Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

TC - Тракшън Контрол

Moonlord снимка Moonlord 18 април 2007 - 12:33

Въпроса ми е, дали може да се направи някаква магия, че като запаля колата Traction Control-а да седи изключен? В смисъл, палиш - изключен, искаш да го пуснеш - цъкаш копчето и лампата от таблото изгасва... Някой правил ли го е?
Отговори

Милчан снимка Милчан 07 януари 2008 - 00:24

Здравей те. Имам една питанка, забелязах че моето ТС се вклиючва и остава включен при преплъзване на гумите това добре, но днес се возих при един приятел (NAGLIA 1978) И забелях че неговият само премига и после се изключва (не свети индикацията)и пак до следващото приплъзване пак се задеиства и съответно изключва та има ли проблем в някоя от двете коли или просто става въпрос за различни модификации :clap:
Отговори

Оги снимка Оги 07 януари 2008 - 00:30

 Милчан, на Jan 7 2008, 12:24 AM, каза:

И забелях че неговият само премига и после се изключва (не свети индикацията)и пак до следващото приплъзване пак се задеиства и съответно изключва


Когато НЕ свети лампата значи ТЦ е включен! Примигва, за да покаже моментите в които всъщност проработва. Това действие е нормалното. При теб има проблем
Отговори

Милчан снимка Милчан 07 януари 2008 - 00:32

Извинявам се , но ако може някой от модераторите дами премести темата в правилния раздел .Педварително благодария.
Отговори

Dead Fox снимка Dead Fox 07 януари 2008 - 01:47

Колега, когато ТС свети постоянно значи е изключчен, когато не свети а премигва значи в момента сработва.
Отговори

Милчан снимка Милчан 07 януари 2008 - 07:54

 Dead Fox, на Jan 7 2008, 01:47 AM, каза:

Колега, когато ТС свети постоянно значи е изключчен, когато не свети а премигва значи в момента сработва.


Искам да добавя че след като ПРЕМИГНЕ контролната лампа и СВЕТНЕ колата съм я пробвал НЕ привърта гуми(на сухо) така че си остава ВЪПРОСИТЕЛНА според мен за сега.Иначе не ми свети никаква лампа когато я карам нормално а и нетрябва ли компа да ,,усети"че има неизправност примерно и да ,,сигнализира".Благодария на колегите за мнението им.
Отговори

EDS снимка EDS 07 януари 2008 - 11:25

Сега колега - тракшъна или ти е изключен или ти е включен или не работи при повреда - средно положение няма ! Когато тракшъна ти е в работен режим (тоест стендбай) индикациата ТС на таблото не трябва да свети ! Когато тракшъна сработи за момент тази лампа започва да мига на таблото - демек тая система не ти позволява да ти буксуват гумите . И когато тракшъна ти е изключен демек ръчно от бутона на таблото - лампата си му свети постоянно и той НЕ работи . А имаш и вариант лампата ти на ТС на таблото да не прави хубава връзка нещо и да ти прекъсва от там :o
Отговори

Милчан снимка Милчан 07 януари 2008 - 22:30

Затова което е писано по горе съм съгласен,НО ако има проблем нетрябва ли да свети постоянно ТС - то, още като запаля колата ,а тя не светва, а чак когато премигне за сигнализиране че превъртат гумите,е остава ми май да пробвам(на сухо)когато светне след примигане дали има разлика и дали ще превъртат гумите както при изключенно ТС но до тогава ще си :o така.БЛАГОДАРИЯ НА ВСИЧКИ ОТЗОВАЛИ СЕ.(Е ако някой друг се сеща нещо да пише ще сам му благодарен)
Отговори

jonkata007 снимка jonkata007 17 септември 2009 - 21:03

здравейте колеги,
при мен наблюдавам един проблем предполагам
имам тракшън контрол уж си работи, учудването ми идва след първото превъртане на гуми - тогава си работи и няма проблем
но след като вече гумите не превъртат вече лампата TC започва да свети, което доколкото разбрах значи че traction control-а вече не работи
за да заработи трябва да загася колата и да я запаля пак
това мисля че не е нормално
и ако не е как се отстранява този проблем по домашно, не в сервиз
Отговори

petkata снимка petkata 17 септември 2009 - 22:13

 Moonlord, на 18 Apr 2007, 01:33 PM, каза:

Въпроса ми е, дали може да се направи някаква магия, че като запаля колата Traction Control-а да седи изключен? В смисъл, палиш - изключен, искаш да го пуснеш - цъкаш копчето и лампата от таблото изгасва... Някой правил ли го е?


прекъсваш веригата на бушона на ТС с ключе ( аз така съм си направил АВS)  
Мнението беше редактирано от petkata: 17 септември 2009 - 22:15
Отговори

jonkata007 снимка jonkata007 19 септември 2009 - 18:38

здравейте колеги,
при мен наблюдавам един проблем предполагам
имам тракшън контрол уж си работи, учудването ми идва след първото превъртане на гуми и лампата TC започва да свети, което доколкото разбрах значи че traction control-а вече не работи
за да заработи трябва да загася колата и да я запаля пак
това мисля че не е нормално
и ако не е как се отстранява този проблем по домашно, не в сервиз
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 19 септември 2009 - 19:49

Уважаеми, тракшъна питал ли си се каква му е идеята....?Да ти "контролира" тракшъна, демек движението на колелетата предни и при признаци на губене на сцепление, въртене на гуми да намалява въртящия момент, подаден към колелото.Като става това нещо светва лампичка, която сигнализира че тракшъна сработва.
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 19 септември 2009 - 20:35

 martin_kolev, на 19 Sep 2009, 08:49 PM, каза:

Като става това нещо светва лампичка, която сигнализира че тракшъна сработва.


Ако лампичката мига, тогава работи /действа/. Ако свети, поне при Астра Г, е изключен. :devil-smiley-019:
Отговори

rhg_73 снимка rhg_73 19 септември 2009 - 21:35

здравеите !когато запалите двигателя тракшана е на автоматичен режим. когато по време на движение се появи нестабилност тои се задеиства и лампичката почва да премигва.а когато свети постоянно значи че не работи .бутона е за рьчно вкл.и изкл. и много помага в завоите
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 19 септември 2009 - 22:48

когато светне е изключен, и обикновено святка заедно с абс-а, а когато сработва мига
иди на диагностика за да видиш каква е причината да свети, нещо не му харесва явно
Отговори

Mr^DeatH снимка Mr^DeatH 20 септември 2009 - 12:58

А аз да по-питам,TC не задейства ли ABS-а когато се включи!То няма по-какъв друг начин да стабилизира колата,ако не задейства TC-ла или аз нещо се бъркам :devil-smiley-019: !

Поздрави!! :newsm05_41:
Отговори

BiserRs снимка BiserRs 20 септември 2009 - 13:08

Малко за ТС-то доколкото си спомням ТС - е коплиран с АБС-а модулът и използва помпата на АБС-а за да набива спирачките като използва съответно данните от от датчиците на АБС-а за следене скоростта на въртене на колелата и респективно да набива спирачката на по бързо въртящото се до достигане на еднаква скорост на въртене на колелата. В бъдеще се очакваме активен ТС.
Отговори

zandor снимка zandor 20 септември 2009 - 15:54

Разбира се че тракшъба и абс имат един първоизточник, и ползват едни и същи датчици, а ИМ са спирачките, не друго......
Отговори

rhg_73 снимка rhg_73 20 септември 2009 - 17:07

незнам колко сьм компетентен по вапроса ! тракшьна е вьрзан кьм абс ,а не обратното. тракшьна няма как да натиска спирачките като натискате газта. ако нямате трашьн при потегляне на 1 скорост с пьлна газ ще оставите следи поне 10-15 метра и то само от едното колело. с тракшьна само 1-2м защото зацепва и другото колело и буксуването спира и започва ускорението.а ако това се случи в завои при поднасяне на предницата тои се вкл. и издьрпва колата в другата посока за да я вкара в правия пьт. и до миналата година в Формула 1 колите имаха тракшьн контрол за да нямат припльзване на задната ос на старта и при завоите !!!
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 21 септември 2009 - 07:17

TC, при по старите опелски модели като нашите се намесва по електронен начин и ограничава притока на горивна смес към двигателя, като по този начин го "убива" и така гумите спират да превъртат и няма намеса на спирачки.
Също така това не е като шпера...! :devil-smiley-019:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg