Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Обезвъздушаване на охладителна система ?

ivanov_km снимка ivanov_km 05 юни 2008 - 12:29

Колеги онзи ден смених ремъци , ролки и водна помпа.Отидох да си взема колата от сервиза капака беше отворен двигателя си беше топъл и то доста , погледнах аз всичко , нивото на антифриза в казанчето си беше като по книгите.Запалих си аз колата , но след около 2.5 км ми светна Чек контрола- липса на охладителна течност. Спирам аз гася колата отварям качката на казанчето и там почти няма никой , имаше около еди пръст на дъното антифриз.Показанията на таблото бяха около 92 градуса. Карам още около 1.5 км до най-близкия магазин за авточасти за дистилирана вода , като непрекъснато следях температурата през това време но те си стоеше около 92 градуса.Взех дистилираната вода и лекичко си я налях казанчето до кадето требва(долях около 750 милилитра).След около 300м. се намира гаража ми прибрах колата и си викам чакай да надникана какво става.Икакво да видя антифриза беше стигнал почти до капачката на казанчето.Лекичко след около 1 минута развих капачката и нивото на антифриза си беше на средата на казанчето.Тогава аз реших да пална колата на отворена капачка, но след около 40 секунди гледмам течноста започна да се върти из казанчето и изведнъж започна да се надига много бързо аз докато изгася колата от казанчето се изля около 250 милилитра антифриз.Тогава много се изплаших , завих си капачката изкарах колата и отново в сервиза.Докато я изкарах от гаража малко маневри светофар температурата пак се покачи на около 93 градуса но след малко каране спадна на 86 градуса. Спирам пред сервиза майстора излезна и аз започвам да му обяснявам всичко това.Той ми обясни , че явно не се е обезвъздушила напълно охладителната система затова ми е дръпнала охладителната течност от казанчето и ми е светнал "чека" Сподели с мен , че правилно съм постъпил с изключение пускането на топлия двигател да работи с отворена капачка на казанчето на антифриза.При този случай е съвсем нормално да ми изхвърли охладителна течност през разширителния съд защото системата работи под налягане.Тагава той отвори капачката и ми доля антифриз до където трябва зави си капачката и запали колата остави я да поработи на място и след около 3 минути се включи перката и след малко сама си изгасна.Антифризът в казанчето не си покачи маркучите си бяха меки тогава ми каза , че всичко е на ред и аз си тръгнах. Имам няколко въпроси на който ще бъда много благодарен ако ми оговорите !:
1. Нормално ли е така да ми изхвърли антифриза през отвора на казанчето при така описаното от мен ?
2.Има ли опсаност да съм изгорил гарнитурата на главата ?
3. Как да си обезвъздуша най добре системата ? Защото в събота трябва да пътувам около 500км и не искам да има изненади .
Благодаря Ви предварително !!!
Отговори

hudson снимка hudson 05 юни 2008 - 13:53

При Х20ХЕV, системата се самообезвъздушава. При смяната на ремъка и водната помпа, просто налях около 150 мл. повече антифриз. Покарах я десетина километра и на сутринта (на студен мотор) долях около 100 мл. антифриз до маркировката на разширителният съд. Повече грижи не съм имал.
Отговори

sauber снимка sauber 05 юни 2008 - 14:14

1- Да
2- Мисля, че доста повече трябва да я изтормозиш. Не се притеснявай :mhihi:
3- Ами аз лично от време на време, като е позастинала, но все още леко топла, отвъртам капачката. Паля си автомобила да завърти 1 път да отвори термостата и така...
Опела си се обезвъздушава през капачката ( стига да има течност ).
Като цяло не се притеснявай :mhihi:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 06 юни 2008 - 14:26

1 - Абсолютно нормално - това ми се е случвало и на мене по същият начин както го описваш и действително много се уплаших ;)
2 - От това което описваш - твърдо не
3 - Ами ти си я обезвъздушил вече.. няма какво повече да се заниамваш:) Преди да тръгнеш в събота си провери нивото и долей точно колкото трябва - карай и не се притеснявай - стига температурата да е в граници. След като се прибереш някоя сутрин пак погледни за нивото и ако случайно е спаднало пак долей, но се съмнявам да имаш нужда...
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 06 юни 2008 - 17:43

И да допълня нещо което колегите са пропуснали, доливай вода или антифриз само на студен мотор (не работил 4-6 часа в зависимост от околната темп) и го проверявай пак на студено. Освен ако няма тотална липса на водата де...
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 09 юни 2008 - 08:34

Благодараря за отговорите на всички колеги! Пробвах колата на дълък път и немаше никакви проблеми с температурата държеше си около 85 градуса.
Отговори

resistor снимка resistor 17 юни 2010 - 18:24

Винаги като обезвъздушавате парното да е врътнато на макс. Радиаторчето му също се пълни с антифриз и много често там остава въздух
Отговори

1st0r1k снимка 1st0r1k 24 февруари 2019 - 19:14

Здравейте!
След като смених антифриза и обезвъздуших,покарах 3-4 хил км. установих,че имам проблем с парното.
Проблема е,че парно имам само когато подавам газ,пусна ли я на свободна колата си държи температура,но парното спира без значение дали е на място или в движение. Смених термостат,но същата работа.
Колата е Астра Г x16xel кара се основно на газ.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 24 февруари 2019 - 22:31

Вероятно запушено радиаторче, може и полузатворен клапан на "бинокъла".
Отговори

1st0r1k снимка 1st0r1k 24 февруари 2019 - 22:37

 dimitarmark, на 24 февруари 2019 - 22:31, каза:

Вероятно запушено радиаторче, може и полузатворен клапан на "бинокъла".


Би ли обяснил какъв е този бинокъл? И как да отпуша / сваля това радиаторче?
Мнението беше редактирано от 1st0r1k: 24 февруари 2019 - 23:09
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 25 февруари 2019 - 16:17

Бинокъла се намира точно до радиаторчето, като свалиш радиаторчето ще видиш и бинокъла. Сваляш, миеш, гледаш бинокъла има ли клапан и оправяш нещата.
Отговори

1st0r1k снимка 1st0r1k 25 февруари 2019 - 21:40

 dimitarmark, на 25 февруари 2019 - 16:17, каза:

Бинокъла се намира точно до радиаторчето, като свалиш радиаторчето ще видиш и бинокъла. Сваляш, миеш, гледаш бинокъла има ли клапан и оправяш нещата.


Ще може ли инструкции как да стигна до това радиаторче или снимки?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 февруари 2019 - 22:01

Използвай търсачката малко, има достатъчно инфо. Също така и в youtube има видео :newsm05_41:
Отговори

ilianzZz снимка ilianzZz 10 март 2019 - 10:44

Здравейте , при мен проблема е подобен:
Вектра Б x20xev , маркучите са твърдички като загрее. Имаше нужда от обезвъздушаване , след това парното отново задуха топло. След около 1000 км изведнъж парното отново започна да духа студено. Спрях , отвих капачката , изхвърли 200-300 мл антифриз и отново задуха топло. Маркучите са твърди , но не са на камък.

От време на време замирисва на много загрят антифриз вътре в купето , НО не съм забелязал липса на антифриз в казанчето.

Поради счупени клапи на въздуховодите свалят цялото табло преди месец и нямаше видими проблеми с тръбите на парното или радиаторчето.

Искам да попитам колко меки трябва да са маркучите на загрята кола , и от къде може да идва нуждата от повторно обезвъздушаване ?

Благодаря предварително !
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 11 март 2019 - 09:27

Как го правиш това обезвъздушаване?
Отговори

ilianzZz снимка ilianzZz 12 март 2019 - 10:05

 JorkataG, на 11 март 2019 - 09:27, каза:

Как го правиш това обезвъздушаване?


Вчера я отворихме, гарнитурата на главата се оказа проблема. Сложихме една помпичка за газове в разширителния съд и от там разбрахме че има газове в системата.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 12 март 2019 - 10:19

То тва за газове в системата ясно ама как я обезвъздушаваш?
Примерно на работещ двигател се вижда на най-горната тръбичка на разширителния съд че не върви гладка струя антифриз а на пресекулки тоест има въздух в охладителната система. Някои коли успяват през капачката да обезвъздушат системата а други се оставят с отворена капачка да поработят на празен ход 10-15 мин. и пак се гледа най-горното маркуче как изхвърля антифриза. Като стане гладка струята значи е обезвъздушена системата.
Отговори

ilianzZz снимка ilianzZz 12 март 2019 - 11:47

 JorkataG, на 12 март 2019 - 10:19, каза:

То тва за газове в системата ясно ама как я обезвъздушаваш?
Примерно на работещ двигател се вижда на най-горната тръбичка на разширителния съд че не върви гладка струя антифриз а на пресекулки тоест има въздух в охладителната система. Някои коли успяват през капачката да обезвъздушат системата а други се оставят с отворена капачка да поработят на празен ход 10-15 мин. и пак се гледа най-горното маркуче как изхвърля антифриза. Като стане гладка струята значи е обезвъздушена системата.


Отварях капачката да отпусне малко налягането и парното тръгваше. Но това в момента не е важно защото излезе по-голям проблем.....

Изяден е блока , точно където беше избила гарнитурата. Ако може да попитам какви са вариантите ?

Публикувано изображение
Отговори

k opel e снимка k opel e 12 март 2019 - 12:02

Почистваш до метален блясък и шпакловаш с течен метал на Локтайт. Вносител е фирма Улмер. Като стегне заглаждаш. Главата е желателно да се занесе на контролен шлайф. "Подстригването" на челото на блока не е желателно.
Отговори

ilianzZz снимка ilianzZz 12 март 2019 - 12:07

 k opel e, на 12 март 2019 - 12:02, каза:

Почистваш до метален блясък и шпакловаш с течен метал на Локтайт. Вносител е фирма Улмер. Като стегне заглаждаш. Главата е желателно да се занесе на контролен шлайф. "Подстригването" на челото на блока не е желателно.


Благодаря, взехме решение и точно така го направихме преди малко , но с BISON течен метал, с което сме работили преди. Главата вече е занесена за шлайф.
Мнението беше редактирано от ilianzZz: 12 март 2019 - 12:10
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg