Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблеми с работата на двигателя

frsk снимка frsk 05 февруари 2007 - 13:51

Колицата е Opel Astra F 1,6, 16V, X16XEL, 96г, миналата година април месец я купих. Масло, маслен филтър и ангренажен ги смених веднага. Вървеше си ок, до началото на декември, когато започна да прави проблеми.

В началото се промени шума на двигателя, не е плавен както преди, повече тресе на ниски обороти /1500-2000/, като подам газ зацепва, но се усеща че се мъчи и че няма сили.

В началото в сервиза, в който съм си карал предишните коли, ми смениха свещите и филтъра на бензиновата помпа.

После взеха назаем от един магазин бобината/понеже беше към 200 кинта, няква пломбирана/, а не бяха сигурни дали в това е проблема, карах я известно време и пак даде проблема. Този път светна лампата на енджина. Посочи си грешка 1407 ако се не лъжа - ЕГР клапата.

Сипвах известно време добавка в бензина за прочистване на дюзите.

Отидох в сервиза, в който бащата си прави неговата кола, понеже момчето каза че скоро е правил Опел с подобни признаци. Свалиха клапата и я изчистиха. 2 дена след това отново започна да прави номера:
обикновено в движение, както си работи двигателя, като отпусна леко газта и като подам отново, все едно свършва бензина, започва да придърпва, ако спра - директно гасне. Но като подам повече газ дръпва, разбира се с намалена мощност, тегавина, мъчи се. Спирам за 1-2 минути, паля и все едно нищо не се е случвало.

Сега си върви нормално кочината.

Има ли вариант да кажа на майстора да изолира ЕГР клапата, за да проверя дали в нея е проблема. Четох доста по темата във форума и май ще я изолирам. Или е грешка. Щото ме офертираха от магазин по каталог 345 лв. :thu:
Възможно ли е да е от катализатора, въпреки че ако е запекъл, то проблема ще е постоянен.
Отговори

g_slavovv снимка g_slavovv 07 февруари 2007 - 18:09

Колега и аз имам подобен проблем и още не сам го решил моят двигател е X14XE и е ecotek. За тая EGR клапа не знам трябва да се пробва. Ако разбера нещо ще пиша, а ако решиш проблема пиши и ти. :flag:
Отговори

frsk снимка frsk 08 февруари 2007 - 13:49

Ами както писах, ЕГР клапата ми я свалиха и почистиха. Обаче няма резултат - в момента начина, по който работи двигателя ме дразни адски много:

- когато работи на място, се усещат вибрации
- отзад на ауспуха не е постоянен звук, а прави пър-пър-пър
- като подам газ между 1500/2000 оборота супер много пърпори и се тресе
- липсва й мощност;
- понякога изчезват тия симптоми и след 10 секунди отново се появяват;

С две думи - мамичката й мръсна. Понеделник я карам отново в сервиза и директно карам майстора да смени въздушния филтър+почистване на стъпковото моторче и дросела. Ако и това не промени нещата - отивам на диагностика.

Нещо ми понамирисва на синдрома на майстора :flag:
Отговори

frsk снимка frsk 08 февруари 2007 - 14:36

ами не съм я засекъл да гори масло, така че да ми направи впечатление. Но имаше един момент, когато в единия сервиз се съмняваха, че тия признаци са само от тоците. След 1 час проби стигнаха до извода, че единият цилиндър не е читав, сложиха друг кабел и не се промени, като по този начин стигнаха до извода, че е виновна бобината. Но понеже цената й беше към 213 кинта, решиха само да я монтират и да я покарам 2 дена.
Кротна се за няколко часа и на извънградско по време на движение светна лампата на енджина и като изключих от скорост изгасна.
След 2 минути запалих и си тръгна. Та те решиха че не е от бобината.
Като я вързаха показа ЕГР клапата.
Отговори

Svetlyo снимка Svetlyo 08 февруари 2007 - 23:29

frsk, на Feb 8 2007, 01:49 PM, каза:

Ами както писах, ЕГР клапата ми я свалиха и почистиха. Обаче няма резултат - в момента начина, по който работи двигателя ме дразни адски много:

- когато работи на място, се усещат вибрации
- отзад на ауспуха не е постоянен звук, а прави пър-пър-пър
- като подам газ между 1500/2000 оборота супер много пърпори и се тресе
- липсва й мощност;
- понякога изчезват тия симптоми и след 10 секунди отново се появяват;

С две думи - мамичката й мръсна. Понеделник я карам отново в сервиза и директно карам майстора да смени въздушния филтър+почистване на стъпковото моторче и дросела. Ако и това не промени нещата - отивам на диагностика.

Нещо ми понамирисва на синдрома на майстора  :flag:
 




Ако ти прави от ауспуха пър-пър на бензин е много възможно да е някой клапан! Или поне аз така си мисля. :flag:
Отговори

frsk снимка frsk 09 февруари 2007 - 10:15

еми освен да отида първо на диагностика ...
Отговори

frsk снимка frsk 13 февруари 2007 - 09:42

Ходих на диагностика. Още с влизането в сервиза майстора каза, че по шума на двигателя съди, че не работи поне 1 цилиндър.

След като върза компа - не отчете записани грешки.

Провери кабелите - бяха ок. Махна ги един по един - първите 2 цилиндъра почти не оказаха промяна в работата на двигателя. Свали свещите - едната беше супер зле, с нагар, при положение че скоро бяха сменяни.

Сложихме нови свещи - никаква промяна в работата на първите 2 цилиндъра.

Върза отново компа и запали двигателя - нищо не отчете.

Стигна до извода, че отнякъде смуче въздух и не обогатява сместа. Почна да търси мястото, пръска с някакъв спрей, накрая откачи от буксата ЕГР клапата - никаква промяна в работата на двигателя.

И така, за него в клапата е проблема, при положение, че като я изключи, не оказва никакво влиание, а е проверил дали до нея стигат импулси по кабела.

Въпроса ми е за този тип двигатели, X16XEL, мога ли да изолирам ЕГР клапата? Ще имам ли някакви съществени грижи или не? Просто без труда, само за клапата да дам 345 кинта някак си, нали... Нека който го е правил да сподели впечатленията си и да каже къде мога да отида.
Отговори

frsk снимка frsk 14 февруари 2007 - 17:20

Моята дилема по откриване на причината приключи днес...след като си закарах колата на диагностика...що не го направих по рано :25: :wave: повдигача във втория цилиндър не баца като хората. От там не работи равномерно и цапа свещите на тоя цилиндър.
Отговори

Deutschland снимка Deutschland 15 февруари 2007 - 17:43

frsk, на Feb 14 2007, 05:20 PM, каза:

Моята дилема по откриване на причината приключи днес...след като си закарах колата на диагностика...що не го направих по рано  :unsure:  :unsure: повдигача във втория цилиндър не баца като хората. От там не работи равномерно и цапа свещите на тоя цилиндър.
 


А къде я закара диагностика?
Отговори

frsk снимка frsk 16 февруари 2007 - 09:43

в сервиз на Симеоновско шосе, сега чакам да видя дали ще помогне по-евтиния вариант - с прочистваща добавка и работа на двигателя 1 час с нея.
Отговори

frsk снимка frsk 16 февруари 2007 - 13:32

Ами първо отделих около 1 седмица в четене на форума. Напиши в търсачката по двата начина ЕГР/EGR и ще ти отвори много теми.

Така ще добиеш представа какво представлява, къде се намира, за какво служи, как действа и какво става като не работи.

Аз мога да ти дам чисто практичен пример. На мен 2 пъти ми засяхока с компютър грешка на ЕГР клапата. Свалиха я и я почистиха.

Сменял съм и електронната бобина /при мен е такава и е 213 кинта/- нищо. Добре че майсторите са ми познати и не сменят на поразия части, обикновенно ги взимат от магазина за проба и ги връщат, ако не са те причината. Това пък от друга страна бави откриването на проблема, но е по-добре, отколкото да се вътриш за части, за които няма смисъл да сменяш. Давай наред, нали.

Остана проблема с неравномерното работене на втори цилиндър. И пърденето съответно в ауспуха.
Майстора връзва компютъра, няма записани грешки, изключва ЕГР клапата от буксата, двигателя си работи през промяна - извода на майстора - не работила ЕГР клапата. Провери изводите - има от компютъра импулси към клапата.

Един познат имаше подобен проблем, с напукани маркучета на клапата, та той си направи експеримент, откачих маркучето, което води към ЕГР клапата и работата на двигателя се промени осезаемо. Клапата си е ок.

Провери и май се наричаше стъпково моторче, смени въздушен филтър, почисти ЕГР клапата.

Кабелите на свещите ок ли са. Бобината бачка ли. Да не е задръстен катализатора.

Но ти препоръчвам да отидеш на диагностика. Аз отидох при тези момчета на диагностика и съответно от там ми изпратиха колата на сервиз, с който бачкат, защото ми ги препоръчаха, като прота.
Обаче записването е поне за 2 седмици напред. Наплива е голям. Явно има защо.

Ще мога да ти кажа в понеделник дали колата се е кротнала, защото течността, с която ще промият двигателя е свършила и ще им бъде докарана в понеделник, понеже не я продават в търговската мрежа.

Виж пак с търсачка "повдигачи" и ще разбереш, че проблема може да е и в сегментите и в куп други неща. Обикновенно на диагностика изключват едни неща, съмняват се за други и в сервиза им ги фиксират.
Отговори

frsk снимка frsk 16 февруари 2007 - 13:38

ако имаш като моя двигател X16XEL ето ти нагледни снимки

Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение


това е начина за изолирането на ЕГР клапата.
Отговори

stei снимка stei 16 февруари 2007 - 13:55

колега защо не пробваш с добавка поне при мен се оправи тоя проблем така. Бях сипал кофти бензин и като започна проблема сложих добавка за инжекцион REDEX продават ги по бензиностанциите само че търси такава която е от 500 ml червена на цвят и се сипват 100 ml. на един резервоар. Успех
Отговори

frsk снимка frsk 16 февруари 2007 - 14:54

това е от първите неща, които бяха пробвани :unsure:
Отговори

stei снимка stei 16 февруари 2007 - 15:20

frsk, на Feb 16 2007, 02:54 PM, каза:

това е от първите неща, които бяха пробвани  :unsure:
 

при мен поне подейства явно не е бил такъв проблема. Сори
Отговори

Vectra_98 снимка Vectra_98 16 февруари 2007 - 17:05

Аз сменях ЕГР на X16XEL и знам, че може да се купи и онлайн от e-bay.de чисто нов с гаранция за доста по-малко пари от въпросните 345 лв дето ти искат. Сам може да се убедиш колко струва тук.
Това са ни повече ни по-малко 79 EUR + 17 EUR куриерска доставка до цяла Европа (включително БГ). Като ги сметнеш 96 EUR, това са грубо 188 лв всичко.
Купих вече няколко нови части от тая германска фирма bb-autoteileservice в e-bay и съм много доволен от тях. Цените им на всички части са добри и пристига за 1-2 работни дни, всичко ново както си е в опаковката. Не правя на никой реклама, нито навивам някой да купува онлайн. Просто споделям моя опит със смяна на скъпи части за екотека.
Едно напомняне, двигателя X16XEL има две модификации при Vectra B, но на Astra F e слагана само първата. Линка горе е за номер на частта: 5851005 ; 851005 или 17095232. Понеже казваш година 96, това трябва да е което ти трябва. Пак си провери.

п.с. Дано при тебе да не се повтори синдрома на майстора, че и при мене имаше проблеми дето не генерират грешка в ЕКУ-то и изпосменях това онова докато налучкам. Оказа се бобина, но ти вече си го елиминирал при тебе.

п.п.с. Сайта е на немски, но където има желание има и начин. :unsure:
Отговори

frsk снимка frsk 19 февруари 2007 - 12:47

Това с онлайн пазаруването е много добра оферта. Аз доста често поръчвам спортна екипировка, но винаги човек ми я носи. Не съм опитвал опцията да ми я доставят директно до БГ.

В събота си пъръчах екипировка от Германия, но нещо клона в БГ се ебава с цената на доставката и остана опцията доставка в Германия.

Ти казваш, че си поръчал и е пристигнала, така ли? Ако е така това решава много проблеми с надценките у нашите географски ширини... да живее Европата :unsure:

А иначе за диагностиката и сервиза - знам само, че там бачкат хора, занимаващи се с рали-автомобили. Явно затова има опашки за записване.
Отговори

Vectra_98 снимка Vectra_98 19 февруари 2007 - 15:23

frsk, на Feb 19 2007, 11:47 AM, каза:

Това с онлайн пазаруването е много добра оферта. Аз доста често поръчвам спортна екипировка, но винаги човек ми я носи. Не съм опитвал опцията да ми я доставят директно до БГ.


Аз не я поръчах от БГ, но пак беше извън Германия. Бях малко скептичен дали всичко ще мине както трябва. Немците са написали, че ще пратят с куриер където съм аз и ще пристигне. През седмицата беше, преди обяд я поръчах и преведох парите. На другия ден 13:00 часа звънна куриерската фирма с пратката (не помня дали беше DHL, ама не беше по пощата). Изумиха ме колко бързо стана.
В листа на страните където ще изпратят фигурира за доставка и БГ и то на същата цена за другите ЕС държави (може да провериш най-долу на линка дето ти пратих). Аз лично се уверих колко са точни.
Ако пък имаш човек да ти я вземе и докара от Германия, защо не.
Отговори

frsk снимка frsk 27 февруари 2007 - 13:04

Взех си миналата седмица колата, но нямах време да драсна няколко реда тук.

Та какво е положението - колата беше работила около 2 часа с въпросната течност за прочистване на двигателя, сменено е маслото и масления филтър след това.

Цялата процедура ми излезе 94 лева - на фискалния бон пише 14 лв монтаж и 80 лв масла.

Човека преди да ми връчи ключовете ми обясни следното - направихме еди какво си, работата на двигателя се промени коренно. Но остана лек проблем на 1500 оборота. Покарай я 200-300 км, за да видим дали ще отшуми. Някои коли се оправят, други не.

В момента съм минал 80, нямам излизане извън града просто последната седмица. Но със сигурност няма нищо общо с работата преди. Няма го и цилиндъра в ауспуха. набира си нормално. Не се пъне, не трепери и вибрира двигателя.

Наистина има лека промяна около 1500 оборота, но е нищо в сравнение с преди. Нека да мина още 120/150 километра и ще видим как е.

Сервиза се казва Юве ООД - Бош, на Симеоновско шосе №51
Отговори

gogo84 снимка gogo84 02 юли 2012 - 21:15

здравейте колеги по проблема с мотора аз карам същия мотор и за сега нямам сериозни проблеми но баща ми кара астра ф x16xel и той е със същия проблем неравномерна работа и при ниски и при високи обороти оказа се че 2 цилиндар не работи и цапа свещи а като изваждаш лолите една по една само на него не мени звука. Изчистихме дюзите на инжекцията , сменихме нови кабели и свещи , и няма подобрения и след посаветване с по големи специалисти нещата клонят на изгорял или не реголиран клапан на 2 цилиндар та тази седмица ще измерим компресията на цилиндрите и ще си покаже каде е проблема. Но всички майстори с които се посаветвахме за проблема са единодушни че причината най-вероятно е в клапаните на 2 цилиндар. Та след като открием проблема ще пиша пак но лично за мен май е това
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg