Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Климатик

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 05 юни 2011 - 20:40

Здравейте колеги.Имам един вапрос отностно климатика.Когато го пусна имам чувството,че много бавно започва да духа студено,духа но не е много студено особенно ако колата работи на място.Когато тръгна и мине известно време започва да духа доста студено.Дали се получава защотото колата е черна и доста се напича и просто докато охлади въздуховодите и самото купе не духа много студено или иска допълване с фреон?
Отговори

oci снимка oci 05 юни 2011 - 20:47

От шлюзите на купето трябва духа в диапазона 4-9 градуса. Всичко над тези стойности е неправилно или непълно функциониращ климатик. Когато колата е черна се напича наистина повече в сравнение със сива и бяла, но не повече от синя например. С други думи не вярвам да е от цвета на колата :icon_wink2:
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 05 юни 2011 - 20:48

Аз лично съм на мнение, че просто трябва да се допълни фреона :newsm05_41:
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 05 юни 2011 - 21:01

 oci, на 05 юни 2011 - 20:47, каза:

От шлюзите на купето трябва духа в диапазона 4-9 градуса. Всичко над тези стойности е неправилно или непълно функциониращ климатик. Когато колата е черна се напича наистина повече в сравнение със сива и бяла, но не повече от синя например. С други думи не вярвам да е от цвета на колата :icon_wink2:

А след колко време, след включването на климатика трябва от шлюзите да духне 4-9 градуса?
Мнението беше редактирано от OPEL_KADETT: 05 юни 2011 - 21:02
Отговори

oci снимка oci 05 юни 2011 - 21:09

Различно е и зависи от много фактори. Според мен не повече от 1:30-2мин

ПП Ако ще допълваш с фреон, постарай се да разбереш причината за намаляването му :icon_wink2:
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 05 юни 2011 - 21:14

Значи май ще отида на сервиз да го погледнат дали не иска допълване.Ще направя и едно замерване на темепературата на шлюзите.
Мнението беше редактирано от OPEL_KADETT: 05 юни 2011 - 21:14
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 06 юни 2011 - 12:22

Днес направих замерване на темп. на шлюзите.След 10 мин. работа термометъра поазаваше 9 градуса.После отидох до работата,общо да са станали 20мин. пак беше толкова.Вентилтора беше на 4 степен.
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 06 юни 2011 - 13:21

Пляскайте на колегата Зигфрид оп модератора всъщност :smile3560: :icon_razz2:
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 06 юни 2011 - 19:30

Недостатъчно количество хладилен агент в системата или проблем с компресора/налягането. Най-добре се обърни към специалист!
От 4 до 7 градуса на централната конзола, при вътрешна циркулация, максимално студено (края на синята зона на регулатора на температурата) и 3-та степен вентилатор. При по-ниска степен на вентилатора духа по-студено - проверено с термометър, а така и го усещам.
За колко време охлажда климатика зависи както от обективни (външна и вътрешна температура, изправност на системата, големина на автомобила - комби, 2 или 3 врати), така и субективни фактори - усещане на температура на околния въздух.
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 06 юни 2011 - 20:05

Към края на седмицата или началото на другата ще ида да го погледнат.Безтуй от както съм взел автомобила не съм му правил нищо на климатика,освен филтъра.Няма да е лошо една профилактика.
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 06 юни 2011 - 20:31

Ето тестове направени преди минути.Резултати - за 3 минути 4 градуса на средната конзола,вентилатор на 3-та степен.Нещо ме води на мисълта,че през деня е по-топличко и затова обръща по-бавно хавата...Колегата Gena_bs е прав - при по висока скорост на вентилатора,температурата се вдига.Тестовете направени през деня бяха с живачен тернометър от "всичко по 1 лев",а този който ползвах сега е за индустрилани цели.Ето малко снимки:

Снимка 1

Все пак ще си помисля дали да ходя на сервиз.
Мнението беше редактирано от OPEL_KADETT: 06 юни 2011 - 20:56
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 07 юни 2011 - 18:48

Каква беше околната температура?
Моят съвет е да си караш така и ако усетиш чувствително повишаване на температурата при работата на климата (при еднакви външни условия), тогава да се занимаваш с "майстори"! Повярвай ми, ще си спестиш доста пари и особено нерви!
При мен имаше пробит радиатор, изпускащи семеринги на компресора и за 2 години не бях забелязал проблеми с климата. Обаче реших да направя профилактика и се започна едно ходене по сервизи, едни смени на клапи, едни пари - не е работа!
Успех!
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 07 юни 2011 - 18:49
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 07 юни 2011 - 20:43

Околната температура е била 25 градуса.Толкова показва дисплея.И мисля да направя както казваш.За сега да не пипам нищо,че веднъж разръкаш ли ла***то и започва да мирише... :icon_razz2:
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 10 юни 2011 - 10:55

Днес ходих на сервиз.Системата искаше дозареждане.Сложиха ми и масло и оцветител.След 200-300 км. ще ида да проверим за теч.Иначе разликата е усезаема.Сега духа доста по студено.Тяхното замерване показа 3.9 градуса на средната конзола.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 10 юни 2011 - 20:23

Колко грама имаше в системата? Ако за ден-два усетиш разлика в "духането", значи имаш сериозен теч някъде. Примерно от кръга на ниското или високото налягане.
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 11 юни 2011 - 14:56

Ами незнам колко добавиха.Не попитах.Казаха само, че искал допълване,ама нещо говореха за някакви 400 грама...Вчера цял ден карам на клима и нямаше проблем.Правеше много студ.Сега след 200-300 км ще ида да погледнат за теч.
Отговори

oci снимка oci 11 юни 2011 - 15:23

400 грама са много. Особено за твоята кола. Пълна система побира 750гр - следователно си имал по-малко от половината. Разбира се може и да не си ги доразбрал какво са ти обяснили :icon_wink2:

ПП Мен ако питаш отиди след 1седмица до 10дни дори да не си направил 300км
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 11 юни 2011 - 18:14

Ами възможно е да не съм разбрал правилно.Те си говореха по между си майстора с чираците.. :)А 300км ще ги врътна за една седмица и ще ида. :)
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 11 юни 2011 - 20:13

То ако има теч, ще се вижда и след 60-70км. Ама ти си решаваш кога да отидеш...
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 11 юни 2011 - 22:51

Еми така каза майстора.След тези километри да отида.Иначе за мен не е проблем да ида и по-рано.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg