стана постоянен. На картера има датчик, който се прецаква и оттам идва надписа на борда. Оправя се само с нов, а не ми се даваха около 160 лв. за нов и си карам така вече 3 години. И аз в началото си мислих, че проблема е в маслото. Пробвах с различни марки масло/реномирани/, като няма да споменавам имена да не правя реклама. Последно карам от около 2 години с пълна синтетика. Преди това карах с полусинтетика.
Отговори

вектров снимка вектров 30 декември 2013 - 14:50

 tokoxxl, на 30 декември 2013 - 10:11, каза:

Здравей колега! И аз го имам същия проблем. Първо започна да излиза надписа на борд компютъра за ниско ниво на маслото при скорост над 110-120 км/ч, а нивото му беше нормално. В последствие надписа стана постоянен. На картера има датчик, който се прецаква и оттам идва надписа на борда. Оправя се само с нов, а не ми се даваха около 160 лв. за нов и си карам така вече 3 години. И аз в началото си мислих, че проблема е в маслото. Пробвах с различни марки масло/реномирани/, като няма да споменавам имена да не правя реклама. Последно карам от около 2 години с пълна синтетика. Преди това карах с полусинтетика.

щтом е от този датчик ще си карам така,мисля че няма смисал да давам пари за нов заради един надпис на компа който се появява само при висока скорост.
Отговори

obic снимка obic 31 декември 2013 - 10:59

 tokoxxl, на 30 декември 2013 - 10:11, каза:

Здравей колега! И аз го имам същия проблем. Първо започна да излиза надписа на борд компютъра за ниско ниво на маслото при скорост над 110-120 км/ч, а нивото му беше нормално. В последствие надписа стана постоянен. На картера има датчик, който се прецаква и оттам идва надписа на борда. Оправя се само с нов, а не ми се даваха около 160 лв. за нов и си карам така вече 3 години. И аз в началото си мислих, че проблема е в маслото. Пробвах с различни марки масло/реномирани/, като няма да споменавам имена да не правя реклама. Последно карам от около 2 години с пълна синтетика. Преди това карах с полусинтетика.


Колега,
Какъв е този датчик който не работи само при високи обороти? На опел не съм го виждал но на рено съм, има две жички само. Ако не е скъсана тази жичка не мога да си обясня как само при високите обороти показва грешно??
Отговори

милен златев снимка милен златев 31 декември 2013 - 12:30

Този датчик на мойта вектра започва да свети 2мм под максимума,а на един приятел със същата вектра му светва 2 мм под минимума,затова тази информация не я считам за миродавна,гледам си щеката и това е.
Отговори

tokoxxl снимка tokoxxl 02 януари 2014 - 10:54

Датчика е тръгнал за си заминава. И затова при мен първо го правеше при висока скорост, а в последствие надписа ми е постоянен. При мен вече се е прецакал. Не знам на какъв принцип работи. Но заради един надпис не смятам да давам 150-160 лв. Затова си проверявам маслото с щеката за по-сигурно.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 02 януари 2014 - 16:54

 obic, на 31 декември 2013 - 10:59, каза:

Колега,
Какъв е този датчик който не работи само при високи обороти? На опел не съм го виждал но на рено съм, има две жички само. Ако не е скъсана тази жичка не мога да си обясня как само при високите обороти показва грешно??

Колега както знем датчиците не са само в фаза - работя/не работя, а има един момент в който са тръгнали да си заминават и им се променят стойностите(маф/мап, холл/кранкшафт сензор, камшафт сензор/на разп валове, детонационен, температурен и т.н.) Същото е и при много други, който имат зависимост и променливи от ниво, температура и т.н. Следователно датчика работи неправилно и от там грешна информация. На мен ми го е правила, когато маслото е за смяна, явно не се определя инфото на борда само от ниво. На средата на щеката и ми изписва Liv. Olio Motore, а в последствие се появява и Mancanza Olio. Сменям маслото пак на нормалното по средата м/у мин и макс и изчезва и не се появява докато не 'навърши' 8-9к км. Не мога да си го обясня защо, по-принцип е датчик за ниво, но явно има някаква връзка... Сестра ми имаха една фиеста и я караха само с боклуци от типа на Тексако и лампата за маслото святкаше на 3-4000км и пак го сменяха(шантава раота) в последствие и блокира(затегна) мотора, а на астрата ми светна само веднъж(по незнайни причини беше под мин и влезнах в един завой с доста скорост и в следствие на бабуна колата подскочи малко предницата и премигна за част от секундата). По-принцип не ми пипа маслото, но ми се е случвало 2 пъти за 5 години и 6 масла или около 50 000км, от които на 4 различни марки с различно вх все 10/40 безследно изчезване на между 300-600мл масло, без пушеци, без миризми и т.н.
Отговори

danail55 снимка danail55 02 януари 2014 - 20:26

При мен падне ли нивото под максимума,с скорост 100-110 изписва oelstand prufen-ниско ниво на маслото,падне ли нивото между мин и мах на щеката съобщението почва да се изписва при градско каране!
Отговори

frakyr снимка frakyr 24 април 2014 - 23:20

Аз имам същия проблем след около 20-25км по магистралата с постоянна скорост ми изписва oelstand prufen а маслото съм го гледал преди да тръгна и е на 2-ва милиметра под максимума. Склонен съм да сменя този датчик (ужасно ме вбесява), някой има ли идея къде се намира на моя двигател за да го хвана в EPC , с кой парт номер е за да видя на каква цена мога да го намеря?
Мнението беше редактирано от frakyr: 24 април 2014 - 23:21
Отговори

i500 29 снимка i500 29 01 май 2014 - 18:51

Здравей , при мен също го имаше нещо подобно , колата е вектра б 2.0 бензин , постояно изписваше проверка на маслото , след около 300 хиляди км. сутрин не гаснеше лампата на маслото и в последствие на всяко палене , искаше да се даде газ до 3000 оборота , за да изгансе , смених маслената помпа и всичко се оправи , успех
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg