Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Вакуумен ЕГР клапан на мотори 1.7, 2.0 и 2.2 DTI

Ванко 1 снимка Ванко 1 05 септември 2022 - 19:18

От мерак отидох да врътна една разходка из гората. Колата наема добре,едно тихо мърка,супер е. За няколко часа не светеше нищо,но пак отвреме на време,много рядко присветва чека.Явно е нещо дребно незнам.Но това не ми пречи,вече върви идеално.Няма да я човъркам ,само каране докато спре.Колега, майстора видях че включи един лаптоп, и ме помоли да отида да пия едно кафе ,и след половин час ми се обади че е готова.Попитах какъв е бил проблема, той се усмихна само и каза ,дребна работа.Сега върти гуми на асвалта,има доста ряз.Доволен съм, засега така ще я карам.Хубава вечер!
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 05 септември 2022 - 19:21
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 септември 2022 - 08:07

Добре де, толкова неща разпитва и изучава, уж разбираш, нямаш ли поне една диагностика да закачиш да прочетеш грешката. Аз ще ти я кажа на кристалното кълбо. П400 и ти светва като натиснеш спирачките. Не е вървяла заради един соленоид и са ти го завъртяли с тоя на вихровите. Дали си заслужаваше всичките философствания, всместо да дадеш 3.50 за един елм от китай?

Лошото е, че си много упорит, което не винаги е лошо, но сега си имаш мнение. Виждаш доста чистосърдечно се опитвам да ти помогна, питаш и защо никой не се наема да ти помогне, амаи как като ти ще идеш при някой и ще почнеш да му обясняваш. Проблема ти не е решен напълно, обслужи си вакуумите и си изчисти всмукателния колектор, после си карай колата с кеф и ще почнеш да харесваш тоя мотор.

ЕГР клапана и клапана този на вихровите се проверяват елементарно дали са здрави. Тоя на вихровите още повече. Махаш маркуча на вакума, буташ лостчето нагоре да изкара въздуха, запушваш маркучето на вакуума и ако остане в горно положение е ок, ако падне значи е за смяна. ЕГР-а е същото, но се развиват два болта за проба. Ако това е здраво чистиш соленоидите със спрей за обезмасляван на спирачки, оставяш ги да изсъхнат и връщаш, като гледаш най-добре работещия да е на турбото.

Ако има масло по вакуум системата ти казах. Ако няма, най-вероятно имаш леко цепнато маркуче някъде.

Колектора ако не си го чистил все някога трябва... Сваля се за 20 мин, най-много ако гарнитурите са му изпечени да му трябват нови.

"всеки сам си преценя"
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 септември 2022 - 10:51

Да добавя и измерване на вакуума. Защото евентуално(показанието ще покаже) може да има и проблем в самата вакуум помпа. Знаем, че това е едно от леко по-слабите места и ако там нещо не е добре, както и да въртим клапани - все тая. Тоест, може да се наложи един разход за нова вакуум помпа, казвам евентуално, зависи от измерването, но след като са проверени вакуум пътищата за изпускане. Струва към 350 лева. Да, не е 5 лева, но няма двигател с всичко перфектно около него.

Като гледам резултатите от "майстора" за "едно кафе време"... май някъде там се крие кучето.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 06 септември 2022 - 12:18

 Ne6to Smisleno, на 06 септември 2022 - 08:07, каза:

Добре де, толкова неща разпитва и изучава, уж разбираш, нямаш ли поне една диагностика да закачиш да прочетеш грешката. Аз ще ти я кажа на кристалното кълбо. П400 и ти светва като натиснеш спирачките. Не е вървяла заради един соленоид и са ти го завъртяли с тоя на вихровите. Дали си заслужаваше всичките философствания, всместо да дадеш 3.50 за един елм от китай?

Лошото е, че си много упорит, което не винаги е лошо, но сега си имаш мнение. Виждаш доста чистосърдечно се опитвам да ти помогна, питаш и защо никой не се наема да ти помогне, амаи как като ти ще идеш при някой и ще почнеш да му обясняваш. Проблема ти не е решен напълно, обслужи си вакуумите и си изчисти всмукателния колектор, после си карай колата с кеф и ще почнеш да харесваш тоя мотор.

ЕГР клапана и клапана този на вихровите се проверяват елементарно дали са здрави. Тоя на вихровите още повече. Махаш маркуча на вакума, буташ лостчето нагоре да изкара въздуха, запушваш маркучето на вакуума и ако остане в горно положение е ок, ако падне значи е за смяна. ЕГР-а е същото, но се развиват два болта за проба. Ако това е здраво чистиш соленоидите със спрей за обезмасляван на спирачки, оставяш ги да изсъхнат и връщаш, като гледаш най-добре работещия да е на турбото.

Ако има масло по вакуум системата ти казах. Ако няма, най-вероятно имаш леко цепнато маркуче някъде.

Колектора ако не си го чистил все някога трябва... Сваля се за 20 мин, най-много ако гарнитурите са му изпечени да му трябват нови.

"всеки сам си преценя"



Да прав си за това.Има нещо общо със спирачките.Забелязах го това,и вчера си мислех да огледам клапаните(соленоидите).Маркучите са чисто нови.Да, маркуча който идва от вакум помпата е пълен с масло.Обаче как компютъра разбира, че неработи някой клапан,няма обратна връзка,просто се подава импулсно напрежение и това е.Затова жужат релетата.Ще огледам клапаните за някакви проблеми.Благодаря ти!!! :icon_razz2: Има датчик на сервото,да не би той да мери вакума в системата??? Ако мога да се справя с тази кола,и да стане както трябва,ще си купя още една такава.Иначе с механиката нямам проблем,всичко е топ. :icon_razz2:Досега съм дал над 10 бона за тази, някой от тях излишно може би, но подмених доста неща.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 06 септември 2022 - 12:32
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 септември 2022 - 12:45

Няколко пъти писах вече, почни с проверка на клапана на вихровите. Ако му е скъсана мембраната ще ти бяга вакуум от там. вадиш маркуча от към соленоида, буташ лостчето нагоре, затапваш маркуча дето е изваден и гледаш дали ще остане лоста нагоре.

Вакуум помпата се сваля и се сменя уплътнението и, може и с малко реинц да мазнеш. После няма да има масло. Това масло влиза във соленоидите, цапа мембраните им и при студено време те не успяват да командват клапаните. Като ти се случи на турбото колата спира да върви. Като стоплим маслото става рядко и почва да работи криво ляво. Лесно се чисти, казах ти как, ако е заминал клапана друг втора ръка. Брейк клинъра и изчисти соленоида на вихрови и егр за момента.

Тук във форума има побългарявания за маслото дето работят с клапанчета от други модели и тройници да взима от високо примерно от при сервото, варианти има бол, аз лично смятам, че е най-добре да се смени уплътнението просто.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 06 септември 2022 - 12:58
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 06 септември 2022 - 13:10

Да ще ги прегледам.Благодаря ти!!! :icon_razz2: Обаче не ми е ясно как компютъра разбира че няма вакум в системата, примерно??? Трябва да има датчик който да отразява това,и тогава да го дава като грешка.Всички системи работят на този принцип,през обратна връзка.А тук как става незнам.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 септември 2022 - 14:28

 Ванко 1, на 06 септември 2022 - 13:10, каза:

Да ще ги прегледам.Благодаря ти!!! :icon_razz2: Обаче не ми е ясно как компютъра разбира че няма вакум в системата, примерно??? Трябва да има датчик който да отразява това,и тогава да го дава като грешка.Всички системи работят на този принцип,през обратна връзка.А тук как става незнам.


Не гледа вакуум, следи работата на ЕГР и турбо и феед бека им.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 06 септември 2022 - 17:09

Колега, а какво трябва да си инсталирам на лаптопа ,за да мога да влизам и гледам от какво са грешките??
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 06 септември 2022 - 17:42

ОП КОМ е Опелска диагностика ако имаш повече коли раазлични марки май най тънко е ДЕЛФИ
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 септември 2022 - 17:43

Най тънко е елм 327 блутут за телефона. 3/4 лв от братята китайци. Няма всички функционалности, но е удобно.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 септември 2022 - 18:59

Няма нужда да "следи" вакуума и клапаните. Ако те нещо не работят, ще го усетиш задължително. И това обикновено се усеща точно в това, че няма "тяга". И с вихровите е така, и с турбото е така....

Има ли масло, не е задължително да е от гарнитурката. Провери си нещата, които ти казват за изпускане за вакуум и тогава измери на цяло вакуума. Да знаеш поне за какво става дума.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 септември 2022 - 19:00
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 07 септември 2022 - 09:00

 mrsch66, на 06 септември 2022 - 17:42, каза:

ОП КОМ е Опелска диагностика ако имаш повече коли раазлични марки май най тънко е ДЕЛФИ


Колега ОП-КОМ колко ще ми струва, и от къде мога да си го купя това.На флашка или на диск е програмата??
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 07 септември 2022 - 09:51

Ако ти дам линк ще е реклама затова питай чичко Гугъл.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 07 септември 2022 - 10:58

Слад 66 са проверени и с гаранция, но са скъпи - към 100 лв, аз лично ползвам китаец, на риск за 30/40 излезе читав. Програмата е в инсталационна папка, само на лаптопа трябва да му се спре драйвър сигнейчрър инфорсмънт като се ползва. ОЛХ има колкото искаш, може да пробваш да купиш от някой дето няма вече опел, поне ще знае дали работи.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 07 септември 2022 - 12:01

Благодаря ви!!! :icon_razz2: Мисля да взема тази на склад 66. Като ще е гарга ,поне да я рошава. :icon_razz2:
П.П. Днес покарах пак колата,изобщо не светна чека, луда работа.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 07 септември 2022 - 20:25
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 12 септември 2022 - 13:39

Проблема се оказа,изключения ЕГР-клапан.От това дава грешки,чат пат.Направих една схема с реле ,но не както е дадена тук,и засега два дни нищо не свети.Ще видя дали ще има проблем за напред.Колата върви добре.Мисля че най накрая изгря слънцето при мен. :icon_razz2:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 08 декември 2022 - 13:58

Колеги, може ли някой да види по колата си нещо:
Кой соленоид - сивия или черния е за ЕГР-а.
Не питам за местоположението му, а за цвета.
И още по-точно... Интересува ме цвета на буксата/куплунга.
Всичко това питам, щото е възможна размяна на соленоиди и местоположението им от преди...

Аз съм със схемата с релето. Правих я отдавна.Не помня кой кабел съм разклонявал за релето.
Кабелите скрити, релето също. Нищо не личи.Не искам да ровя по гофретата, та...
Вчера закачих вакуума на вихровите на черния соленоид /при мен той е до казанчето за антивриза. А в темата се казва, че той е за ЕГР-а.
Е за това питам :-)
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 декември 2022 - 15:18

Аз...
Тъмния соленоид с по-тъмната букса отива към ЕГР-а. Тоест този, който е към навътре към купето

Този навън към фара е "сивия" със "сивата светла букса" и е към вихровите.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 декември 2022 - 15:20
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 08 декември 2022 - 15:51

Мерси за изчерпателния отговор!
Сега съм закачил вихровите към черния соленоид и двигателя се държи много по-добре от преди, когато беше към сивия.
А де!?
Оставям го така. След време може пак да питам... :-)

Ама сивия е с по-широки щуцери - егр-а е с по-широка мембрана и по-яка пружина от вихровите...
Бръщолевя си. Не ме забелязвай!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 декември 2022 - 16:12

Не знам, при мен е така, поне не съм пипал там аз. Ак някой преди мен е пипал.

А какво значи "държи се по-добре" ? Кое й е по-добрето?
Ако не си ги вадил да ги прекараш през един спрей за спирачки - направи го.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 декември 2022 - 16:13
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg